Рішення № 88817148, 08.04.2020, Тульчинський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
08.04.2020
Номер справи
148/2427/19
Номер документу
88817148
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 148/2427/19

Провадження №2/148/56/20

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

( Заочне )

08 квітня 2020 року Тульчинський районний суд

Вінницької області

в складі: головуючого судді Саламахи О.В.,

за участю секретаря Грох Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Тульчина за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої (перерахованої) субсидії,

В С Т А Н О В И В:

Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністрації звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої (перерахованої) субсидії, мотивуючи свої вимоги наступним.

Відповідач ОСОБА_1 в жовтні 2019 року звертався до Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністрації за призначенням субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг і йому було призначено таку субсидію з жовтня 2018 року по квітень 2019 року включно.

Відповідно до п. 9 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінуту Міністрів України від 21.10.1995 №848 (в редакції постанови від 27.04.2018 №329), (далі - Положення), житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають у житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховують під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи зі складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому, соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Згідно витягу з Єдиного реєстру МВС Україгни від 12.02.2019, у власності відповідача є причіп ПГМФ 2016 року випуску.

Відповідно до п. 6.2 Положення в редакції на 27.04.2018, субсидія не призначається, якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда).

В свою чергу, відповідно до ст. 34 Закону України "Про дорожній рух", державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів, зокрема, причіпи та напівпричепи.

Відповідно до п. 7 Положення, за наявності умов, зазначених у пункті 6, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії, виходячи з конкретних обставин, що склалися.

При зверненні за призначенням субсидії, відповідач не вказав у декларації про наявність у власності транспортного засобу і не подавав заяву про розгляд справи районною комісією з питань пов`язаних з наданням населенню житлових субсидій, державних допомог та пільг в зв`язку з вищевказаними обставинами.

Таким чином, відповідач не мав права на призначення субсидії на опалювальний період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року включно.

Відповідно до п. 13 Положення, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Позивач своїми листами неодноразово повідомляв відповідача про перерахунок розміру субсидії та обов`язок повернення надміру виплачених коштів, однак позивач дані листи проігнорував, кошти не повернув.

Вказані обставини стали причиною звернення позивача до суду з даним позовом.

Просить суд стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністрації надміру виплачену суму субсидії у розмірі 10553,96 грн. та судовий збір, у сплаченому позивачем, при зверненні до суду, розмірі.

Представник позивача в судове засідання не з`явилась, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує.

Відповідач в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується розпискою про отримання судової повістки (а.с. 34), про причини своєї неявки суд не повідомив, у встановлений судом строк відзив не подав.

За таких обставин, суд ухвалив, розглянути справу заочно за відсутності відповідача, на підставі наявних у справі даних і доказів, відповідно до ч. 4 ст. 223, ст. 280 ЦПК України.

Відповідно до ст. 247 ЦПК України, в зв`язку з неявкою усіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, вивчивши та оцінивши докази, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідач ОСОБА_1 31.10.2018 звернувся до Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністрації з заявою про призначення житлової субсидії, що підтверджується копією вказаної заяви (а.с. 5).

Разом з поданою заявою, відповідач подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, тобто членів своєї сім`ї, до якої входить ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 6).

У розділі IV декларації, що носить назву "Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані у встановленому порядку та перебувають у власності, або володінні осіб, які входять до складу домогосподарства та членів сім`ї", відповідач зазначив, що такі транспортні засоби відсутні.

Згідно поданих відповідачем заяви та декларації, йому призначено субсидію, що підтверджується відповідними розрахунками субсидії (а.с. 11-13).

Разом з тим, відповідно до інформації МВС України на звернення 0-2596492179, за результатами пошуку по ІПН відповідача: НОМЕР_1 , за останнім 27.08.2016 зареєстровано транспортний засіб "ПГМФ 8304", 2016 року випуску (а.с. 9).

Управлінням соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністрації, на підставі виявленої інформації, 16.04.2019, складено акт про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги (а.с. 14). Відповідно до даного акту, встановлено, що відповідач ОСОБА_1 , при поданні заяви про призначення субсидії, не вказав у декларації про наявність у нього у власності причіпу ПГМФ, 2016 року випуску, що вплинуло на право призначення йому субсидії на опалювальний період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року.

Відповідно до проведеного позивачем перерахунку призначеної відповідачу субсидії від 17.04.2019 (а.с. 10), надміру виплачені кошти, що підлягають поверненню, визначено у розмірі 10553,96 грн.

Про необхідність повернення даних коштів, Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністрації неодноразово повідомляло відповідача ОСОБА_1 за адресою його місця проживання та призначення субсидії: АДРЕСА_1 , що підтверджується копіями листів від 18.04.2019, 07.08.2019 (а.с. 7-8).

Однак, вказану суму відповідачем повернуто не було.

Призначення житлових субсидій здійснюється відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 р. № 329).

Відповідно до п. 1 Положення, житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до п. 6 Положення, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда).

При цьому, не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі, за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля.

Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності або володіння на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов`язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу.

Як встановлено судом, за відповідачем 27.08.2016 зареєстровано транспортний засіб "ПГМФ 8304", 2016 року випуску.

Відповідно до п. 1.10. Правил Дорожного руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306, причіп - транспортний засіб, призначений для руху тільки в з`єднанні з іншим транспортним засобом. До цього виду транспортних засобів належать також напівпричепи і причепи-розпуски.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 5 квітня 2001 року, причіп (напівпричіп) - транспортний засіб без власного джерела енергії, пристосований для буксирування автомобілем.

З огляду на наведені норми закону, причіп - є транспортним засобом.

Відповідно до ст. 34 Закону України "Про дорожній рух" від 30 червня 1993 року, причіп, напівпричіп підлягає державній реєстрації та обліку.

Відповідно до п. 7 Положення, за наявності умов, зазначених у пункті 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпунктах 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювальна площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку) і 7 пункту 6 цього Положення. Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Разом з тим, відповідач з відповідною заявою про розгляд питання про призначення йому субсидії, не дивлячись про наявність у нього транспортного засобу, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років, до відповідного органу не зверталась.

Відповідно до п. 13 Положення, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Нормами п. 22 Положення передбачено, що у разі відмови управителя, об`єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

За змістом ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 1213 ЦПК України, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Майном є предмети матеріального світу, які перебувають у власності суб`єкта права (фізична особа, юридична особа, держава, територіальна громада, Український народ), у тому числі: окрема річ, сукупність речей, майнові права та обов`язки, гроші і цінні папери, а також майнові права на них.

Враховуючи, що дослідженими судом доказами, підтверджено, що відповідач, звертаючись з заявою про призначення житлової субсидії, не повідомив, що має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років, що, відповідно, вплинуло на право отримання ним субсидії, а тому, суд приходить до висновку, що надміру виплачена йому субсидія підлягає поверненню.

В свою чергу, належним чином повідомлений відповідач, не надав суду жодного доказу на спростування позиції позивача.

Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог та на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.

Аналізуючи вищевикладене, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи із принципів розумності, виваженості, справедливості, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача в заявлених ним межах та про існування правових підстав для їх задоволення.

Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сплаченому останнім при зверненні до суду з даним позовом розмірі - 1921 грн.

На підставі викладеного, керуючись п. 1, 6, 7, 13, 14, 22 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 р. № 329), ст. 34 Закону України "Про дорожній рух" від 30 червня 1993 року, ч. 1 ст. 1166, ст. 1212, 1213 ЦК України, ст. 4, 19, 76-81, 141, ч. 2 ст. 247, ст. 263- 265, 280-282 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністації, код ЄДРПОУ 03191745, місцезнаходження якого за адресою: вул. М. Леонтовича, 1, м. Тульчин, Вінницька область, 23600, надміру виплачену субсидію у розмірі 10553 (десять тисяч п`ятсот п`ятдесят три) гривні 96 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністації, код ЄДРПОУ 03191745, місцезнаходження якого за адресою: вул. М. Леонтовича, 1, м. Тульчин, Вінницька область, 23600, судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня.

Заочне рішення може бути переглянуто Тульчинським районним судом Вінницької області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням п. 3 Розділу XII Прикінцевих положень ЦПК України.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду, з урахуванням п. 3 Розділу XII Прикінцевих положень ЦПК України.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, з урахуванням п. 3 Розділу XII Прикінцевих положень ЦПК України.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, з урахуванням п. 3 Розділу XII Прикінцевих положень ЦПК України.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного суду через Тульчинський районний суд Вінницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням п. 3 Розділу XII Прикінцевих положень ЦПК України.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя: