
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 квітня 2020 р. № 520/3514/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Севастьяненко К.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнанти протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, щодо визначення розміру недоотриманої пенсії померлого ОСОБА_2 та померлої ОСОБА_3 , з мотивацією зменшення пенсійних виплат померлих батьків позивача, в залежності від дати звернення за спадщиною;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, сформувати та направити до приватного нотаріусу Скиби Т.В. для включення до складу спадщини після померлого батька позивача - ОСОБА_2 та померлої матері позивача - ОСОБА_3 , відповідні довідки із врахуванням усієї суми недоотриманої пенсії померлих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , без обмеження будь яким строком та із врахуванням індексації за час життя.
В обґрунтування позовних вимог вказує на те, що відповідачем протиправно зменшено суму недоотриманої пенсії померлих батьків позивача, оскільки відповідачем обраховано суму недоотриманої пенсії, як такої, що недоотримана з вини останніх. Відсутність вини батьків позивача полягає в тому, що на час життя вони перебували в зоні проведення антитерористичної операції і в силу похилого віку не мали можливості самостійно отримувати пенсію. Таким чином у позивача відсутні правові підстави зменшення суми недоотриманої пенсії.
Ухвалою суду від 18.03.2020 відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу справ між суддями та на підставі розпорядження керівника апарату суду 27.03.2020 р. № 03-05/24, головуючим суддею по справі № 520/3514/2020 визначено суддю Севастьяненко К.О.
Ухвалою суду від 02.04.2020 адміністративну справу прийнято до провадження.
Представник відповідача надав до суду письмовий відзив, в якому проти задоволення позову заперечував. Вказав, що недоотриману пенсію померлого пенсіонера, який на час смерті перебував на обліку в органах Пенсійного фонду України на тимчасово окупованій території, можна одержати на підконтрольній українській владі території за місцем реєстрації/проживання особи, яка звертається за оформленням таких виплат. Спадкоємець ОСОБА_1 згідно даних позовної заяви та доданих до неї документів, проживає в м. Стаханов Луганської області, у зв`язку з цим у відповідача є сумнів щодо достовірності наданих представником позивача документів для отримання недоотриманої пенсії.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено, 17.09.2019 року позивач ОСОБА_1 , звернувся до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті матері та після смерті батька, за результатами такого звернення було відкрито спадкові справи окремо після смерті кожного із батьків.
Судом також встановлено та відповідачем не заперечується, що батьки позивача отримували пенсійні виплати щомісячно, у встановленому законом порядку за місцем свого постійного проживання - у місті Стаханов (на даний час Кадіївка) Луганської області.
Після початку проведення АТО, а саме з весни 2014 року, пенсійні виплати на адресу батьків позивача було припинено, у зв`язку із окупацією території міста Стаханов (Кадіївка) Луганської області.
У зв`язку із тим, що українська влада у місті Стаханов та на частині Луганської області була втрачена, батькам позивача було зупинено виплату пенсії. Таким чином з 2014 року та до моменту своєї смерті, батьки позивача не отримували пенсійних виплат.
Приватний нотаріус Скиба Т.В., звернувся із письмовим запитом на адресу відповідача, витребувавши відомості, щодо сум несплаченої пенсії та інших виплат, які належали померлим батькам позивача.
За результатами таких звернень від відповідача на адресу приватного нотаріусу було направлено письмові відповіді стосовно кожного з батьків окремо.
Згідно відповіді від 06.12.2019 року «щодо суми недоотриманої пенсії», відповідач повідомив нотаріуса про те, що недоотримана пенсія ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який на день смерті постійно був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , складає 10 359,14 грн. Сума недоотриманої пенсії може змінюватися відповідно до ст. 46 Закону України «про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно відповіді від 10.12.2019 року «щодо суми недоотриманої пенсії», відповідач повідомив нотаріуса про те, що гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка на день смерті постійно була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , недоотриманої пенсії немає. Також у відповіді вказано, що відповідно до ст. 46 Закону України «про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії.
Таким чином відповідач застосував положення ст. 46 Закону України «про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та обрахував недоотриману пенсію померлих батьків позивача, з урахуванням дати їх смерті, та отриманого запиту від нотаріусу.
Вважаючи неправомірними дії відповідача щодо надання повної інформації стосовно недоотримаю пенсії батьків, позивач через свого представника звернувся до суду з адміністративним позовом.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених позовних вимог та оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Положенням ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», право на пенсію за віком має кожний громадянин похилого віку, який досяг пенсійного віку і має необхідний страховий стаж. Це право обумовлено трудовим внеском і не обмежується будь - якими обставинами, включаючи наявність інших доходів. Порядок і умови пенсійного забезпечення громадян похилого віку встановлюється Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Стаття 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.
Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 5 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що він регулює відносини, які виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням, порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Згідно ст. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється у разі смерті пенсіонера.
Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
Статтею 1219 ЦК україни передбачені права та обов`язки особи, які не входять до складу спадщини, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема: особисті немайнові права; право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Слід також зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Згідно ст. 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім`ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну. У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.
ЦК України не визначає строк, протягом якого члени сім`ї спадкодавця мають право на одержання соціальних платежів. Положення ч. 2, 3 ст. 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» теж не обмежують право на отримання сум пенсії, що належала пенсіонерові і не була ним отримана у зв`язку з його смертю, тільки визначають подію, умови, час, коло осіб і їх правове становище, предмет правовідносин, із настанням яких можлива виплата недоотриманої пенсії померлого пенсіонера. Приміром, недоотримана пенсія померлого пенсіонера виплачується як пенсія членам його сім`ї за умови, якщо саме ці суб`єкти правовідносин звернулися за її виплатою упродовж шести місяців з дня відкриття спадщини, а якщо у цей проміжок часу не звернулися, сума недоотриманої пенсії набирає іншої правової якості - переходить у спадщину, яку члени сім`ї та/або інші особи, але вже як спадкоємці, можуть отримати її як спадщину.
Як встановлено судом, померлі батька позивача - ОСОБА_2 та померла матір позивача - ОСОБА_3 , недоотримали пенсійні виплати не з власної вини, а внаслідок того, що проживала в районі проведення антитерористичної операції.
Так, місто Кадіївка (колишня назва Стаханов) Луганської області внесено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, додаток 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085.
Згідно з статтею 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 5 Закону №1207, Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території. Україна зобов`язується підтримувати і забезпечувати економічні, фінансові, політичні, соціальні, інформаційні, культурні та інші зв`язки з громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Керуючись наведеним вище суд вважає, що оскільки пенсія померлих батьків позивача нарахована в розмірі та у відповідності до приписів пенсійного законодавства, проте не виплачена з незалежних ні від органу пенсійного фонду, ні від пенсіонера причин то слід застосовувати приписи ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», в частині виплати пенсії за минулий час без обмеження будь-яким строком.
З огляду на встановлене суд приходить до висновку, що оскільки позивач не звертався до відповідача із вимогою виплати належної йому суми пенсії в шестимісячний строк з дня відкриття спадщини, вся сума пенсії, що належала батькам і залишилася недоотриманою у зв`язку із їх смертю повинна ввійти до складу спадщини.
Суд також відхиляє твердженння предствника відповідача про те, що спадкоємець, ОСОБА_1 , згідно даних позовної заяви та доданих до неї документів, проживає в м. Стаханов Луганської області, у зв`язку з цим у відповідача є сумнів щодо достовірності наданих представником позивача документів для отримання недоотриманої пенсії, оскільки в листах, надісланих на запити нотаріуса не зазначено про відсутність права у позивача на отримання пенсійних виплат за таких підстав.
Згідно зі ст. 2, ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-XII від 03.07.1991 року (далі - Закон № 1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (з 01.01.2016 - 103 відсотка). Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (ст. 9 Закону).
Частиною 2 ст. 5 Закону №1282-ХІІ передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 року, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок № 1078).
Згідно пункту 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (з 01.01.2016 - 103 відсотка). Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Враховуючи, що позивачу на запит нотаріуса не сформовано довідки про розмір недоотриманої пенсії померлих батьків, то вимоги в цій частині задоволенню не підлягають, оскільки відсутні підстави вважати, що при формуванні довідок права позивача будуть порушення в частині визначення розміру пенсії із врахуванням індексації. Дана позовна вимога ґрунтується на припущенні позивача про можливі порушення суб`єкта владних повноважень при виконанні рішення суду, тому не підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про часткове задоволення адміністративного позову.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнанти протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, щодо визначення розміру недоотриманої пенсії померлого ОСОБА_2 та померлої ОСОБА_3 , з мотивацією зменшення пенсійних виплат померлих батьків позивача, в залежності від дати звернення за спадщиною.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, сформувати та направити до приватного нотаріусу Скиби Т.В. для включення до складу спадщини після померлого батька позивача - ОСОБА_2 та померлої матері позивача - ОСОБА_3 , відповідні довідки із врахуванням усієї суми недоотриманої пенсії померлих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , без обмеження будь яким строком.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, 61022, Харківська обл., місто Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов.) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1681,20 грн. (тисяча шістсот вісімдесят одна гривня 20 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 17 квітня 2020 року.
Суддя Севастьяненко К.О.