
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/2140/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 квітня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – відповідач, ГУ ПФ України у Львівській області), в якій просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 25.07.2019 №1-24.2.2/4260/19, яка видана Державним підприємством обслуговування повітряного руху України;
- зобов`язати відповідача перерахувати та виплачувати позивачу з 01.01.2019 пенсійне забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії із розрахунку 74% відповідних сум грошового забезпечення для обчислення пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 25.07.2019 №1-24.2.2/4260/19, яка видана Державним підприємством обслуговування повітряного руху України та виплатити заборговану суму згідно з проведеним розрахунком.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що після звільнення з посади на підставі Довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про грошове забезпечення за останньою штатною посадою (з урахуванням окладу за військове звання, посадового окладу та відсоткової надбавки за вислугу років) та відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідачем призначено позивачу пенсію у розмірі 74% грошового забезпечення.
Надалі у зв`язку із зміною грошового забезпечення за посадою, яку позивач обіймав під час проходження служби, Державним підприємством обслуговування повітряного руху України йому надано довідку про розмір грошового забезпечення від 25.07.2019.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки, однак відповідач у здійсненні перерахунку відмовив, з покликанням на те, що відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, передбачених Кабінетом Міністрів України. Також зазначено, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №45 від 01.02.2018 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців. Індивідуального перерахунку пенсій військовослужбовцям за їх заявою, виданням будь-яким міністерством розпоряджень чи відомчих наказів – не передбачено.
Позивач вважає дії щодо відмови у перерахунку його пенсії протиправними та такими, що порушують його права, а тому звернувся до суду за їх захистом.
Ухвалою суду від 18.03.2020 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
14.04.2020 за вх.№2791ел. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач стверджує про пропуск позивачем строку звернення до суду із цим позовом, оскільки просить здійснити перерахунок з 01.01.2019, а до суду звернувся лише у лютому 2020 року.
Зазначив, що виходячи з приписів чинного законодавства, довідки для перерахунку пенсій особам можуть видаватися лише у разі настання підстав для перерахунку пенсій, тобто у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України чи прийняття законів про зміну чи введення нових додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Такі довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені особи подають довідки у п`ятиденний строк Головним управлінням Пенсійного фонду України.
Тобто видача довідок в даному випадку ДП Украерорухом можлива лише за умови настання підстав для перерахунку пенсій визначених ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та здійснюється у послідовності, визначеній в Порядку №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 01.02.2008.
Відповідач звернув увагу на те, що довідку від 25.07.2019 №1-24.2.2/4260/19 в Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відповідно до Порядку №45 уповноваженим структурним підрозділом не скеровано. Підстав для здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу без обмеження її максимального розміру немає.
Відповідач вважає вказаний позов безпідставним, просив у його задоволенні відмовити.
Відповідно до приписів ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС України).
Суд на підставі позовної заяви, відзиву, а також долучених письмових доказів, -
в с т а н о в и в :
Позивач, ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в ГУ ПФ України у Львівській області, одержує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з наказом Міністра оборони України (по особовому складу) №600 від 19.10.2019 підполковника ОСОБА_1 відряджено у розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України.
Відповідно до витягу із наказу Міністра оборони України (по особовому складу) №913 від 05.11.2004 підполковника ОСОБА_1 , заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Львівського регіонального структурного підрозділу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України відповідно до Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України звільнено з військової служби.
Згідно з Витягом з наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України №489/о від 18.11.2004, підполковника ОСОБА_1 , заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Львівського регіонального структурного підрозділу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, звільненого з військової служби у запас наказом Міністра оборони України від 05.11.2004 №913 за п. 67 підпункт «б» (за станом здоров`я), з правом носіння військової форми одягу, у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, звільнено з посади 22.11.2004, направлено до зарахування на військовий облік до Галицького РВК м. Львова.
25.07.2019 Державним підприємством обслуговування повітряного руху України відповідно до наказів Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 11.01.2019 №19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та від 26.04.2019 №383 «Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами» видано ОСОБА_1 довідку №1-24.2.2/4260/19 про розмір грошового забезпечення за нормами чинними з 01.01.2019 за прирівняною посадою: заступник керівника польотів районного диспетчерського центру РСП, який становить 35835,00 грн. всього.
Позивач 22.08.2019 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду із заявою щодо перерахунку пенсії з 01.01.2019 на підставі вказаної довідки.
Однак листом від 12.09.2019 за №4177/А-20/11.03-06 відповідач повідомив, що на даний час повідомлення з Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій з 01.01.2019 колишнім військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху, в Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не надходило, а тому підстави для перерахунку пенсії, в тому числі згідно з наданою позивачем довідкою відсутні, а тому повернуто без виконання.
Зазначено, що чинним законодавством не передбачено індивідуального перерахунку пенсій військовослужбовцям за їх заявою, та у зв`язку з виданням будь-яким міністерством розпоряджень чи відомчих наказів.
Позивач вважаючи дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії протиправними та такими, що порушують його права, звернувся до суду за їх захистом.
Вирішуючи справу, суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 №1281 «Про створення об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного України» грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 №104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ».
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №104 від 07.02.2001 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ» визначено, що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань, відрядженим до органів виконавчої влади та інших цивільних установ, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, особового складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань.
При цьому грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в органах та установах, до яких вони відряджені, окладів за військовими званнями та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань.
Відповідно до п. 10 ст. 6 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» військовослужбовці Збройних Сил України та інших військових формувань можуть бути відряджені до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі. Перелік посад, що заміщуються військовослужбовцями у таких державних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, а також державних та комунальних навчальних закладах, затверджується Президентом України.
Перелік посад Державного підприємства обслуговування повітряного руху України встановлено Указом Президента України від 03.05.2017 №126/2017 «Про Перелік посад, що заміщуються військовослужбовцями Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення у державних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, а також державних та комунальних навчальних закладах, та граничних військових звань за цими посадами».
Крім того, перелік посад штатних працівників Державного підприємства обслуговування повітряного руху України був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 №105 «Про затвердження переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових звань за цими посадами» (втратив чинність 15.04.2016).
Отже, позивач, будучи відрядженим до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України для виконання службових обов`язків з залишенням на військовій службі, отримував грошове забезпечення, виходячи з окладу за посадою, займаною ним в Державному підприємстві обслуговування повітряного руху, окладу за військовим званням та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для відповідних категорій військовослужбовців.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Закон передбачає, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення у бік підвищення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення Кабінету Міністрів України про підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Згідно з листом Міністерства соціальної політики України від 12.07.2010 №7408/0/14-10/039, керівник Державного підприємства Украерорух, згідно зі ст.ст. 14 та 15 Закону України «Про оплату праці» та Положення про Об`єднану цивільно-військову системи організації повітряного руху України затвердженого Постановою КМ України від 19.07.1999 №1281, самостійно встановлює оклади за посадами штатних працівників.
26.02.2018 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб», яка в свою чергу ввела в дію з 01.03.2018 постанову Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України №704 визначено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової-військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією Постановою.
За таких обставин, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів, в тому числі й керівнику Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, своє право визначати розміри посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до підприємства, які обіймають передбаченні законодавством посади у підприємстві.
Отже, накази Украероруху від 11.01.2019 №19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та від 11.01.2019 №21 «Про затвердження штатних розписів підрозділів Украероруху», на підставі яких позивачу складено довідку від 25.07.2019 №1-24.2.2/4260/19 про розмір грошового забезпечення, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, оскільки збільшують розмір грошового забезпечення відряджених військовослужбовців.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 10.07.2018, по справі №461/6479/16-а, від 24.04.2018 по справі №461/939/17, від 03.05.2018 по справі №638/13960/17, від 17.10.2018 по справі №461/1151/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд також зазначає, що абзацами 9,11 п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 про затвердження Порядку «Про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Сторонами не оспорюється той факт, що ОСОБА_1 з 16.12.2005 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ у розмірі 74 % від грошового забезпечення.
При перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Саме така правова позиція сформована Верховним Судом в постановах від 27.02.2018 у справі №642/3284/17, від 24.04.2018 у справі №686/12623/17 та від 19.06.2018 у справі №583/2264/17.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Тому, при перерахунку пенсії ОСОБА_1 має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а саме 74 відсотків від грошового забезпечення.
З огляду на викладене ГУ ПФ України у Львівській області має здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до вимог ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, абзаців 9, 11 п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 на підставі складеної Украерорухом довідки про розмір грошового забезпечення від 25.07.2019 №1-24.2.2/4260/19, з розрахунку 74% грошового забезпечення за прирівняною посадою заступника керівника польотів районного диспетчерського центру РСП.
Таким чином суд дійшов висновку, що дії ГУ ПФ України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплати пенсії на підставі виданої Украерорухом довідки від 25.07.2019 №1-24.2.2/4260/19 є протиправними.
Щодо покликань відповідача на те, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, суд зазначає таке.
Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 гривень.
Зазначене положення в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016.
У резолютивній частині цього рішення визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України №2262-ХІІ зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
У своєму рішенні Конституційний Суд України вказав, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом №2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п`ятою статі 17 Конституції України, які зобов`язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Зважаючи на викладені висновки у рішенні Конституційного Суду України, відповідач повинен здійснити виплату пенсії позивачу без обмеження максимального розміру пенсії.
В преамбулі Закону №2262-ХІІ зазначено, що цей Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення зазначених осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з п. 2 резолютивної частини цього ж Рішення №7-рп/2016, зокрема, ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, з 20.12.2016 відсутня ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що не допускається звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів.
Крім того суд зазначає, що вирішуючи питання про застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсязі існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій, такі не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Щодо доводів відповідача про порушення позивачем строків звернення до суду, суд зазначає, що право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2019 є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком.
Відповідно до вимог ч. другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не подано належних доказів правомірності його дій, які є предметом оскарження.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку та виплати раніше призначеної пенсії на підставі довідки Украероруху від 25.07.2019 №1-24.2.2/4260/19, не відповідають критеріям, встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України, тому така є протиправною, тобто позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню..
Позовні вимоги щодо зобов`язання відповідача провести з 01.01.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІI, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74% від сум грошового забезпечення, на підставі виданої Украерорухом довідки від 25.07.2019 №1-24.2.2/4260/19 «Про розмір грошового забезпечення», без обмежень максимального розміру пенсії, є похідними від першої позовної вимоги, тому також підлягають до задоволення.
Враховуючи вищевикладене та висновки суду щодо протиправності дій відповідача, суд, з метою відновлення порушеного права позивача, вважає належним та достатнім способом захисту порушених прав позивача зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області з 01 січня 2019 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 74% грошового забезпечення для обчислення пенсії, на підставі довідки від 25.07.2019 №1-24.2.2/4260/19 «Про розмір грошового забезпечення», виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмежень максимального розміру.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання виплатити ОСОБА_1 заборговану суму згідно з проведеним перерахунком, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 2 Закону України від 19.10.2000 №2050-111 «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» (далі – Закон №2050), компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Тобто Закон №2050, передбачає, що компенсація частини доходів проводиться тільки у випадку, якщо такі доходи були нараховані громадянам, але строки їх виплати порушені.
Згідно з Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженому постановою Кабінету міністрів України від 21.02.2011 №159, компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01.01.2001.
Оскільки, нарахування доходів позивачу на підставі довідки від 25.07.2019 №1-24.2.2/4260/19 Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, починаючи з 01.01.2019 не проводились, вимога позивача про нарахуванням заборгованої суми є передчасною та задоволенню не підлягає.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи наведене, оскільки всі доводи відповідача про правомірність своїх дій спростовуються дослідженими судом письмовими доказами та нормами проаналізованого законодавства України, позивачем належним чином на підставі первинних документів доведено протиправність дій відповідача, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги слід задовольнити у повному обсязі.
Відповідно ст. 139 КАС України, судові витрати стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, суд -
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 25.07.2019 №1-24.2.2/4260/19, яка видана Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ЄДРПОУ 13814885) з 01 січня 2019 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) виходячи з розрахунку 74% грошового забезпечення для обчислення пенсії, на підставі довідки від 25.07.2019 №1-24.2.2/4260/19 «Про розмір грошового забезпечення», виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України без обмежень максимального розміру, з урахуванням виплачених сум.
4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ЄДРПОУ 13814885) судові витрати у виді судового збору в сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено та підписано 17.04.2020.
Суддя Кравців О.Р.