Рішення № 88810854, 15.04.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2020
Номер справи
140/3332/20
Номер документу
88810854
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2020 року ЛуцькСправа № 140/3332/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання бездіяльності протиправною щодо відмови в перерахунку пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 26.04.2019.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (І категорія), з 03.11.1987 по 27.02.1988 був призваний на військові збори та в складі військової частини 43187 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, на даний час отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ).

З 01.10.2017 Законом № 2148 від 03.10.2017 внесені зміни до статті 59 Закон № 796-ХІІ, у якій зазначено, що право на перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на перше січня відповідного року, мають військовослужбовці, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, під час проходження дійсної строкової служби.

Разом з цим, Конституційний Суд України у своєму рішенні від 25.04.2019 № 1-р(ІІ)/2019 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення “дійсної строкової”, яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

В жовтні 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати на відповідний рік, на підставі рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 № 1-р(ІІ)/2019. Однак, листом від 29.10.2019 № 1186/3-01 відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку.

Позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії, виходячи із розміру, визначеного частиною третьою статті 59 Закону № 796-ХІІ, а тому просить позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що станом на 26.04.2019 в законодавстві відсутні положення щодо порядку перерахунку пенсії позивача відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, яка постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII з ypaхyвaнням рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019.

Вказує на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543 "Пpo внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" внесено зміни до пункту 9-1 Порядку. Зміни набрали чинності з 01.07.2019. Відповідно до чинної редакції пункту 9-1 Порядку за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військовик навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою.

З 01.07.2019 пенсія позивача перерахована та її розмір становить 9240,85 грн. просить в задоволенні позову відмовити повністю.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (1 категорія), особою з інвалідністю ІІ групи, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії НОМЕР_1 , посвідченням інваліда ІІ групи серії НОМЕР_2 , довідкою до акта огляду МСЕК серії ВЛН № 016631.

Як вбачається із матеріалів пенсійної справи позивач перебуває на обліку як одержувач пенсії по інвалідності за Законом № 796-ХІІ.

В жовтні 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ.

Листом ГУ ПФУ у Волинській області від 29.10.2019 № 1186/3-01 позивача повідомлено про те, що він виконував обов`язки по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не в період проходження дійсної строкової служби.

Також повідомлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543 внeceнo змiни дo пyнктy 9-1 Пopядкy oбчиcлeння пeнсiй ocoбам, якi постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (далі - Порядок №1210), відповідно до яких передбачено, що за бажанням військовослужбовців, зокрема, військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія пo інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. B зв`язку з цим, розмір пенсії з 01.07.2019 перераховано з урахуванням внесених змін та складає 9240,85 грн., з них: 8235,65 грн. - основний розмір пенсії від середнього заробітку; 379,60 грн. - додаткова пенсія особам з інвалідністю другої групи з числа ліквідаторів аварії на ЧАЕС; 625,60 грн. - підвищення як інваліду армії, прирівняного до інваліда вiйни дpyгoї групи.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Згідно із частиною третьою статті 59 Закону № 796-ХІІ (зі змінами, внесеними підпунктом 5 пункту 2 Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.10.2017 № 2148-VIII, які застосовуються з 01.10.2017) особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Проте, Рішенням Конституційного Суду України (другий сенат) від 25 квітня 2019 року № 1-р (ІІ)/2019 справа № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Також, вказаним рішенням встановлено, що словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Отже, з резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України (другий сенат) від 25 квітня 2019 року випливає, що визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону, та втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення.

Згідно з частиною 2 статті 152 Конституцій України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

З огляду на це чинними після 25 квітня 2019 року є положення частини третьої статті 59 Закону, згідно з якими особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Тобто фактично в результаті ухвалення Рішення Конституційним Судом України змінено положення частини третьої статті 59 Закону, оскільки розширено раніше встановлений перелік осіб, на яких поширювався порядок обчислення пенсій по інвалідності, визначений цими положеннями Закону.

Відтак особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби та є інвалідами внаслідок цього, мають право на обчислення пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру згідно з частиною 3 статті 59 Зaкoну Укрaїни «Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи» з 26 квітня 2019 року.

Як вбачається із військового квитка НОМЕР_3 позивач з 04.11.1975 по 11.11.1977 був призваний на військові збори та в складі військової частини 43187 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 13.11.1987 по 27.02.1988. При цьому, відповідно до довідки до акта огляду МСЕК серії ВЛН № 016631 причина інвалідності позивача - захворювання, пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відтак, суд погоджується із доводами позивача про те, що з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 25.04.2019 № 1-р(ІІ)/2019 у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) позивач набув право на пенсію на підставі та у розмірі, визначеному частиною третьою статті 59 Закону № 796-ХІІ, а відмова відповідача здійснити перерахунок та виплату вказаної пенсії з 26.04.2019 є протиправною.

Разом з тим, суд також враховує, що постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 № 543 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України”, яка набрала чинності 01.07.2019, абзац перший пункту 9-1 Постанови № 1210 викладено в такій редакції: “ 9-1. За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:”.

Як вбачається із рішення про перерахунок пенсії від 01.07.2019 № 907640143100 та відзиву на позовну заяву, позивачу здійснено з 01.07.2019 перерахунок пенсії у розмірі, визначеному частиною третьою статті 59 Закону № 796-ХІІ, за формулою, передбаченою пунктом 9-1 Постанови № 1210, з 01.07.2019 розмір пенсії з надбавками становить 9240,85 грн.

Отже, порушення права позивача на пенсійне забезпечення відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ, пункту 9-1 Постанови № 1210 відповідачем усунуто з 01.07.2019.

Крім того, вирішуючи спір, суд враховує, що згідно із загальними засадами права, дії суб`єкта владних повноважень - це активна поведінка суб`єкта владних повноважень, а бездіяльність - це пасивна поведінка суб`єкта владних повноважень. Як дії, так і бездіяльність можуть мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.

У даному випадку позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ, однак суд вважає, що в даному випадку відповідачем не допущено протиправну бездіяльність, а вчинено протиправні дії щодо відмови в перерахунку його пенсії.

З урахуванням наведених норм чинного законодавства України та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті з 26.04.2019 по 30.06.2019 пенсії на підставі частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ, з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ, з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за період з 26.04.2019 по 30.06.2019, з врахуванням виплачених сум, та про відмову у задоволенні решти позовних вимог, оскільки порушення права позивача на пенсійне забезпечення відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ, пункту 9-1 Постанови № 1210 відповідачем усунуто з 01.07.2019.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті з 26 квітня 2019 року по 30 червня 2019 року пенсії на підставі частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за період з 26 квітня 2019 року по 30 червня 2019 року, з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк на апеляційне оскарження, визначений статтею 295 цього Кодексу, продовжується на строк дії такого карантину.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).

Суддя Р.С. Денисюк