
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2020 року м. Житомир справа № 240/1099/20
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Майстренко Н.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , у якій він просить:
- визнати бездіяльність Адміністрації Державної прикордонної служби України, яка полягає у відмові позивачу скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій станом на 01.01.2018, або додатком в довідку від 25.06.2018 №11/3825 включити відомості про додаткові види грошового забезпечення, виплачені позивачу з 01.01.2018 по 28.02.2018, на які він набув права власності (майно) за формою, передбаченою Додатком №2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, протиправною;
- зобов`язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу, в якій станом на 01.01.2018, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років з урахуванням (включенням) сум набутого позивачем права на власність (майно), виплачених з 01.01.2018 по 28.02.2018 відсотковими розмірами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) 3683.00 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) 571.50 грн.; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами (10%) 381.00 грн.; премії 34% 1295,40 грн., за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення із служби.
В обґрунтування позову зазначає, що "невключення відповідачем в довідку від 25.06.2018 №11/13825 всіх інших сум (крім основних видів), які були виплачені позивачу в січні, лютому та березні 2018 року та набули його право на власність" є протиправним. Вважає, що "право на включення сум розміру його пенсії в довідку, підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції "Захист прав власності" і що їх можна вважати "майном" у значені цього положення, оскільки позивач отримав право на вказані суми виплат, яке було законодавчо передбачено та виплачено з набуттям такого права на майно, але відповідачем протиправно не включено в довідку №11/13825 (додаток 6) щодо складу сум пенсії з 01.01.2018 до 24.02.2018".
Копію ухвали позивач отримав 27.02.2020, а відповідач - 24.02.2020, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.
На адресу суду від відповідача надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі з тих підстав, що довідка, яка була надана відповідачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, складена та оформлена відповідно до чинного законодавства, яке діяло на той момент, а саме Порядку №45. Відповідач лише виконує дію, яка полягає у направленні відповідної довідки до органів пенсійного фонду, і не має повноважень стосовно здійснення перерахунку пенсії.
У відповіді на відзив позивач зазначає, що "з настанням обставин збільшення сум складових за основними видами грошового забезпечення з 01.01.2018 та набутого права на майно для сум за додатковими видами, які були виплачені, настають обставини, щодо дослідження законності невключення таких розмірів в вказаний період часу в довідку та протиправності незастосування обчислення таких сум відповідачем".
Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними ст.ст. 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позовну заяву та відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку такого висновку.
Судом встановлено, що відповідно до протоколу про призначення (поновлення) пенсії за вислугу років від 20.09.2004 №4139 ОСОБА_1 з 04.09.2004 призначено пенсію за вислугу років в порядку пункту "а" статей 12-13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII у розмірі 90% грошового забезпечення. До складу грошового забезпечення, з якого вираховується пенсія, включено: посадовий оклад; оклад за військове звання; надбавка за в/р 30%; інші види виплат: 100% надбавка, 50% пенсійна надбавка, 30% за безперервну вислугу років, 33,3% премія.
Як встановлено із витягу з пенсійної справи №100610007454, позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018; до складу грошового забезпечення, з якого вираховується пенсія, включено: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 45%. При цьому, зазначено, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, підвищення складає 3874,44 грн, з них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення - 1937,22 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% суми підвищення - 2905,83 грн; з 01.01.2020 100% щомісячно від підвищення - 3874,44 грн.
Позивач звертався до Адміністрації Державної прикордонної служби України із заявою від 07.11.2019, в якій просив скласти нову довідку або включити додатком в довідку від 25.06.2018 за №11/13825 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 суми додаткових складових: надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 10% посадового окладу або 381 грн.; середній розмір премії 87% посадового окладу або 3314,70 грн.; надбавка за роботу з таємними виробами, носіями документами 10% або 381 грн.; надбавка за особливі умови служби 15% або 571,50 грн.; надбавка за особливі важливі завдання 50% або 363,00 грн. та надати її до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Листом від 04.12.2019 №11/К-16844 Адміністрація Державної прикордонної служби України повідомила, що відсутні підстави для оформлення довідок для перерахунку пенсій та їх надсилання до 25-ти регіональних управлінь Пенсійного фонду України.
Не погоджуючись із діями відповідача та вважаючи їх протиправними, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та перевіряючи дії відповідача на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Підстави та порядок оформлення спірної довідки про розмір грошового забезпечення та її направлення до Головного управління Пенсійного фонду України врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).
Згідно пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 (у редакції до 21.02.2018) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Системний аналіз зазначених норм Порядку дає підстави для висновку, що підготовці та поданню довідки про розмір грошового забезпечення передує низка юридичних фактів і лише при їх настанні виникає обов`язок уповноваженого органу оформити відповідну довідку. До таких зокрема належать:
- прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством;
- направлення компетентними державними органами у п`ятиденний строк повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям;
- повідомлення Пенсійним фондом України у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки);
- складення головними управліннями у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списків та подання їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;
- підготовка уповноваженими органами довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та подання їх головним управлінням Пенсійного фонду України у місячний строк.
Отже, підготовка та подання довідки про розмір грошового забезпечення є завершальним (п`ятим) етапом процедури доведення до відома органів Пенсійного фонду України інформації про наявність підстав для прийняття рішення про проведення перерахунку пенсії.
Пунктом 5 Порядку визначено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Зі змісту наведених норм вбачається, що для перерахунку пенсій враховується лише таке грошове забезпечення, яке існувало на момент виникнення права на перерахунок та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, необхідно встановити момент виникнення у позивача права на перерахунок його пенсії та складові грошового забезпечення, які були установлені Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок.
Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 ця постанова набирає чинності з 01.01.2018.
Відтак, у позивача з 01.01.2018 виникло право на перерахунок його пенсії.
При цьому, як було зазначено, реалізація такого права та умови його реалізації віднесені законодавцем до повноважень Кабінету Міністрів України, який 21.02.2018 прийняв постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103). Алгоритм перерахунку пенсій був визначений саме цією постановою.
Так, пунктом 1 Постанови №103 встановлено необхідність перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Також, постановою №103 було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У відповідності до абз. 1 п. 5 Порядку №45 (в редакції після 21.02.2018) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Пункт 1 Порядку №45 викладено в такій редакції: "Пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України."
На виконання Постанови №704 та Порядку №45 відповідачем було складено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка містить такі складові: посадовий оклад, оклад за звання, надбавка за вислугу років. Зазначені обставини підтверджені позивачем та не оспорюються відповідачем, отже дії відповідача є правомірними.
Водночас, перевіряючи наявність передбачених передумов для оформлення та направлення нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача у період до прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, суд зазначає наступне.
Як вже було вказано судом, право на перерахунок пенсії виникає не у будь-який час, а тільки з настанням відповідного юридичного факту, а саме зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
На момент виникнення спірних правовідносин розмір грошового забезпечення військовослужбовців було збільшено на підставі постанови Кабінету Міністрів України №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з врахуванням положень Постанови №103, будь-яких інших нормативно-правових актів, якими було б збільшено розмір грошового забезпечення з метою перерахунку пенсій, законодавцем прийнято не було.
Враховуючи, що позивачу вже було складено довідку, яка відповідала приписам законодавства станом на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії у зв`язку із прийняттям постанови №704, його право на перерахунок пенсії реалізовано. При цьому, таке право реалізовано з 01.01.2018.
Підставою для видачі нової довідки із зазначенням нових складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії може слугувати лише прийняття нового законодавчого акту, яким буде збільшено розмір грошового забезпечення.
Як вже зазначалося, першим етапом та приводом для оформлення довідок про грошове забезпечення є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Водночас суд наголошує, що ані Порядок №45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення, або співставляти його з фактично отриманими сумами пенсії.
Такі повноваження належать Кабінету Міністрів України, реалізація яких, в силу вимог Порядку №45 (незалежно від того, чи в редакції до 21.02.2018 чи після 21.02.2018) має стати підставою для позитивних дій зі сторони як органів Пенсійного фонду України, так і державних органів, в яких військовослужбовці проходили службу.
У контексті спірних правовідносин таке рішення про перерахунок пенсії прийнято Урядом України у формі постанови №103 та на виконання вказаної постанови було проведено перерахунок пенсії усім категоріям осіб, які мають право на пенсію за Законом. Отже, проведення наступного перерахунку пенсії буде наслідком прийняття Кабінетом Міністрів України нового рішення про перерахунок пенсії.
Таким чином, у випадку, коли спеціальним Законом визначення підстав для перерахунку пенсії віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України, то підвищення розміру грошового забезпечення та/або введення додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців без прийняття відповідного урядового рішення не зумовлює для уповноваженого органу обов`язку повторно вчиняти дії, спрямовані на видачу довідки для проведення перерахунку пенсії.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).
Під час судового розгляду справи судом не встановлено ознак протиправності дій відповідача в контексті спірних правовідносин. Натомість, доводи позивача, зазначені у позовній заяві, є безпідставними та ґрунтуються на неправильному тлумаченні норм чинного законодавства, а тому в задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.
Відповідно до ст. 139 КАС України повернення судових витрат позивачу, якому відмовлено у задоволенні позову, не передбачено.
На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258, 263 КАС України, суд
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Адміністрації Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, 26, м. Київ, Центральна Частина Києва, м. Київ, 01601, РНОКПП/ЄДРПОУ: 00034039) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі: 16.04.2020.
Суддя Н.М. Майстренко