Рішення № 88837441, 21.04.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2020
Номер справи
240/1361/20
Номер документу
88837441
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2020 року м. Житомир справа № 240/1361/20

категорія 113060000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Лавренчук О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Житомиравтотранс" про застосування заходів реагування,

встановив:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області звернулось до суду з позовом у якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, зазначених у даному позові а саме: заборонити подальшу експлуатацію будівлі Житомирської АС - 1 ТОВ «Компанія «Житомиравтотранс» за адресою: м. Житомир, вул. Київська, 93.

В обґрунтування позову вказує, що відповідно до доручення Прем`єр - Міністра України від 11.12.2019 №44205/1/1-19, протокольного рішення засідання Кабінету міністрів України від 06.12.19 (витяг з протоколу №23), доручення ДСНС України від 11.12.2019 №02-17767/261, Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052, протокольного рішення засідання Кабінету міністрів України від 06.12.19 (витяг з протоколу №23), наказу Управління ДСНС України у Житомирській області від 06.12.2019 №597 «Про проведення позапланових перевірок», з 11 грудня по 17 грудня 2019 року головним інспектором сектору запобігання надзвичайним ситуаціям Житомирського міського відділу Управління ДСНС України у Житомирській області Галетком С.А., проведено позапланову перевірку будівель Житомирської АС - 1 за адресою: м. Житомир, вул. Київська, 93 та Житомирської АС - 2 за адресою: м. Житомир, вул. Хлібна, 14-а щодо додержання та виконання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки. Перевіркою встановлено, що в будівлях та приміщеннях Житомирської АС - 1 ТОВ «Компанія «Житомиравтотранс» порушено вимоги законодавства у сфері пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2020 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Копію ухвали, що направлялась рекомендованою поштовою кореспонденцією, відповідачем отримано 25.02.2020 (а.с. 40)

До суду 05 березня 2020 року надійшло клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 10.03.2020 відмовлено у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Житомиравтотранс" про розгляд адміністративної справи за правилами загального позовного провадження.

Відділом документального забезпечення суду 10 березня 2020 року зареєстровано відзив на позовну заяву у якому відповідач просить відмовити у задоволення позову. Вказує, що відповідачем, були усунені наступні порушення, визначені в акті перевірки від 17.12.2019 №586: - вид порушення: в будівлі Житомирської АС-1 двері приміщення електрощитової не встановленні протипожежні 2-го типу. Виконання порушень: встановлено двері в приміщені електрощитової;

- вид порушення: на другому поверсі будівлі Житомирської АС-1 на шляхах евакуації до сходової клітки запасного виходу навішені з відчиненням проти напрямку виходу з будівлі. Виконання порушень: двері перевішені, навішені з відчиненням по ходу напрямку виходу з будівлі;

- вид порушення: не надано інформацію, щодо показників пожежної небезпеки на лінолеум влаштоване на підлозі в приміщеннях коридорів на другому поверсі будівлі Житомирської АС-1. Виконання порушень: на підлозі в приміщеннях коридорів на другому поверсі будівлі Житомирської АС-1, влаштований лінолеум який відповідає пожежній безпеці (висновок ДСЕЕ № 602-123-20-20/7768 від 20.03.2017р,протокол випробування № 22/В-КД (03)-2015, протокол випробування № 23/В-ГЗ (03)-2015, протокол випробування № 21/В-РП (04)-2015, протокол випробування № 20/В-ГГ (08)-2015;

- вид порушення: відповідальною особою обов`язки якої пов`язані із забезпеченням цивільного захисту не пройдено навчання з питань цивільного захисту. Виконання порушень: 25.02.2020 укладено договір №30 про надання послуг з організації та проведення функціонального навчання у сфері цивільного захисту, 27.02.2020 укладено договір №34 про надання послуг з організації та проведення функціонального навчання у сфері цивільного захисту;

- клітки не забезпечені евакуаційним освітленням. Виконання порушень: встановлено евакуаційне освітлення (договір № 35-20/АО від 19.02.2020).

- вид порушення: Біля місць розташування пожежних гідрантів не встановлені відповідні покажчики. Виконання порушення: У відповідних місцях встановлено покажчики;

- вид порушення: в будівлі Житомирської АС-1 не виконані роботи з відновлення працездатності системи внутрішнього протипожежного водопроводу (малий тиск води)). Виконання порушення порушень: Відповідач самостійно, без участі Комунального підприємства «Житомирводоканал», не може усунути порушення, оскільки, виконання вказаних вимог безпосередньо пов`язане із втручанням в роботу системи центрального водопостачання м. Житомира. Разом з тим, відповідач зазначає, що відповідачем було здійснено звернення до Комунального підприємства «Житомирводоканал» № 05-346 від 21.12.2019р. з метою здійснення заходів спрямованих на усунення вищезазначеного порушення. Та отримана відповідь № 2/144 від 27.01.20р. про те, що КП «Житомирводоканал» у весняний період буде проводити будівельно-монтажні роботи зі збільшення діаметру водопровідних труб для покращення об`ємів водопостачання.

- вид порушення: будівля Житомирської АС-1 не обладнана системами протипожежного захисту. Виконання порушень: 28.02.2020 року укладено договір № 38-20/СПА з влаштування систем протипожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та управління евакуації людей, розроблено робочий проект системи протипожежної сигналізації, даний проект погоджений позивачем лист № 04-13-02/748 від 24.02.2020 затверджено зведений кошторис, оплачено рахунок на виконання цих послуг. Роботи по влаштуванню сигналізацію проводяться ПП «» Компанія Спецрембут».

Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з таких підстав.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Встановлено, що у період із 11 грудня 2019 року по 17 грудня 2019 року головним інспектором сектору запобігання надзвичайним ситуаціям Житомирського міського відділу Управління ДСНС України в Житомирській області на підставі наказу від 06.12.2019 №597 та посвідчення (направлення) №526 від 11.12.2019 було проведено позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Житомиравтотранс".

За результатом проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки було складено Акт №586 від 17.12.2019 (далі - Акт №586, а.с. 12).

У розділі "Опис виявлених порушень вимог законодавства" Акту №586 вказано:

- будівлі та приміщення Житомирських АС-1 не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (порушено пункти 1.2 глави 1 розділу V ППБУ);

- у будівлі Житомирської АС-1 не виконані роботи з відновлення працездатності системи внутрішнього протипожежного водопроводу (порушено пункт 2.2 глави 2 розділу V ППБУ);

- в будівлі Житомирської АС-1 двері приміщення електрощитової не встановлені протипожежні 2-го типу (порушено пункт 1.24 глави 1 розділу IV ППБУ);

- на другому поверсі будівлі Житомирської АС-1, на шляхах евакуації до сходової клітки запасного виходу, двері не відчиняються в напрямку виходу з будівлі (порушено пункт 2.27 глави 2 розділу III ППБУ);

- у будівлі Житомирської АС-1 евакуаційні виходи, коридори, сходові клітки не забезпечено евакуаційним освітленням (порушено пункт 2.31 глави 2 розділу III ППБУ);

- відповідальною особою обов`язки якої пов`язані із забезпеченням цивільного захисту не пройдене навчання з питань цивільного захисту;

- не надано інформації щодо показників пожежної небезпеки на покриття лінолеуму влаштоване на підлозі в приміщеннях коридорів на другому поверсі будівлі Житомирської АС-1;

- біля місць розташування пожежних гідрантів не встановлені відповідні покажчики (об`ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року №877-V (далі - Закон №877).

Згідно п. 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1052 (зі змінами та доповненнями, далі - Положення), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності. Основними завданнями ДСНС є: реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб (підпункт 1, 2 пункту 3 Положення).

Пунктом 7 Положення визначено, що ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту регулює Кодекс цивільного захисту України.

Приписами ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Загроза життю та здоров`ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об`єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Стаття 20 КЦЗ України закріплює завдання і обов`язки суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417 затверджено Правила пожежної безпеки в Україні (далі - Правила №1417), які є обов`язковими для виконання суб`єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Відповідно до ст. 7 Закону №877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Аналізуючи зазначені норми, суд зазначає, що звернення територіальних органів ДСНС України до адміністративного суду з позовом про застосування відповідних заходів реагування виникає виключно у випадку, коли виявлені за результатами перевірки суб`єкта господарювання порушення вимог законодавства в сфері техногенної та пожежної безпеки створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, та за умови існування таких порушень на момент прийняття рішення адміністративним судом.

При дослідженні акту №586 від 17.12.2019 судом встановлено та відповідачем не спростовано, що у листопаді 2018 року позивачем проводився плановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки та видавався приписи, вимоги якого не виконано.

Під час судового розгляду представник відповідача повідомила суд, що частина порушень, виявлених під час позапланової перевірки усунено.

Так, відповідачем до суду надано копії:

- договір підряду №39-20/Д від 18.02.2020, предметом якого є виконання робіт з виготовлення двері металевої протипожежної ЕІ60 одностулкової та встановлення її на об`єкті замовника (ТОВ "Житомиравтортанс") вхід в приміщенні електрощитової автостанції №1 м. Житомира за адресою: Житомирська область, м. Житомир, вул. Київська, 93;

- акту №301 від 26.02.2020 виконаних робіт з монтажу дверей металевих протипожежних ДМП ЕІ60 1Г однопільні суцільні №301-UA.10201.173-18-60/2020-60 в приміщенні електрощитової будівлі автостанції №1 м. Житомира за адресою: Житомирська область, м. Житомир, вул. Київська, 93;

- договору №35-20/АО про надання послуг від 29.02.2020, предметом якого є надання замовнику (ТОВ "Житомиравтортанс") послуг з влаштування аварійного евакуаційного освітлення (4 точки) в приміщенні автостанції №1 м. Житомира за адресою: Житомирська область, м. Житомир, вул. Київська, 93;

- договору №30 від 25.02.2020 та договору №34 від 27.02.2020 про надання послуг з організації та проведення функціонального навчання у сфері цивільного захисту . Предметом договору є організація та проведення на базі Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Житомирської області функціональне навчання у сфері цивільного захисту. Замовник - ТОВ "Житомиравтортанс";

- договору №34-20/ПКД від 12.02.2020, предметом якого є надання послуг з розробки робочого проекту та кошторисного розрахунку влаштування систем автоматичної пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей та системи пожежного спостерігання в приміщенні автостанції №1 м. Житомира за адресою: Житомирська область, м. Житомир, вул. Київська, 93;

- висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи №602-123-20/3/7768 від 20.03.2017. Об`єкт експертизи: покриття для підлоги полівінілхлоридне - лінолеум ПВХ;

- протоків випробувань зразків гетерогенного покриття для підлоги;

- робочого проекту системи пожежної сигналізації, системи оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей та системи передавання тривожних сповіщень (замовник - ТОВ "Житомиравтортанс", об`єкт: автостанція №1 м. Житомира за адресою: Житомирська область, м. Житомир, вул. Київська, 93);

- листа Директору КП "Житомирводоканал" від 21.12.2019 з проханням розглянути можливість підключення протипожежного водогону та відновити роботу ВПВ; відповідь на лист;

- договору №38-20/СПА на надання послуг з влаштування системи пожежної сигналізації, системи оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей та системи передавання тривожних сповіщень (замовник - ТОВ "Житомиравтортанс", об`єкт: автостанція №1 м. Житомира за адресою: Житомирська область, м. Житомир, вул. Київська, 93).

Отже, відповідачем вчинено ряд дій, спрямованих на усунення порушень, вказаних у Акті №586, однак вказані докази не свідчать про повне усунення порушень, визначених перевіркою.

Суд відмічає, що підставою для застосування заходів реагування є встановлення порушень у сфері пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, незалежно від їх кількості. Відсутність в матеріалах справи документів, які б спростовували факт порушень у сфері пожежної та техногенної безпеки у будівлі автостанції №1 м. Житомира за адресою: Житомирська область, м. Житомир, вул. Київська, 93, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей свідчить про наявність підстав для застосування заходів реагування, передбачених Кодексом цивільного захисту України.

Станом на момент винесення рішення у справі відповідачем не надано письмового запиту до позивача про проведення повторної перевірки та копію акту за результатами її прповедення.

Враховуючи те, що виявлені порушення в організації роботи з питань пожежної безпеки відповідачем не усунуті у повному обсязі, носять тривалий характер (винесення приписів про усунення порушень з 2018 року), і створюють загрозу життю та здоров`ю людей, суд дійшов висновку про наявність підстав для застосовування до відповідача таких заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) як повне зупинення експлуатації (роботи) об`єктів.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позовну заяву Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області задовольнити.

Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Житомиравтотранс" (вул. Лятошинського, 11,Житомир,10014) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення подальшої експлуатації будівлі Житомирської АС - 1 Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Житомиравтотранс" за адресою: м. Житомир, вул. Київська, 93, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, зазначених у Акті №586 від 17.12.2019.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Лавренчук