
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2020 року м. Київ № 826/10711/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Маруліної Л.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 доГоловного управління ДПС у м. Києвіпро визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії , ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві (далі також - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві щодо ненадання висновку про повернення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) помилково сплаченого транспортного податку у розмірі 25 000,00 грн.
- зобов`язати Державну податкову інспекцію у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві підготувати та направити до казначейства разом з іншими передбаченими законодавством документами висновок органу про повернення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) помилково сплаченого грошового зобов`язання у сумі 25 000,00 грн.
Адміністративний позов обґрунтовано тим, що позивачем сплачено транспортний податок на загальну суму 25000,00 грн. визначеного в податкових повідомленнях-рішеннях від 19.06.2015 року №1737-17, яке в подальшому скасовано в судовому порядку, а відтак сплачені кошти підлягають поверненню за заявою позивача.
Через канцелярію суду 17.08.2018 року відповідачем подано відзив на позов, в якому зазначено порядок розрахунку транспортного податку, проте не зазначено правової позиції по суті позовних вимог.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.07.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.04.2020 року замінено відповідача у справі Державну податкову інспекцію у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві (03115, м. Київ, вул. Верховинна, 9, код ЄДРПОУ: 39513550) на його правонаступника - Головне управління ДФС у м. Києві (04655, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ: 39439980).
Через канцелярію суду представником ГУ ДПС у м. Києві подано клопотання про заміну сторони правонаступником, а саме - ГУ ДФС у м. Києві на ГУ ДПС у м. Києві.
Вирішуючи клопотання, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з відомостями Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Державна фіскальна служба України (код ЄДРПОУ 39292197) з 17.05.2019 року перебуває у стані припинення.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 року №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" зареєстровано юридичну особу 17.05.2019 року, номер запису: 1 074 135 0000 085321, Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393).
Відповідно до абзацу 4 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 року №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" Державна податкова служба України та Державна митна служби України є правонаступниками прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Згідно з відомостями Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві (код ЄДРПОУ 39439980) з 17.05.2019 року перебуває у стані припинення.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 року №537 зареєстровано юридичну особу 30.07.2019 року, номер запису: 1 074 102 0000 086626, Головне управління Державної податкової служби у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення клопотання про заміну відповідача правонаступником та замінити відповідача - Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві (код ЄДРПОУ 39439980) на правонаступника - Головне у правління Державної податкової служби у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267).
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Державною податковою інспекцією у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.06.2015 року №1737-17, відповідно до якого ОСОБА_2 визначено грошове зобов`язання з транспортного податку з фізичних осіб на загальну суму 25000,00 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.07.2016 року у справі №826/1234/16 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві від 19.06.2015 року №1737-17. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Присуджено на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 (п`ятсот п`ятдесят одна) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві.
Зокрема, зазначеним судовим рішенням встановлено, що податкове зобов`язання за податковим повідомленням-рішенням від 19.06.2015 року №1737-17 позивачем сплачено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2016 року апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у місті Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.07.2016 року, залишено без задоволення. Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.07.2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, зобов`язання вчинити дії, залишено без змін.
Разом з тим, після скасування в судовому порядку зазначених податкових повідомлень-рішень, позивачем направлено на адресу державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві заяву від 05.06.2018 року про повернення помилково сплаченої суми грошового зобов`язанням в розмірі 25000,00 грн.
Проте, на момент подання позовної заяви до суду, державна податкова інспекція у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві не виконала вказані позивачем вимоги та не надала жодної відповіді позивачу на його заяву.
Вважаючи таку бездіяльність контролюючого органу протиправною та безпідставною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Спірні правовідносини врегульовано Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VI (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов`язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Згідно з пунктом 87.1 статті 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Згідно з пунктами 43.1, 43.2 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
У відповідності до пунктів 43.3, 43.4 статті 43 Податкового кодексу України встановлено, що обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов`язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку (пункт 43.4 Податкового кодексу України).
Як встановлено з матеріалів справи, ОСОБА_1 30.12.2015 року сплачено грошове зобов`язання зі сплати транспортного податку з фізичних осіб, визначене державною податковою інспекцією у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві в податковому повідомленні-рішенні від 19.06.2015 року №1737-17.
Поряд з цим, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.07.2016 року у справі №826/1234/16 визнано протиправними та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 19.06.2015 №1737-17.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2016 у справі №826/1234/16 постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.07.2016 залишено без змін.
Зважаючи на приписи статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції до 15.12.2017 року), судом встановлено, що постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.07.2016 року у справі №826/1234/16 набрала законної сили 23.11.2016 року.
У зв`язку з визнанням протиправним та скасуванням податкового повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 19.06.2015 №1737-17 позивачем направлено на адресу контролюючого органу заяву про повернення помилково сплачених сум з відповідним визначенням напряму перерахування таких коштів.
В силу вимог пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані (пункт 43.6 статті 43 Податкового кодексу України).
Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань, затвердженого спільним наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 30.12.2013 року №882/1188 (далі по тексту - Порядок), що діяв на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.
Разом з тим, за змістом пунктів 9, 10 Порядку надані податковим органом висновки про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань реєструються територіальними органами Державного казначейства в Журналі обліку висновків, який ведеться в електронному вигляді. На підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України здійснюють повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань у визначеному законодавством порядку, а саме згідно з Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року №787.
Відповідно до частини першої статті 25 Бюджетного кодексу України, Державне казначейство України здійснює безспірне списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, за рішеннями, прийнятими державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування.
Згідно з частиною другою статті 45 Бюджетного кодексу України, Державна казначейська служба України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.
З матеріалів справи встановлено, що Державна податкова інспекція у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві отримала заяву позивача 05.06.2018 року, однак, на момент подання позовної заяви відповідний висновок органу казначейства про повернення позивачу помилково сплаченого грошового зобов`язанням з транспортного податку з фізичних осіб за 2015 рік відсутній.
Таким чином, суд вважає, що позивач виконав усі умови, передбачені статтею 43 Податкового кодексу України, які необхідні для повернення надміру сплачених сум, при цьому, відповідачем не надано жодних нормативно та документально обґрунтованих обставин, які могли б слугувати підставою для відмови у поверненні позивачу надміру сплачених грошових зобов`язань та, відповідно, підставою для неподання державною податковою інспекцією у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про таке повернення.
З огляду на вищевикладене, позовна вимога щодо визнання протиправною бездіяльності державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві щодо ненадання висновку про повернення позивачу помилково сплаченого транспортного податку у розмірі 25000,00 грн. підлягає задоволенню.
Відповідно до наведеного та враховуючи визнання судом протиправною бездіяльності контролюючого органу, скасування податкового повідомлення-рішення, на підставі яких виник обов`язок позивача щодо сплати грошового зобов`язання зі транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25000,00 грн., суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині зобов`язання відповідача підготувати та направити разом з іншими передбаченими законодавством документами висновок органу казначейства про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого грошового зобов`язання у сумі 25000,00 грн.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивачем за подання позову сплачено судовий збір у розмірі 1 409, 60 грн., що, у зв`язку із задоволенням позовних вимог в повному обсязі, підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у м. Києві.
Керуючись статтями 6, 9, 11, 73 - 78, 90, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві щодо ненадання висновку про повернення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) помилково сплаченого транспортного податку у розмірі 25 000,00 грн.
3. Зобов`язати Головне управління Державної податкової служби у місті Києві підготувати та направити до казначейства разом з іншими передбаченими законодавством документами висновок органу про повернення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) помилково сплаченого грошового зобов`язання у сумі 25 000,00 грн.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (іпн. НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору у розмірі 1 409, 60 грн. (одна тисяча чотириста дев`ять грн. 60 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (04655, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ: 43141267).
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 287, 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до пункту 4 частини п`ятої статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Державної податкової служби у м. Києві (04655, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ: 43141267).
Повне рішення складено 16.04.2020 року.
Суддя Л.О. Маруліна