
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 квітня 2020 р. № 520/3925/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов.) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:
1. Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області стосовно незарахування періоду роботи у АТ "Свитанок" з 09.02.1993 р. по 30.06.1996 року до стажу роботи ОСОБА_1 неправомірними.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 період роботи у АТ "Свитанок" з 09.02.1993 р. по 30.06.1996 року.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням періоду роботи в АТ "Свитанок" з 09.02.1993 р. по 30.06.1996 року.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що оскаржувані дії відповідача є незаконними, оскільки вони порушують право позивача на пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду від 24.03.2020 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Представником відповідача 15.04.2020 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що з 21.09.2013 року позивачу було призначено пенсію за віком, відповідно до ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Пенсію було обчислено при загальному стажі 29 років 6 місяців 17 днів. До стажу не враховано період роботи з 09.02.1993 р. по 30.06.1996 року в AT «Свитанок», оскільки відповідно до матеріалів пенсійної справи позивача за записом у трудовій книжці період роботи з 09.02.1993 року по 30.06.1996 року в AT «Свитанок» не засвідчено підписом посадової особи. Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (із змінами), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Оскільки запис по підтвердженню періоду роботи з 1993 року 1996 року в AT «Свитанок» занесено з порушенням інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, то зарахувати даний період роботи за записом у трудовій книжці було неможливо.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивачці - ОСОБА_1 , з 21.09.2013 року було призначено пенсію за віком, згідно ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Пенсію було обчислено при загальному стажі 29 років 6 місяців 17 днів. До стажу не враховано період роботи з 09.02.1993 р. по 30.06.1996 року в AT «Свитанок».
З огляду на вищевикладене 12.11.2019 року позивачка, через представника, звернулась до відповідача щодо надання інформації відносно не врахування при призначенні пенсії періоду роботи з 09.02.1993 р. по 30.06.1996 року в AT «Свитанок».
Листом від 18.11.2019 року № 9262/02.16-20 відповідач повідомив позивачку, що за записом у трудовій книжці період роботи з 09.02.1993 року по 30.06.1996 року в AT «Свитанок» не засвідчено підписом посадової особи. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (із змінами) визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Оскільки запис по підтвердженню періоду роботи з 1993 по 1996 роки в AT «Свитанок» занесено з порушенням інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, то зарахувати даний період роботи за записом у трудовій книжці було не можливо.
Крім того в зазначеному листі відповідачем було зазначено, що протягом 2014 року управлінням Пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова (далі Управління) провадилась робота стосовно отримання уточнюючих документів по підтвердженню періодів роботи та отримання довідок про заробітну плату ОСОБА_2 у AT «Свитанок». В пенсійній справі мають місце наступні довідки: Довідка № 5 від 24.10.2013 року видана ТОВ «Свитанок» про те, що ОСОБА_1 за період роботи з 01.07.1996 по 03.05.2000 року була виплачена заробітна плата у сумі 39062 руб., Довідка № 32 від 25.10.2013 року видана AT «Свитанок» про те, що ОСОБА_1 була виплачена заробітна плата у сумі 23264,80 руб., за період роботи з 09.02.1993 по 30.06.1996 року. Довідка № 5 від 24.10.2013 року не була врахована до розрахунку пенсії на час її призначення, оскільки не містить штампу органу, що видав довідку, підстави її видачі зазначені не повністю, а саме: не вказано за які періоди бралась відомість на видачу заробітної плати, тому для залучення її до розрахунку пенсії ОСОБА_1 підстав не має. Довідка № 32 від 25.10.2013 року не містить штампу органу, що видав її, повного імені та по батькові особи, якій видана довідка, відсутній підпис другої відповідальної особи та не вказані підстави її видачі (особові рахунки, відомості на видачу заробітної плати, та ін.). тому також не має підстав до залучення її до розрахунку.
Управлінням Пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова були зроблені наступні запити: листом №6909/30-02/2 від 08.04.2014 року до AT «Свитанок» з проханням надати довідку про період роботи та заробітну плату ОСОБА_1 з 09.02.1993 по 30.06.1996 року, до ТОВ «Свитанок» № 6908/30-02/2 від 08.04.2014 року з проханням надати довідку про період роботи та заробітну плату ОСОБА_1 з 01.07.1996 року по 03.05.2000 року, листом № 7920/30-02/2 від 23.04.2014 року був зроблений запит до державної установи відділення Пенсійного фонду Російської Федерації у Приморському краю з проханням посприяти в отриманні довідки про заробітну плату ОСОБА_1 за період роботи з 09.02.1993 по 03.05.2000 року в ТОВ «Свитанок» та AT «Свитанок», яке знаходиться у селищі Липовци, Приморського краю Російської Федерації.
На запити були отримані наступні відповіді:
- 26.05.2014 року до Управління надійшла довідка про заробітну плату № 1 від 08.05.2014 року яка видана ТОВ «Свитанок» за періоди роботи з 1996 року по 03.05.2000 року.
- 26.08.2014 року до Управління надійшов лист з державної установи відділення Пенсійного фонду Російської Федерації у Приморському краю, який містить наступні документи: довідка від відділу надзорної діяльності Головного управління МЧС Росії у Приморському краї № 678-3-15 від 08.07.2014 року про те, що 16.02.2014 року за адресою: селище Покровка, вул. Енгельса 12 сталося загорання сараю. За результатом пожежі був пошкоджений сарай, довідка №1 від 08.07.2014 року видана ТОВ «Свитанок» в тому, що документи за період 1996-2003 року у тому числі книга по заробітній платі ТОВ «Свитанок» не збережені у зв`язку з пожежею, яка сталася 16.02.2014 року по вулиці Енгельса 12 у приміщенні, де частково зберігався архів.
Перерахунок пенсії з урахуванням стажу та заробітної плати проводиться за умови надання заявником зави оформленої згідно Додатку 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846 (із змінами) (далі - Порядок). Також до заяви надаються документи на підставі яких заявник бажає здійснити перерахунок пенсії.
Таким чином, для вирішення питання проведення перерахунку пенсії з урахуванням періоду роботи у AT «Свитанок» за 1993-1996 роки та отримати протокольне рішення про результат розгляду документів, ОСОБА_1 має можливість звернутися з заявою оформленою згідно Додатку 3 Порядку, до Регіонального центру послуг м. Харкова, послуга «прийом документів для перерахунку пенсії» за адресою: АДРЕСА_2 , особисто або через уповноваженого представника за умови надання оригіналів документів передбачених законодавством. Часи прийому: понеділок - четвер з 9:00 до 17:00, п`ятниця з 9:00 до 15:45.
Позивачка, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернулась за їх захистом до суду.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Статтею 4 Закону № 1058 встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 5 вказаного Закону передбачено, що він регулює відносини, які виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
За змістом статті 62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 1, 3, 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок №637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Як вбачається з копії трудової книжки, наявної в матеріалах справи, позивачка в період з 09.02.1993 року по 30.06.1996 року працювала в AT «Свитанок».
Відповідно до частини 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Частиною 5 цієї статті передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 №1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
Пунктом 4.3. Порядку № 22-1 встановлено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
За приписами статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України затверджено Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників №58 від 29.07.1993 року.
Відповідно до пункту 1 Інструкції №58 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство) усіх форм власності або у фізичної особи понад п`ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.
Відповідно до п. 2.6. Інструкції №58 у разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис. Власник або уповноважений ним орган за новим місцем роботи зобов`язаний надати працівнику в цьому необхідну допомогу.
Відповідно до абзацу 2 пункту 6.1 Інструкції №58 у разі невірного первинного заповнення трудової книжки або вкладиша до неї, а також псування їх бланків внаслідок недбалого зберігання, вартість зіпсованих бланків сплачується підприємством.
Отже, з вище наведених норм слідує, що позивач не несе відповідальності за заповнення трудової книжки, оскільки записи у його трудову книжку вносяться відповідальним працівником підприємства, а не особисто позивачем, більше того, недоліки її заповнення не є підставою вважати про відсутність трудового стажу позивача за спірний період.
Відповідно до пунктів 2 і 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою КМУ від 12 серпня 1993 року №637.
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи, в т.ч. і профспілкові квитки.
Аналогічний висновок вказаний в постановах Верховний Суд від 24 травня 2018 року у справі №490/12392/16-а (провадження №К/9901/2310/18) та від 04 вересня 2018 року у справі № 423/1881/17 (провадження №К/9901/22172/18).
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов.) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області стосовно незарахування періоду роботи у АТ "Свитанок" з 09.02.1993 р. по 30.06.1996 року до стажу роботи ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 період роботи у АТ "Свитанок" з 09.02.1993 р. по 30.06.1996 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням періоду роботи в АТ "Свитанок" з 09.02.1993 р. по 30.06.1996 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Спірідонов М.О.