
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№ 380/2867/20
У Х В А Л А
з питань відстрочення сплати судового збору
17 квітня 2020 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сподарик Наталія Іванівна, розглянувши в порядку письмового провадження клопотання позивача про відстрочення позивачу оплати судового збору в адміністративній справі за позовом Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області до Державного реєстратора сектору державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відділу-центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Столярчук Валентини Ярославівни про визнання протиправним та скасування дії , -
ВСТАНОВИВ :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області (82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. 22 Січня,37; код ЄДРОПОУ 04056477) до Державного реєстратора сектору державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відділу-центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Столярчук Валентини Ярославівни (82100, м. Дрогобич, пл. Ринок,1), з вимогами: визнати протиправною та скасувати дію державного реєстратора сектору державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців відділу-центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Столярчук Валентини Ярославівни про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стосовно Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області (код ЄДРОПОУ 04056477), а саме: від 03.02.2020 року – коригування шляхом виправлення помилки юридичної адреси Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області з адреси: вул. Дрогобицька,4, с. Рихтичі Дрогобицького району Львівської області, поштовий індекс 82121 на адресу: Львівська область, м. Дрогобич, вул. 22 Січня,37, поштовий індекс 82100.
Одночасно із позовною заявою позивач звернувся до суду із клопотанням про відстрочення позивачу сплати судового збору до ухвалення рішення по суті спору.
Вирішуючи клопотання позивача, суд враховує наступне.
Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року №3674-VI.
Положеннями ст.8 вказаного Закону визначено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Зазначене положення Закону кореспондується з приписами ч.2 ст.132 Кодексу адміністративного судочинства України.
Отже, єдиною підставою для звільнення, розстрочення, відстрочення від сплати судового збору та зменшення розміру судового збору є незадовільний майновий стан сторони, тобто фізичної або юридичної особи. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов`язком суду. При цьому, клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в позовній заяві, яка подається до суду, або окремим документом.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Позивач, просить суд відстрочити сплату судового збору покликаючись на те, що Дрогобицька районна державна адміністрація Львівської області фінансується за рахунок коштів державного бюджету, кошторисі призначення по КЕКВ 5000 «Інші видатки» на 2020 рік затверджено в обсязі що не забезпечує реальної потреби, зокрема видатки на оплату судового збору.
Відповідно до положень ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
В п. 44 рішення Європейського суду з прав людини від 12.07.2001 у справі «Prince Hans-Adam II of Liechtenstein проти Німеччини» зазначено, що право на доступ до суду, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, не є абсолютним і може підлягати обмеженню; такі обмеження допускаються з огляду на те, що за своїм характером право доступу потребує регулювання з боку держави.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору», який набрав чинності з 01.09.2015, прийнятий в тому числі з метою дисциплінування суб`єктів владних повноважень у відносинах із судами та унеможливлення зловживання ними своїми процесуальними правами, зокрема, у випадках безпідставного звернення до судів та безвідповідального оскарження судових рішень з огляду на саму лише безкоштовність звернення до суду. Пунктом 2 Прикінцевих положень вказаного Закону доручено Кабінету Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Згідно з постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України №2 від 05.02.2016 «Про судову практику застосування адміністративними судами окремих положень Закону України» від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» у редакції Закону України від 22.05.2015 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору», обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для її звільнення від сплати судового збору, не є вказані аргументи і підставою для відстрочення його сплати.
Отже, бюджетні установи мають передбачати у кошторисі, а також виділяти кошти на сплату судового збору.
Суд звертає увагу позивача на те, що сплата судового збору є обов`язком позивача, а тому зловживання правом на звільнення від його сплати є неприпустимим.
Крім того, невмотивоване відстрочення від сплати судового збору утворить дискримінаційне становище по відношенню до інших суб`єктів звернення до судового захисту.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для відстрочення від сплати судового збору, а тому у задоволенні його клопотання відмовляє.
Керуючись ст.ст. 3, 5, 6, 132, 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ :
у задоволенні клопотання позивача про відстрочення від сплати судового збору в адміністративній справі за позовом Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області до Державного реєстратора сектору державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відділу-центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Столярчук Валентини Ярославівни про визнання протиправним та скасування дії,- відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги у п`ятнадцятиденний строк з дати складання ухвали.
Суддя Сподарик Н.І.