Рішення № 88811348, 16.04.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2020
Номер справи
300/326/20
Номер документу
88811348
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" квітня 2020 р. справа № 300/326/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про зобов`язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 з позовною заявою до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про зобов`язання відповідача виготовити на дату виникнення права на перерахунок пенсії згідно Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням в ній розмірів таких видів грошового забезпечення за посадою першого заступника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області як: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, надбавка за службу умовах режимних обмежень, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, премія.

Вказана позовна заява подана (надіслана) до Івано-Франківського окружного адміністративного суду в електронній формі засобами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (підсистема "Електронний суд") з використанням електронного цифрового підпису.

Разом із позовною заявою 11.02.2020 року представником позивача надіслано клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору (а.с.19-20).

13.02.2020 року від представника позивача надійшло клопотання про проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін (а.с.32-33).

Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.02.2020 року дану позовну заяву залишено без руху у зв`язку з її невідповідністю вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків (а.с.34-35).

17.02.2020 року представником позивача зазначені в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недоліки усунуті (а.с.37-43).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.02.2020 року звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання до адміністративного суду даного позову, відкрито провадження в адміністративній справі № 300/326/20 та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України (а.с.44-46).

02.03.2020 року представником позивача подано суду додаткові пояснення згідно яких представником зауважено, що заявлені у даній справі позовні вимоги не можна вважати аналогічними до тих, які зазначені у зразковій справі Пз/9901/1/18 (а.с.48-49).

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно не включено до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2016 року такі види грошового забезпечення як надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції та премія, які встановлені законодавством для поліцейських, що в призвело до порушення конституційних прав та гарантій на належний соціальний захист позивача.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 11.03.2020 року. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.53-60). Просив суд в задоволенні позову відмовити,з урахуванням тієї обставини, що надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції та премія на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії не виплачувались у зв`язку з чим такі складові грошового забезпечення правомірно не включені позивачем до довідки розмір грошового забезпечення.

Позивач правом на подання відповіді на відзив, у п`ятиденний строк з дня отримання відзиву, не скористався.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 КАС України, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, судом встановлено наступне.

01.01.2002 року ОСОБА_1 звільнений з посади першого заступника начальника управління – начальника Управління боротьби з організованою злочинністю Управління внутрішніх справ України в Хмельницькій області, у зв`язку із виходом на пенсію.

ОСОБА_1 , як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначена та виплачується пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку за № 3035/108/05/8-17 від 23.06.2017 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2016 року (а.с.62).

У вищевказаній довідці зазначено, що розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою першого заступника начальника управління – начальника УБОЗ в Хмельницькій області, прирівняної до посади перший заступник начальника ГУ становить: посадовий оклад - 4900,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням полковник поліції - 2400,00 грн., надбавка за стаж служби (35 %) - 2555,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 735,00 грн., усього – 10590,00 грн. (а.с.10, 62).

Не погодившись із зазначеними в довідці складовими грошового забезпечення, позивач звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області з вимогою виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням в ній усіх видів грошового забезпечення за посадою першого заступника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною другою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію", крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Законом № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Кабінет Міністрів України постановою № 988 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Таким чином, у зв`язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до пункту 2 постанови № 988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

На виконання вимог статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" та постанови № 988 Міністерство внутрішніх справ України видало наказ за № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).

Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", тобто з 07 листопада 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року за № 45.

Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку № 45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п`ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Відповідно до абзаців першого – шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою № 988 та наказом № 260, чинним законодавством України, а саме постановою № 1294 та наказом № 499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов`язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 звільнений з посади першого заступника начальника управління – начальника Управління боротьби з організованою злочинністю Управління внутрішніх справ України в Хмельницькій області у зв`язку з виходом на пенсію, тому відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 45 від 13.02.2008 довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видана відповідачем за № 3035/108/05/8-17 від 23.06.2017 року та направлена із складовими грошового забезпечення на час виникнення права на перерахунок пенсії за посадою першого заступника начальника – начальника УБОЗ в Хмельницькій області прирівняної до посади перший заступник начальника ГУ.

В обґрунтування заявленого позову позивачем долучено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, видану Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області за № 3035/108/05/8-17 від 23.06.2017 року (а.с.10), до якої не включено такі види грошового забезпечення як надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції та премія.

Отже, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що в січні 2016 року виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, а також премії, поліцейським ГУНП в Хмельницькій області, які проходять службу на посаді, прирівняній до посади, яку займав позивач на час звільнення, не здійснювалася.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно визначено складові грошового забезпечення позивача у довідці для перерахунку пенсії, оскільки в даному випадку перерахунок пенсії повинен здійснюватися з урахуванням складових, що фактично виплачувалися за відповідною посадою у період, у якому виникло право на такий перерахунок пенсії.

Тому довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за № 3035/108/05/8-17 від 23.06.2017 року складена Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області та надіслана до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області є правомірною, оскільки видана відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року за № 988, наказу МВС від 06.04.2016 року за №260 про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року.

При цьому, суд враховує, що оскільки надбавка за специфічні умови проходження служби та премії, на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії вже не виплачувались, тому, ці складові грошового забезпечення правомірно не вказані Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за № 3035/108/05/8-17 від 23.06.2017 року.

Вказані обставини встановлені рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.08.2019 року у справі № 300/1040/19 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області, Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області про зобов`язання вчинити певні дії, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.11.2019 року, що на підставі частини 2 статті 255, частини 1 статті 325 Кодексу адміністративного судочинства України набрало законної сили 20.11.2019 року та в силу приписів частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України не доказуються при розгляді даної справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи те, що правомірність невключення відповідачем до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за № 3035/108/05/8-17 від 23.06.2017 року надбавки за специфічні умови проходження служби та премії встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили, то суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, а відтак в задоволенні даного позову слід відмовити.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 08592193, вул. Академіка Сахарова, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) про зобов`язання до вчинення дій - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Згідно пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Матуляк Я.П.