Рішення № 88824076, 17.04.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2020
Номер справи
360/1302/20
Номер документу
88824076
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

17 квітня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1302/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною та скасування постанови від 05.03.2020 про накладення штрафу у виконавчому провадженні ВП № 59133775,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (далі також – позивач, УПФУ в м. Сєвєродонецьку) до Відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (далі також – відповідач), в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову начальника відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про накладення штрафу ВП № 59133775 від 05.03.2020 у розмірі 10200 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області від 05.03.2020 ВП № 59133775 накладено штраф у розмірі 10 200,00 грн. на УПФУ в м. Сєвєродонецьку за не виконання рішення суду у справі № 360/4198/18.

Позивач вважає неправомірними дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) щодо винесення постанови про накладення штрафу від 05.03.2020 ВП № 59133775, з огляду на наступне:

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 14.01.2019 у справі №360/4198/18 зобов`язано управління виплатити ОСОБА_1 заборгованість по виплати пенсії за період з 01.06.2018 по 31.08.2018, на рахунок, відкритий у публічному акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України».

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 14.01.2019 у справі №360/4198/18 ОСОБА_1 заборгованість з виплати пенсії нараховано за період з 01.06.2018 по 31.08.2018 в розмірі 42 430,00 грн на 4 тип відомості, що підтверджується роздруківкою з ІКІС ПФУ: Підсистема Призначення та Виплати Пенсії.

Позивачем для призначення, виплати та перерахунку пенсій використовується програмне забезпечення ІКІС ПФУ: Підсистема Призначення та Виплати Пенсії (далі - ППВП). Зазначена програма дозволяє формувати електронні пенсійні справи громадянина, які зберігаються на загальному сервері Пенсійного фонду України.

На виконання заходів щодо реалізації органами Пенсійного фонду України в Луганській області Стратегії модернізації та розвитку Пенсійного фонду України на період до 2020 року, затвердженого Розпорядженням Кабінету Міністрів України №672-р від 14.09.2016, та на виконання листа Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 06.09.2018 №2301/05-03 з 10.09.2018 забезпечено виконання процесів призначення, перерахунку та виплати пенсій у підсистемі «Призначення та виплата пенсій - на базі електронної пенсійної справи» з формуванням виплатних документів в підсистемі ІКІС ПФУ ПВП-ЕПС.

На підставі чого відомості нарахування по виплаті пенсій та допомоги формуються у ППВП та в електронному вигляді направляються до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

Заборгованість з виплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.06.2018 по 31.08.2018 в розмірі 42430,00 грн. сформована та в електронному виді направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, що підтверджується роздруківкою з ІКІС ПФУ: Підсистема Призначення та Виплати Пенсії. Згідно вказаної роздруківки управлінням направлялась інформація по заборгованості перед ОСОБА_1 у червні 2019 року, в подальшому щомісяця, а в останнє у березні 2020 року. День виплати пенсії - 15. Станом на 26.03.2020 пенсія за період з 01.06.2018 по 31.08.2018 в розмірі 42 430,00 грн. не профінансована.

Отже, виділення коштів на фінансування не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України і вимагати від нього дій, які виходять за межі його повноважень, не має правових підстав.

Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що управлінням вчинено всі залежні від нього дії для забезпечення виконання рішення суду у справі № 360/4198/18.

Позивачем також зазначено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду у справі №360/664/20 від 10.03.2020 визнано протиправною та скасовано постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 03.02.2020 ВП №59133775 про накладення на управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку штрафу у розмірі 5 100,00 грн. за не виконання рішення суду у справі № 360/4198/18. Судове рішення набрало законної сили 23.03.2020. У вказаному судовому рішенні зазначено, що невиконання судового рішення в частини виплати грошових коштів за відсутності фінансового забезпечення боржника на проведення таких виплат, яке здійснюється Пенсійним фондом України (головним розпорядником бюджетних коштів), не може вважатися невиконанням рішення без поважних причин. У такому випадку накладення штрафу жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Наведені обставини свідчать про безпідставність винесення постанови про накладення на управління штрафу у подвійному розмірі, адже постанову про накладення штрафу у розмірі 5 100,00 грн. визнано протиправною та скасовано.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву (арк. спр. 43-47), в якому заперечував проти позовних вимог з таких підстав.

16.05.2019 на виконання до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області надійшов виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду від 16.05.2019 № 360/4198/18 про зобов`язання УПФУ в м. Сєвєродонецьку виплатити ОСОБА_1 заборгованості по виплаті пенсії за період з 01.06.2018 по 31.08.2018 на рахунок, відкритий у Публічному акціонерному товаристві "Державний ощадний банк України".

17.05.2019 державним виконавцем, керуючись вимогами статтей 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України “Про виконавче провадження”, винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.

17.05.2019 державним виконавцем, керуючись вимогами статтей 3, 27, 40 Закону України “Про виконавче провадження”, винесено постанову про стягнення виконавчого збору.

На адресу відділу надійшла відповідь від боржника з яких встановлено, що рішення суду не виконано.

15.07.2019 державним виконавцем, керуючись вимогами статтей 8, 18 Закону України “Про виконавче провадження”, пунктом 14 розділу II Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 29.09.2016 № 2832/5), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.04.2012 за № 489/20802, винесено постанову про заміну (доповнення) реєстраційних даних.

03.02.2020 державним виконавцем, відповідно до статтей 63, 75 Закону України “Про виконавче провадження”, винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 5 100 грн. Копію постанови направлено боржнику для виконання.

05.03.2020 державним виконавцем, керуючись вимогами 8, 18 Закону України “Про виконавче провадження”, пунктом 14 розділу II Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 29.09.2016 № 2832/5), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.04.2012 за № 489/20802, винесено постанову про заміну (доповнення) реєстраційних даних.

05.03.2020 держаним виконавцем, керуючись ст. 74 Закону України “Про виконавче провадження”, винесено постанову про виправлення помилки у процесуальному документі.

Станом на 05.03.2020 рішення суду не виконано. 05.03.2020 державним виконавцем, відповідно до статтей 63, 75 Закону України “Про виконавче провадження”, винесено постанову про накладення штрафу на боржника у подвійному розмірі 10 200 грн.

Копію постанови направлено боржнику для виконання. Таким чином, відсутність фінансування скаржника не доведена документально, не надано доказів вчинення будь-яких дій на отримання фінансування для виконання судового рішення на момент накладення штрафу на боржника.

Відповідач зазначає, що відсутність коштів у скаржника не доводить поважність причин не доводить поважність причин невиконання судового рішення.

Станом на 14.04.2020 рішення суду не виконано.

Отже, дії відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) є правомірними та не підлягають скасуванню відповідно до норм Закону України “Про виконавче провадження”.

Просить у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник відповідача у відзиві просив розглянути без участі представника відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (арк. спр. 37, 38, 47).

Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – також КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.

Судом по справі вчинені такі процесуальні дії.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 31.03.2020 позовну заяву залишено без руху із наданням позивачу строку для усунення недоліків позовної заяви (арк. спр. 15-16).

Ухвалою суду від 09.04.2020 відкрито провадження у справі, призначено судове засідання на 17.04.2020 (арк. спр. 34-36).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статтей 72-77 КАС України, суд дійшов наступного.

16.05.2019 на підставі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 14.01.2019 видано виконавчий лист № 360/4198/18 про зобов`язання УПФУ в м. Сєвєродонецьку виплатити ОСОБА_1 заборгованість по виплаті пенсії за період з 01.06.2018 по 31.08.2018 на рахунок, відкритий у ПАТ «Державний ощадний банк України» (арк. спр. 50-51).

17.05.2019 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 59133775 (арк. спр. 53).

Листом від 27.05.2019 № 12481/03-22, що надійшов до головного державного виконавця 04.06.2019, УПФУ в м. Сєвєродонецьку повідомило, що рішення суду виконано, заборгованість по пенсії ОСОБА_1 за період з 01.06.2018 по 31.08.2018 в розмірі 42430,00 грн нарахована на 4 тип відомості та буде виплачена після фінансування Пенсійним фондом України (арк. спр. 54-56).

Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 15.07.2019 ВП № 59133775 внесені зміни (доповнення) в автоматизованій системі виконавчого провадження, а саме: вважати правильним повне найменування боржника Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (арк. спр. 58).

Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 03.02.2020 ВП № 59133775 про накладення штрафу накладено на УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області штраф у розмірі 5100,00 грн за невиконання боржником судового рішення по виконавчому листу №360/4198/18 (арк. спр. 66).

Постановою начальника відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 05.03.2020 ВП № 59133775 про накладення штрафу накладено на УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області штраф у розмірі 10200,00 грн за повторне невиконання боржником судового рішення по виконавчому листу №360/4198/18 (арк. спр. 5, 64).

Судом встановлено, що рішенням Луганського оружного адміністративного суду від 10.03.2020 по справі № 360/664/20 позов Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про скасування постанови про накладення штрафу задоволений повністю. Визнана протиправною та скасована постанова головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 03.02.2020 ВП № 59133775 про накладення на Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області штрафу у розмірі 5100,00 грн. (арк. спр. 39-42). Рішення набрало 23.03.2020.

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справ, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, дана процесуальна норма визначає преюдиційні підстави звільнення осіб, які беруть участь у справі, від доказування обставин з метою досягнення процесуальної економії - за наявності цих підстав у суду не буде необхідності досліджувати докази для встановлення певних обставин.

Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами (частина перша статті 370 КАСУ).

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом (частина друга статті 370 КАСУ).

Таким чином, з урахуванням чинного рішення Луганського оружного адміністративного суду від 10.03.2020 по справі № 360/664/20 в силу приписів статей 78, 370 КАС України визнана протиправною та скасована постанова головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 03.02.2020 ВП № 59133775 про накладення на Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області штрафу у розмірі 5100,00 грн.

Статтею 1 Закону України “Про виконавче провадження” визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Положеннями статті 2 Закону України “Про виконавче провадження” встановлено, що виконавче провадження здійснюється з дотриманням, зокрема, обов`язковості виконання рішень.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України “Про виконавче провадження”, підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів - виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Згідно пункту 1 частини 1 статті 26 Закону України “Про виконавче провадження” (Закону №1404-VIII) виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону - за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню) (стаття 26 Закону №1404-VIII)

У відповідності до статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. (частина 2 Закону №1404-VIII)

Відповідно до ст. 75 Закону України “Про виконавче провадження” у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Оскільки начальником відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) 05.03.2020 винесена постанова у ВП № 59133775 про накладення штрафу у розмірі 10200 грн на УПФУ в м. Сєвєродонецьку за повторне невиконання боржником судового рішення, а постанова головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 03.02.2020 ВП № 59133775 про накладення на УПФУ в м. Сєвєродонецьку штрафу у розмірі 5100,00 грн. скасована за рішенням суду, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 2102 грн згідно з платіжним дорученням від 02.04.2020 № 128 (арк. спр. 33).

В межах спірних правовідносин суб`єктом владних повноважень є відповідач, правомірність рішення якого оскаржено позивачем – учасником виконавчого провадження.

Таким чином, витрати зі сплати судового збору підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), структурним підрозділом якого є відповідач.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною та скасування постанови від 05.03.2020 про накладення штрафу у виконавчому провадженні ВП № 59133775 задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову начальника відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 05.03.2020 про накладення штрафу на Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області в розмірі 10200,00 грн. у виконавчому провадженні ВП № 59133775.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (ідентифікаційний код: 43315445, місцезнаходження: 61002, Харківська обл., м. Харків, вул. Ярослава Мудрого, буд. 16) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9, ідентифікаційний код 21792459) витрати зі сплати судового збору в розмірі 2102,00 грн (дві тисячі сто дві грн 00 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Борзаниця