
Справа № 420/3163/20
УХВАЛА
17 квітня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Левчук О.А., розглянувши матеріали позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Алмалах» до Малиновської Державної податкової інспекції Північного управління у м. Одесі Головного управління Державної податкової служби в Одеській області про зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «Алмалах» до Малиновської Державної податкової інспекції Північного управління у м. Одесі Головного управління Державної податкової служби в Одеській області про зобов`язання Малиновської Державної податкової інспекції Північного управління у м. Одесі Головного управління Державної податкової служби в Одеській області вчинити дії щодо надіслання державному реєстратору відомостей про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів товариства з обмеженою відповідальністю «Алмалах» за формою № 30-ОПП.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
В позовній заяві позивач вказує відповідачем визначено Малиновську Державну податкову інспекцію Північного управління у м. Одесі Головного управління Державної податкової служби в Одеській області та вказано код ЄДРПОУ 39398646.
Разом з тим, згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо коду 39398646 містяться дані Головного управління ДФС в Одеській області.
Таким чином, позивачу слід вказати в позовній заяві ідентифікаційний код відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
В позовній заяві відповідачем визначено Малиновську Державну податкову інспекцію Північного управління у м. Одесі Головного управління Державної податкової служби в Одеській області.
Разом з тим, наказом Державної податкової служби України від 12.07.2019 року № 14 затверджено Положення про Головне управління ДПС в Одеській області, згідно якого Головне управління ДПС в Одеській області є територіальним органом Державної податкової служби України та контролюючим органом (органом доходів і зборів). У складі ГУ ДПС в Одеській області на правах відокремлених підрозділів утворюються управління, до складу яких входять державні податкові інспекції.
Згідно п. 3 Положення основним завданням державних податкових інспекцій, що утворюються у складі управлінь, утворених на правах відокремлених підрозділів ГУ ДПС є, зокрема, здійснення сервісного обслуговування платників податків, виконання інших функцій сервісного обслуговування платників податків, визначених законом.
Тобто, управління, утворені на правах відокремлених підрозділів ГУ ДПС, в тому числі Малиновська Державна податкова інспекція Північного управління у м. Одесі Головного управління Державної податкової служби в Одеській області, здійснює сервісне обслуговування платників податків, а контролюючим органом є Головне управління ДПС в Одеській області.
Таким чином, позивачу слід визначитися з належним відповідачем та зазначити його дані відповідно до вимог п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України.
Відповідно до п. 4, 9 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до ч. 2 ст. 245 КАС України к разі задоволення позову суд може прийняти рішення про:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
В позовній заяві позивач просить суд зобов`язати Малиновську Державну податкову інспекцію Північного управління у м. Одесі Головного управління Державної податкової служби в Одеській області вчинити дії щодо надіслання державному реєстратору відомостей про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів товариства з обмеженою відповідальністю «Алмалах» за формою № 30-ОПП, що не відповідає вимогам ст. ст. 5, 245 КАС України.
При цьому, всупереч вимогам КАС України в позовній заяві не зазначено якими саме рішенням, дією чи бездіяльністю відповідачем порушено права, свободи, інтересів позивача.
Крім того, позивач просить суд зобов`язати Малиновську Державну податкову інспекцію Північного управління у м. Одесі Головного управління Державної податкової служби в Одеській області вчинити дії щодо надіслання державному реєстратору відомостей про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів товариства з обмеженою відповідальністю «Алмалах» за формою № 30-ОПП, проте не зазначає державного реєстратора (прізвище, ім`я, по батьків, місце роботи тощо) якому слід зобов`язати відповідача надіслати відомості про відсутність заборгованості та не вказує даного державного реєстратора учасником процесу, зокрема третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
Згідно ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до ст. 79 КАС України, позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
В позовній заяві позивач вказує, що Малиновська Державна податкова інспекція Північного управління у м. Одесі Головного управління Державної податкової служби в Одеській області направила державному реєстратору заперечення проти проведення державної реєстрації припинення у зв`язку з наявністю заборгованості, проте будь-яких доказів на підтвердження вказаних обставин до позовної заяви не додано.
Також, в позовній заяві позивач зазначив, що 20.01.2020 року звернувся до ГУ ДФС в Одеській області із заявою, в якій просив надіслати державному реєстратору відкликання заперечення проти проведення державної реєстрації припинення, разом з тим доказів на підтвердження отримання вказаної заяви до позовної заяви не додано.
Статтею 94 КАС України встановлено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення. Якщо подано копію (електронну копію) письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу. Якщо оригінал письмового доказу не поданий, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (електронної копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.
Згідно п. 5.27 ДСТУ 4163-2003, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 року №55 відмітка про засвідчення копії документа складають зі слів “Згідно з оригіналом”, назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії і проставляють нижче реквізиту 23 (нижче підпису).
Разом з тим, позивачем надані до позовної заяви ксерокопії документів, які не засвідчені належним чином у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до абзацу 4 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 1 січня 2020 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2102 гривень.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою – підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином ставка судового збору за подання даного адміністративного позову, з урахуванням заявлених позовних вимог становить 2102,00 грн., проте до позовної заяви не надано доказів на підтвердження сплати судового збору, що підтверджується актом працівників відділу судово-адміністративних послуг та аналітичної роботи Одеського окружного адміністративного суду від 13.04.2020 року № 354.
Згідно ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У зв`язку з вищевикладеним, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Недоліки повинні бути усунені шляхом приведення позовної заяви у відповідність до вимог ст. 160, 161 КАС України, а саме шляхом обґрунтування позовних вимог та визначення змісту позовних вимог, з урахуванням зауважень, викладених в ухвалі суду; шляхом визначення складу учасників процесу та зазначення їх даних відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, з урахуванням зауважень, викладених в ухвалі суду; надання належним чином завірених копій доказів на підтвердження заявлених позовних вимог, з урахуванням зауважень, викладених в ухвалі суду; сплати судового збору та надання доказів на підтвердження сплати, а також шляхом надання належним чином оформленої позовної заяви разом з належним чином завіреними копіями документів, що надаються до суду після усунення недоліків та надання копій позовної заяви після усунення недоліків разом з належним чином завіреними копіями документів, що надаються до суду відповідно до кількості учасників справи.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 171, 243, 248 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Алмалах» до Малиновської Державної податкової інспекції Північного управління у м. Одесі Головного управління Державної податкової служби в Одеській області про зобов`язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність в десятиденний строк з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, з урахуванням особливостей, встановлених п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України, усунути недоліки, та роз`яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий відповідно до вимог ч. 1 п. 4 ст. 169 КАС України.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя О.А. Левчук