Рішення № 88824195, 16.04.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2020
Номер справи
400/169/20
Номер документу
88824195
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 квітня 2020 р. № 400/169/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом:ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного проживання: АДРЕСА_2

до відповідача:Військової частини 3039 Національної гвардії України, вул. 1 - ша Госпітальна, 2, м. Миколаїв, 54039

про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини 3039 Національної гвардії України, в якій просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу грошової компенсації вартості за неотримане речове майно відповідно до довідки від 03.03.2019 № 310 в сумі 37 345,82 грн; зобов`язати відповідача виплатити позивачу грошову компенсацію за неотримане речове майно відповідно до довідки від 03.03.2019 № 310 в сумі 37 345,82 грн.

У відзиві на позовну заяву відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог в частині виплати грошової компенсації за неотримане речове майно відповідно до довідки від 03.05.2019 № 310 та прийняти рішення щодо виплати грошової компенсації за новою (перерахованою) довідкою від 18.11.2019 № 1065 в сумі 31 337,34 грн. Крім того, відповідач просить вважати недійсною (розрахованою не відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 № 178) довідку від 03.05.2019 № 310 та визнати дійсною нову довідку від 18.11.2019 № 1065. Фактично, з відзиву вбачається визнання відповідачем позовних вимог у сумі 31 337,34 грн. Одночасно, в обгрунтування заперечень проти суми компенсації речового забезпечення в сумі 37 345,82 грн., відповідач посилається на відкликання ним довідки від 03.03.2019 № 310 та видання замість неї довідки від 18.11.2019 № 1065. Крім того, відповідач зазначає про відсутність на рахунку відповідача грошових коштів для виплати військовослужбовцям компенсації за неотримане речове майно.

У матеріалах справи міститься відповідь позивача на відзив. Оскільки, відповідно до частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, подання такої заяви по суті справи, як відповідь на відзив, не передбачено, суд не брав до уваги зміст цього документа.

Відповідно до частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у письмовому провадженні.

Безпосередньо, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши докази, що містяться у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, суд установив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Позивач проходив військову службу у Збройних Силах України з 14.05.1992 по 04.03.2019, що підтверджується записом у трудовій книжці та військовому квитку позивача.

Наказом командира військової частини 3039 Національної гвардії України (по стройовій частині) від 04.03.2019 № 50 позивача, звільненого з військової служби у запас Збройних Сил України, виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

Відповідач видав позивачу довідку від 03.05.2019 № 310 про вартість речового майна, що належить до видачі. Згідно з цією довідкою, позивачу належить до видачі 179 предметів речового майна на суму 37 345,82 грн. У довідці зазначено: „Розрахунок проведений з 12.2012 по 07.2017 року згідно норми № 2 ПКМУ № 1444 від 28.10.2004, а з 07.2017 по 01.2019 року згідно наказу МВСУ від 07.06.2017 року № 475. Ціни на речове майно вказані згідно з розпорядження т.в.о. заступника командувача НГУ (з тилу – начальника логістики) НР.27/27/3-118 від 08.01.2019 року”.

18.11.2019 відповідач видав позивачу нову довідку № 1065 про вартість речового майна, що належить до видачі. До нової довідки відповідач включив 79 предметів на суму 31 337,34 грн. У довідці зазначено: „Перерахунок грошової компенсації вартості за неотримане майно проведено згідно розпорядження ГУ НГУ від 23.10.2019 № 27/27/3-7676” та наведені посилання на нормативно-правові акти, зазначені у попередній довідці.

Спір між сторонами виник у зв`язку з діями відповідача, що мали вияв у виданні позивачу нової довідки про вартість речого майна на меншу суму (із меншим обсягом речового майна), порівняно із попередньо виданою довідкою, та бездіяльності відповідача, що полягає у невиплаті відповідачем позивачу грошової компенсації речового забезпечення.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина третя статті 24 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» передбачає, що закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Згідно з статтею 1 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Частина перша статті 9-1 цього Закону встановлює, що речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, у тому числі для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.

Пункт 15 розділу ІІІ Інструкції з організації речового забезпечення в Національній гвардії України в мирний час та особливий період, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.06.2017 № 475, військовослужбовці, які звільняються з військової служби в запас або відставку, отримують грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно (далі - грошова компенсація) в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 № 178 "Про затвердження Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно". Військовослужбовці, які звільняються з військової служби в запас або відставку з правом носіння військової форми одягу, за їх бажанням можуть отримати речове майно, яке не було отримане під час проходження служби. Закупівельна вартість речового майна, що використовується для нарахування грошової компенсації, доводиться ВРЗ до військових частин на початку року.

Відповідно до абзацу першого пункту 2 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 № 178 (далі - Порядок № 178), виплата грошової компенсації здійснюється особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 178 грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі: звільнення з військової служби; загибелі (смерті) військовослужбовця.

Пункт 4 Порядку № 178 встановлює, що грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації (далі - військова частина), а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації .

Довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв`язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком (пункт 5 Порядку № 178).

Відповідно до пункту 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008, після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) військового комісаріату за вибраним місцем проживання.

Особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.

Отже, з вищенаведеного вбачається, що відповідач повинен виплатити позивачу грошову компенсацію на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі.

Щодо довідки, на підставі якої відповідач повинен здійснити відповідну виплату, суд зазначає таке.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що виходячи з розрахунку Головного управління Національної гвардії закупівельної вартості речового майна, що належить до видачі, відповідач перерахував вартість речового майна, що належить до видачі позивачу.

Порівнявши дві довідки, суд зауважує, що вартість предметів речового забезпечення, які включені у довідку від 18.11.2019 № 1065, аналогічна тій, що зазначена у довідці від 03.05.2019 № 310.

Натомість, з нової довідки виключені деякі найменування речового майна, а саме: шкарпетки літні, шкарпетки зимові, шапка зимова повсякденна, куртка і штани, рукавички трикотажні, труси, черевики з берцями зимові.

Суд бере до уваги, що як у довідці від 03.05.2019 № 310, так і у довідці від 18.11.2019 № 1065, відповідач зазначив періоди виникнення у позивача права на отримання відповідного предмету речового майна в часовому діапазоні,починаючи з 2006 року, а виключені з довідки найменування речового майна були передбачені Нормою № 2 забезпечення речовим майном офіцерів і прапорщиків Збройних Сил та інших військових формувань, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2004 № 1444, що була чинною до 04.03.2016 та на яку міститься посилання як у довідці від 03.05.2019, так і від 18.11.2019.

Отже, шляхом видання позивачу нової довідки відповідач не перерахував вартість речового майна, а виключив з неї частину речового майна.

Мотивів виключення частини речового майна або пояснень щодо помилковості їх початкового включення до довідки від 03.05.2019 № 310 з посиланням на норми чинного законодавства відповідач суду не навів.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не навів обставин та аргументів, у зв`язку з якими він виключив частину речового майна з довідки. Так само відповідач не надав доказів правомірності своїх дій з видання нової довідки з меншим обсягом речового майна за умови передбачення цього майна за нормою речового забезпечення, що діяла в період служби позивача.

На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову в повному обсязі.

Судові витрати у справі відсутні.

Керуючись статтями 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Військової частини 3039 Національної гвардії України (вул. 1 - ша Госпітальна, 2, м. Миколаїв, 54039, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 23313925) задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини 3039 Національної гвардії України (вул. 1-ша Госпітальна, 2, м. Миколаїв, 54039, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 23313925) щодо невиплати ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного проживання: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) грошової компенсації вартості за неотримане речове майно відповідно до довідки від 03.05.2019 № 310 в сумі 37 345,82 грн.

3. Зобов`язати Військову частину 3039 Національної гвардії України (вул. 1-ша Госпітальна, 2, м. Миколаїв, 54039, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 23313925) виплатити ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного проживання: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) грошову компенсацію за неотримане речове майно відповідно до довідки від 03.05.2019 № 310 в сумі 37 345,82 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Птичкіна