Рішення № 88823901, 16.04.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2020
Номер справи
П/320/1007/20
Номер документу
88823901
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 квітня 2020 року м. Київ № П/320/1007/20

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Київського міського центру зайнятості

про визнання протиправним та скасування рішення

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся громадянин Республіки Молдова ОСОБА_1 із позовом до Київського міського центру зайнятості про визнання протиправним та скасування наказу Київського міського центру зайнятості №40 від 21.01.2020 в частині скасування дозволу на застосування праці від 02.01.2019 громадянина Молдови ОСОБА_2 в ТОВ «НЕТОПЕЙ.ЮА».

Позов мотивовано протиправністю скасування Київським міським центром зайнятості дозволу на застосування праці позивача, оскільки в силу положень статті 89 Кримінального кодексу України позивач є таким, що не має судимості, відповідно, положення пункту 8 частини другої статті 42-10 Закону України «Про зайнятість населення» відповідачем застосовано незаконно.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.02.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено про правомірність оскаржуваного наказу, з огляду на повідомлення відповідача органами Національної поліції про набрання законної сили вироком суду відносно позивача за скоєння злочину, передбаченого частиною четвертою статті 358 Кримінального кодексу України, що є підставою для скасування позивачу дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.

Громадянин Республіки Молдова ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , посвідка на тимчасове проживання № НОМЕР_2 від 18.12.2019, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , отримав 02.01.2019 дозвіл №76742 на застосування праці іноземців та осіб без громадянства.

Департаментом боротьби зі злочинами, пов`язаними з торгівлею людьми Національної поліції України направлено Київському міському центру зайнятості листа від 11.01.2020 №80/16/1-2020, в якому зазначено про доцільність прийняття рішення щодо скасування дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, виданого на ім`я громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 , з огляду на набрання законної сили вироком Оболонського районного суду міста Києва про визнання ОСОБА_1 у скоєнні злочину, передбаченого частиною четвертою статті 358 Кримінального кодексу України.

Київським міським центром зайнятості прийнято наказ від 21.01.2020 №40 «Про прийняття рішення щодо видачі та продовження дії; відмови у видачі, продовження дії, внесенні змін; скасування та внесення змін у дозволи на застосування праці іноземців та осіб без громадянства», пунктом 1.3 якого скасовано дозволи на застосування праці іноземців та осіб без громадянства згідно пункту 3 частини другої статті 4210 Закону України «Про зайнятість населення», зокрема, громадянину Республіки Молдова ОСОБА_1 (за обвинувальним вироком суду).

Позивачем направлено Київському міському центру зайнятості листа від 29.01.2020 про скасування наказу від 21.01.2020 №40 в частині скасування дозволу на застосування праці від 02.01.2019 громадянину Республіки Молдова ОСОБА_1 в ТОВ «НЕТОПЕЙ.ЮА».

Станом на час розгляду справи у матеріалах справи відсутні відомості щодо стану розгляду відповідачем зазначеного листа.

Вважаючи протиправним скасування дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття визначено Законом України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 №5067-VI (далі по тексту – Закон №5067-VI).

Відповідно до абзацу другого частини четвертої статті 3 Закону №5067-VI, іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для працевлаштування на визначений строк, приймаються роботодавцями на роботу на підставі дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, виданого в порядку, визначеному цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно частини першої статті 42 Закону №5067-VI, роботодавці мають право на застосування праці іноземців та осіб без громадянства на території України на підставі дозволу, що видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.

Судом встановлено, що Київським міським центром зайнятості видано 02.01.2019 дозвіл №76742 на застосування праці іноземців та осіб без громадянства громадянину Республіки Молдова ОСОБА_1 , роботодавець ТОВ «НЕТОПЕЙ.ЮА», терміном дії до 02.01.2023.

Відповідно до пункту 8 частини другої статті 4210 Закону №5067-VI, територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, скасовує виданий дозвіл у разі набрання законної сили обвинувальним вироком суду, за яким іноземця чи особу без громадянства засуджено за вчинення злочину.

За приписами вказаної норми територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції зобов`язаний скасувати виданий іноземцю чи особі без громадянства дозвіл у разі набрання законної сили обвинувальним вироком суду, за яким іноземця чи особу без громадянства засуджено за вчинення злочину.

За висновком суду, скасування дозволу пов`язано саме з фактом набрання законної сили обвинувальним вироком суду, за яким іноземця чи особу без громадянства засуджено за вчинення злочину, а не з фактом наявності / відсутності у іноземця чи особи без громадянства судимості.

При цьому аналіз наведених положень Закону №5067-VI дає підстави для висновку, що набрання законної сили обвинувальним вироком суду має відбутись безпосередньо після видачі іноземцю чи особі без громадянства дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень, вироком Оболонського районного суду міста Києва від 21.06.2018 у справі №756/7562/18 (номер в ЄДРСР 74865708) затверджено угоду від 07.06.2018 про визнання винуватості між прокурором Миколаївської області ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , визнаного винним у скоєнні злочину, передбаченого частиною четвертою статті 358 Кримінального кодексу України, та призначено ОСОБА_4 узгоджене сторонами покарання у вигляді 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 гривень. Зазначений вирок набрав законної сили 23.07.2018.

Таким чином вирок суду, яким позивача засуджено за вчинення злочину, набрав законної сили до моменту видачі позивачу дозволу №76742 від 02.01.2019 на застосування праці іноземців та осіб без громадянства.

Відповідно до пункту 5 статті 89 Кримінального кодексу України, такими, що не мають судимості, визнаються особи, засуджені до основного покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт або арешту, якщо вони протягом року з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового злочину.

Вироком Оболонського районного суду міста Києва від 21.06.2018 у справі №756/7562/18 позивача засуджено до основного покарання у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, відповідно, судимість за позивачем мала зберігатись протягом року з дня відбуття покарання за умови відсутності вчинення нового злочину.

Втім, враховуючи ту обставину, що Київським міським центром зайнятості було видано позивачу дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства №76742 після набрання законної сили вироком суду про засудження позивача за вчинення злочину, наявна у позивача судимість не є передбаченою статтею 4210 Закону №5067-VI підставою для скасування позивачу дозволу на працю.

Також судом взято до уваги й ту обставину, що Законом №5067-VI не передбачено такої підстави для відмови у наданні іноземцю чи особі без громадянства дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, як наявність незнятої судимості.

Відтак, суд вважає обґрунтованими доводи позивача про протиправність наказу Київського міського центру зайнятості №40 від 21.01.2020 в частині скасування дозволу на застосування праці від 02.01.2019 громадянина Молдови ОСОБА_2 в ТОВ «НЕТОПЕЙ.ЮА» та наявність підстав для скасування зазначеного наказу, відповідно, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн. (квитанція від 29.01.2020 №0.0.1599483197.1). Відтак, на користь позивача слід присудити судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань, призначених для Київського міського центру зайнятості.

Керуючись статтями 241-246Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Київського міського центру зайнятості №40 від 21.01.2020 в частині скасування дозволу на застосування праці від 02.01.2019 громадянина Молдови ОСОБА_2 в ТОВ «НЕТОПЕЙ.ЮА».

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок грн. 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань, призначених для Київського міського центру зайнятості.

Позивач – ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , посвідка на тимчасове проживання № НОМЕР_2 від 18.12.2019, місце реєстрації: АДРЕСА_1 ).

Відповідач – Київський міський центр зайнятості (ідентифікаційний код 03491091, місцезнаходження: 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-Б).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Згідно пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України процесуальні строки, визначені цим рішенням, продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Суддя ОСОБА_5 С.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення – 16 квітня 2020 року.