
Справа № 420/1174/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Бойко О.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про скасування рішення про відмову у призначенні пенсії від 01.08.2019 р. № 21 та зобов`язання нарахувати та виплатити пенсію за віком,-
І. Суть спору:
ОСОБА_1 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив:
1.Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у призначенні пенсії з урахуванням заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 р. від 01.08.2019 р. №21.
2.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком, починаючи з 23.06.2019 р., з урахуванням заробітної плати за період з 25.03.1985 р. по 30.06.1995 р.
ІІ. Аргументи сторін
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тимчасово переміщена особа, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
25.06.2019р. у зв`язку з досягненням пенсійного віку ОСОБА_1 подав до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області заву щодо призначення пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 р. відповідно до ч.1 ст. 40 ЗУ « Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та документи, що необхідні для обчислення нарахування пенсії і підтверджують його робочий стаж, а саме: довідка про заробітну плату для обчислення пенсії № 147 від 21.09.2012р., видана Луганською обласною організацією Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства «КОЛОС» промислового комплексу України, довідка № 50 від 02.12.2013р., видана Федерацією професійних спілок Луганської області та довідка № 26 від 17.05.2013р., видана товариством з додатковою відповідальністю «СВІТЛОФОР».
В свою чергу, згідно з заявою від 25.06.2019р. ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком з 23.06.2019р. при страховому стажі 29 років 10 місяців, середньомісячній заробітній платі 4306,11 грн., яка була розрахована за період з 01.07.2000р. по 30.09.2009р., та її розмір встановлено на рівні 1497,00 грн. В той же час, Позивачу пенсія була нарахована не в повному обсязі та безпідставно не нарахована за частину червня та липень 2019р.
02.12.2019р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області із проханням повідомити причини не нарахування пенсії в повному обсязі та не нарахування пенсії за частину червня та липень 2019р.
16.12.2019 р. відповідач листом за №3332/П-11 надав відповідь позивачу, в якій зазначив, що провадити розрахунок пенсії за наданими довідками про заробітну плату для обчислення пенсії немає законних підстав, оскільки неможливо провести зустрічну перевірку відповідності сум заробітку в довідках про заробітну плату первинними документами у зв`язку із знаходженням підприємства в зоні бойових дій. Разом з тим, в якості додатків до відповіді було надано рішення № 21 від 01.08.2019р., яким ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії з урахуванням заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000р. згідно довідок від 21.09.2012р. № 147, від 02.12.2013р. №50 та від 17.05.2013р. №26, оскільки вони не підтверджені первинними документами.
Позивач вважає дане рішення незаконним та необґрунтованим, таким, що порушує його конституційне право на отримання пенсії за віком та підлягає скасуванню, з огляду на наступне.
Дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області суперечать принципам соціальній справедливості, непорушності конституційних прав і свобод громадян України: пенсіонер, який своєчасно в повному обсязі сплачував страхові внески і відробив необхідний трудовий, стаж - має право на отримання пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000р. відповідно до ч.1 ст. 40 ЗУ « Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Позивач у позові просив, позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
26.02.2020 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), та встановив відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
11.03.2020 р. від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив, в якому у задоволенні позову просив відмовити, з підстав викладених у відзиві.
В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначив, що позивач до заяви про призначення пенсії надав наступні документи:
- довідка про заробітну плату для обчислення пенсії № 147 від 21.09.2012р., видана Луганською обласною організацією Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства «КОЛОС» промислового комплексу України;
- довідка № 50 від 02.12.2013р., видана Федерацією професійних спілок Луганської області та довідка № 26 від 17.05.2013р., видана товариством з додатковою відповідальністю «СВІТЛОФОР».
Під час розгляду наданих довідок до заяви та при визначенні права на призначення пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за період по 30.06.2000 р. відповідно до ч.1 ст.40 ЗУ « Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Головного управління неможливо провести зустрічну перевірку для відповідності сум заробітку в довідках про заробітну плату первинними документами у зв`язку із знаходженням підприємств: Луганська обласна організація Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства «КОЛОС» промислового комплексу України та товариство з додатковою відповідальністю «СВІТЛОФОР» в зоні бойових дій.
З урахуванням наведеного, врахувати під час призначення пенсії позивачу надані довідки про заробітну плату підстав немає, оскільки вони не підтвердженні первинними документами.
Таким чином, на думку представника відповідача, Головним управлінням винесене рішення про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 від 01.08.2019 р. №21, не може бути скасованим, оскільки такі дії здійснювались на виконання норм закону.
31.03.2020 р. від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що твердження відповідача викладене у відзиві на позовну заяву є необґрунтованим та таким, що порушує конституційне право позивача на отримання пенсії за віком.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Справу суд розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
З`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення, свій висновок суд вмотивовує наступним чином.
ІІІ. Обставини, встановлені судом
Так, суд встановив, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 , тимчасово переміщена особа, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
25.06.2019р. у зв`язку з досягненням пенсійного віку позивач подав відповідачу заву щодо призначення пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 р. відповідно до ч.1 ст. 40 ЗУ « Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». До заяви позивач додав документи, що необхідні для обчислення нарахування пенсії та підтверджують його робочий стаж, а саме:
-довідку про заробітну плату для обчислення пенсії № 147 від 21.09.2012р., видану Луганською обласною організацією Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства «КОЛОС» промислового комплексу України;
- довідка № 50 від 02.12.2013р., видана Федерацією професійних спілок Луганської області та довідка № 26 від 17.05.2013р., видана товариством з додатковою відповідальністю «СВІТЛОФОР».
Згідно з заявою від 25.06.2019р. позивачу призначено пенсію за віком з 23.06.2019р. при страховому стажі 29 років 10 місяців, середньомісячній заробітній платі 4306,11 грн., яка була розрахована за період з 01.07.2000р. по 30.09.2009р., та її розмір встановлено на рівні 1497,00 грн. В той же час, Позивачу пенсія була нарахована не в повному обсязі та безпідставно не нарахована за частину червня та липень 2019р.
02.12.2019р. позивач звернувся до відповідача із проханням повідомити причини не нарахування пенсії в повному обсязі та не нарахування пенсії за частину червня та липень 2019р.
16.12.2019 р. відповідач листом за №3332/П-11 надав відповідь позивачу, в якій зазначив, що провадити розрахунок пенсії за наданими довідками про заробітну плату для обчислення пенсії немає законних підстав, оскільки неможливо провести зустрічну перевірку відповідності сум заробітку в довідках про заробітну плату первинними документами у зв`язку із знаходженням підприємства в зоні бойових дій.
Разом з тим, в якості додатків до відповіді було надано рішення № 21 від 01.08.2019р., яким позивачу було відмовлено у призначенні пенсії з урахуванням заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000р. згідно довідок від 21.09.2012р. № 147, від 02.12.2013р. №50 та від 17.05.2013р. №26, оскільки вони не підтверджені первинними документами.
Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
ІV Джерела права та висновки суду.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел регулюються Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Статтею 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV встановлено, що пенсія це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Водночас, ч.1 ст. 9 ст. 8 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються, в тому числі, пенсія за віком.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Порядок прийняття та оформлення документів для призначення пенсії за віком врегульовано "Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій", відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до п.2.1. Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, зокрема, для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Пунктом 4.2. цього Порядку передбачено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
В той же час п.4.7. Порядку гарантує, що право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Аналіз вказаних норм свідчить про те, що відповідні Управління пенсійного фонду України здійснюють, зокрема, перерахунок пенсії на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх документів, які надані саме заявником до органу, що здійснює такий перерахунок.
Також чинним законодавством, встановлене право останнього вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб подання додаткових документів, передбачених законодавством, й перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Суд встановив, що позивач, на підтвердження розміру заробітної плати, отриманої у період з 25.03.1985 р. по 30.06.1995, надав відповідачу довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 147 від 21.09.2012р., видану Луганською обласною організацією Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства «КОЛОС» промислового комплексу України, довідка № 50 від 02.12.2013р., видана Федерацією професійних спілок Луганської області та довідка № 26 від 17.05.2013р., видана товариством з додатковою відповідальністю «СВІТЛОФОР».
Що стосується доводів відповідача, викладених у листі від 16.12.2019 р. за №3332/П-11 та відзиві про те, що неможливо провести зустрічну перевірку відповідності сум заробітку в довідках про заробітну плату первинним документам у зв`язку із знаходженням підприємств в зоні бойових дій на тимчасово окупованій території суд не бере до уваги.
Суд звертає увагу, що неможливість відповідачем перевірити обґрунтованість видачі документів підприємствами, установами та організаціями не може бути підставою для неврахування зазначених документів при призначенні та виплаті пенсії позивачу.
Отже, з огляду на встановлені обставини, а також на право пенсійного фонду, а не обов`язок перевіряти обґрунтованість видачі довідок про заробітну плату підприємств, установ та організацій, суд робить висновок, що позивач вчинив всі дії для здійснення перерахунку його пенсійного забезпечення, натомість відповідач протиправно прийняв рішення №21 від 01.08.2019р., яким позивачу було відмовлено у призначенні пенсії з урахуванням заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000р. згідно довідок від 21.09.2012р. № 147, від 02.12.2013р. №50 та від 17.05.2013р. №26.
Таким чином, суд робить висновок, що рішення №21 від 01.08.2019 р. належить до скасування
При цьому згідно ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Враховуючи викладене вище, суд робить висновок, що позовні вимоги позивача належать до задоволення.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач при зверненні до суду з даним позовом сплатив, судовий збір у розмірі 1681,60 грн., що підтверджується квитанцією №27775 від 21.02.2020 р.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 2,77, 244-246 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у призначенні пенсії з урахуванням заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 р. від 01.08.2019 р. №21.
3.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком, починаючи з 23.06.2019 р., з урахуванням заробітної плати за період з 25.03.1985 р. по 30.06.1995 р.
4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна), 60 грн.
5. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Під час карантину, встановленого постановою Кабінетом Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", строки апеляційного оскарження визначені КАС України продовжуються на строк дії карантину.
6. Позивач- ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , ІПН2172219471.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса: вул. Канатна,83 м. Одеса, 65012; код ЄДРПОУ 20987385.
Суддя О.Я. Бойко
.