
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
17 квітня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1344/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,-
ВСТАНОВИВ:
30 березня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), відповідно до якого позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) від 06.03.2020 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн ВП №60724161.
В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 20.03.2020 на адресу Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області надійшла постанова відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про накладення штрафу від 06.03.2020, винесена при примусовому виконанні виконавчого листа № 360/2862/19, виданого Луганським окружним адміністративним судом 07.10.2019 (виконавче провадження № 60724161).
З 01.01.2019 управління здійснює функції виключно з нарахування пенсійних виплат, фінансування таких виплат здійснюється з поточних рахунків Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області. Управлінням договори з ПАТ “Укрпошта” та уповноваженими банками на виплату і доставку пенсій на 2019 рік та на 2020 рік не укладались.
Це є об`єктивною причиною, що унеможливлює остаточне виконання рішення суду управлінням. Враховуючи умови виплати пенсії, що визначені постановою № 27-1, виділення коштів на фінансування не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.
Постановою № 27-1 цей обов`язок покладено на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Отже правових підстав вимагати від управління вчиняти дії, які виходять за межі його повноважень, не має.
У зв`язку з набранням рішенням суду від 24.07.2019 законної сили, управління рішенням від 19.09.2019 №467 відновило ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії за віком з 01.05.2018 по 31.01.2019 з урахуванням рішення управління від 29.07.2019 № 418 про виконання рішення суду в межах суми стягнення за один місяць з 01.05.2018 по 31.05.2018.
У вересні 2019 року ОСОБА_1 управлінням нараховано на виплату у жовтні 2019 року пенсію за період з 01.06.2018 по 31.01.2019 (з урахуванням виплаченої в серпні 2019 року пенсії за травень 2018 року) в сумі 78676,32 грн та поточну пенсію за лютий 2019 року у розмірі 9834,54 грн. Заявку на фінансування виплати включено до потреби у фінансуванні Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області пенсійних виплат на жовтень 2019 року.
У жовтні 2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області профінансовано виплату ОСОБА_1 пенсії за жовтень 2019 року, за період з 01.06.2018 по 31.01.2019 в сумі 78676,32 грн з незалежних від управління причин не профінансовано. З 01.02.2019 по день подання цього позову виплата пенсії ОСОБА_1 управлінням не припинялась. Заборгованості за цей період не має.
Рішення управління про відновлення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком, а саме: від 29.07.2019 № 418 та від 19.09.2019 № 467, прийняті управлінням до відкриття виконавчого провадження — до 27.11.2019.
Позивач вважає, що зазначене вище підтверджує вжиття управлінням конкретних заходів щодо повного виконання рішення від 24.07.2019, відповідно, вини або умислу управління на навмисне невиконання в повному обсязі рішення суду не має.
Листом від 06.01.2020 № 39/03.2-31К управління повідомило відповідача про направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганської області листа від 27.12.2019 № 3258/03.2-31К «Щодо виділення фінансування на виконання рішення суду у справі № 36/2862/19 для виплати пенсії ОСОБА_1 ». Зазначеним листом управління просило Головне управління Пенсійного фонду України в Луганської області профінансувати виплату нарахованої ОСОБА_1 пенсії за період з 01.06.2018 по 31.01.2019 (з урахуванням негайного виконання рішення суду у межах місяця) в сумі 78676,32 грн.
З об`єктивних причин, які унеможливлюють виконання рішення від 24.07.2019, та, які не залежать від власного волевиявлення управління, з огляду на Постанову № 27-1, виплату нарахованої управлінням ОСОБА_1 пенсії за період з 01.06.2018 по 31.01.2019 (з урахуванням негайного виконання рішення суду у межах місяця) в сумі 78676,32 грн проведено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області не в повному обсязі.
Постановою від 06.03.2020 на управління за невиконання судового рішення накладено штраф на користь держави у розмірі 5100,00 грн, з якою позивач не погоджується, вважає її безпідставною, незаконною та такою, що винесена з порушенням норм діючого законодавства та підлягає скасуванню.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 01.04.2020 позовну заяву Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області залишено без руху.
Ухвалою суду від 14.04.2020 позовну заяву прийнято до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі.
16.04.2020 від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити у задоволені позову з наступних підстав (а.с.32-34).
26.11.2019 на виконання до відділу надійшов виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду від 07.10.2019 № 360/2862/19 про зобов`язання Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області виплатити заборгованість з пенсії ОСОБА_1 з 01 травня 2018 року по 31 січня 2019 року в розмірі 88 510, 86 грн.
27.11.2019 державним виконавцем, керуючись вимогами ст. ст. З, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України “Про виконавче провадження” (далі - Закон), винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 60724161. У постанові про відкриття виконавчого провадження державним виконавцем, керуючись ч. 6 ст. 26 Закону України “Про виконавче провадження”, зокрема зазначено про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів.
Позивачем відповідачу було скеровано лист від 06.01.2020 № 39/03.2-31К щодо фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом, проте інформації та копій підтверджуючих документів надано не було.
Станом на 06.03.2020 щодо фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом, інформації та копій підтверджуючих документів позивачем також надано не було.
06.03.2020 державним виконавцем, керуючись ст. ст. 63, 75 Закону, винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 5 100,00 грн, де також було зазначено про обов`язок боржника виконати рішення протягом 10 робочих днів.
На думку відповідача, накладаючи штраф постановою від 06.03.2020 на Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Луганській області, державний виконавець діяв у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не прибули, розгляд справи просили здійснювати без їх участі.
Згідно із частиною третьою статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи положення статті 194 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 24.07.2019, зокрема, зобов`язано Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області виплатити заборгованість з пенсії ОСОБА_1 з 01 травня 2018 року по 31 січня 2019 року в розмірі 88510,86 грн (а.с.57-61).
07.10.2019 на підставі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24.07.2019, яке набрало законної сили 04.09.2019, позивачем отримано виконавчий лист у справі № 360/2862/19 про зобов`язання Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області виплатити заборгованість з пенсії ОСОБА_1 з 01 травня 2018 року по 31 січня 2019 року в розмірі 88510,86 грн (а.с.38,73,74).
26.11.2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про примусове виконання виконавчого листа № 360/2862/19 (а.с.36-38, 69-74).
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 27.11.2019 відкрито виконавче провадження № 60724161. Вказана постанова була надіслана сторонам виконавчого провадження (а.с.39, 39 на звороті,75,76).
Листом № 39/03.2-31к від 06.01.2020 позивач повідомив відповідача, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24.07.2019 у справі № 360/2862/19 (вх. до управління від 29.07.2019 №1582/01-22) управління 29.07.2019 прийняло рішення № 418 «Про відновлення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно з рішенням суду» з 01.05.2018 по 31.05.2018. Рішення управління від 29.07.2019 направлено ОСОБА_1 за місцем його фактичного проживання/перебування (за довідкою внутрішньо - переміщеної особи) листом від 30.07.2019 №2057/03.2-31К.
Також повідомлено, що управління здійснює нарахування у поточному місяці на майбутній у липні 2019 року на відомість серпня 2019 року, ОСОБА_1 нараховано на виплату пенсію за віком за період з 01.05.2018 по 31.05.2018 у сумі 9 834,54 грн; у серпні 2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Луганській області виплату пенсії ОСОБА_1 за травень 2018 року профінансовано. Оскільки ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 04.09.2019 апеляційну скаргу управління повернуто, рішення набрало законної сили. Копію ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 04.09.2019 у справі № 360/2862/19 отримано управлінням 12.09.2019 за вхідним № 5510/01 та з набранням рішенням законної сили, управління рішенням від 19.09.2019 № 467 нараховано ОСОБА_1 заборгованість з пенсії за вікам з 01.06.2018 по 31.01.2019.
Рішення управління від 19.09.2019 направлено ОСОБА_1 за місцем його фактичного проживання/перебування (за довідкою внутрішньо - переміщеної особи) листом від 20.09.2019 № 2556/03.2-31К. У вересні 2019 року ОСОБА_1 управлінням нараховано на виплату жовтня 2019 року пенсію за період з 01.06.2018 по 31.01.2019 в сумі 78 676,32 грн та поточну пенсію за жовтень 2019 року у розмірі 11 506,42 грн. Заявку на фінансування виплати включено до потреби у фінансуванні пенсійних виплат на жовтень 2019 року.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 13.12.2018 № 27-1 «Про невідкладні заходи щодо організації виплати пенсії у 2019 році» встановлено, що з 01.01.2019 фінансування пенсійних виплат здійснюється відповідними головними управліннями Пенсійного фонду України в областях. Для здійснення з 01.01.2019 фінансування пенсійних виплат головними управліннями Пенсійного фонду України у областях начальники відповідних головних управлінь зобов`язані у порядку, встановленому законам, укласти договори з публічним акціонерним товариством «Укрпошта» та банками, уповноваженими на право виплати пенсій через поточні рахунки одержувачів. Починаючи з 01.01.2019 управління немає діючих договорів з ПАТ «Укрпошта» та банками, уповноваженими на право виплати пенсій через поточні рахунки одержувачів. Кошторисом видатків управління на 2019 рік не передбачено бюджетних асигнувань (коштів) на здійснення будь-яких пенсійних або пов`язаних з ними виплат.
Рішення управління про відновлення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 за віком, а саме від 29.07.2019 № 418, прийнято управлінням до відкриття виконавчого провадження. З незалежних від управління причин виплату нарахованої управлінням ОСОБА_1 пенсії за період з 01.06.2018 по 31.01.2019 проведено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області не в повному обсязі.
Додатково управлінням до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганської області 27.12.2019 направлено лист № 3258/03.2-31К «Щодо виділення фінансування на виконання рішення суду у справі № 360/2131/19 для виплати пенсії ОСОБА_1 ». Зазначеним листом управління просило профінансувати виплату нарахованої ОСОБА_1 пенсії за період з 01.06.2018 по 31.01.2019 у сумі 78 676,32 грн.
На підтвердження того, що управлінням виконано рішення суду від 24.07.2019 у справі № 360/2862/19 в добровільному порядку до відкриття виконавчого провадження позивачем було додано відповідачу довідку про розмір призначеної та фактично виплаченої пенсії ОСОБА_1 за період з 01.05.2018 по 31.01.2019 (а.с.42,43,43 на звороті,81-84).
Позивачем 30.07.2019 та 20.09.2019 листами № 2057/032-31к, № 2556/032-31к було надіслано ОСОБА_1 рішення про відновлення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно з рішенням суду, відповідно до якого відновлено нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 01.05.2018 по 31.01.2019 в межах суми стягнення за один місяць з 01.05.2018 по 31.05.2018 (а.с.44,44 на звороті,45, 45 на звороті,85-88).
Листом № 3258/03.2-31к від 27.12.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо виділення фінансування на виконання рішення суду у справі № 360/2862/19 для виплати пенсії ОСОБА_1 (а.с.46,89,90).
У зв`язку з невиконанням рішення суду державним виконавцем 06.03.2020 винесено постанову про накладення штрафу на позивача у розмірі 5100,00 грн, яку надіслано боржнику (а.с.56,56 на звороті,107,108).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги позивача, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Частиною першою статті 255 КАС України визначено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов`язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до статті 1 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII “Про виконавче провадження” (далі – Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з пунктами 1 та 16 частини третьої статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Статтею 26 Закону № 1404-VIII визначено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей (частина п`ята), за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною) (частина шоста).
Відповідно до частини першої статті 63 Закону № 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина друга статті 63 Закону № 1404-VIII).
Згідно з частиною третьою статті 63 Закону № 1404-VIII виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Відповідно до частини другої статті 74 Закону № 1404-VIII рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Частинами першою та другою статті 75 Закону № 1404-VIII визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
З вищевикладеного слідує, що правовою підставою для накладення державним виконавцем на боржника штрафу у межах виконавчого провадження є невиконання ним судового рішення у встановлений строк без поважних причин. При цьому, застосування такого заходу реагування є обов`язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження, як завершальної стадії судового провадження.
Судом з вищеописаних письмових доказів встановлено, що Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області рішення суду у встановлений державним виконавцем строк не виконано.
Як зазначає позивач, часткове невиконання рішення суду сталося з незалежних від нього причин, а саме через відсутність відповідних бюджетних асигнувань.
Згідно з пунктом 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26486 (далі – Положення № 28-2), управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об`єднані управління (далі – управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі – Фонд).
Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі – головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Відповідно до пункту 4 Положення управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду (підпункт 3); призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства (підпункт 7); забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункт 8).
Пунктом 1 частини першої статті 73 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” визначено, що кошти Пенсійного фонду використовуються на:
1) виплату пенсій, передбачених цим Законом;
2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом;
3) фінансування адміністративних витрат, пов`язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду;
4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій;
5) формування резерву коштів Пенсійного фонду.
Разом з тим, постановою Правління Пенсійного фонду України від 13.12.2018 № 27-1 "Про невідкладні заходи щодо організації виплати пенсії у 2019 році" встановлено, що для здійснення з 01.01.2019 фінансування пенсійних виплат головними управліннями Пенсійного фонду України у Вінницькій, Волинській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано - Франківській, Київській, Луганській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській та Чернігівській областях начальникам відповідних головних управлінь забезпечити у порядку, встановленому законом, укладання договорів з публічним акціонерним товариством “Укрпошта” та банками, уповноваженими на право виплати пенсій через поточні рахунки одержувачів.
Отже, невиконання судового рішення в частини виплати грошових коштів за відсутності фінансового забезпечення боржника на проведення таких виплат, не може вважатися невиконанням рішення без поважних причин. У такому випадку накладення штрафу жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Таку правову позицію висловлено Верховним Судом у постанові від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а та від 07.11.2019 у справі № 420/70/19.
Зважаючи на вищевикладене, суд погоджується з твердженнями Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, що відсутність коштів на виплату заборгованості за судовим рішенням, тобто відсутність відповідного фінансового забезпечення боржника на виконання судового рішення, не може вважатися невиконанням такого рішення без поважних причин.
З урахуванням відсутності фінансування Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на виконання рішення суду у справі № 360/2862/19, суд вважає, що у відповідача були відсутні підстави для накладення на боржника штрафу за невиконання рішення без поважних причин.
Посилання відповідача на те, що з 01 січня 2019 року фінансування пенсійних виплат здійснюється відповідним головним управлінням ПФУ в областях та відповідач не має діючих договорів з ПАТ “Укрпошта”, суд вважає безпідставним та зазначає таке.
Механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, об`єднаними управліннями (далі - органи Пенсійного фонду), головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення), а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів (далі - пенсія та грошова допомога), шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги (далі - одержувачі) в уповноважених банках визначено Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596 (далі – Порядок № 1596).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 1596 виплата і доставка пенсій та грошової допомоги здійснюється уповноваженими банками на умовах, визначених цим Порядком, та на підставі договорів, що укладаються: між уповноваженими банками та органами соціального захисту населення або центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат; між уповноваженими банками та органами Пенсійного фонду, а у разі централізованого нарахування пенсій - між уповноваженими банками та головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві та органами Пенсійного фонду, у разі централізованого фінансування пенсій - між уповноваженими банками та головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві.
Абзацами першим-третім пункту 12 Порядку № 1596 передбачено, що органи Пенсійного фонду та органи соціального захисту населення на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - опис) згідно з додатком 3 у трьох примірниках.
Пунктом 13 Порядку № 1596 передбачено, що списки у двох примірниках за один день до початку кожного виплатного періоду, за який виплачується пенсія та грошова допомога, подаються органами Пенсійного фонду та органами соціального захисту населення відповідним установам уповноважених банків разом з двома примірниками описів. Списки подаються одночасно на паперових і магнітних (електронних) носіях, крім випадків, зазначених в абзаці третьому цього пункту. За договорами, зазначеними у пункті 3 цього Порядку, та за наявності технічних можливостей сторін цих договорів списки можуть подаватися в електронній формі з використанням електронного цифрового підпису. Подання списків в електронній формі з використанням електронного цифрового підпису обумовлюється в договорах, які укладаються згідно з пунктом 3 цього Порядку. Органи Пенсійного фонду та органи соціального захисту населення протягом місяця, за який виплачується пенсія та грошова допомога, можуть складати і подавати додаткові списки на зарахування пенсій та грошової допомоги одержувачам, які з різних причин не були внесені до основних списків, а також у разі перерахунків пенсій та грошової допомоги.
На підставі складених документів органи Пенсійного фонду та органи соціального захисту населення проводять протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки одержувачів (абзац перший пункту 14 Порядку № 1596).
Прийнята правлінням Пенсійного фонду України постанова від 13.12.2018 № 27-1 “Про невідкладні заходи щодо організації виплати пенсій у 2019 році” не визначає порядок виплати пенсій та грошової допомоги саме головними управліннями Пенсійного фонду України в областях.
Окрім того, згідно з пунктом 1 Положення № 28-2, управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об`єднані управління (далі – управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі – Фонд).
Відповідно до підпунктів 7, 8 пункту 4 Положення № 28-2, управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Отже, до повноважень управлінь Пенсійного фонду України в містах (у тому числі до повноважень відповідача) серед іншого віднесено забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсії.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При вказаних обставинах, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на те, що позов підлягає задоволенню повністю, на користь позивача, який у спірних правовідносинах не є суб`єктом владних повноважень, необхідно стягнути понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору за подання адміністративного позову в сумі 2102,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу, - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) від 06.03.2020 ВП № 60724161 про накладення на Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області штрафу у розмірі 5100,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (61002, Харківська область, м. Харків, Київський район, вул. Ярослава Мудрого, буд. 16 код ЄДРПОУ 43315445) на користь Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (93009, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Студентська, 35А код ЄДРПОУ 41245565) витрати зі сплати судового збору в розмірі 2102,00 гривень (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя К.Є. Петросян