
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2020 року Справа № 160/2157/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 24.02.2020 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо перерахунку пенсії у невідповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі 70% замість 85% грошового забезпечення (виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років), в яке не враховано розмір усіх надбавок і доплат, та відтермінування виплат пенсії у 2018 та у 2019, 2020 роках;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області визначити відсотковий розмір грошового забезпечення для підвищення пенсії з 01.01.2018 за 30 років вислуги в розмірі 85%;
- зобов`язати здійснити новий перерахунок та виплату з 01.01.2018 з врахуванням усіх надбавок і доплат, встановлених при виході на пенсію в 2005 році у відповідності до вимог Законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на підставі розрахунку від 11.08.2005 № 4435, загальною сумою, в повному обсязі, щомісячно без відтермінування виплат.
2. Ухвалою суду від 02.03.2020:
- у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи за правилами загального провадження відмовлено;
- прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні);
- встановлено сторонам строк для подання документів до суду;
- судом витребувані додаткові докази від відповідача.
3. 23.03.2020 від відповідача до канцелярії суду надійшов відзив на позовну заяву з додатками та доказами його направлення позивачу.
4. 26.03.2020 засобами поштового зв`язку до канцелярії суду надійшла відповідь позивача на відзив на позовну заяву.
щодо строків розгляду справи
5. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.
6. У рішенні ЕСПЛ у справі «Сомор`яй проти Угорщини» (заява № 60934/13) відзначає, що пенсійні спори потребувають особливої ретельності.
7. Справа є важливою для позивача та вимагала особливої ретельності, чим обумовлена тривалість її розгляду.
8. Постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11.03.2019 № 211, з урахуванням внесених змін, установлено з 12.03.2020 до 24.04.2020 на всій території України карантин.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
9. Згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ розмір пенсії позивача складав 85% від суми грошового забезпечення, з цього розрахунку позивач отримував пенсію до 01.01.2018.
10. З 01.01.2018 у зв`язку із змінами у законодавстві сума основного грошового утримання пенсія позивача була перерахована. Проте, при проведенні перерахунку, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області обмежило її розмір шляхом зміни розміру основних видів грошового забезпечення до 70%.
11. Перерахунок пенсії здійснено з урахуванням 70% грошового забезпечення, що не відповідає встановленому розміру при звільненні, а саме 85% суми грошового забезпечення.
12. Позивач вважає, що при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, з урахуванням змін в посадових окладах, надбавках, тощо.
13. Відповідачем зменшено відсоток суми від грошового забезпечення до 70%, що порушує право позивача, гарантоване Конституцією України та законами України, і звужує право на законний перерахунок пенсії.
14. Перерахунок пенсії відбувся з відтермінуванням виплат: у 2018 році – 50%, у 2019 році – 75%, у 2020 році – 100% суми підвищення пенсії, що не відповідає вимогам частини третьої статті 52 Закону № 2262-ХІІ.
15. У грудні 2019 року позивач звернувся до Управління із заявою про перерахунок пенсій, однак відповідач відмовив у перерахуванні пенсії з урахуванням 85% грошового забезпечення.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
16. Пенсія ОСОБА_1 призначена у 2005 році Управлінням СБУ у Дніпропетровській області у розмірі 85% грошового забезпечення.
17. На момент передачі пенсійної справи від Управління СБУ у Дніпропетровській області у 2007 році до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області пенсія позивачу вже була призначена за вислугу років у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення.
18. Відповідно до статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції, що діяла на дату призначення позивачу пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення.
19. Відповідно до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ (у редакції згідно з Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII, набрав чинності 01.04.2014), якою визначаються розміри пенсій за вислугу років, визначено що максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
20. Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26.12.2011 № 20-рп/2011, розміри соціальних виплат залежать від фінансово-економічних можливостей держави. Так, згідно висновку Конституційного Суду України зробленого у своєму рішенні від 25.01.2012 № 3рп/2012, соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей. Конституційний Суд України також зазначив, що передбачені законами соціально - економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
21. Неможна казати про звуження змісту та обсягу прав і свобод гарантованих Конституцією України, так як частина 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ не визнавалась неконституційною.
22. Право на перерахунок пенсії не є конституційним правом, та твердження позивача щодо звуження існуючих пенсійних прав є безпідставними, оскільки призначений та отримуваний розмір пенсії позивача не було скасовано чи зменшено.
23. З метою збереження рівня соціального захисту осіб, яким пенсії були перераховані відповідно до Постанови № 103, після набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3858/18 пенсійні виплати, у тому числі позивачеві, продовжуються у розмірах, що склались станом на день набрання законної сили судовим рішенням. Пенсія позивачу виплачується у розмірі, визначеному станом на січень 2019 року.
24. Враховуючи, що бюджетні асигнування з Державного бюджету України Пенсійному фонду України не збільшувались, то виплата підвищених пенсій продовжується з урахуванням бюджетних асигнувань, визначених на цю мету.
25. З 01.01.2007 на Пенсійний фонд України покладені функції лише з призначення і виплати пенсії, а функції розрахунку вислуги років, визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій, належить до компетенції уповноваженого органу того міністерства або відомства, звідки військовослужбовця або особу рядового чи начальницького складу було звільнено зі служби.
26. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не наділено повноваженнями визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається на установу, якою надавалась довідка.
27. Дії відповідача є правомірними, оскільки управління діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
28. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнений 25.07.2005 з військової служби з посади старшого оперуповноваженого по розшуку (за станом здоров`я), мав військове звання підполковник, капітан 2 рангу.
29. Згідно протоколу № 4435 пенсія ОСОБА_1 призначена Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області відповідно до пункту а статті 12 положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі – Закон № 2262-ХІІ) з 26.07.2005 за 30 років вислуги у розмірі 85% грошового забезпечення:
- основний розмір пенсії – 2 371,30 грн (85% від 2 789,77 грн);
- надбавки: як воїн-інтернаціонал. – 29,87 грн, ліквідатору аварії на ЧАЕС в 1988 році – 4,98 грн.;
- у розмірі усього 2 406,16 грн.
30. Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області складена довідка від 21.04.2008 № 55/11/4435 про розмір грошового забезпечення для перерахунку, видана підполковнику капітану 2 рангу ОСОБА_1 про те, що відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2007 № 1294 грошове забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2008 за посадою старший оперуповноважений по розшуку, яку він займав на день звільнення зі служби, становить:
- посадовий оклад 1 100 грн;
- оклад за військовим званням 130 грн;
- надбавка за вислугу років 40% 492 грн;
- надбавка за виконання особливих завдань під час проходження військової служби 17% 292,74 грн;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% 165 грн;
- надбавка за виконання спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки 9% 99 грн;
- премія 10% 110 грн;
- для обчислення пенсії 2 388,74 грн.
31. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області складено протокол за пенсійною справою N/А – 4435 (СБУ) від 01.01.2008:
- заявник ОСОБА_1 ; пенсія за вислугу років; умови призначення: вислуга років – 30 у розмірі 80% грошового забезпечення; не працює; військове звання підполковник; посада старший оперуповноважений по розшуку з напрямку відділу захисту нг та к/р заходів по боротьбі з тероризмом; звільнений 25.07.2005;
- грошове забезпечення для обчислення пенсії усього 2 388,74 грн;
- основний розмір пенсії (80% грошового забезпечення) 1 910,99 грн, сума доплати 708,97 грн, основний розмір пенсії з урахуванням доплати 2 619,96 грн;
- підвищення або надбавка до пенсії: бойові дії в інших країнах учасник бойових дій 117,50 грн, 3 категорія ЧАЕС (під час служби) 47 грн, учасник бойових дій 40 грн;
- усього призначено 2 824,46 грн.
32. Позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2008, виходячи із суми грошового забезпечення у розмірі 3 082,30 грн, основний розмір пенсії 85% грошового забезпечення (вислуга років 30, з урахуванням участі на ЧАЕС) 2 619,96 грн, бойові дії в інших країнах учасник бойових дій 120,25 грн, 3 категорія ЧАЕС (під час служби) 48,10 грн, учасник бойових дій 40 грн, підсумок пенсії (з надбавками) 2 828,31 грн. Підстава перерахунку: уточнення початкового строку виплати пенсії.
33. Позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2010, виходячи із суми грошового забезпечення у розмірі 2 388,74 грн, основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення (вислуга років 30) 1 910,99 грн, сума доплати до попереднього основного розміру пенсії 708,97 грн, основний розмір пенсії з урахуванням доплати 2 619,96 грн; вид підвищення або надбавки до пенсії: бойові дії в інших країнах учасник бойових дій 143,25 грн, 3 категорія ЧАЕС (під час служби) 57,30 грн, соціальний захист непрацюючих 28,40 грн, учасник бойових дій 40 грн, доплата відповідно до ПКМУ від 23.12.2009 26,25 грн, підсумок пенсії (з надбавками) 2 915,16 грн. Підстава перерахунку: постанова КМУ від 23.12.2009 № 1375 (про внесення змін до постанови КМУ від 26.11.2009 № 1252).
34. Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області складена довідка № 55/11/202-575 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2008 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», видана підполковнику капітану 2 рангу ОСОБА_1 , про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2018, за посадою старший оперуповноважений по розшуку, яку він займав на день звільнення зі служби, становить:
- посадовий оклад 5 500 грн;
- оклад за військовим званням 1 410 грн;
- надбавка за вислугу років 50% 3 455 грн;
- для обчислення пенсії 10 365 грн.
35. Позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.05.2018:
- виходячи із сум грошового забезпечення: посадового окладу 5 500 грн, окладу за військове звання 1 410 грн, процентна надбавка за вислугу років (50%) 3 455 грн, премія 0% 0,00 грн, всього 10 365 грн;
- основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення (вислуга років 30) 8 292 грн;
- вид підвищення або надбавки до пенсії: бойові дії в інших країнах учасник бойових дій 363 грн, 3 категорія ЧАЕС (під час служби) 113,80 грн, учасник бойових дій 40 грн;
- підсумок пенсії (з надбавками) 8 808,88 грн, з урахуванням попередньої суми пенсії 3 908,24 грн та підвищення 2 450,32 грн (50% від 4 900,64 грн) у розмірі 6 358,56 грн;
- згідно постанови КМУ 103 від 21.02.2018 підвищення складає 4 900,64 грн. З них виплачується:
-- з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення 2 450,32 грн;
-- з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення 3 675,48 грн;
-- з 01.01.2020 100% щомісячно 100% підвищення 4 900,64 грн;
- з 01.05.2018 у розмірі 6 358,56 грн;
- підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 704) постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 пункт 1 перерахунок з 01.01.2018.
36. Позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.02.2020:
- виходячи із сум грошового забезпечення: посадового окладу 5 500 грн, окладу за військове звання 1 410 грн, процентна надбавка за вислугу років (50%) 3 455 грн, премія 0% 0,00 грн, всього 10 365 грн;
- основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) 7 255,50 грн;
- вид підвищення або надбавки до пенсії: бойові дії в інших країнах учасник бойових дій 409,50 грн, 3 категорія ЧАЕС (під час служби) 113,80 грн, учасник бойових дій 40 грн;
- підсумок пенсії (з надбавками) 7 818,88 грн, з урахуванням попередньої суми пенсії 3 908,24 грн та підвищення 3 910,64 грн (100% від 3 910,64 грн) у розмірі 7 818,88 грн;
- згідно постанови КМУ 103 від 21.02.2018 підвищення складає 3 910,64 грн. З них виплачується:
-- з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення 1 955,32 грн;
-- з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення 2 932,98 грн;
-- з 01.01.2020 100% щомісячно 100% підвищення 3 910,64 грн;
- з 01.02.2020 у розмірі 7 818,88 грн;
- підстава перерахунку: уточнення початкового строку виплати пенсії.
37. 03.12.2019 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про надання йому інформації та розрахунків пенсії за період з 11.08.2005 року по теперішній час.
38. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на заяву позивача надано відповідь від 28.12.2019 за вих. № 8953/с-09 щодо нарахування пенсії із копіями документів з пенсійної справи: протоколу про призначення пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення, розрахунків пенсії. У відповіді управлінням зазначено, що у 2018 році позивачу помилково проведено перерахунок пенсії в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, у зв`язку із чим у лютому 2020 року розмір пенсії переглянуто та такий перерахунок здійснено виходячи із розміру 70% грошового забезпечення.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
39. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
40. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
41. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
42. Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі – Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
43. У преамбулі Закону № 2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
44. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
45. Стаття 13 Закону № 2262-ХІІ зазнавала змін в частині розміру пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, а саме, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
1) первісна редакція: особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів;
2) редакція згідно з Законом України від 04.02.1994 № 3946-XII: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорій 2 та 3 - 80 процентів;
3) редакція згідно з Законом України від 25.03.1996 № 103/96-ВР: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів;
4) редакція згідно з Законом України від 04.07.2002 № 51-IV:
- а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
- в) особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення;
- загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;
5) редакція згідно з Законом України від 04.04.2006 № 3591-IV:
- а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
- в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» (пункт «в» статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
-- максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;
6) редакція згідно з Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;
7) редакція згідно з Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
46. Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
47. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
48. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
49. Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
50. Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
51. «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
52. Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку № 45).
53. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (пункт 4 Порядку № 45).
54. Постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103) (у редакції чинній на момент здійснення перерахунку у 2018 році), прийнятою відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постановлено:
- перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 03.03.2018.
55. Згідно з пунктом 6 Постанови № 103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393», а саме пункт 5 викладено в такій редакції: « 5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.».
56. Пунктом 5 Порядку № 45, визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
57. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок № 3-1).
58. Відповідно до пункту 23 Порядку 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.
59. Пунктом 24 Порядку 3-1 встановлено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
60. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
61. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
62. Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
63. Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
64. Право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16.09.1996, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
65. Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08.09.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 85% до 70% сум грошового забезпечення
66. З пенсійної справи ОСОБА_1 вбачається, що відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії зменшено з 85% до 80%, а в лютому 2020 року зменшено з 80% до 70% розмір грошового забезпечення, який враховується при розрахунку пенсії.
67. При здійсненні перерахунку пенсії Управлінням Пенсійного фонду неправомірно вирішено питання про перерахунок пенсії із урахуванням чинного на дату такого перерахунку обмеження максимального розміру пенсії 70% відповідного грошового забезпечення.
68. Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
69. Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
70. Відповідно зміст суб`єктивного права особи, у тому числі права позивача, що виникло за фактом набуття права на пенсію за вислугу років виходячи з 85% розміру грошового забезпечення, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення такого права.
71. Згідно вказаного правила «закон зворотної сили не має», дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності.
72. Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості суб`єктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативного акта, а також необхідною умовою довіри до держави і права.
73. Суд дійшов висновку, що позивач зберігає право на обчислення пенсії за вислугу років із максимального розміру 85% відповідних сум грошового забезпечення, права позивача, що виникли з моменту призначення пенсії у розмірі 85% мають ним реалізовуватись та не можуть бути обмежені або виключені.
74. Позивачу пенсія первісно призначена в редакції статті 13 Закону № 2262-ХІІ, станом на серпень 2005 року, із врахуванням права позивача на пенсію, як особі офіцерського складу які мають вислугу 20 років і більше (вислуга 30 років), у розмірі 85%, із врахуванням збільшення на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесена до категорії 3 (пункти «а», «в» статті 13 Закону № 2262-ХІІ, в редакції на час призначення пенсії).
75. Верховний Суд України в постановах від 28.10.2014 та від 31.03.2015 наголошував, що нові правові норми можуть поширювати свою дію виключно на ті події, факти, які виникли після набрання чинності зазначеними нормативно-правовими актами, а отже, стосуються тих осіб, у яких право на призначення пенсії з`явилося після набрання відповідними актами чинності.
76. Крім того, суд зазначає, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
77. Зазначена правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 08.07.2015 у справі № 732/48/15, від 31.01.2018 у справі № 523/4930/15, від 27.02.2018 у справі № 642/3284/17 (адміністративне провадження № К/9901/2058/17), від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17), від 19.06.2018 у справі № 583/2264/17 (провадження № К/9901/1786/18), від 02.04.2019 у справі № 727/6493/17 (адміністративне провадження № К/9901/15370/18).
78. Крім того, у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 (адміністративне провадження № Пз/9901/58/18) Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду зазначив, зокрема:
- внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII не зазнала;
- Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним;
- за таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.
79. Вказане рішення у зразковій справі № 240/5401/18 (адміністративне провадження № Пз/9901/58/18) набрало законної сили 16.10.2019.
80. Адміністративна справа, яка розглядається судом, відповідає ознакам типової справи, що визначені у пункті 34 рішення Верховного Суду № Пз/9901/58/18.
81. Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
82. Частиною п`ятою вказаної норми встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
83. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом від 17.07.1997 № 475/97-ВР кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
84. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
85. Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
86. Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
87. Суд зазначає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 85% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018, з урахуванням проведених платежів.
щодо визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо перерахунку пенсії виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, в яке не враховано розмір усіх надбавок і доплат
88. Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
89. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (у редакції чинній на момент здійснення перерахунку у 2018 році) встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
90. Отримавши від Управління безпеки України у Дніпропетровській області довідку № 55/11/202-575 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій згідно із постановою Кабінетом Міністрів України від 21.02.2018 № 103, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснило позивачу перерахунок пенсії.
91. Згідно довідки № 55/11/202-575 розмір грошового забезпечення становить: посадовий оклад 5 500 грн; оклад за військовим званням 1 410 грн; надбавка за вислугу років (50%) 3 455 грн; для обчислення пенсії 10 365 грн.
92. Зазначена довідка № 55/11/202-575 про розмір грошового забезпечення, на підставі якої здійснено перерахунок пенсії, позивачем у судовому порядку не оскаржувалась.
93. За змістом положень пункту 24 Порядку № 3-1 органи пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.
94. Зазначена правова позиція узгоджується з правовою позицією викладеною у постанові Верховного Суду України від 25.11.2014 у справі № 21-322а14, а також у рішенні від 13.03.2019 Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у зразковій справі № 240/6263/18 (адміністративне провадження № Пз/9901/1/19).
95. З урахуванням викладеного, судом не встановлені протиправні дії відповідача у проведенні перерахунку пенсії без врахування надбавок та доплат, встановлених позивачу при виході на пенсію протоколом № 4435.
96. Підставою для врахування відповідачем надбавок та доплат, встановлених позивачу при виході на пенсію протоколом № 4435, у складі грошового забезпечення є відповідна довідка, яка має бути надана органу пенсійного фонду.
щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області по відтермінуванню виплат пенсії у 2018 та у 2019, 2020 роках
97. З огляду на зазначені вище нормативно-правові акти, військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01.03.2018 - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно починаючи з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Органи Пенсійного фонду здійснюватимуть перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які будуть видані відповідними міністерствами та відомствами.
98. Таким чином, нормативний підхід до розуміння норм права, що регулюють відносини перерахунку і виплати пенсій на умовах норм Закону № 2262-ХІІ, дає можливість зробити висновок, що зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
99. Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 підвищення пенсії ОСОБА_1 складає:
- з 01.05.2018: 4 900,64 грн, з них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення – 2 450,32 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення – 3 675,48 грн; з 01.01.2020 100% щомісячно 100% від підвищення – 4 900,64 грн.;
- з 01.02.2020: 3 910,64 грн, з них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення – 1 955,32 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення – 2 932,98 грн; з 01.01.2020 100% щомісячно 100% від підвищення – 3 910,64 грн.
100. Разом з цим, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
101. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 залишено без змін.
102. Постановою Верховного Суду від 12.11.2019 рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 залишено без змін.
103. Таким чином, 05.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 набрало законної сили і відповідно з 05.03.2019 пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 є нечинними.
104. Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
105. Оскільки рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/3858/18 скасовано пункт 2 Постанови № 103, яким встановлено поступовий розмір виплати підвищення перерахованих пенсій станом на 01.01.2018 відповідно до постанови № 704, позивач має право отримувати пенсію, перерахунок якої здійснено з 01.01.2018 на підставі Закону № 2262-ХІІ, Постанов Кабінету Міністрів України № 704, № 103, № 45 з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії, яка підлягала виплаті у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення військовослужбовцям за аналогічною посадою з 05.03.2019 (дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18).
106. Отже, відповідач при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу до 05.03.2019 не мав правових підстав для неврахування та незастосування до спірних правовідносин положення норм статті 63 Закону №2262-XII та Постанови КМУ № 103, та у інший спосіб здійснювати таку виплату перерахованої пенсії.
107. При цьому, з 05.03.2019 у відповідача відсутні підстави для виплати перерахованої пенсії позивача з обмеженням суми підвищення пенсії.
108. Суд робить висновок про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в частині непроведення перерахунку та невиплати пенсії з 05.03.2019 в повному її розмірі, з урахуванням 100 відсотків суми підвищеної пенсії, визначеному станом на 01.03.2018.
109. З огляду на задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною відмови відповідача у перерахунку та виплаті пенсії, суд також зобов`язує Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019 в повному її розмірі, з урахуванням 100 відсотків суми підвищеної пенсії, визначеному станом на 01.03.2018.
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
110. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
111. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
112. Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
113. Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
щодо строку порушеного права позивача на соціальний захист
114. Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України.
115. Строки у сфері соціального захисту застосовує відповідний суб`єкт владних повноважень або суд, у випадку, визнання рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб`єкта протиправними та задоволення позову особи. У свою чергу, строк на звернення до суду застосовується виключно судом, як правило, на етапі прийняття рішення про відкриття провадження в адміністративній справі. Строк звернення до суду стосується виключно питання прийняття до розгляду або відмови у розгляді позовних вимог по суті, але не застосовується для прийняття рішення про задоволення чи не задоволення таких вимог, а також періоду протягом якого такі вимоги підлягають задоволенню.
116. Суд також виходить з того, що у триваючих правовідносинах суб`єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов`язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до фізичної або юридичної особи.
117. Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб`єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, крім якщо інше прямо не передбачено законом.
118. При застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та повернення позовної заяви на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в пергу чергу, з боку держави.
119. Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
120. З урахуванням викладеного строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала з вини відповідного суб`єкта владних повноважень, немає.
121. Зазначена правова позиція щодо строку порушеного права позивача на соціальний захист щодо викладена у постановах Верховного Суду від 19.03.2019 у справі № 806/1952/18 (адміністративне провадження № К/9901/66396/18), від 22.01.2019 у справі № 201/9987/17 (№ 2-а/201/304/2017), від 24.04.2018 у справі № 646/6250/17, від 30.10.2018 у справі № 493/1867/17, від 25.05.2016 у справі № 164/1904/14-ц, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17.
щодо розподілу судових витрат
122. Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 07.07.2011 № 3674-VI як учасник бойових дій.
123. Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
124. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 17.07.1996 Новомосковським РВ УМВС України в Дніпропетровській АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
125. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 85% до 70% сум грошового забезпечення.
126. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплатити донараховані ОСОБА_1 суми пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 85% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018, з урахуванням проведених платежів.
127. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в частині непроведення перерахунку та невиплати пенсії з 05.03.2019 в повному її розмірі, з урахуванням 100 відсотків суми підвищеної пенсії, визначеному станом на 01.03.2018.
128. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 в повному її розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищеної пенсії, визначеному станом на 01.03.2018.
129. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
130. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України. Цей строк продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Суддя І.О. Верба