
Справа № 560/898/20
РІШЕННЯ
іменем України
16 квітня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом фермерського господарства "Фортуна-Агро Д" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН.
Фермерське господарство "Фортуна-Агро Д" звернулося в суд з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області №0004091304 від 02.12.2019 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів та зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску на суму 1910,74.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що посадовими особами Головного управління ДПС у Хмельницькій області проведено документальну планову виїзну перевірку фермерського господарства "Фортуна-Агро Д" з питань податкового законодавства.
За результатами перевірки складено акт від 17.09.2019 №0027/22-01-05-12/38720052.
На підставі акту перевірки ГУ ДПС у Хмельницькій області прийнято рішення від №0004091304 від 02.12.2019 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів та зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску на суму 1910,74 грн.
Вважає, що позивачем не допущено порушення Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", а саме єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування нараховано та сплачено разом із виплатою заробітної плати за серпень 2018 року.
03.03.2020 до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначив, що фермерським господарством "Фортуна-Агро Д", в порушення вимог пункту 4 частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та пункту 3.1 розділу ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 14 квітня 2015 року №435 несвоєчасно подано за серпень 2018 року звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Несвоєчасна подача звіту свідчить про несвоєчасність нарахування суми єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що потягнуло нарахування штрафних санкцій.
Вказав, що рішення ГУ ДПС у Хмельницькій області №0004091304 від 02.12.2018 є правомірним та відповідає чинному законодавству.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.02.2020 відкрито провадження в цій адміністративній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.03.2020 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Хмельницькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань фермерське господарство "Фортуна-Агро Д" зареєстроване 10.07.2013 за номером 16601020000000940 Красилівською районною державною адміністрацією Хмельницької області. Основний вид діяльності - вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (01.11).
Відповідно до розрахункової відомості за серпень 2018 року та звіту відрахувань у фонди за серпень 2018 року ФГ «Фортуна-Агро Д» було нараховано заробітну плату на загальну суму 86 851,90 грн.
Відповідно до відомостей на виплату готівки №16 за серпень 2018 року та №17 за серпень 2018 року, ФГ «Фортуна-Агро Д» заробітну плату працівникам за серпень 2018 року було виплачено двічі на місяць - 20.08.2018 в сумі 38446,00 грн та 05.09.2018 в сумі 32 723,00 грн (за вирахуванням належних до сплати податків та зборів: податку на доходу фізичних осіб та військового збору у сумі 16 030,18 грн).
В обліку фермерського господарства в серпні 2018 року відображено, що одночасно із нарахуванням (обчисленням) доходу - заробітної плати, проведено нарахування, сплату ЄСВ за серпень 2018 року в загальній сумі 19 107,42 грн, згідно платіжних доручень №172 від 17.08.2018 на суму 9 661,00 грн та № 578 від 05 вересня 2018 року на суму 9 446,42 грн.
21.09.2018 фермерським господарством "Фортуна Агро Д" подано звіт з єдиного соціального внеску №9203531967 за серпень 2018 року.
На підставі наказу ГУ ДПС у Хмельницькій області №1761 від 06.08.2019 на ФГ «Фортуна - Агро Д» проводилася документальна планова виїзна перевірка з питань податкового законодавства за період з 01.01.2016 по 30.06.2019, валютного законодавства за період з 01.01.2016 по 30.06.2019, з питань єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 10.07.2013 по 30.06.2019, іншого законодавства за період з 01.01.2016 по 30.06.2019.
За результатами перевірки складено акт №0027/22-01-05-12/38720052 від 17.09.2019.
Не погоджуючись із висновками, викладеними в акті планової перевірки ФГ "Фортуна - Агро Д" було подано до ГУ ДПС у Хмельницькій області Заперечення від 21.10.2019.
У зв`язку з розглядом заперечень з 05.11.2019 по 13.11.2019 посадовими особами ГУ ДПС в Хмельницькій області відповідно до вимог п.п. 20.1.4 п. 20.1 статті 20, п.п. 78.1.5 п. 78.1 статті 78 Податкового кодексу України проведено позапланову виїзну перевірку позивача з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 01.01.2016 по 30.06.2019 та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 10.07.2013 по 30.06.2019.
За результатами перевірки складено акт №0180/22-01-05-12/38720052 від 20.11.2019.
Відповідно до зазначеного акту, фермерським господарством "Фортуна-Агро Д" в порушення вимог пункту 4 частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та пункту 3.1 розділу ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 14 квітня 2015 року №435 несвоєчасно подано за серпень 2018 року звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
На підставі цього, відповідачем прийнято рішення №0004091304 від 02.12.2019 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів та зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску на суму 1910,74 грн.
Не погоджуючись із висновком документальної позапланової перевірки ФГ "Фортуна - Агро Д" було подано до ГУ ДПС у Хмельницькій області заперечення від 11.12.2019.
Крім того, позивачем надіслано на адресу Державної фіскальної служби України скаргу вих. №03 від 20.12.2019 на рішення №0004091304 від 02.12.2019.
За результатами розгляду скарги, Державною податковою службою України надіслано рішення про результати розгляду скарги від 27.01.2020 вих. №3395/6/99-00-08-06-01, яким залишено без змін рішення №0004091304 від 02.12.2019, а скаргу ФГ "Фортуна - Агро Д" - без задоволення.
Позивач, вважаючи зазначене рішення протиправним, звернувся з позовом до суду.
IV. ОЦІНКА СУДУ
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначається Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №№2464 (далі - Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування").
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Пунктами 1, 4 частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" встановлено, що платник єдиного внеску зобов`язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв`язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.
Частиною 5 статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" визначено, що єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.
Відповідно до частин 5, 6, 8 статті 9 цього Закону, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування.
Для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному податковому органу. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску;
Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов`язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що позивачем нараховано єдиний соціальний внесок за серпень 2018 року на загальну суму 19 107,42 грн, а саме 17.08.2018 на суму 9 661,00 грн та 05 вересня 2018 року на суму 9 446,42 грн. Нарахування єдиного соціального внеску відбувалося одночасно з виплатою заробітної плати. Зазначене відображено в бухгалтерському обліку, а також в звіті з єдиного соціального внеску №9203531967 за серпень 2018 року у відповідності до вимог Закону.
Тобто, відповідно до досліджених доказів, позивачем своєчасно нараховано та сплачено єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за серпень 2028 року.
Застосування до позивача штрафних санкцій, передбачених підставі п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" суд вважає протиправним, з огляду на таке.
Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум, нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування затверджено наказом Міністерства фінансів України 14.04.2015 №435 (далі - Порядок).
Відповідно до п.1 розд. ІІІ Порядку страхувальники, крім зазначених у пунктах 5, 6 цього розділу, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з ФО - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у частині подання Звіту за таких осіб зобов`язані формувати та подавати до органів доходів і зборів Звіт протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду.
Звітним періодом є календарний місяць.
Згідно із п. 1 Розділу IV Порядку Звіт формується на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону нараховується єдиний внесок.
Згідно ч. 5 Розділу V Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435, якщо страхувальником здійснюється донарахування (зменшення) єдиного внеску у зв`язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх періодах, застосовуються коди типу нарахувань, передбачені пунктом 9 розділу IV цього Порядку.
Так, згідно п.9 Розділу IV Порядку, якщо донараховують або зменшують суму єдиного внеску на суму заробітної плати (доходу), нарахованої (нарахованого) в попередніх звітних періодах, застосовують коди типу нарахувань 2 та 3:
2 - сума заробітної плати (доходу), нарахована у попередніх звітних періодах на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку (який) страхувальником самостійно донараховано суму єдиного внеску;
3 - сума заробітної плати (доходу), нарахована у попередніх звітних періодах на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку (який) страхувальником самостійно зменшено зайво нараховану суму єдиного внеску.
Однак, поданий ФГ «Фортуна-Агро Д» звіт з єдиного соціального внеску за серпень 2018 року не містить жодних відомостей щодо проведення господарством донарахування суми єдиного внеску на суму заробітної плати (доходу) нараховану у попередніх звітних періодах з кодом типу нарахувань -2.
Крім того, судом встановлено, що за несвоєчасну подачу звіту з єдиного соціального внеску №9203531967 за серпень 2018 року рішенням №0004101304 від 02.23.2019 Головним управлінням ДПС в Хмельницькій області накладено на ФГ «Фортуна-Агро Д» штраф у розмірі 170,00 грн.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що відповідач не довів правомірність прийнятого ним рішення, а тому суд дійшов висновку, що рішення №0004091304 від 02.12.2019 є протиправним та підлягає скасуванню.
Частиною 1 статті 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов фермерського господарства "Фортуна-Агро Д" задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області №0004091304 від 02.12.2019 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів та зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску на суму 1910,74.
Стягнути на користь фермерського господарства "Фортуна-Агро Д" судовий збір у сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії такого карантину.
Повне рішення складене 16 квітня 2020 року
Позивач:Фермерське господарство "Фортуна-Агро Д" (площа Графська, 21, Антоніни, Красилівський район, Хмельницька область, 31022 , ідентифікаційний номер - 38720052) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 43142957)
Головуючий суддя Д.Д. Гнап