Рішення № 88823184, 17.04.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2020
Номер справи
140/459/20
Номер документу
88823184
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2020 року ЛуцькСправа № 140/459/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Смокович В.І.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України у Волинській області в особі Ратнівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась із позовом до Управління Державної міграційної служби України у Волинській області в особі Ратнівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання протиправними дій Ратнівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області щодо відмови у вклеюванні у паспорт громадянина України фотокартки у зв`язку із досягненням 25-річнгого віку; зобов`язання Ратнівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області вклеїти у паспорт громадянина України фотокартку у зв`язку із досягненням 25-річнгого віку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв`язку із досягненням 25-річного віку позивач 28 листопада 2019 року звернулась до відповідача із заявою щодо вклеювання фотокартки у паспорт громадянина України у формі книжечки, однак отримала відмову. Таке рішення органу територіального органу Державної міграційної служби України у Волинській області обґрунтоване тим, що Дepжaвнa мiгpaцiйнa служба України до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року. Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України затверджено наказом MBC України від 06 червня 2019 року № 456. Відтак, за висновком відповідача, у зв`язку із відсутністю відповідного судового рішення у Районного відділу УДMC відсутні правові підстави для оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки. На думку позивача, вказана відмова є протиправною та такою, що порушує її права та законні інтереси.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву № 0701.6-1212/0701.6.2-20 від 27 лютого 2020 року (арк. спр. 34-38) позовні вимоги не визнала, просила відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що відповідно до підпункту 6 пункту 6 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302 (із відповідними змінами), обмін паспорта громадянина України здійснюється у разі якщо особа досягла 25- чи 45- річного віку та не звернулася в установленому законом порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток. Оскільки позивач звернулась до Камінь-Каширського РВ після спливу місячного строку виповнення їй 45 років, то відмова відповідача у вклеюванні фотокартки є правомірною.

У відповіді на відзив від 10 березня 2020 року позивач зазначила, що Постанова КМУ № 302 регулює питання щодо оформлення і видачі заявникові паспорта громадянина України виключно у вигляді ID-картки з безконтактним електронним носієм, що пов`язане із засобами Єдиного державного демографічного реєстру, присвоєнням людині цифрового ідентифікатора та відбиранням у людини згоди на обробку її персональних даних, звyжyє зміст і обсяг прав і свобод людини і громадянина, які існували до 03 жовтня 2018 року, оскільки встановлені цією нормою нові правила обміну паспорта громадянина України зразка 1994 року обмежують право громадян на подальше використання паспорта-книжечки у разі пропущення місячного строку на вклеювання нової фотокартки у зв`язку із досягненням ними 25- чи 45-річного віку. При цьому, органи ДМС, посилаючись на вказану норму постанови КМУ № 302, вимагають від громадян, порушуючи вимоги статей 22, 32 Конституції України, статті 8 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статті 6 Закону України «Про захист персональних даних», оформляти паспорт у вигляді НОМЕР_1 -картки, який містить безконтактний електронний носій.

Користуючись конституційним правом на добровільне волевиявлення у вирішенні питання щодо обробки персональних даних, ОСОБА_1 не надавала Ратнівському PB УДМС України у Волинській області згоди на збір і обробку моїх персональних даних, заборонила передачу будь-яких даних про неї до Єдиного державного демографічного реєстру; заборонила формування по відношенню до неї будь-які ідентифікатори - цифрові, штрих-кодові, QR-кодові, біометричні тощо; заборонила використання щодо неї будь-які засоби ЕДДР.

Керуючись наведеним, вважає свої позовні вимоги правомірними і обґрунтованими, просить позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2020 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін (арк. спр. 28).

Відповідно до частини другої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Згідно із частиною першою статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відтак, справу розглянуто по суті у межах строків, визначених частиною першою статті 258, частиною другою статті 262 КАС України.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у позовній заяві, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення повністю з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 28 листопада 2019 року ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) звернулася до Ратнівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області із заявою про відмову від отримання паспорта у формі ID-картки та проханням вклеїти фотокартку до паспорта громадянина України зразка 1994 року у зв`язку з досягненням 25-річного віку (арк. спр. 23-24).

Ратнівський районний відділ Управління Державної міграційної служби України у Волинській області листом від 13 грудня 2019 року №0723-796/0723.1-19 повідомив позивача про те, що за відсутності відповідного рішення суду в органу немає правових підстав для оформлення та видачі паспорта у формі книжечки (арк. спр. 25).

Позивач, вважаючи таку відмову протиправною, звернулась до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” від 20 листопада 2012 року №5492-VI (далі - Закон №5492-VI), Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302 (далі - Порядок №302), Положенням про паспорт громадянина України, затвердженим постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII (далі - Положення №2503-ХІІ).

Так, відповідно до частини статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно із статтею 32 Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

У частині першій статті 13 Закону №5492-VI визначено, що документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на: документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України та документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус.

До документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України віднесено паспорт громадянина України.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої та п`ятої статті 14 Закону №5492-VI форма кожного документа встановлюється цим Законом.

Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету.

Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації.

Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання.

Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.

Згідно з Положенням №2503-XII до паспортної книжечки при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним.

Пунктом 1 Порядку №302 затверджено зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України.

Згідно із пунктом 2 Порядку №302 запроваджено із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру: з 01 січня 2016 року оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою № 2503-XII; з 01 листопада 2016 року оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.

Відповідно до підпункту 6 пункту 6 Порядку №302 обмін паспорта здійснюється у разі, якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток.

Аналіз правових норм надає підстави стверджувати, що жодною нормою законодавства не передбачено такої підстави для відмови у вклеюванні фотокартки до паспорта зразка 1994 року при досягненні особою 25-річного віку, як прострочення нею місячного строку звернення до компетентного органу для вчинення такої дії.

При цьому підпункт 6 пункту 6 Порядку №302 визначає підстави для обміну паспорта зразка 1994 року, але не містить імперативної заборони щодо вклеювання фотокартки до такого паспорту при досягненні особою 25-річного віку за наявності регламентованих ним умов.

Аналогічна правова позиція виловлена КАС ВС у постанові від 05 грудня 2019 року №420/270/19.

З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України та правових висновків Верховного Суду у справі № 420/270/19, виходячи із меж заявлених позовних вимог та наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача Ратнівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області щодо відмови позивачу у вклеюванні фотокартки до паспорта громадянина України та зобов`язання Ратнівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області вклеїти фотокартку у паспорт позивача зразка 1994 року.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням того, що Ратнівський районний відділ Управління Державної міграційної служби України у Волинській області є територіальним підрозділом Управління Державної міграційної служби України у Волинській області, за рахунок бюджетних асигнувань останнього на користь позивача необхідно стягнути 840 грн 80 коп., сплаченого відповідно до квитанції від 29 січня 2020 року (арк. спр. 11).

Керуючись статтями 2, 72-77, 242, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус”, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Ратнівським РВУ МВС України у Волинській області 04 травня 2006 року) до Управління Державної міграційної служби України у Волинській області (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 11, ідентифікаційний код юридичної особи 37821586) в особі Ратнівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області (44100, Волинська область, Ратнівський район, селище міського типу Ратне, вулиця Каштанова, 15) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Ратнівського районного відділу управління Державної міграційної служби України у Волинській області щодо відмови у вклеюванні у паспорт громадянина України, зразка 1994 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , нової фотокартки у зв`язку із досягненням нею 25 років.

Зобов`язати Ратнівський районний відділ управління Державної міграційної служби України у Волинській області вклеїти у паспорт громадянина України зразка 1994 року серії НОМЕР_2 , виданий Ратнівським РВУ МВС України у Волинській області 04 травня 2006 року на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , нову фотокартку у зв`язку з досягненням 25-річного віку.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840 грн 80 коп. (вісімсот сорок грн 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя В.І. Смокович

Повне судове рішення складене 17 квітня 2020 року.