
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/1000/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Бойка С.С., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання нечинним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
25 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання нечинним та скасування рішення від 01.11.2019 №54, зобов`язання призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку на 6 років відповідно до статті 55 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня звернення з заявою про призначення пенсії 30.10.2019 та вчинити дії по виплаті нарахованих сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що не зважаючи на те, що у період з 26.04.1986 по 1990 року він постійно проживав у своєї бабусі ОСОБА_2 в с. Рудня Радовельська, Олевського району, Житомирської області, що підтверджується рішенням Октябрського районного суду м. Полтава від 18 листопада 2009 року по справі №2-а-212/09 та посвідченням громадянина, який постійно проживав у зоні безумовного відселення з моменту аварії до прийняття рішення про відселення серія НОМЕР_1 , відповідачем відмовлено йому у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку.
Ухвалою суду від 02.03.2020 позовну заяву прийнято до провадження та відкрито провадження по справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без участі сторін.
16.03.2020 відповідачем до суду подано відзив на позов у якому вказано, що аналіз наданих документів показав, що за інформацією трудової книжки гр. ОСОБА_1 працював в м. Коростені в період з 09.06.1968 по 20.10.1986, з 22.05.1989 по 01.08.1989 та з 02.08.1989 по 12.03.1990, що складає 1 рік 2 місяці. Документів, які посвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, довідку про періоди проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, виданої органами місцевого самоврядування заявник не надав, у зв`язку з чим гр. ОСОБА_1 відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком.
24.03.2020 позивачем до суду подано відповідь на відзив у якому позивач провис позовні вимоги задовольнити посилаючись на те, що єдиним та основним документом який підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
30.10.2019 ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області подано заяву про призначення пенсії за віком, як особі яка проживала в зоні безумовного відселення з моменту аварії на ЧАЕС.
Рішенням Головного управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області від 01.11.2019 №54 відмовлено гр. ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком з урахуванням положень абз. 4 ч. 2 ст. 55 Закону №796 у зв`язку з відсутністю документів, які посвідчують в установленому законодавством порядку період проживання (роботи) в зоні гарантованого добровільного відселення та у зв`язку з відсутністю необхідної тривалості проживання (роботи) стонам на 01.01.1993.
Позивач не погодившись з вказаним рішенням звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку позовним вимогам суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058), який набрав чинності 01.01.2004.
Частиною першою статті 9 Закону №1058 передбачено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
При цьому, пунктом 13 розділу XV "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1058 передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону призначається одна пенсія за її вибором.
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №796) визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 49 Закону №796 визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону №1058.
Так, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 55 Закону №796 особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Згідно з абзацом третім пункту 2 частини першої статті 55 Закону №796 потерпілі від Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні безумовного (обов`язкового) відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 2 років: 4 роки та додатково 1 рік за кожний рік проживання, роботи, але не більше 9 років.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 2.1 Порядку №22-1 при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування;
2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року №10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за №785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року №8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).
4) документи про місце проживання (реєстрації) особи.
5) документи, які засвідчують особливий статус особи:
посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Пунктом 5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 551 потерпілим від Чорнобильської катастрофи з числа евакуйованих у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особам, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття) та особам, які постійно проживали у зоні безумовного (обов`язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" (категорія 2) серії Б сірого кольору.
Підставою для відмови у призначені пенсії слугувало те, що даними трудової книжки гр. ОСОБА_1 працював в м. Коромстені в період з 09.06.1986 по 20.10.1986, з 22.05.1989 по 01.08.1989, з 02.08.1989 по 12,03.1990, що складає 1 рік 2 місяці та не надання посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, довідки про періоди проживання на територіях радіоактивного забруднення, виданої органом місцевого самоврядування.
Зі змісту розписки-повідомлення від 30.10.2019 №4502, судом встановлено, що позивачем до відповідача подано наступний пакет документів: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, заява про призначення пенсії, паспорт, трудову книжку, військовий квиток, довідку із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення, довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000, заяву про спосіб виплати пенсії, посвідчення постраждалого від ЧАЕС.
В матеріалах справи наявна копія посвідчення громадянина, який постійно проживав, у зоні безумовного відселення з моменту аварії до прийняття рішення про відселення. серія НОМЕР_1 дата видачі 06.09.2010.
Пунктом 3.3 Порядку №22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, надає: роз`яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.
Зі змісту розписки-повідомлення від 30.10.2019 №4502 судом встановлено, що документи у позивача прийняла спеціаліст ГУ ПФУ в Полтавській області Овсій Юлія Валеріївна, яка у порушення свого обов`язку визначеного пунктом 3.3 Порядку №22-1 не повідомила позивача про необхідність надання ним довідки про періоди проживання на територіях радіоактивного забруднення, виданої органом місцевого самоврядування про що свідчить розділ розписки-заяви перелік документів, яких недостатньо для призначення пенсії.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивачем на підтвердження факту постійного проживання у зоні безумовного відселення з моменту аварії на ЧАЕС в с. Рудня Радовельська, Олевського району Житомирської області надано суду рішення Октябрського районного суду від 18.02.2009 №2-о-212/09, яким встановлено факт постійного проживання ОСОБА_1 у зоні безумовного відселення з моменту аварії на ЧАЕС в с. Рудня Радовельська, Олевського району Житомирської області до прийняття постанови про відселення.
Керуючись принципом "належного урядування", який як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються, та встановлення в ході розгляду справи не належне виконання відповідачем своїх обов`язків, а саме не повідомлення позивача про перелік документів який необхідний для призначення йому пенсії, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 01.11.2019 №54 та зобов`язання повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.10.2019 з урахуванням висновків суду.
Позивач звільнений від сплати судового збору, а тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання нечинним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 01.11.2019 №54.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.10.2019 з урахуванням висновків суду.
У задоволені іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Бойко