
Справа № 420/1056/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Бойко О.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування дій та зобов`язання здійснити призначення та виплату пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1,-
І. Суть спору:
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив:
1.Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в призначенні пенсії від 17.01.2020 року № 155250005940.
2.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 призначення та виплату пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 03 лютого 2020 року з урахуванням служби в рядах Радянської армії з 24.06.1989 року по 07.05.1991 року та стажу роботи з 23.09.1991 по 26.05.1993 рр. в ПАТ "Шахтобудмонтажне управління № 1, та періоди роботи у державному підприємстві "Донецька вугільна енергетична компанія" з 15.03.1994 по 11.03.1997 рр., та періоди роботи у державному підприємстві "Шахта ім. Засядько" з 26.03.1997 по 24.09.2001 рр., та періоди роботи у "Донецька вугільна енергетична компанія" з 04.10.2001 по 26.09.2002 рр., та періоди роботи в Державному підприємстві "Макіїввугілля" з 14.10.2002 по 13.07.2003 рр.
ІІ. Аргументи сторін
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
03.01.2020 року позивач звернувся до Відділу з питань призначення пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
Відповідач 17.01.2020 року за № 155250005940 прийняв рішення "Про відмову в призначенні пенсії", при цьому відмова ґрунтувалась на тому, що позивача спеціальний стаж складає 4 роки при загальному стажі робота - 32 роки 3 місяці.
До спеціального стажу роботи не зараховано період роботи в ПАТ "Шахтобудмонтажне управління № 1 з 23.09.1991 по 26.05.1993 рр., та період роботи у державному підприємстві "Донецька вугільна енергетична компанія" з 15.03.1994 по 11.03,1997 рр., та період роботи у державному підприємстві "Шахта ім. Засядько" з 26.03.1997 по 24.09.2001рр., та період роботи у "Донецька вугільна енергетична компанія" з 04.10.2001 по 26.09.2002рр., та період роботи в Державному підприємстві "Макііїввугілля" з 14.10.2002 по 13.07.2003рр., оскільки згідно п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 із змінами від 09.12.2015 № 1028, у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антатерорестичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595 з 01.12.2014 на територіях, які тимчасово не контролюються українською владою, органи державної влади, в тому числі Пенсійного фонду України, не функціонують. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р визначено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною третьою статті 9 зазначеного Закону, є недійсним і не створює правових наслідків. Враховуючи наведене, будь-які запити, звернення, довідки чи інші документа, підготовлені або видані органами фонду з територій, які непідконтрольні українській владі, не підлягають реєстрації' та виконанню.
Позивач зазначив, що право на пенсію за наявним трудовим стажем він набуду на загальних умовах після досягнення 63 років.
Позивач вважає рішення відповідача від 17.01.2020 р. №155250005940 протиправним та таким, що належить до скасування.
Позивач у позові просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
25.02.2020 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
12.03.2020 р. через канцелярію суду від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, в якому представник відповідача у задоволенні позову просив відмовити, з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов.
В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначив, що позивач звернувся до управління з заявою №85 від 03.01.2020 р. про призначення пенсії на пільгових умовах, згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням управління №155250005940 від 17.01.2020 р. в призначені пенсії позивачу відмовлено, оскільки спеціальний стаж позивача складає - 4 роки при загальному -32 роки 3 місяці.
До спеціального стажу роботи не зараховані періоди роботи в ПАТ «Шахтобудмонтажне управління №1» з 23.09.1991 по 26.05.1993 рр., та періоди роботи у державному підприємстві "Донецька вугільна енергетична компанія" з 15.03.1994 по 11.03.1997 рр., та періоди роботи у державному підприємстві "Шахта ім. Засядько" з 26.03.1997 по 24.09.2001 рр., та періоди роботи у "Донецька вугільна енергетична компанія" з 04.10.2001 по 26.09.2002 рр., та періоди роботи в Державному підприємстві "Макіїввугілля" з 14.10.2002 по 13.07.2003 рр., оскільки згідно з п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 №637 із змінами від 09.12.2015 р. №1058, у разі коли підприємства, установи, організації або її правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Враховуючи наведене, будь-які запити, звернення, довідки чи інші документи, підготовлені або видані органами фонду з території, які непідконтрольні українській владі, не підлягають реєстрації та виконанню.
Таким чином, право на пенсію за наявним трудовим стажем позивач набуде на загальних умовах після досягнення 63 років.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Справу суд розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
З`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення, свій висновок суд вмотивовує наступним чином.
ІІІ. Обставини, встановлені судом
Так суд, встановив, що позивач є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 15.11.2019 р. № 5106-5000231172 (а.с.13).
03.01.2020 року позивач звернувся до Відділу з питань призначення пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
Відповідач 17.01.2020 року за № 155250005940 прийняв рішення "Про відмову в призначенні пенсії", при цьому відмова ґрунтувалась на тому, що позивача спеціальний стаж складає 4 роки при загальному стажі робота - 32 роки 3 місяці.
У рішенні зазначено, що до спеціального стажу роботи не зараховано період роботи в ПАТ "Шахтобудмонтажне управління № 1 з 23.09.1991 по 26.05.1993 рр., та період роботи у державному підприємстві "Донецька вугільна енергетична компанія" з 15.03.1994 по 11.03,1997 рр., та період роботи у державному підприємстві "Шахта ім. Засядько" з 26.03.1997 по 24.09.2001рр., та період роботи у "Донецька вугільна енергетична компанія" з 04.10.2001 по 26.09.2002рр., та період роботи в Державному підприємстві "Макііїввугілля" з 14.10.2002 по 13.07.2003рр., оскільки згідно п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 із змінами від 09.12.2015 № 1028, у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антатерорестичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595 з 01.12.2014 на територіях, які тимчасово не контролюються українською владою, органи державної влади, в тому числі Пенсійного фонду України, не функціонують. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р визначено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною третьою статті 9 зазначеного Закону, є недійсним і не створює правових наслідків. Враховуючи наведене, будь-які запити, звернення, довідки чи інші документа, підготовлені або видані органами фонду з територій, які непідконтрольні українській владі, не підлягають реєстрації' та виконанню.
Вирішуючи питання щодо правомірності вимог позивача суд виходить з наступного.
ІV Джерела права та висновки суду.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Органи Пенсійного фонду України, як державний орган, що реалізує право громадян на пенсійне забезпечення, їх посадові та службові особи, зобов`язані неухильно дотримуватись прав громадян при призначенні і виплаті пенсій, вживати заходи щодо попередження їх порушення, надавати допомогу громадянам у витребуванні та оформленні необхідних для призначення пенсії документів.
Частиною 1 ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Частиною першою статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до паспорту громадянина України дата народження ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_1
Згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівним підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державним воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
За приписами ст. 8 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до ч. 2 ст. 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Суд зазначає, що звернення за призначенням пенсії було 03.01. 2020 року, а відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку, у даному випадку так як звернення за призначенням пенсії було 03.01.2020 року, то позивач має право отримати пенсію з 03.02.2020 року.
Згідно з пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умов затвердженого наказом Мінпраці від 18.11.2005р. № 383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005р. за № 1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати її внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992р.
Списки №1,2 затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956р. №1173 застосовуються до пільгової роботи до 31.12.1991р.; якщо пільгова робота продовжується після 01.01.1992р. (або тільки почалася після цієї дати), але не більше як до 11.03.1994р., застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 №10; якщо пільгова робота продовжується після 11.03.1994р. (або тільки почалась після цієї дати але не більше як до 16.01.2003р., - застосовуються Списки № 1,2, затверджені постановою Кабін Міністрів України від 11.03.1994р. № 162. а з 16.01.2003 року застосовується Список № виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України в: 16.01.2003р. №36. в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2016р. № 461.
Розділом І «Гірничі робота» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, роботам яких надає право на пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах, затвердженою постановою Ради Міністрів СРСР від 26.01.1991р. № 10, передбачалися мовою оригіналу « 1010100а Вcе рабочие, занятые полный рабочий день на подземных работах».
Постановою Кабінету Міністрів від 11.03.1994р. № 162 «Про затвердження спис виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком пільгових умовах» затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах якому у розділі І «Гірничі робота» передбачені 1010100а а) Всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому постановок Кабінету Міністрів України від 16.01.2003р. №36. передбачав право на пенсію на пільго умовах в розділі І «Гірничі роботи» 1.1а а) Усі робітники, зайняті повний робочий день підземних роботах.
Крім того, всупереч п. 109 Положення про порядок призначення і виші державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.72 р. (далі Положення), за яким періоди служби у складі Збройних Сил СРСР, в органах міліції (тощо прирівнюються за вибором особи чи до роботи, яка передувала, чи до роботи, яка була одразу після військової служби, а навчання в професійно-технічному закладі зараховується до роботи яка була після його закінчення, Відповідачем до пільгового стажу не зараховано період служби в рядах Радянської армії з 24.06.1989 р. по 07.05.1991 року.
Згідно з статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи, що дає право на трудову пенсію, зараховується військова служба і перебування в партизанських загонах і з`єднаннях, служба в органах державної безпеки і органах внутрішніх справ, незалежно від місця проходження служби.
Статтею 2 Закону України «Про загальний військовий обов`язок і військову службу» передбачено, що час проходження військової служби зараховується громадянам до загального стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу роботи на державній службі.
Суд зазначає, що враховуючи період, за який виник спір щодо пільгового стажу, під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах застосуванню підлягають Списки, чинні в період роботи починаючи з 23.09.1991 по 26.05.1993 рр., та період роботи у державному підприємстві "Донецька вугільна енергетична компанія" з 15.03.1994 по 11.03.1997 рр., та період роботи у державному підприємстві "Шахта ім. Засядько" з 26.03.1997 по 24.09.2001рр., та період роботи у "Донецька вугільна енергетична компанія" з 04.10.2001 по 26.09.2002рр., та період роботи в Державному підприємстві "Макіїввугілля" з 14.10.2002 по 13.07.2003рр..
Відповідно до записів в трудової книжки серії НОМЕР_1 позивач, починаючи з 23.09.1991 року почав свою трудову діяльність на посаді монтажником гірничого обладнання підземної Шахтомонтажного управління № 1 тресту "Донецькшахтбудмонтаж" і пропрацював до 26.05.199| року (записи № 2, 2, 4, 5), потім з 15.03.1994 року був прийнятий горномонтажником 4 розряду в повним підземним робочим днем в шахті Донецького виробничого об`єднання по видобутку вугіллі ("Донецьквугілля") Шахта імені 60-річчя Радянської України і 11.03.1997 року був звільнений зі власним бажанням (записи № 6, 7), з 26.03.1997 року по 24.09.2001 року працював підземним горномонтажником 34 розряду з повним робочим днем в Орендному підприємстві "Шахта імені О.Ф.Засядька (записи № 8, 9, 10), з 04.10.2001 року по 26.09.2002 року працював підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у ВП "Шахта "Жовтневий рудник" ДП "Донецька вугільна енергетична компанія" (записи № 11, 12, 13), ЗІ4.10.2002 року по 13.07.2003 роки працював підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем в шахі у Державному відкритому акціонерному товаристві "Шахта "Ясинівська-Глибока" (записи № 14, 15), 26.11.2013 року по 31.01.2014 року працював прохідником підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті у ОП "Шахта Імені М.І. Калініна" ДП "Донецька вугільна енергетична компанія".
Згідно з записами трудової книжки та враховуючи період служби в збройних силах стаж який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 складає більше 10 років.
Щодо твердження відповідача, що довідки, видані ДНР не можуть служити підставою для призначення пенсії, суд зазначає наступне.
За приписами статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 1-2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно з розпискою - повідомленням позивач також надав відповідачу разом з заявою уточнюючі довідки від 20.02.2014 р. № 2756, від 14.03.2014 р. № 387, від 22.08.2018 № 692 о/к, 04.04.2017 р. № 89, від 13.03.2014 р. № 285, та довідки про заробітну плату для нарахування пенсії від 14.03.2014 р. № 387, від 30.08.2018 1804, які підтверджують роботу на посадах віднесених до Списку № 1, та містять інформацію про роботу з особливо шкідливими умовами праці повний робочий день, зазначені довідки наявні в матеріалах справи (а.с.20-24).
Зазначені довідки надані на підставі первинних облікових документів, зареєстровані у встановленому законодавством порядку, підписані уповноваженою особою та скріплені печаткою.
Крім того, позивач до уточнюючих довідок надав відповідачу копії наказів про атестацію робочих місць.
Частиною 1 статті 40 Закону України „Про загальнообов`язкове державне пенсійна страхування" встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для] обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Окрім того, відповідно до статті 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається:
1) сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій;
2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;
3) повітряний простір над територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 цієї частини.
Тобто, чітко визначено Законом якій саме території надано статус тимчасово окупованій, і це територія Автономної республіки Крим, внутрішні морські води та повітряний простір навколо півострова.
Таким чином, відсутність у відповідача можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві, яке знаходиться на непідконтрольній українській владі території, не може бути підставою для відмови особі у реалізації наявного у нього права на пенсійне забезпечення. Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Тобто в розрізі даної справи та за умови підтвердження трудового стажу, як громадянин України, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним судом у постановах від 27.02.2019 р. №423/3544/16-а та від 11.07.2019 р. у справі №242/1484/17.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім того, суд зазначає, що рішенні №155250005940 від 17.01.2020 р. відповідач не надав жодної оцінки записам в трудовій книжці позивача та не зазначив чому трудова книжка не є підставою для врахування зазначеного періоду роботи позивачу до його трудового стажу.
Впродовж судового розгляду відповідач не довів суду та не надав доказів щодо правомірності рішення, яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії.
Таким чином, суд робить висновок, що рішенні №155250005940 від 17.01.2020 р. є протиправним та належить до скасування.
При цьому згідно ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач при зверненні до суду з даним позовом сплатив, судовий збір у розмірі 840,80 грн., що підтверджується квитанцією № СВ03061215/1 від 19.02.2020 р.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 2, 139, 244-246, 371 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в призначенні пенсії від 17.01.2020 року № 155250005940.
3.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 призначення та виплату пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 03 лютого 2020 року з урахуванням служби в рядах Радянської армії з 24.06.1989 року по 07.05.1991 року та стажу роботи з 23.09.1991 по 26.05.1993 рр. в ПАТ "Шахтобудмонтажне управління № 1, та періоди роботи у державному підприємстві "Донецька вугільна енергетична компанія" з 15.03.1994 по 11.03.1997 рр., та періоди роботи у державному підприємстві "Шахта ім. Засядько" з 26.03.1997 по 24.09.2001 рр., та періоди роботи у "Донецька вугільна енергетична компанія" з 04.10.2001 по 26.09.2002 рр., та періоди роботи в Державному підприємстві "Макіїввугілля" з 14.10.2002 по 13.07.2003 рр.
4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок), 80 грн.
5. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
6. Позивач- ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса: вул. Канатна,83 м. Одеса, 65012; код ЄДРПОУ 20987385.
Суддя О.Я. Бойко
.