Рішення № 88836869, 21.04.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2020
Номер справи
160/84/20
Номер документу
88836869
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2020 року Справа № 160/84/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Первинної професійної спілки «Правозахисники країни» до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 03.01.2020 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов, направлений 26.12.2019, адміністративний позов Первинної професійної спілки «Правозахисники країни» до Головного управління Національної поліції в Полтавській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо ненадання в п`ятиденний термін, що передбачений частиною першою статті 28 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», запитуваної інформації відповідно до запиту Первинної професійної спілки «Правозахисники країни» від 09.10.2019 за вих. № 920.

2. Ухвалою суду від 10.01.2020 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.

3. 05.02.2020 засобами поштового зв`язку від позивача на виконання вимог ухвали судом отримано квитанцію від 03.02.2020 № ПН020791 про сплату судового збору у розмірі 1 921 грн.

4. Ухвалою суду від 11.02.2020:

- прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні);

- учасникам справи встановлені строки для подання заяв по суті спору;

- витребувано документи у позивача.

5. 10.03.2020 засобами поштового зв`язку до канцелярії суду від позивача надійшли витребувані документи на виконання вимог ухвали суду.

6. 20.03.2020 засобами поштового зв`язку до канцелярії суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву.

щодо строку розгляду справи

7. Постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11.03.2019 № 211, з урахуванням внесених змін, установлено з 12.03.2020 до 24.04.2020 на всій території України карантин.

8. Відповідно до пункту 3 Розділу VI Прикінцеві положення КАС України, в редакції чинній з 02.04.2020, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки розгляду адміністративної справи продовжуються на строк дії такого карантину.

9. Судом додержано встановлений законом строк розгляду справи.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

10. Головним управлінням Національної поліції в Полтавській області порушено статтю 28 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» в частині ненадання повної відповіді на запит упродовж п`ятиденного терміну, що спричинило протиправну бездіяльність, що впливає на діяльність профспілки. Так, на запит, направлений 09.10.2019 відповідь надано 08.11.2019.

11. Ненадання відповідачем своєчасної відповіді у п`ятиденний термін перешкоджає позивачу у реалізації його прав.

12. Правова позиція позивача підтверджується висновками Верховного Суду у постанові від 29.03.2018 по справі № 804/3918/17.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

13. Запит Первинної професійної спілки «Правозахисники країни» надійшов до відповідача 04.11.2019 у зв`язку із тим, що з 07.10.2019 на електронну пошту відповідача не надходили повідомлення за технічних проблем.

14. Відповідь на запит надано 08.11.2019, тобто у чотириденний термін з дня його отримання та реєстрації, отже встановлений п`ятиденний термін для надання відповіді на інформаційний запит був повністю дотриманий.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

15. Первинна професійна спілка «Правозахисники країни» (ЄДРПОУ 39245807) зареєстрована як юридична особа 06.06.2014, про що внесено запис № 1 203 102 0000 029076 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

16. Відповідно до Статуту Первинної професійної спілки «Правозахисники країни» (нова редакція), затвердженого Загальними зборами засновників Первинної професійної спілки «Правозахисники країни» протоколом від 17.07.2017 № 17/07-17, Первинна професійна спілка «Правозахисники країни» створена відповідно до протоколу установчих зборів засновників, які відбулись 15.02.2014 у місті Дніпропетровську, та є первинною добровільною неприбутковою організацією, створеною за територіальною та галузевою ознаками, що об`єднує громадян, пов`язаних спільними інтересами за родом їхньої професійної діяльності, трудової діяльності та навчання з метою представництва, реалізації та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів Профспілки.

17. 09.10.2019 о 16:00 Первинною професійною спілкою «Правозахисники країни» (email: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) засобами електронного зв`язку направлено на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 запит від 09.10.2019 за вих. № 920 в порядку статті 28 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» про надання у письмовому вигляді інформації щодо члена профспілки старшого інспектора-чергового СРПП № 3 Полтавського РВП Полтавського ВП ГУНП в Полтавській області капітана поліції ОСОБА_1 , а саме:

- за яким вхідним номером зареєстровано рапорт капітана поліції ОСОБА_1 в ГУНП в Полтавській області;

- яке рішення прийнято за рапортом ОСОБА_1 про надання можливості проходження військово-лікарняної комісії з метою встановлення придатності/непридатності до служби в поліції;

- надати обґрунтовану відповідь із посиланням на законодавчі акти, які дозволяють відмовити у проходженні військово-лікарняної комісії.

18. Запит надійшов до Національної поліції України 09.10.2019 о 16:10:59 (ticket #739849), та перенаправлений засобами електронного зв`язку до Головного управління Національної поліції в Полтавській області.

19. До Головного управління Національної поліції в Полтавській області вказаний запит надійшов 04.11.2019 о 10:11:06, зареєстрований за вх. № 8352/115/11/НП/2019ел у журналі обліку вхідних документів (том 5, розпочато 17.09.2019 та закінчено 19.11.2019).

20. Начальником ВДЗ ГУНП в Полтавській області полковником поліції О.Пітель складена довідка, згідно якої 04.11.2019 було встановлено, що у ВДЗ ГУНП не функціонує електронна пошта ІНФОРМАЦІЯ_3, на яку не надходили оповіщення про нові заявки (ticket). Відповідно до облікових форм останнє повідомлення про заявку (ticket) було надіслано 07.10.2019. До УІАП ГУНП 04.11.2019 за вих. № 4049/115-2019 був направлений лист про надання допомоги у проведенні відповідної перевірки та вирішення питання про усунення даної проблеми.

21. За результатами опрацювання запиту, відповідачем надано відповідь від 08.11.2019 за вих. № 1901/115/12/01-2019, у якій повідомлено, що рапорт ОСОБА_1 був зареєстрований в ГУНП в Полтавській області 27.09.2019 за № 309-р, в результаті рапорту 07.10.2019 ОСОБА_1 було видано направлення для проходження військово-лікарської комісії від 07.10.2019 за № 214, та проінформовано, що ГУНП не має права відмовити поліцейському у проходженні ним військово-лікарської комісії.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

22. Відповідно до статті 1 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 № 1045-XIV (далі - Закон № 1045-XIV) професійна спілка (профспілка) - це добровільна неприбуткова громадська організація, що об`єднує громадян, пов`язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання); первинна організація профспілки - добровільне об`єднання членів профспілки, які, як правило, працюють на одному підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності і виду господарювання або у фізичної особи, яка використовує найману працю, або забезпечують себе роботою самостійно, або навчаються в одному навчальному закладі; член профспілки - особа, яка входить до складу профспілки, визнає її статут та сплачує членські внески.

23. Професійні спілки створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки (стаття 2 Закону № 1045-XIV).

24. Статтею 3 Закону № 1045-XIV визначено сферу дії цього закону та встановлено, що його дія поширюється на діяльність профспілок, їх організацій, об`єднань профспілок, профспілкових органів і на профспілкових представників у межах їх повноважень, на роботодавців, їх об`єднання, а також на державні органи та органи місцевого самоврядування.

25. Особливості застосування цього Закону у Збройних Силах України (для військовослужбовців), Національній поліції, Державній кримінально-виконавчій службі України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України встановлюються відповідними законами.

26. Відповідно до положень статті 13 Закону № 1045-XIV держава забезпечує реалізацію права громадян на об`єднання у професійні спілки та додержання прав та інтересів профспілок. Держава визнає профспілки повноважними представниками працівників і захисниками їх трудових, соціально-економічних прав та інтересів, співпрацює з профспілками в їх реалізації, сприяє профспілкам у встановленні ділових партнерських взаємовідносин з роботодавцями та їх об`єднаннями.

27. Згідно з частинами 1, 2 статті 104 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII для захисту своїх прав та законних інтересів працівники поліції можуть утворювати професійні об`єднання та професійні спілки відповідно до Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності». Професійні спілки поліції здійснюють свої повноваження із урахуванням обмежень, що накладаються на працівників поліції цим Законом. Професійним спілкам працівників поліції та їх членам заборонено організовувати страйки або брати в них участь.

28. Як вбачається із Статуту Первинної професійної спілки «Правозахисники країни» профспілка об`єднує осіб, які працюють в Головному управлінні Національної поліції в Дніпропетровській області, а також осіб які звільнились у зв`язку з виходом на пенсію з Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, а також інших осіб пов`язаних з правоохоронною діяльністю.

29. Згідно частини першої статті 19 Закону № 1045-XIV профспілки, їх об`єднання здійснюють представництво і захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок в державних органах та органах місцевого самоврядування, у відносинах з роботодавцями, а також з іншими об`єднаннями громадян.

30. Відповідно до частини першої статті 28 Закону № 1045-XIV профспілки, їх об`єднання мають право одержувати безоплатно інформацію від роботодавців або їх об`єднань, державних органів та органів місцевого самоврядування з питань, що стосуються трудових і соціально-економічних прав та законних інтересів своїх членів, а також інформацію про результати господарської діяльності підприємств, установ або організацій. Зазначена інформація має бути надана не пізніше п`ятиденного терміну.

31. Згідно із пунктом 1 розділу ІІ «Порядку розгляду звернень та організації проведення особистого прийому громадян в органах та підрозділах Національної поліції України», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.11.2017 № 930 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.12.2017 за № 1493/31361, звернення громадян, що надійшли до органів (підрозділів) поліції з використанням засобів поштового зв`язку, мережі Інтернет, електронного зв`язку (електронні звернення), через контактні центри державної установи «Урядовий контактний центр» та телефонну «гарячу лінію» Національної поліції України, приймаються, попередньо розглядаються та централізовано реєструються службою діловодства органу (підрозділу) поліції в день їх надходження, а ті, що надійшли в неробочий день і час, - наступного після нього робочого дня в журналі реєстрації звернень громадян (додаток 1) або на реєстраційно-контрольних картках (далі - РКК) (додаток 2), придатних для обробки персональними комп`ютерами.

32. Звернення громадян, які надійшли до апарату центрального органу управління поліції вперше та які не розглядалися міжрегіональними територіальними органами Національної поліції України, територіальними органами поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві, установами та організаціями, що належать до сфери управління Національної поліції України, службою діловодства надсилаються до таких органів для вирішення по суті порушених у них питань (пункт 9 цього Порядку).

33. Звернення, які надійшли з використанням мережі Інтернет, засобами електронного зв`язку (електронне звернення) на електронну адресу органу (підрозділу) поліції, приймаються та реєструються службою діловодства (пункт 17 цього Порядку).

34. Датою подання електронного звернення є дата надходження звернення на визначену електронну адресу або дата заповнення електронної форми та її відправлення. Якщо електронне звернення надійшло на визначену електронну адресу в неробочий день та час, датою подання електронного звернення вважається наступний після нього робочий день (пункт 18 цього Порядку).

VІ. ОЦІНКА СУДУ

35. Судом встановлено, що питання, зазначені у запиті до відповідача, стосувались члена профспілкової організації та проходження ним військово-лікарської комісії, отже, дане питання стосується прав, свобод та інтересів безпосередньо члена даної Профспілки, що надає право позивачу здійснювати його захист в порядку, передбаченому Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».

36. Таким чином, розгляд запиту Професійної спілки «Правозахисники країни» від 09.10.2019 за вих. № 920 відповідачем повинен здійснюватися у відповідності до вимог Закону № 1045-XIV, зокрема, статті 28 зазначеного Закону, якою передбачено, що інформація має бути надана не пізніше п`ятиденного терміну.

37. Поряд з цим, наданими суду доказами підтверджено, що інформаційний запит надійшов безпосередньо до відповідача та був зареєстрований 04.11.2019, відповідь на запит надана 08.11.2019, що не заперечується позивачем, у зв`язку із чим суд зазначає про відсутність порушення п`ятиденного терміну, встановленого для надання інформації на запит.

38. Суд зауважує, що Управлінням здійснені достатні та належні заходи щодо надання відповіді на запит у межах покладених на нього обов`язків, однак, затримка з отримання електронного листа спричинена технічними несправностями та не може бути підставою для визнання протиправною бездіяльності відповідача, оскільки п`ятиденний строк на надання відповіді обчислюється з дати надходження до відповідача запиту.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

39. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

40. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

41. Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

42. З огляду на викладене, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки направлений Національною поліцією України за належністю до відповідача запит отриманий останнім 04.11.2019, та відповідь на запит надана 08.11.2019, тобто у п`ятиденний строк з дня його одержання, у зв`язку із чим судом не встановлено порушення відповідачем строків розгляду запиту.

43. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

44. У задоволенні адміністративного позову Первинної професійної спілки «Правозахисники країни» (код ЄДРПОУ 39245807; вул. Сурська, 96, с. Новоолександрівка, Дніпровський район, Дніпропетровська область, 52070) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (код ЄДРПОУ 40108630; вул. Пушкіна, буд. 83, м. Полтава, 36014) про визнання протиправною бездіяльності - відмовити повністю.

45. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України. Цей строк продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Суддя І.О. Верба