Рішення № 88837384, 09.04.2020, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2020
Номер справи
260/1510/19
Номер документу
88837384
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2020 року м. Ужгород№ 260/1510/19 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І.

при секретарі судового засідання Олійник В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 09 квітня 2020 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 21 квітня 2020 року.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач, ФОП ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДФС у Закарпатській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Закарпатській області), яким просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС у Закарпатській області від 14.05.2019 року за №№: 0006251306 (яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 856007,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 214001,75 грн.; № 0006261306 (яким позивачу зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість (встановлено суму завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду) на суму 19861,00 грн.; № 0006241306 (яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів, робіт, послуг на суму 877157,50 грн., з яких за податковим зобов`язанням 701726,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 175431,50 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеної перевірки, ГУ ДФС у Закарпатській області дійшло висновку, що за перевіряємий період ФОП ОСОБА_1 , при здійсненні міжнародних перевезень вантажів декларував пільгові операції з ПДВ на загальну суму 7887913,00 грн., при цьому згідно з інформацією, розміщеною на сайті Державної служби України з безпеки на транспорті щодо дійсних ліцензій на право здійснення міжнародних перевезень вантажів вантажними автомобілями, відсутні відомості щодо отримання ліцензії на право здійснення такої діяльності та інших дозвільних документів. Також констатовано відсутність відомостей про здійснення ФОП ОСОБА_1 міжнародних перевезень вантажів із перетином державного кордону як перевізником - таким чином зроблено висновок про відсутність інших підтверджуючих первинних документів, в т.ч. міжнародних автомобільних накладних (СМR), які б підтверджували факт здійснення операцій, що оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ, а саме за 2017 рік на суму 3280009,00 грн. та за 2018 рік на суму 4607904,00 грн. По даних операціях базою оподаткування таких послуг у ФОП ОСОБА_1 є загальна сума за надані послуги з перевезення вантажів, що оподатковується за ставкою 20 відсотків.

Як результат, в акті зафіксовано порушення п. 187.1 ст. 187, пп."а" п.п.195.1.3 п. 195.1 статті 195 Податкового Кодексу України (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин, далі - ПК України) - заниження платником податкових зобов`язань з податку на додану вартість на загальну суму 1577594,00 грн.

В результаті ГУ ДФС у Закарпатській області винесено податкові повідомлення-рішення від 14.05.2019 року за №№ 0006251306 (яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 856007,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) в сумі 214001,75 грн.); № 0006261306 (яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість (встановлено суму завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду) на суму 19861,00 грн.; № 0006241306 (яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів, робіт послуг на суму 877157,50 грн., з яких за податковими зобов`язаннями 701726,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 175431,50 грн.).

Не погоджуючись із вказаними повідомленнями-рішеннями контролюючого органу, заперечуючи порушення норм Податкового кодексу України, які вказані в них, позивач звернувся із даним позовом до суду про визнання їх протиправними та скасування.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, згідно якого вважає позов необгрунтованим та безпідставним з огляду на те, що під час перевірки встановлено, що у період з 01.01.2017 року по 31.12.2018 року платник податку ОСОБА_1 надавав суб`єктам підприємницької діяльності послуги з внутрішнього та міжнародного перевезення вантажів. Проведеною перевіркою встановлено, що за перевіряємий період ФОП ОСОБА_1 при здійсненні міжнародних перевезень вантажів декларував пільгові операції з ПДВ на загальну суму 7887913,00 грн., при цьому згідно з інформацією, розміщеної на сайті Державної служби України з безпеки на транспорті щодо дійсних ліцензій на право здійснення міжнародних перевезень вантажів вантажними автомобілями, відсутні відомості щодо отримання ліцензії на право здійснення такої діяльності та інших дозвільних документів. Також, згідно даних АСМО "Інспектор" відсутні відомості про здійснення ФОП ОСОБА_1 міжнародних перевезень вантажів з перетином державного кордону як перевізником. Згідно наданих для перевірки ФОП ОСОБА_1 міжнародних автомобільних накладних (CMR) встановлено, що у графі 16. Перевізник, де зазначаються реквізити транспортної компанії TIR Carnet (власник TIR Carnet або митний перевізник) зазначено, що перевезення здійснював ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), тобто міжнародні автомобільні накладні (CMR) надані саме йому. Таким чином, ФОП ОСОБА_1 міжнародних перевезень вантажів з перетином державного кордону як перевізник не здісйнював.

На момент написання акту фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 не надано інших підтверджуючих первинних документів, в тому числі міжнародні автомобільні накладні (CMR), які б підтверджували факт здійснення операцій, що оподатковуються за нульовою ставкою, а саме за 2017 рік на суму 3280009,00 грн. та за 2018 рук на суму 4607904,00 грн., відтак, по даних операціях базою оподаткування таких послуг у ФОП ОСОБА_1 є загальна сума за надані послуги з перевезення вантажів, що оподатковується за ставкою 20 відсотків.

В судове засідання сторони по справі не з`явилися, при цьому були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи.

Вирішуючи питання про доцільність участі в судовому засіданні представників сторін, суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10.03.2020 року, постановою КМУ від 11.03.2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" (з урахуванням змін внесених постановою КМУ від 16.03.2020 року № 215) установлено з 12.03. до 03.04.2020 року на всій території України карантин, заборонивши: відвідування закладів освіти її здобувачами; з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, у яких бере участь понад 10 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування; з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. роботу суб`єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, крім роздрібної торгівлі продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами зв`язку, провадження банківської та страхової діяльності, а також торговельної діяльності і діяльності з надання послуг з громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.03.2020року № 338-р "Про переведення єдиної державної системи цивільного захисту у режим надзвичайної ситуації", з урахуванням поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, висновків Всесвітньої організації охорони здоров`я щодо визнання розповсюдження COVID-19 у країнах світу пандемією, з метою ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру державного рівня, забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення та відповідно до статті 14 та частини другої статті 78 Кодексу цивільного захисту України, на всій території України установлено режим надзвичайної ситуації до 24.04.2020 року.

11.03.2020 року Рада суддів України у відповідному зверненні звернулася до громадян, котрі є учасниками судових процесів, з проханням утриматися від участі у судових засіданнях, якщо слухання не передбачають обов`язкової присутності учасників сторін, а також утриматися від відвідин суду, якщо у громадян є ознаки будь-якого вірусного захворювання. Також 17.03.2020 року на засіданні Ради суддів України рекомендовано судам продовжувати здійснювати правосуддя, незважаючи на епідемію коронавірусу і карантин, однак, по можливості, здійснювати судовий розгляд справ в порядку письмового провадження без участі сторін.

З огляду на вищевикладене та з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19, задля захисту життя та здоров`я учасників справи, зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, з метою дотримання законодавчо визначених строків розгляду справи, з огляду на повноту, та достатність наявних у справі письмових доказів для правильного вирішення спору - суд вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності представників сторін за наявними в матеріалах справи доказами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Як встановлено судом та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, 24.04.2019 року ГУ ДФС у Закарпатській області проведено документальну позапланову перевірку ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2017 року по 01.12.2018 року. Перевірка проводилась з 10.04.2019 року по 18.04.2019 року та згідно наказу ГУ ДФС у Закарпатській області від 15.04.2019 року № 486 термін перевірки продовжувався на два робочі дні.

Проведеною позаплановою документальною перевіркою ФОП ОСОБА_1 встановлено порушення п.187.1 ст.187, пп. "а" пп. 195.1.3 п.195.1 ст. 195, п.200.1, пп. "б" п.200.4 ст. 200 ПК України в частині заниження податкового зобов`язання, в зв`язку з чим, донараховано податку на додану вартість на загальну суму 701726,00 грн., у тому числі, за березень 2017 року в сумі 30231,00 грн., за квітень 2017 року в сумі 36283,00 грн., за травень 2017 року в сумі 45827,00 грн., за червень 2017 року в сумі 34735,00 грн., за липень 2017 року в сумі 45332,00 грн., за серпень 2017 року в сумі 44853,00 грн., за вересень 2017 року в сумі 44923,00 грн., за жовтень 2017 року в сумі 43568,00 грн., за листопад 2017 року в сумі 61021,00 грн., за лютий 2018 року в сумі 70214,00 грн., за березень 2018 року в сумі 18692,00 грн., за квітень 2018 року в сумі 49532,00 грн., за червень 2018 року в сумі 10472,00 грн., за липень 2018 року в сумі 16912,00 грн., за серпень 2018 року в сумі 18577,00 грн., за вересень 2018 року в сумі 53849,00 грн., за жовтень 2018 року в сумі 58107,00 грн., за листопад 2018 року в сумі 4519,00 грн., за грудень 2018 року в сумі 14079,00 грн.; виключено суму податку на додану вартість, що підлягала включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за грудень 2018 року в сумі 19861,00 грн.; зменшено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника на загальну суму 856007,00 грн., у тому числі, за квітень 2017 року в сумі 15211,00 грн., за травень 2017 року в сумі 22074,00 грн., за червень 2017 року в сумі 38402,00 грн., за липень 2017 року в сумі 28948,00 грн., за серпень 2017 року в сумі 27038,00 грн., за вересень 2017 року в сумі 20118,00 грн., за жовтень 2017 року в сумі 23295,00 грн., за листопад 2017 року в сумі 44387,00 грн., за грудень 2017 року в сумі 55103,00 грн., за січень 2018 року в сумі 52649,00 грн., за лютий 2018 року в сумі 667,00 грн., за березень 2018 року в сумі 66356,00 грн., за квітень 2018 року в сумі 30253,00 грн., за травень 2018 року в сумі 71982,00 грн., за червень 2018 року в сумі 20827,00 грн., за липень 2018 року в сумі 64376,00 грн., за серпень 2018 року в сумі 40559,00 грн., за вересень 2018 року в сумі 19367,00 грн., за жовтень 2018 року в сумі 71803,00 грн., за листопад 2018 року в сумі 96850,00 грн., за грудень 2018 року в сумі 45742,00 грн.

За наслідками проведеної перевірки та виявлених порушень, ГУ ДФС у Закарпатській області складено акт від 24.04.2019 року за № 338/13-06/24071134150 та винесено податкові повідомлення-рішення від 14.05.2019 року за №№ 0006251306, яким позивачу визначене податкове зобов`язання з ПДВ та зобов`язано сплатити суму податку у розмірі 856007,00 грн., а також штрафні санкції у розмірі 214001,75 грн., № 0006241306, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів, робіт, послуг на суму 877157,50 грн., з яких за податковим зобов`язанням 701726,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 175431,50 грн., № 0006261306, яким позивачу зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість (встановлено суму завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду) на суму 19861,00 грн.

Не погодившись із вказаними рішеннями, позивачем оскаржено відповідні рішення в порядку адміністративного оскарження, шляхом подачі скарг до ДФС України.

За результатами розгляду відповідних скарг, рішенням про результати розгляду скарг ДФС України від 16.07.2019 року за № 33085/6/99-99-11-05-01-25 податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС у Закарпатській області від 14.05.2019 року за №№ 0006241306, 0006251306, 0006261306 - залишено без змін, а скарги ФОП ОСОБА_1 - без задоволення.

Вважаючи вказані податкові повідомлення-рішення протиправними, ФОП ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом про їх скасування.

Як вбачається із акту перевірки від 24.04.2019 року № 338/13-06/24071134150, ФОП ОСОБА_1 зареєстровано виконавчим комітетом Мукачівської міської ради 06.09.2011 року та отримано свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за № 3165, код основного виду економічної діяльності 63.40 "Організація перевезення вантажів".

Згідно з реєстраційними даними, видами діяльності ФОП ОСОБА_1 визначено 63.40 "Організація перевезення вантажів"; 71.10 "Оренда автомобілів"; 60.24 "Діяльність автомобільного вантажного транспорту".

ФОП ОСОБА_1 для здійснення фінансово-господарської діяльності використовував орендовані у ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) транспортні засоби згідно укладених договорів, а саме:

- договір оренди автомобіля № 1 від 27.02.2017 року укладений між ПП ОСОБА_2 , що іменується в подальшому "Орендодавець" з однієї сторони та ПП ОСОБА_1 , що іменується в подальшому "Орендар" з іншої сторони. Предмет договору - Орендодавець зобов`язується передати Орендареві у тимчасове користування напівпричіп бортовий Schwarzmuller SРА- ЗЕ , реєстраційний номер № НОМЕР_3 та вантажний сідловий тягач VOLVO FН 480, реєстраційний номер № НОМЕР_4 . За користування вказаними транспортними засобами Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату у розмірі 3000 грн. в місяць. Строк дії Договору з 27.02.2017 року по 30.04.2017 року;

- договір оренди автомобіля № 2 від 14.03.2017 року укладений між ПП ОСОБА_2., що іменується в подальшому "Орендодавець" з однієї сторони та ПП ОСОБА_1 , що іменується в подальшому "Орендар" з іншої сторони. Предмет договору - Орендодавець зобов`язується передати Орендареві у тимчасове користування напівпричіп рефрижератор Mirofret D 1880 TRS-3, реєстраційний номер № НОМЕР_5 та вантажний сідловий тягач VOLVO FН 440, реєстраційний номер № НОМЕР_6 . За користування вказаними транспортними засобами Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату у розмірі 1000 грн. в місяць. Строк дії Договору з 14.03.2017 року по 31.12.2017 року;

- договір оренди автомобіля № 3 від 24.03.2017 року укладений між ПП ОСОБА_2., що іменується в подальшому "Орендодавець" з однієї сторони та ПП ОСОБА_1 , що іменується в подальшому "Орендар" з іншої сторони. Предмет договору - Орендодавець зобов`язується передати Орендареві у тимчасове користування напівпричіп рефрижератор Schmitz SКО 24, реєстраційний номер № НОМЕР_7 та вантажний сідловий тягач VOLVO FН 42, реєстраційний номер № НОМЕР_8 . За користування вказаними транспортними засобами Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату у розмірі 1000 грн. в місяць. Строк дії Договору з 24.03.2017 року по 31.12.2017 року;

- договір оренди автомобіля № 4 від 01.05.2017 року укладений між ПП ОСОБА_2., що іменується в подальшому "Орендодавець" з однієї сторони та ПП ОСОБА_1 , що іменується в подальшому "Орендар" з іншої сторони. Предмет договору - Орендодавець зобов`язується передати Орендареві у тимчасове користування напівпричіп бортовий Schwarzmuller SРА- ЗЕ , реєстраційний номер № НОМЕР_3 та вантажний сідловий тягач VOLVO FН 480, реєстраційний номер № НОМЕР_4 . За користування вказаними транспортними засобами Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату у розмірі 1000 грн. в місяць. Строк дії Договору з 01.05.2017 року по 31.12.2017 року;

- договір оренди автомобіля № 1 від 01.01.2018 року укладений між ПП ОСОБА_2., що іменується в подальшому "Орендодавець" з однієї сторони та ПП ОСОБА_1 , що іменується в подальшому "Орендар" з іншої сторони. Предмет договору - Орендодавець зобов`язується передати Орендареві у тимчасове користування напівпричіп бортовий Schwarzmuller SРА- ЗЕ , реєстраційний номер № НОМЕР_3 та вантажний сідловий тягач VOLVO FН 480, реєстраційний номер № НОМЕР_4 . За користування вказаними транспортними засобами Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату у розмірі 1000 грн. в місяць. Строк дії Договору з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року;

- договір оренди автомобіля № 2 від 01.01.2018 року укладений між ПП ОСОБА_2., що іменується в подальшому "Орендодавець" з однієї сторони та ПП ОСОБА_1 , що іменується в подальшому "Орендар" з іншої сторони. Предмет договору - Орендодавець зобов`язується передати Орендареві у тимчасове користування напівпричіп - рефрижератор Mirofret D 1880 TRS-3, реєстраційний номер № НОМЕР_5 та вантажний сідловий тягач VOLVO FН 440, реєстраційний номер № НОМЕР_6 . За користування вказаними транспортними засобами Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату у розмірі 1000 грн. в місяць. Строк дії Договору з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року;

- договір оренди автомобіля № 3 від 01.01.2018 року укладений між ПП ОСОБА_2., що іменується в подальшому "Орендодавець" з однієї сторони та ПП ОСОБА_1 , що іменується в подальшому "Орендар" з іншої сторони. Предмет договору - Орендодавець зобов`язується передати Орендареві у тимчасове користування напівпричіп - рефрижератор Schmitz SКО 24, реєстраційний номер № НОМЕР_7 та вантажний сідловий тягач VOLVO FН 42, реєстраційний номер № НОМЕР_8 . За користування вказаними транспортними засобами Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату у розмірі 1000 грн. в місяць. Строк дії Договору з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року;

- договір оренди автомобіля № 4 від 01.03.2018 року укладений між ПП ОСОБА_2., що іменується в подальшому "Орендодавець" з однієї сторони та ПП ОСОБА_1 , що іменується в подальшому "Орендар" з іншої сторони. Предмет договору - Орендодавець зобов`язується передати Орендареві у тимчасове користування напівпричіп - рефрижератор Schmitz D.2 SКО 24, реєстраційний номер № НОМЕР_9 та вантажний сідловий тягач VOLVO FН 440, реєстраційний номер № НОМЕР_6 . За користування вказаними транспортними засобами Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату у розмірі 1000 грн. в місяць. Строк дії Договору з 01.03.2018 року по 31.12.2018 року;

- договір оренди автомобіля № 8 від 01.10.2018 року укладений між ПП ОСОБА_2., що іменується в подальшому "Орендодавець" з однієї сторони та ПП ОСОБА_1 , що іменується в подальшому "Орендар" з іншої сторони. Предмет договору - Орендодавець зобов`язується передати Орендареві у тимчасове користування напівпричіп Schmitz SКО 24, реєстраційний номер № НОМЕР_10 та вантажний сідловий тягач VOLVO FН 42, реєстраційний номер № НОМЕР_8 . За користування вказаними транспортними засобами Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату у розмірі 15000 грн. в місяць. Строк дії Договору з 01.10.2018 року по 31.12.2018 року;

- договір оренди автомобіля № 9 від 01.10.2018 року укладений між ПП ОСОБА_2., що іменується в подальшому "Орендодавець" з однієї сторони та ПП ОСОБА_1 , що іменується в подальшому "Орендар" з іншої сторони. Предмет договору - Орендодавець зобов`язується передати Орендареві у тимчасове користування напівпричіп - рефрижератор Schmitz D.2 SКО 24, реєстраційний номер № НОМЕР_9 та вантажний сідловий тягач VOLVO FН 440, реєстраційний номер № НОМЕР_6 . За користування вказаними транспортними засобами Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату у розмірі 15000 грн. в місяць. Строк дії Договору з 01.10.2018 року по 31.12.2018 року;

- договір оренди автомобіля № 10 від 01.10.2018 року укладений між ПП ОСОБА_2., що іменується в подальшому "Орендодавець" з однієї сторони та ПП ОСОБА_1 , що іменується в подальшому "Орендар" з іншої сторони. Предмет договору - Орендодавець зобов`язується передати Орендареві у тимчасове користування напівпричіп бортовий Schwarzmuller SРА- ЗЕ , реєстраційний номер № НОМЕР_3 та вантажний сідловий тягач VOLVO FН 480, реєстраційний номер № НОМЕР_4 . За користування вказаними транспортними засобами Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату у розмірі 15000 грн. в місяць. Строк дії Договору з 01.10.2018 року по 31.12.2018 року.

Також, як встановлено перевіркою, за період з 01.01.2017 року по 31.12.2018 рок ФОП ОСОБА_1 задекларовано податкових зобов`язань з податку на додану вартість згідно поданих декларацій на загальну суму 58984,00 грн.

Перевіркою відображених у рядку 1 декларацій "Операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою та ставкою 7 %, крім ввезення товарів на митну територію України" показників за період з 01.01.2017 року по 31.12.2018 року у загальній сумі 58984,00 грн. встановлено, що на формування цих показників мало вплив здійснення операцій з надання послуг по перевезенню вантажів на митній території України, що оподатковуються за ставкою 20 відсотків, а також включено вартість визначеної платником податків винагороди за надання ним транспортно-експедиторських послуг.

У періоді, що перевірявся, платник податку ОСОБА_1 надавав суб`єктам підприємницької діяльності послуги з внутрішнього та міжнародного перевезення вантажів.

Для визначення податкових зобов`язань за період з 01.01.2017 року по 31.12.2018 року використані відомості з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб ДФС України про суми виплачених доходів, виписки банку про рух коштів по рахункам, реєстри виданих податкових накладних, договори транспортного експедирування із замовниками, заявки, акти виконаних робіт, рахунки, видаткові та податкові накладні, міжнародні автомобільні накладні (CMR).

При визначенні податкового зобов`язання з ПДВ перевіркою встановлено заниження задекларованих платником податку ОСОБА_1 показників у рядку 1 декларацій "Операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою та ставкою 7 %, крім ввезення товарів на митну територію України" всього у сумі 1577594,00 грн.

Проведеною перевіркою встановлено, що за перевіряємий період ФОП ОСОБА_1 при здійсненні міжнародних перевезень вантажів декларував пільгові операції з ПДВ на загальну суму 7887913,00 грн., при цьому згідно з інформацією, розміщеною на сайті Державної служби України з безпеки на транспорті щодо дійсних ліцензій на право здійснення міжнародних перевезень вантажів вантажними автомобілями, відсутні відомості щодо отримання ліцензії на право здійснення такої діяльності та інших дозвільних документів. Також, згідно даних АСМО "Інспектор", відсутні відомості про здійснення ФОП ОСОБА_1 міжнародних перевезень вантажів з перетином державного кордону як перевізником.

Згідно наданих для перевірки ФОП ОСОБА_1 міжнародних автомобільних накладних (CMR) встановлено, що у Графі 16. Перевізник, де зазначаються реквізити транспортної компанії TIR Carnet (власник TIR Carnet або митний перевізник) зазначено, що перевезення здійснював ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), тобто міжнародні автомобільні накладні (CMR) надані саме йому. Таким чином, ФОП ОСОБА_1 міжнародних перевезень вантажів з перетином державного кордону як перевізник не здійснював.

На момент написання акту ФОП ОСОБА_1 не надано інших підтверджуючих первинних документів, в тому числі міжнародні автомобільні накладні (CMR), які б підтверджували факт здійснення операцій, що оподатковуються за нульовою ставкою, а саме за 2017 рік на суму 3280009,00 грн. та за 2018 рік на суму 4607904,00 грн.

Отже, в порушення згідно п. 187.1 ст. 187, пп. "а" пп. 195.1.3 п. 195.1 ст. 195 ПК України, підприємцем занижено податкове зобов`язання з податку на додану вартість на загальну суму 1577594,00 грн., у тому числі, за березень 2017 року - в сумі 30538,00 грн., за квітень 2017 року - в сумі 52079,00 грн., за травень 2017 року - в сумі 68835,00 грн., за червень 2017 року - в сумі 71812,00 грн., за липень 2017 року - в сумі 73779,00 грн., за серпень 2017 року - в сумі 71891,00 грн., за вересень 2017 - в сумі 65041,00 грн., за жовтень 2017 року - в сумі 67255,00 грн., за листопад 2017 року - в сумі 105016,00 грн., за грудень 2017 року - в сумі 49756,00 грн., за січень 2018 року - в сумі 34979,00 грн., за лютий 2018 року - в сумі 94365,00 грн., за березень 2018 року - в сумі 84581,00 грн., за квітень 2018 року - в сумі 79785,00 грн., за травень 2018 року - 58849,00 грн., за червень 2018 року - в сумі 44899,00 грн., за липень 2018 року - в сумі 80821,00 грн., за серпень 2018 року - в сумі 59136,00 грн., за вересень 2018 року - в сумі 73216,00 грн., за жовтень 2018 року - в сумі 137043,00 грн., за листопад 2018 року - в сумі 106647,00 грн., за грудень 2018 року - в сумі 67271,00 грн.

Висновок щодо повноти декларування та своєчасності сплати податку на додану вартість, правомірності декларування сум податку, що підлягають бюджетному відшкодуванню:

За період з 01.01.2017 року по 31.12.2018 року ФОП ОСОБА_1 задекларовано суму податку на додану вартість, що підлягає: сплаті до бюджету (рядок 18.1) - в сумі 0 грн., відшкодуванню на рахунок у банку (рядок 20.2) - в сумі 856007,00 грн.

Станом на 01.01.2017 року ФОП ОСОБА_1 задекларовано залишок від`ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 21) в сумі 0 грн.

Станом на 31.12.2017 року ФОП ОСОБА_1 задекларовано залишок від`ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 21) в сумі 0 грн.

Станом на 31.12.2018 року ФОП ОСОБА_1 задекларовано залишок від`ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 21) в сумі 19861,00 грн.

Проведеною перевіркою встановлено завищення залишку від`ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 21) в сумі 19861,00 грн.

Перевіркою повноти нарахування податку на додану вартість (визначення суми податку, що підлягала включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 21) за період з 01.01.2017 року по 31.12.2018 року встановлено його завищення всього в сумі 19861,00 грн. в результаті допущених порушень п. 187.1 ст. 187, пп."а" пп.195.1.3 п.195.1 ст. 195 ПК України.

Перевіркою задекларованих сум податку на додану вартість, що підлягають відшкодуванню на рахунок у банку (рядки 20.2) в сумі 856007,00 грн. встановлено порушення п.187.1 ст. 187, пп. "а" пп.195.1.3 п.195.1 ст. 195, пп. "б" п.200.4 ст. 200 ПК України в частині завищення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на загальну суму 856007,00 грн., у тому числі, за квітень 2017 року в сумі - 15211,00 грн., за травень 2017 року в сумі - 22074,00 грн., за червень 2017 року в сумі 38402,00 грн., за липень 2017 року в сумі - 28948,00 грн., за серпень 2017 року в сумі - 27038,00 грн., за вересень 2017 року в сумі - 20118,00 грн., за жовтень 2017 року в сумі - 23295,00 грн., за листопад 2017 року в сумі - 44387,00 грн., за грудень 2017 року в сумі - 55103,00 грн., за січень 2018 року в сумі - 52649,00 грн., за лютий 2018 року в сумі - 667,00 грн., за березень 2018 року в сумі - 66356,00 грн., за квітень 2018 року в сумі - 30253,00 грн., за травень 2018 року в сумі - 71982,00 грн., за червень 2018 року в сумі - 20827,00 грн., за липень 2018 року в сумі - 64376,00 грн., за серпень 2018 року в сумі - 40559,00 грн., за вересень 2018 року в сумі - 19367,00 грн., за жовтень 2018 року в сумі - 71803,00 грн., за листопад 2018 року в сумі 96850,00 грн., за грудень 2018 року в сумі - 45742,00 грн.

Таким чином, за результатами проведеної перевірки ФОП ОСОБА_1 в порушення згідно з п.187.1 ст. 187, пп. "а" пп. 195.1.3 п.195.1 ст. 195, п.200.1, пп. "б" п.200.4 ст. 200 ПК України, в частині заниження податкового законодавства донараховано податку на додану вартість на загальну суму 701726,00 грн., у тому числі, за березень 2017 року в сумі 30231,00 грн., за квітень 2017 року в сумі 36283,00 грн., за травень 2017 року в сумі 45827,00 грн., за червень 2017 року в сумі 34735,00 грн., за липень 2017 року в сумі 45332,00 грн., за серпень 2017 року в сумі 44853,00 грн., за вересень 2017 року в сумі 44923,00 грн., за жовтень 2017 року в сумі 43568,00 грн., за листопад 2017 року в сумі 61021,00 грн., за лютий 2018 року в сумі 70214,00 грн., за березень 2018 року в сумі 18692,00 грн., за квітень 2018 року в сумі 49532,00 грн., за червень 2018 року в сумі 10472,00 грн., за липень 2018 року в сумі 16912,00 грн., за серпень 2018 року в сумі 18577,00 грн., за вересень 2018 року в сумі 53849,00 грн., за жовтень 2018 року в сумі 58107,00 грн., за листопад 2018 року в сумі 4519,00 грн., за грудень 2018 року в сумі 14079,00 грн.; виключено суму податку на додану вартість, що підлягала включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за грудень 2018 року в сумі 19861,00 грн.; зменшено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника на загальну суму 856007,00 грн., у тому числі, за квітень 2017 року в сумі 15211,00 грн., за травень 2017 року в сумі 22074,00 грн., за червень 2017 року в сумі 38402,00 грн., за липень 2017 року в сумі 28948,00 грн., за серпень 2017 року в сумі 27038,00 грн., за вересень 2017 року в сумі 20118,00 грн., за жовтень 2017 року в сумі 23295,00 грн., за листопад 2017 року в сумі 44387,00 грн., за грудень 2017 року в сумі 55103,00 грн., за січень 2018 року в сумі 52649,00 грн., за лютий 2018 року в сумі 667,00 грн., за березень 2018 року в сумі 66356,00 грн., за квітень 2018 року в сумі 30253,00 грн., за травень 2018 року в сумі 71982,00 грн., за червень 2018 року в сумі 20827,00 грн., за липень 2018 року в сумі 64376,00 грн., за серпень 2018 року в сумі 40559,00 грн., за вересень 2018 року в сумі 19367,00 грн., за жовтень 2018 року в сумі 71803,00 грн., за листопад 2018 року в сумі 96850,00 грн., за грудень 2018 року в сумі 45742,00 грн.

За висновками перевірки ГУ ДФС у Закарпатській області, з урахуванням наданих заперечень, сформовані та вручені ФОП ОСОБА_1 податкові повідомлення-рішення від 14.05.2019 року № 0006241306, якими визначено до сплати 701726,00 грн. податку на додану вартість та 175431,50 грн. штрафної санкції; № 0006251306, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ на 856007,00 грн. та застосовано 214001,75 грн. штрафних санкцій; № 0006261306, яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість на 19861,00 грн.

Правомірність вказаних податкових повідомлень-рішень є предметом розгляду даної адміністративної справи.

З`ясовуючи, в чому полягали зафіксовані в акті перевірки порушення позивачем вказаних вище норм закону, суд встановив таке.

Перевіркою встановлено, що за період з 0101.2017 року по 31.12.2018 року ФОП ОСОБА_1 при здійсненні міжнародних перевезень вантажів декларував пільгові операції з ПДВ на загальну суму 7887913,00 грн., при цьому згідно з інформацією, розміщеною на сайті Державної служби України з безпеки на транспорті щодо дійсних ліцензій на право здійснення міжнародних перевезень вантажів вантажними автомобілями, відсутні відомості щодо отримання ліцензії на право здійснення такої діяльності та інших дозвільних документів. Також, згідно даних АСМО "Інспектор" відсутні відомості про здійснення ФОП ОСОБА_1 міжнародних перевезень вантажів з перетином державного кордону як перевізником.

Згідно наданих для перевірки ФОП ОСОБА_1 міжнародних автомобільних накладних (CMR) встановлено, що у Графі 16. Перевізник, де зазначаються реквізити транспортної компанії TIR Carnet (власник TIR Carnet або митний перевізник) зазначено, що перевезення здійснював ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), тобто міжнародні автомобільні накладні (CMR) надані саме йому. Таким чином, ФОП ОСОБА_1 міжнародних перевезень вантажів з перетином державного кордону як перевізник не здійснював.

На момент написання акту ФОП ОСОБА_1 не надано інших підтверджуючих первинних документів, в тому числі міжнародні автомобільні накладні (CMR), які б підтверджували факт здійснення операцій, що оподатковуються за нульовою ставкою, а саме за 2017 рік на суму 3280009,00 грн. та за 2018 рік на суму 4607904,00 грн.

Суд не погоджується із позицією податкового органу щодо наявності порушень щодо оподаткування ФОП ОСОБА_1 наданих транспортних послуг міжнародного перевезення товару, виходячи із наступного.

Згідно ст.1 Закону України "Про автомобільний транспорт" міжнародними перевезеннями пасажирів і вантажів є перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом з перетином державного кордону.

Як зазначено в п.1 ст.1 Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів від 19.05.1956 року, ця Конвенція застосовується до будь-якого договору автомобільного перевезення вантажів транспортними засобами за винагороду, коли зазначені в договорі місце прийняття вантажу для перевезення і місце, передбачене для доставки, знаходяться у двох різних країнах, з яких принаймні одна є договірною країною, незважаючи на місце проживання і громадянство сторін.

Як вбачається із акту перевірки, відповідачем визнано, що перевезення вантажів є міжнародними та факт здійснення за них відповідної оплати.

Так, згідно ч.1 п.185.1 ст.185 ПК України об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст.186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 цього Кодексу; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст.186 цього Кодексу; вивезення товарів за межі митної території України; вивезення товарів за межі митної території України.

Відповідно до п.187.1 ст.187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв`язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб`єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів) (ч.1 п.188.1 ст. 188 ПК України).

В силу приписів п.193.1 ст.193 ПК України ставки податку встановлюються від бази оподаткування в таких розмірах: 20 відсотків; 0 відсотків; 7 відсотків.

Згідно ст.194 ПК України операції, зазначені у ст.185 цього Кодексу, крім операцій, що не є об`єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною в пп."а" п.193.1 ст.193 цього Кодексу, яка є основною. Податок становить 20 відсотків, 7 відсотків бази оподаткування та додається до ціни товарів/послуг.

Втім, як зазначено в пп. "а" пп.195.1.3 п.195.1 ст.195 ПК України, за нульовою ставкою оподатковуються операції з постачання таких послуг, а саме: міжнародні перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Для цілей цього підпункту перевезення вважається міжнародним, якщо таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

З аналізу наведеної вище норми вбачається, що для застосування нульової ставки ПДВ до операцій з постачання послуг з міжнародних перевезень вантажів автомобільним транспортом необхідно, по-перше, щоб таке перевезення було дійсно міжнародним, тобто виконувалось з перетином державного кордону, а місце прийняття вантажу для перевезення і місце, передбачене для доставки, знаходились у двох різних країнах, а по-друге, щоб таке перевезення здійснювалось за єдиним міжнародним перевізним документом.

При цьому, від того чи має особа яка здійснює наведені вище операції відповідну ліцензію на їх здійснення, чи ні - застосування нульової ставки податку, встановленої в пп."а" пп.195.1.3 п.195.1 ст.195 ПК України, законодавцем в залежність не поставлено, оскільки відповідно до приписів ст.85 цього Кодексу об`єктом оподаткування податком на додану вартість є певні і цілком конкретні операції, а не право особи на їх здійснення, що свідчить про прив`язування можливості застосування цієї ставки ПДВ саме до змісту господарської операції, а не до наявності у особи ліцензії на її здійснення.

Згідно ст. 9 Закону України "Про транспортно-експедиторську діяльність" перевезення вантажів супроводжується товарно-транспортними документами, складеними мовою міжнародного спілкування залежно від обраного виду транспорту або державною мовою, якщо вантажі перевозяться в Україні.

Такими документами, зокрема, може бути міжнародна автомобільна накладна (CMR).

Враховуючи, що усі перевезення вантажів були саме міжнародними і кожне з цих перевезень оформлене єдиним міжнародним перевізним документом, яким є міжнародна автомобільна накладна (CMR), позивач мав цілком законне право, на підставі пп."а" пп.195.1.3 п.195.1 ст.195 ПК України, усі операції з постачання таких послуг на загальну суму 7887913,00 грн. оподатковувати за нульовою ставкою, а тому твердження відповідача в акті перевірки та оскаржених податкових повідомленнях-рішеннях про заниження податку на додану вартість на суму 701726,00 грн. не відповідає дійсності.

Суд зазначає, що такого виду юридичної відповідальності як зміна ставки податку на додану вартість з нульової на основну для осіб, які здійснювали міжнародні перевезення вантажів автомобільним транспортом без наявності на цей вид діяльності відповідної ліцензії, жодною нормою чинного законодавства України не передбачено.

На думку суду оподаткування тих чи інших господарських операцій треба здійснювати відповідно до норм податкового законодавства України, що позивачем дотримано, а ліцензування певних видів господарської діяльності, у тому числі несення відповідальності за порушення у сфері ліцензування, слід здійснювати відповідно до норм Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" та іншого спеціального законодавства України, яким це питання регулюється.

Ані в акті перевірки, ані у відзиві на позов відповідачем не наведено жодної норми чинного законодавства України, яка за виконання міжнародних перевезень вантажів автомобільним транспортом без наявності у особи на цей вид перевезень відповідної ліцензії забороняє при оподаткуванні таких операцій використовувати нульову ставку ПДВ.

Крім того судом встановлено, що в даному випадку, ФОП ОСОБА_1 було укладено договори про надання транспортно-експедиційних послуг, зокрема, із ТОВ "Універсал-М", ПП "ТрансЛогістик", ТОВ "ТАІС-ДІСТРИБЬЮШН", ТОВ "Діскордія-Київ", та ін., згідно яких ФОП ОСОБА_1 зобов`язувався виконати транспортно-експедиторські послуги по перевезенню вантажу автомобільним транспортом в міжнародному та регіональному сполученні згідно заявок замовника. Відповідно до умов Договору перевезення виконувалися відповідно до Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів. Перевезення вантажу здійснювалося згідно заявок Замовника. Вантаж поставлявся Експедитором на адресу одержувача вантажу вказаного в заявці Замовника. Вантаж вважається прийнятим Експедитором до перевезення після його завантаження на транспортний засіб, видачі товарно - транспортної накладної та інших необхідних документів (CMR, специфікації).

Для виконання доручень Замовника з перевезення вантажу ФОп ОСОБА_1 залучав перевізників - резидентів, які здійснюють перевезення вантажів.

Виконання послуг ФОП ОСОБА_1 по перевезенню вантажів замовникам підтверджено Актами здачі-приймання робіт (надання послуг), які надані до матеріалів справи та були досліджені перевіряючими під час здійснення перевірки, зауваження щодо їх складання у податкового органу відсутні. Матеріалами справи підтверджується, що перевезення вантажів за перевіряємий період підтверджуються міжнародними товарно-транспортними накладними (CMR). Акти здачі - прийняття транспортно-експедиційних міжнародних послуг складено від початку руху до пункту призначення. За надані послуги проведена відповідна оплата.

Факт перевезення підтверджується складаними накладними (CMR), які є міжнародним перевізним документом, що відображає шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення.

Зазначені правовідносини позивача та його контрагентів щодо здійснених міжнародних перевезень сторонами не заперечується, копії документів надані позивачем до матеріалів справи.

Згідно акту перевірки та пояснення представника відповідача, податковий орган вважає, що ФОП ОСОБА_1 повинен був оподаткувати отримані транспортно-експедиційні міжнародні послуги за ставкою 20% податку на додану вартість.

Разом із тим, податковим органом не враховується те, що згідно із пп. "а" пп. 195.1.3 п. 195.1 ст. 195 ПК України за нульовою ставкою оподатковуються операції з постачання таких послуг, зокрема, міжнародні перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом. Для цілей цього підпункту перевезення вважається міжнародним, якщо таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

В силу ст. 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" міжнародні перевезення пасажирів і вантажів - перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом з перетином державного кордону; транспортно-експедиторські послуги - послуги, пов`язані з підготовкою та відправленням вантажів, організацією та забезпеченням перевезень, контролем за проходженням і одержанням вантажів, проведенням взаєморозрахунків.

Відповідно до ст. 1 Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення пасажирів та вантажу конвенція застосовується до будь-якого договору автомобільного перевезення вантажів транспортними засобами за винагороду, коли зазначені в договорі місце прийняття вантажу для перевезення і місце, передбачене для доставки, знаходяться у двох різних країнах, з яких принаймні одна є договірною країною, незважаючи на місце проживання і громадянство сторін.

Перевезення вантажів супроводжується товарно-транспортними документами, складеними мовою міжнародного спілкування залежно від обраного виду транспорту або державною мовою, якщо вантажі перевозяться в Україні (ст. 9 Закону "Про транспортно-експедиторську діяльність").

Так, відповідно до ст. 9 Закону України "Про транспортно-експедиторську діяльність", перевезення вантажів супроводжується товарно-транспортними документами, складеними мовою міжнародного спілкування залежно від обраного виду транспорту або державною мовою, якщо вантажі перевозяться в Україні, а саме: авіаційна вантажна накладна (Air Waybill); міжнародна автомобільна накладна (CMR); накладна СМГС (накладна УМВС); коносамент (Bill of Lading); накладна ЦІМ (CIM); вантажна відомість (Cargo Manifest). Факт надання послуги експедитора при перевезенні підтверджується єдиним транспортним документом або комплектом документів (залізничних, автомобільних, авіаційних накладних, коносаментів тощо), які відображають шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення.

Встановлено, що за перевіряємий період позивачем були надані послуги з надання транспортно-експедиційних послуг замовникам-резидентам за міжнародними маршрутами, що підтверджено єдиними перевізними документами міжнародними автомобільними накладними (CMR).

Представники відповідача помилково вважають, що єдиний міжнародний документ у розумінні ст. 195 ПК України є наявність підписаного міжнародного договору однією із сторін якої повинен бути позивач, оскільки такої умови дана стаття не містить. Під час перевірки відповідачем були перевірені та досліджені всі документи, які стосувалися перевезення товару, товар було супроводжено єдиним міжнародним документом - міжнародними автомобільними накладними (CMR). Посилання на відсутність інформації щодо ФОП ОСОБА_1 в CМR - суд зазначає, що дана інформація прослідковується за документами, що стосується наданих транспортних послуг, в яких є наявна інформація щодо даних CMR по конкретному товару, при цьому в накладних є наявна інформація щодо транспортних засобів перевізників, з якими у позивача були укладені відповідні договори, а в податкового органу зауваження відносно транспортування товару відсутні.

А отже, оскільки як зазначено вище, позивач податкового законодавства не порушував та заниження ПДВ на суму 701726,00 грн. не допускав, донарахування відповідачем на цю суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в сумі 175431,50 грн. також є неправомірним.

Крім того податковий орган, за результатами перевірки, безпідставно зменшив суму бюджетного відшкодування з ПДВ, що призвело до безпідставного донарахування податкових зобов`язань з ПДВ на загальну суму 856007,00 грн. основного платежу та застосованих 214001,75 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Разом з тим в акті перевірки від 24.04.2019 року за № 338/13-06/24071134150 не наведено належних правових підстав для зменшення суми ПДВ, що підлягала включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за грудень 2018 року на 19861,00 грн.

У зв`язку із викладеним, податкові повідомлення-рішення від 14.05.2019 року за №№ 0006251306 (яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 856007,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 214001,75 грн.; № 0006261306 (яким позивачу зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість (встановлено суму завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду) на суму 19861,00 грн.; № 0006241306 (яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів, робіт, послуг на суму 877157,50 грн., з яких за податковим зобов`язанням 701726,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 175431,50 грн. не відповідають наведеним нормам чинного законодавства України, а відтак підлягають визнанню протиправними та скасуванню.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона. Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами у справі є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, враховуючи принципи адміністративного судочинства та з огляду на положення ч. 2 ст. 77 КАС України, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача - суб`єкта владних повноважень, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем не доведено правомірності оскаржених податкових повідомлень - рішень, відтак, вимоги позову про їх скасування - відповідають вимогам законодавства та встановленими в судовому засіданні обставинам справи, що підтверджені належними та допустимими доказами, в зв`язку з чим позов підлягає до задоволення.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Так, при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в сумі 9605,00 грн. (що підтверджується квитанцією від 27.09.2019 року, а.с.62 Т.2), який підлягає до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС у Закарпатській області.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_11 ) до Головного управління ДФС у Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 52 код ЄДРПОУ 39393632) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Закарпатській області від 14 травня 2019 року № 0006241306 про збільшення суми грошового зобов`язання по податку на додану вартість у розмірі 877157,50 грн. (в т.ч., за податковим зобов`язанням - 701726,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 175431,50 грн.).

3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Закарпатській області від 14 травня 2019 року № 0006251306 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 856007,00 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 214001,75 грн.

4. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Закарпатській області від 14 травня 2019 року № 0006261306 про зменшення розміру від`ємного значення суми податку на додану вартість у сумі 19861,00 грн.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 9605,00 (дев`ять тисяч шістсот п`ять гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Закарпатській області.

6. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини рішення - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.І. Рейті