Рішення № 88824462, 10.04.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2020
Номер справи
440/610/20
Номер документу
88824462
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/610/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/610/20 за позовом Виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача, Комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Горішньоплавнівської міської ради" про визнання протиправним та скасування припису,

В С Т А Н О В И В:

04 лютого 2020 року Виконавчий комітет Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області (надалі - Виконком, позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (надалі - ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, відповідач), визначивши в якості третьої особи Комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Горішньоплавнівської міської ради", в якому просить визнати протиправним та скасувати припис відповідача від 18.12.2019 №041 "Про виконання законних вимог про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін".

Мотивуючи свої вимоги, позивач стверджує, що рішенням Виконкому від 27.08.2019 №283 "Про коригування тарифів КП "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Горішньоплавнівської міської ради" здійснено коригування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для потреб населення, які надаються споживачам міста Комунальним підприємством "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Горішньоплавнівської міської ради". Вказане рішення прийняте на виконання ст. 144 Конституції України, пп. 2 п. "а" ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ч. 3 ст. 12 Закону України "Про ціни і Ціноутворення" і є чинним, з огляду на що таке підлягає застосуванню допоки не буде скасованим або визнано нечинним у визначеному законом порядку, що, у свою чергу, свідчить про протиправність винесеного відповідачем припису. До того ж оскаржуваний припис був складений відносно суб`єкта, перевірка якого, в порядку визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", не здійснювалался.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 10.02.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача, Комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Горішньоплавнівської міської ради" (надалі - КП ВУВКГ, третя особа).

21.02.2020 до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач, заперечивши проти задоволення позову, обстоює позицію правомірності оскарженого припису. При цьому зазначає, що за погодженням Мінекономіки наказом ГУ Дерпроспоживслужби у Полтавській області від 09.12.2019 №4367-ОД було призначено проведення позапланової перевірки КП ВУВКГ, в ході якої встановлено, що Виконкомом 28.08.2019 було прийнято рішення №283 щодо коригування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення для потреб населення, які надаються споживачам міста КП ВУВКГ. Водночас пунктом 3 розділу VІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 09.11.2017 №2189-VІІІ "Про житлово-комунальні послуги", який введено в дію в повному обсязі з 01.05.2019 передбачено, що договори про надання комунальних послуг між споживачами та виконавцями цих послуг мають бути укладені протягом одного року з дати введення в дію цього Закону, тобто до 01.05.2020. Враховуючи особливості перехідного періоду, а саме - періоду від моменту введення в дію цього Закону (01.05.2019) до моменту укладення та введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. При цьому істотними умовами договору, за приписами ст. 12 Закону, є розмір тарифів за надані послуги. З огляду на зазначене, позивач вважає, що розміри тарифів, передбачені діючими договорами про надання послуг, не можуть змінюватися. Перевіркою КП ВУВКГ встановлено, що договори про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 №690 зі споживачами послуг не укладено. Натомість укладено договори про надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення до введення в дію Закону №2189-VІІІ (тобто до 01.05.2019) та відповідно до типового договору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630. В умовах дії договорів про надання комунальних послуг, що укладалися до 01.05.2019, до споживачів мають застосовуватися тарифи, встановлені відповідним уповноваженим органом до 01.05.2019. Відповідно коригування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення спірним рішенням позивача, на думку відповідача, є незаконним (а.с. 31-37).

11.03.2020 до суду надійшло пояснення щодо відзиву, в якому третя особа вказує безпідставність доводів відповідача. Зазначає, що здійснивши позапланову перевірку КП ВУВКГ, відповідач виніс припис відносно Виконкому, тобто відносно особи, перевірка якої не здійснювалася. Винесення припису відносно Виконкому порушує встановлений порядок визнання нечинними або ж оскарження законності рішень органу місцевого самоврядування, що свідчить про перевищення повноважень наданих відповідачу. Виходячи з цього КП ВУВКГ стверджує, що ним правомірно визначено, а Виконкомом затверджено тариф на послуги, що надавалися споживачам у вересні-листопаді 2019 року, у зв`язку з чим просить суд позов задовольнити у повному обсязі (а.с. 173-174).

Правом на подачу відповіді на відзив позивач не скористався.

Розгляд даної справи, відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше, в межах строку, встановленого статтею 258 цього ж Кодексу.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Як повідомив відповідач, листом Департаменту будівництва, містобудування і архітектури та житлово-комунального господарства Полтавської облдержадміністрації від 15.10.2019 №С-05.3-62/318 на адресу ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області було направлено скаргу жителя м. Горішні Плавні ОСОБА_1 з приводу тарифів на теплову енергію та комунальні послуги виконавчим комітетом Горішньоплавнівської міської ради для розгляду (а.с. 68-69).

Задля отримання погодження щодо проведення позапланової перевірки КП ВУВКГ, в порядку визначеному частиною першою статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", відповідач 07.11.2019 звернувся до Держпродспоживслужби (а.с. 72).

02.12.2019 заступник міністра Мінекономіки С . Панаітотіді за результатами розгляду звернення Держпродспоживслужби від 19.11.2019 №16.2-3/1/7667 відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" своїм листом за №3805-05/50677-03 повідомила про погодження проведення ГУ Дердпродспоживслужби в Полтавській області позапланової перевірки КП ВУВКГ з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на підставі звернення фізичної особи (а.с. 73).

На підставі даного погодження, відповідно до ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", п. 1 ч. 1 ст. 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення" та Методичних рекомендацій фіксування процесів здійснення планових або позапланових заходів державного нагляду (контролю) засобами відеофіксації, затверджених головою Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 31.07.2018, наказом начальника ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Г.І. Пікуля був прийнятий наказ від 09.12.2019 №4367-ОД "Про проведення позапланової перевірки", яким передбачено проведення у період 11-23 грудня 2019 року позапланової перевірки Комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Горішньоплавнівської міської ради" з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових мереж) (централізоване водопостачання та централізоване водовідведення) (а.с. 75).

На виконання даного наказу начальником ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області 09.12.2019 було видано направлення №037 на проведення службовцями Управління позапланової перевірки Комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Горішньоплавнівської міської ради" з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових мереж) (централізоване водопостачання та централізоване водовідведення) (а.с. 76).

Тож, як видно із встановлених судовим розглядом обставин, як погодження Мінекономіки, так і наказ відповідача з направленням були видані на проведення перевірки лише відносно третьої особи - КП ВУВКГ.

У період з 11.12.2019 по 12.12.2019 посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області було здійснено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог з приводу формування, встановлення та застосування державних регульованих цін КП ВУВКГ (39803, Полтавська область, м. Горішні Плавні, вул. Портова, 27, код ЄДРПОУ 24388032), за наслідками якого складено акт №036 від 12.12.2019 (а.с. 144-149).

В ході перевірки встановлено та зафіксовано в акті, що рішенням Виконкому №283 від 28.08.2019 "Про коригування тарифів КП "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Горішньоплавнівської міської ради" проведено коригування тарифів на послуги централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) для потреб населення, які надаються споживачам міста КП ВУВКГ. Відповідно до пункту 2 цього рішення тарифи на послуги централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) вводяться в дію з 01.09.2019 для населення (І група) в наступних розмірах: 13,98 грн. з ПДВ за 1 м3 води; 16,02 грн. з ПДВ за 1 м3 стоків; 13,28 грн. з ПДВ за 1 м3 води (для надання послуг з гарячого водопостачання).

За висновком перевірки, Комунальним підприємством та Виконкомом необґрунтовано розраховано та встановлено (у тому числі за результатами коригування) тарифи на послуги централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), що надаються за договорами, укладеними до введення в дію Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 №2189-VIII. З вересня 2019 року підприємство при розрахунках з населенням повинно було застосовувати тарифи при розрахунках з населенням встановленні рішенням Виконкому №120 від 23.04.2018 в розмірах: 11,84 грн з ПДВ за 1 м3 води; 13,94 грн. з ПДВ за 1 м3 стоків; 11,24 грн. з ПДВ за 1 м3 води (для надання послуг з гарячого водопостачання).

За наслідками перевірки начальник ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Г.І. Пікуль, крім інших, відносно Виконкому виніс припис №041 від 18.12.2019 "Про виконання законних вимог про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін", яким перед Виконкомом поставлено вимогу скасувати рішення Виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради №283 від 28.08.2019 "Про коригування тарифів КП "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Горішньоплавнівської міської ради" з моменту прийняття. У триденний термін з моменту виконання припису повідомити ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області про вжиті заходи (а.с. 156-158).

Не погодившись із правомірністю даного припису, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.

Надаючи оцінку спірним правовідноснам, суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України від 05.04.2007 №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (надалі - Закон №877-V).

Державний нагляд (контроль), відповідно до визначення наведеного у ст. 1 вказаного Закону, - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до приписів статті 3 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами, зокрема здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом.

Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону №877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою (ч. 2 ст. 7 Закону №877-V).

Як свідчать встановлені судом обставини справи, позапланова перевірка була призначена відповідачем у зв`язку з надходженням скарги жителя м. Горішні Плавні щодо встановлення тарифів на теплову енергію та комунальні послуги Виконавчим комітетом Горішньоплавнівської міської ради, яку Департамент будівництва, містобудування і архітектури та житлово-комунального господарства Полтавської облдержадміністрації надіслав на адресу відповідача для розгляду.

У зв`язку з надходженням скарги фізичної особи, ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області на виконання вимог абз. 5 ч. 1 ст. 6 Закону №877-V отримало погодження від Мінекономіки на проведення позапланової перевірки КП ВУВКГ з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на підставі звернення фізичної особи (а.с. 73).

В рамках отриманого погодження відповідачем був прийнятий відповідний наказ про проведення позапланової перевірки КП ВУВКГ та видано направлення службовим особам відповідача для здійснення перевірки вказаного господарюючого суб`єкта.

Таким чином, предмет перевірки в даному випадку стосується виключно господарської діяльності КП ВУВКГ, що відображено у погодженні, наказі та направленні.

Однак, відповідач, за наслідками проведеної перевірки, виніс, крім іншого, припис відносно Виконкому, тобто особи, перевірка діяльності якого не здійснювалася.

Це, у свою чергу, призвело до порушення усіх прав об`єкта перевірки, які йому надає Закон №877-V.

У зв`язку з цим суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Всупереч наведеним критеріям, відповідач за відсутності передбачених Законом №877-V передумов, виніс припис відносно особи, без її відома та за відсутності перевірки як такої.

Недотримання суб`єктом владних повноважень хоча б одного з критеріїв, встановлених ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є самостійною та достатньою підставою для скасування рішення такого суб`єкта з мотивів його протиправності.

Крім цього суд вважає за необхідне зазначити ще й таке.

Як вже зазначалося вище, державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом органів, в тому числі й органів місцевого самоврядування, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання.

У свою чергу поняття суб`єкта господарювання розкрито у статті 55 Господарського кодексу України, за змістом якої суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Суб`єктами господарювання є:

1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;

2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці;

Суб`єкти господарювання - господарські організації, які діють на основі права власності, права господарського відання чи оперативного управління, мають статус юридичної особи, що визначається цивільним законодавством та цим Кодексом.

В той же час спірний припис стосується не суб`єкта господарювання, а органу місцевого самоврядування, який у випадках визначених законом, сам може здійснювати функції державного нагляду (контролю).

У зв`язку з цим логічним є положення Закону №877-V, частиною 2 статті 2 якого передбачено, що дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення, зокрема, заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг.

Натомість повноваження з контролю законності прийнятих органом місцевого самоврядування рішень, в тому числі з приводу встановлення тарифів на комунальні послуги, віднесені до компетенції цілого ряду інших державних органів, однак не відповідача, реалізація яких можлива за наявності умов передбачених чинним законодавством України.

Відтак, відповідач вніс припис відносно виконавчого комітету органу місцевого самоврядування за відсутності будь-яких законодавчо передбачених на те наглядово-контрольних повноважень.

Більш того, спірним приписом до Виконкому сформульовано вимогу скасувати своє рішення, тоді як за правилом ч. 9 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою.

Тобто, вимога у приписі сформульована не у спосіб встановлений законом.

Наостанок, суд звертає увагу на ту обставину, що рішення Виконкому №283 "Про коригування тарифів КП "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Горішньоплавнівської міської ради" прийняте позивачем 27.08.2019, тоді як припис містить вимогу про скасування рішення Виконкому від 28.08.2019 №283.

Вказані неточності не були усунуті відповідачем ні після винесення припису, ні після відкриття провадження у даній адміністративній справі.

Все це у своїй сукупності свідчить про очевидну незаконність спірного припису відповідача, що була зумовлена грубими порушеннями процедури позапланової перевірки внаслідок її не проведення у відношенні до позивача, відсутністю компетенції (повноважень) у відповідача на прийняття спірного припису відносно позивача та порушенням Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

За таких обставин суд визнає заявлений позов обґрунтованим, у зв`язку з чим задовольняє його у повному обсязі у спосіб обраний позивачем.

В силу приписів ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачено, що при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, за відсутності доказів понесення позивачем таких витрат підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області (вул. Миру, 24, м. Горішні Плавні, Полтавська область, 39800, код ЄДРПОУ 04057646) до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 40358617), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача, Комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Горішньоплавнівської міської ради" (вул. Портова, 27, м. Горішні Плавні, Полтавська область, 39800, код ЄДРПОУ 24388032) про визнання протиправним та скасування припису - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 18.12.2019 №041 "Про виконання законних вимог про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень та пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.Б. Супрун