
Справа № 560/601/20
РІШЕННЯ
іменем України
16 квітня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування наказів,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 15.10.2019 №22-7909-СГ "Про включення земельних ділянок в перелік на торги" в частині включення земельної ділянки з кадастровим номером 6822780800:06:006:0112 площею 61,5991 га, з якої виділена земельна ділянка з кадастровим номером 6822780800:06:006:0126 площею 2,0 га;
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 13.12.2019 №22-11661-СГ щодо відмови у затвердженні проєкту землеустрою для відведення земельної ділянки у власність;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області затвердити проєкт землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0 га з кадастровим номером 6822780800:06:006:0126 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Великозозулинецької сільської ради Красилівського району Хмельницької області.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що звернувся до відповідача з заявою про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,0 га з кадастровим номером 6822780800:06:006:0126 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Великозозулинецької сільської ради Красилівського району Хмельницької області. Однак, за результатом розгляду заяви, відповідач прийняв наказ від 13.12.2019 №22-11661-СГ "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки". Вказав, що дотримав регламентовану законодавством процедуру виготовлення та погодження проєкту землеустрою. При цьому, жодних зауважень у відповідача до розробленого проєкту землеустрою під час його погодження не виникало. Вважає наказ від 15.10.2019 №22-7909-СГ "Про включення земельних ділянок в перелік на торги" також протиправним, оскільки на момент прийняття цього наказу розпочата процедура безоплатної приватизації спірної земельної ділянки.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що підставами для прийняття наказу від 13.12.2019 №22-11661-СГ "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки" слугувала відсутність відомостей про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки) та графічного відображення прибережної захисної смуги водних об`єктів, що розташовані у масиві. Також вказав, що прийняв наказ від 15.10.2019 №22-7909-СГ "Про включення земельних ділянок в перелік на торги". Відповідно до вимог статті 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватись, передаватись в заставу або надаватись у користування. Вважає наказ від 15.10.2019 №22-7909-СГ "Про включення земельних ділянок в перелік на торги" правомірним. Просив у задоволенні позову відмовити.
У відповіді на відзив позивач не погодився з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позов, з підстав їх необґрунтованості.
Ухвалою від 10.02.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.
Протокольною ухвалою від 17.03.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду.
Ухвалою від 24.03.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 18.09.2019 №22-6888-СГ позивачу наданий дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею площею 2,0 га з кадастровим номером 6822780800:06:006:0126 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Великозозулинецької сільської ради Красилівського району Хмельницької області.
На підставі вказаного наказу позивач замовив у ліцензованої землевпорядної організації виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Розроблений проєкт землеустрою погоджений відповідно до статті 186-1 Земельного кодексу України, що підтверджується висновком про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 29.10.2019 №7824/82-19.
29.11.2019 позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею площею 2,0 га з кадастровим номером 6822780800:06:006:0126 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Великозозулинецької сільської ради Красилівського району Хмельницької області.
За результатом розгляду заяви, відповідач прийняв наказ від 13.12.2019 №22-11661-СГ "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки". Підставою відмови слугував факт, що запитувана земельна ділянка відповідно до наказу від 15.10.2019 №22-7909-СГ "Про включення земельних ділянок в перелік на торги" включена в Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної владності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах. Також підставою для відмови слугувала відсутність відомостей про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки) та графічного відображення прибережної захисної смуги водних об`єктів, що розташовані у масиві.
Вважаючи спірні накази протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Згідно частин 8-9 статті 118 Земельного кодексу України проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Отже, підставою для відмови у затвердженні проєкту землеустрою може бути лише те, що проєкт землеустрою не погоджений в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов`язкової державної експертизи у визначених законом випадках.
Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проєкту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 Земельного кодексу України норми статті 118 Земельного кодексу України не містять.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.10.2018 №820/4852/17.
В процесі судового розгляду відповідач не надав суду доказів відсутності у позивача погодження проєкту землеустрою в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України.
Фактичною підставою для відмови позивачу щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою слугував наказ Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області від 16.10.2019 №22-7909-СГ, яким земельна ділянка, з приводу якої звернувся останній, включена в перелік земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги.
Відповідно до частини 3 статті 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Відповідач не надав суду доказів включення спірних земельних ділянок до переліку земельних ділянок, які виставлені на земельні торги.
Наказ від 16.10.2019 №22-7909-СГ передбачає лише підготовку до продажу земельних ділянок на земельних торгах окремими лотами, однак не регулює відносини продажу цих земельних ділянок.
Враховуючи викладене, наказ від 13.12.2019 №22-11661-СГ "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки" є протиправним.
Водночас, в рішенні від 30.01.2003 №3-рп/2003 Конституційний Суд України зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).
На цій підставі адміністративні суди, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручаються у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
У зв`язку з цим, найбільш ефективний спосіб захисту порушеного права позивача є зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проєкту землеустрою.
Вирішуючи позовну вимогу про скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 15.10.2019 №22-7909-СГ "Про включення земельних ділянок в перелік на торги" в частині включення земельної ділянки з кадастровим номером 6822780800:06:006:0112 площею 61,5991 га, з якої виділена земельна ділянка з кадастровим номером 6822780800:06:006:0126 площею 2,0 га, суд враховує таке.
У додаток до наказу від 16.10.2019 №22-7909-СГ до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах у формі аукціону, включена земельна ділянка з кадастровим номером 6822780800:06:006:0112 площею 61,5991 га.
Частиною 1 статті 134 Земельного кодексу України визначено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Згідно з частиною 2 статті 135 Земельного кодексу України продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.
За змістом статті 136 Земельного кодексу України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Отже, внесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Разом з тим, земельна ділянка з кадастровим номером 6822780800:06:006:0112 площею 61,5991 га не виставлена на земельні торги, а лише включена до переліку земельних ділянок, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах.
Наказ від 16.10.2019 №22-7909-СГ не має правових наслідків для позивача, оскільки не може слугувати підставою для відмови затвердженні проєкту землеустрою відповідно до вимог статті 136 Земельного кодексу України. Тому у задоволенні вимоги про визнання протиправним та скасування цього наказу слід відмовити.
Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити частково.
У зв`язку з частковим задоволенням позовних вимог сплачений позивачем судовий збір у розмірі 840,80 грн відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 13.12.2019 №22-11661-СГ "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки".
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.11.2019 про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею площею 2,0 га з кадастровим номером 6822780800:06:006:0126 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Великозозулинецької сільської ради Красилівського району Хмельницької області.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 840,80 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя О.Л. Польовий