
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2020 року м. Київ № 640/10452/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справуза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «ТРИМОБ»доГоловного управління Держпраці у Харківській областіпровизнання протиправним та скасування пункту 3 припису від 14.11.2018 року №19-03.02-5212/1262-1998/5212,ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТРИМОБ» (далі - ТОВ «ТРИМОБ», позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Держпраці у Харківській області (далі - відповідач), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати пункт 3 припису від 14.11.2018 року №19-03.02-5212/1262-1998/5212.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що наведені у Приписі вимоги усунути неіснуючі порушення чинного законодавства, а саме, твердження про порушення ст. 13 Закону України «Про охорону праці», з подальшим посиланням на НПАОП 0.00-7.11.12 (пункти 1.3, 1.4), НПАОП 0.00-7.10-07 (пункт 2.3.) не відповідають дійсності, є протиправними , а сам припис підлягає скасуванню.
Зокрема, позивач звертає увагу, що технічне обстеження обладнання базових станцій проводиться виключно тим персоналом товариства, який пройшов належне навчання з експлуатації обладнання базових станцій у виробника та має відповідні сертифікати на підставі та з дотриманням вимог, викладених у відповідних документах.
Крім того, Товариством отримано Дозвіл № 27.11.32, яким дозволяється виконувати роботи підвищеної небезпеки, верхолазні роботи при експлуатації мережі мобільного зв`язку стандарту UMTS (ЗО) зі строком дії - до 29.11.2021, а також 26.12.2018 року зареєстровано за № 803 Декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на роботи на висоті.
А тому, на думку позивача, ним з дотриманням встановленої законодавством періодичності, на підставі укладених з кваліфікованими спеціалізованими підрядними організаціями договорами проведено впродовж 2013-2014 років обстеження, оцінка технічного стану, а також здійснено поточну експлуатацію будівель та споруд в галузі зв`язку.
Водночас, позивач звертав увагу, що обладнання базових станцій мобільного зв`язку не відноситься до засобів праці, оскільки засоби праці - будь-які машини, механізми, пристрої, устаткування, транспортні засоби, які застосовуються під час роботи; а застосування засобів праці - будь-яка діяльність, що проводиться за допомогою засобів праці: вмикання або вимикання, використання, транспортування, ремонт, перебудова, контроль і підтримання в робочому стані, включаючи, зокрема, очищення (НПАОП 0.00- 7.11.12 (пункти 1.3 та 1.4). Також, на думку позивача, обладнання базових станцій мобільного зв`язку не відноситься до устаткування, в тому числі, устаткування підвищеної небезпеки (п.2.3 НПАОП 0.00-7.10.07) та не включено до об`єктів підвищеної небезпеки (постанова КМ України від 26 травня 2004 р. № 687).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 червня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику сторін) та проведення судового засідання.
Вказаною ухвалою суду відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк з дня вручення йому даної ухвали надати відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, або заяву про визнання позову.
17 липня 2019 року представником Головного управління Держпраці у Харківській області надано до суду відзив, в якому він просить відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог.
Відзив обгрутнтовано тим, що Головним управлінням Держпраці у Харківській області під час проведення планової перевірки, було встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Тримоб» проводиться технічне обстеження обладнання базових станцій мережі стільникового зв`язку самостійно, в порушення вимог п.п. 1.3, 1.4 розділу VI НПАОП 0.00-7.11-12 «Про затвердження Загальних вимог стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників» та п. 2.3 НПАОП 0.00-7.10-07 «Вимоги до спеціалізованих та експертних організацій», передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 687.
А тому, з огляду викладене, на думку відповідача, пункт оскаржуваного припису прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства.
22 липня 2019 року представником позивача подано до суду відповідь на відзив, в якій позивач не погоджувався з доводами відповідача та просив позовні вимоги задовольнити повністю.
Відповідно до частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Головним управлінням Держпраці у Харківській області проведена планова перевірка з охорони праці та промислової безпеки ТОВ «ТРИМОБ» (код ЄДРПОУ 37815221) Регіонального центру мобільного зв`язку (РЦМЗ) № 5 (м. Харків), в частині дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За результатами проведеної перевірки складено Акт перевірки від 14 листопада 2018 року № 19-03-02-5212/1262.
На підставі Акта перевірки видано Припис № 19-03.02-5212/1262-1999/5220 від 14.11.2018 року, пунктом третім якого, від позивача вимагалося усунути порушення ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п.1.3,п.1.4. розділу VI «Про затвердження Загальних вимог стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників» НПАОП 0.00-7.11-12, П.2.3.НГПАОП 0.00-7.10-07. «Вимоги до спеціалізованих та експертних організацій, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №687, що мало прояв у проведені технічного обстеження базових станцій мобільного зв`язку самостійно.
Позивач вважає пункт 3 припису від 14.11.2018 № 19-03.02-5212/1262-1998/5212, таким, що винесений з істотними порушеннями чинного законодавства у сфері державного нагляду, що є незаконним втручанням у господарську діяльність ТОВ «ТриМоб», а тому звернувся до суду з даним позовом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров`я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, відносини за участю відповідних органів державної влади між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і єдиний порядок організації охорони праці в Україні встановлює та регулює Закон України «Про охорону праці».
Відповідно до ст.38 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-ХІІ, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно з п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року N 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.
Основними завданнями Держпраці є: 1) реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; 2) здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на державному рівні; 3) здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов`язаної з об`єктами підвищеної небезпеки; 4) організація та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на об`єктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації об`єктів Єдиної газотранспортної системи.
Відповідно до п. 7 Положення про Державну службу з питань праці України, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні орган
Згідно положень пп. 15, 16, 20 пункту 4 Положення про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 27.03.2015 № 340, відповідно до покладених на нього завдань, зокрема:
- здійснює державний нагляд (контроль) у сфері гігієни праці, у тому числі нагляд (контроль) за: факторами виробничого середовища та виробничих операцій, наявність та виконання яких можуть шкодити здоров`ю працівників; виконанням заходів щодо запобігання виникненню професійних захворювань; дотриманням вимог санітарних норм та правил; своєчасним здійсненням профілактичних заходів, спрямованих на попередження шкідливої дії факторів виробничого середовища і трудового процесу, збереження здоров`я працівників; наявністю обов`язкових медичних оглядів працівників;
- здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань;
- здійснює державний нагляд (контроль) у сфері діяльності, пов`язаної з об`єктами підвищеної небезпеки та потенційно небезпечними об`єктами, з питань проведення ідентифікації та декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Як встановлено статтею 13 Закону України «Про охорону праці», роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Відповідно до частин першої, п`ятої статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Як було встановлено вище, п. 3 оскаржуваного припису від позивача вимагалося усунути порушення ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п.1.3,п.1.4. розділу VI «Про затвердження Загальних вимог стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників» НПАОП 0.00-7.11-12, п.2.3.НПАОП 0.00-7.10-07 «Вимоги до спеціалізованих та експертних організацій, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №687, що мало прояв у проведені технічного обстеження базових станцій мобільного зв`язку самостійно.
Так, контролюючим органом під час здійснення державного нагляду (контролю) ТОВ «ТРИМОБ» встановлено, що згідно наказу ТОВ «ТриМоб» 19.02.2018. вих.2/2-4/05 проводять технічне обстеження обладнання базових станцій мережі мобільного зв`язку самостійно позивачем за наступними об`єктами: Харківська обл., місто Лозова, вул. Червона, 46Харківська обл., Дергачівський район, місто Дергачі, вул. Сумський шлях, 163 (стара назва: вул. Петровського, 163)Харківська обл., Харківський район, село Цирку-ни, вул. Соборна, 24/2 (стара назва: вул. Кірова, 24/2),Харківська обл., місто Харків, вул. Сумська, 81 Харківська обл., місто Лозова, вул. Грушевського, 7 (стара назва: вул. Комінтерну, 7) Харківська обл., місто Лозова, вул. Березовського, 60 (стара назва: вул. Леніна, 60)Харківська обл., місто Харків, бул. Грицевця, 2-А, Харківська обл., місто Харків, вул. Зернова, 4-А,Харківська обл., місто Харків, Гімназійна наб., 2 (стара назва: Червоношкільна наб., 2)Харківська обл., місто Харків, вул. Скрипника, 7,Харківська обл., місто Харків, вул. Петра Кандаурова, 47, Харківська обл., місто Харків, пр-т Героїв Сталінграду, 169, Харківська обл., місто Харків, пр-т Тракторобудівників, 1606 Харківська обл., місто Харків, вул. Маршала Конєва, 7, Харківська обл., місто Харків, вул. Валентинівська, ЗІ (стара назва: вул. Блюхера, 31) Харківська обл., місто Харків, пров. Поштовий, 2, Харківська обл., місто Харків, пр-т Гагаріна, 154, Харківська обл., місто Харків, пров. Роз"їзний,29 (стара назва: вул. Юного Ленінця, 29) Харківська обл., місто Харків, вул. Ро-ганська, 1326, Харківська обл., місто Харків, вул. Гольдбергівська, 114 (стара назва: вул. 1-ї Кінної Армії, 114) Харківська обл., місто Харків, вул. П`ятихатська, 5, Харківська обл., місто Харків, вул. Новгородська, 11а, Харківська обл., місто Харків, пр-т Московський, 200, Харківська обл., місто Харків, пр-т Московський, 137, Харківська обл., місто Харків, пр-т Московський, 247, Харківська обл., місто Харків, пр-т Ново-Баварський, 77 (стара назва: пр-т Ілліча, 77) Харківська обл., місто Харків, вул. Старошишківська, 5-А, Харківська обл., місто Харків, р-н Залютіно, вул. Кошуби, 10, Харківська обл., місто Харків, вул. Метробудівників, 12, Харківська обл., Харківський район, смт. Пісочин,Полтавське шосе, 112/1, Харківська обл., місто Харків, вул. Ковтуна, 50 Харківська обл., місто Харків, пр-т Московський, 276-Б Харківська обл., місто Харків, вул. Харківських Дивізій, 21 Харківська обл., місто Харків, вул. Саперна, 10-Б, Харківська обл., місто Харків, вул. Таганська, 28/2, Харківська обл., місто Харків, вул. Велика Панасівська, 205 (стара назва: вул. Котлова, 205), Харківська обл., місто Харків, вул. Гвардійців Широнінців, 68 Харківська обл., місто Харків, вул. Балканська, 13, Харківська обл., місто Харків, пр-т Ювілейний, 98-А (стара назва: пр-т 50- річчя ВЛКСМ, 98а) Харківська обл., місто Харків, вул. Клочківська, 368, Харківська обл., місто Харків, вул. Кибальчича, 12-А, Харківська обл., місто Харків, вул. Академіка Вальтера, 3 Харківська обл., Дергачівський район, місто Дергачі, площа Перемоги, 20, Харківська обл., місто Харків, вул. Зубарєва, 27-А, Харківська обл., місто Харків, вул. Метробудівників, 25-А, Харківська обл., місто Харків, вул. Академіка Павлова, 162-В, Харківська обл., місто Харків, вул. Мироносицька, 72, Харківська обл., Харківський рай- он, смт. Покотилівка, вул. Поштова, 18, "Гідропривод" Харківська обл., місто Харків, вул. Плеханівська, 126/1,Харківська обл., місто Харків, вул. Спортивна, 9,Харківська обл., місто Харків, пр-т Ювілейний, 49/8 (стара назва: пр-т 50-річчя ВЛКСМ, 49/8) Харківська обл., місто Харків,бул. Профспілковий, 5, Харківська обл., місто Харків, Салтівське шосе, 2, Харківська обл., місто Харків, вул. Сумгаїтська, 9-А, Харківська обл., місто Харків, вул. Амосова, 13-В (стара назва: вул. Корчагінців, 13-В) Харківська обл., місто Харків, вул. Косарєва, 37 (стара назва: вул. Соколова, 37) Харківська обл., місто Харків, вул. Ромашкіна, 3, Харківська обл., місто Харків, вул. Гв. Широнінців, 32, Харківська обл., місто Харків, вул. Молочна,6 (стара назва: вул. Кірова, 6), Харківська обл., місто Харків, пр-т Гагаріна, 20, Харківська обл., місто Харків, вул. 23 Серпня, 12-А, Харківська обл., місто Харків, вул. Тобольська, 42, Харківська обл., місто Харків, вул. Отакара Яроша, 9-А, Харківська обл., місто Харків, вул. Нетеченська набережна, 8, Харківська обл., місто Харків, вул. Шевченка, 317, Харківська обл., місто Харків, пр-т Ново-Баварський, 118 (стара назва: пр-т Ілліча, 118) Харківська обл., місто Харків, вул. Лермонтівська, 7, Харківська обл., місто Харків, пр-т Перемоги, 70а, Харківська обл., місто Харків, пр-т Ювілейний, 66 (стара назва: пр-т П`ятдесятиріччя ВЛКСМ, 66) Харківська обл., місто Харків, пр-т Олександрівський, 83 (стара назва: пр-т Косіора, 83), Харківська обл., місто Харків, вул. Клочківська, 159, Харківська обл., місто Харків, вул. Киргизька, 19, Харківська обл., місто Харків, вул. Астрономічна, 33 Харківська обл., місто Харків, вул. Харківських Дивізій, 29, Харківська обл., місто Ізюм, вул. Соборна, 37Харківська обл., місто Харків, вул. Клочківська, 65Харківська обл., місто Харків,пров. П`ятигорський, 2а, Харківська обл., місто Харків, вул. Валентинівська, 21 (стара назва: вул. Блюхера, 21)Харківська обл., місто Харків, вул. Полтавський шлях, 140-А, Харківська обл., місто Харків, вул. Серпова, 4 Харківська обл., місто Харків, майдан Павлівський, 1/3 (стара назва: пл. Рози Люксембург, 1/3)Харківська обл., місто Харків, вул. Валентинівська, 2-А (стара назва: вул. Блюхера, 2-А)Харківська обл., місто Харків, вул. Героїв Праці, 7Харківська обл., місто Харків, пр-т Л.Свободи, 52а, Харківська обл., місто Харків, вул. Шевченко, 142-А, Харківська обл., місто Харків, вул. Сумська, 85.
Головним управлінням Держпраці у Харківській області, у наданому до суду відзиві, зазначено, що відповідно до п. 1.5.5 Положення з питань обстеження, оцінки технічного стану, паспортизації та поточної експлуатації будівель та споруд в галузі зв`язку, затвердженого Наказом Державного комітету зв`язку та інформатизації України від 28.04.2004 №88, визначено, що обстеження здійснюється спеціалізованою організацією на договірних засадах за рахунок коштів власника об`єкта або іншими організаціями, які мають Державну ліцензію на виконання спеціальних видів робіт з проектування та будівництва.
Так, під час перевірки встановлено, що позивачем контролюючому органу було надано копію Договору №103/02/08-13/14732/2-4/389 від 16.08.2013 року з ТОВ «Е С У» про надання послуг з технічного обслуговування і ремонту антенно-вежових споруд та антенно-фідерних пристроїв базових станцій РЦМЗ №1-6, та копію Договору №2-4/274 від 15.09.2014 року з ТОВ ВКК «АРІЯ» про надання послуг з технічного обслуговування і ремонту антенно-вежових споруд та антенно-фідерних пристроїв базових станцій РЦМЗ №2,5.
Зокрема, згідно Договору №2-4/274 від 15.09.2014 року послуги за ним здійснюються з 15 вересня 2014 року по 14 вересня 2015 року.
Так, як позивачем не було надано копій інших Договорів з будь якими суб`єктами господарювання про надання послуг з технічного обслуговування і ремонту антенно-вежових споруд та антенно-фідерних пристроїв базових станцій, відповідачем зроблено висновок про самостійне проведення ТОВ «ТриМоб» технічного обстеження і ремонту антенно-вежових споруд та антенно-фідерних пристроїв базових станцій, про що було вказано в п. 3 припису від 14.11.2018 № 19-03.02-5212/1262-1998/5212.
ТОВ «ТриМоб» проти вказаного твердження відповідача заперечувало, та звертало увагу суду на те, що ним технічне обстеження обладнання базових станцій мережі мобільного зв`язку проводиться у відповідності до вимог чинного законодавства.
Надаючи оцінку взаємовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог п.1.3,п.1.4. розділу VI «Про затвердження Загальних вимог стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників» НПАОП 0.00-7.11-12
засоби праці повинні відповідати вимогам, зазначеним у розділі V цих Вимог, та вимогам відповідних нормативних документів і нормативно-правових актів з охорони праці.
Засоби праці, безпечність яких залежить від умов монтажу, після монтажу і перед першим введенням у дію підлягають первинному випробуванню, періодичним випробуванням, а також випробуванню після кожного монтажу на новому місці або новому будівельному майданчику з тим, щоб забезпечити належну якість монтажу та функціонування цього засобу праці.
Засоби праці, що перебувають під дією впливів, які можуть спричинити їх пошкодження і призвести до небезпечної ситуації, повинні регулярно перевірятись і, за необхідності, випробовуватись уповноваженими на це особами відповідно до чинних нормативно-правових актів.
Результати випробувань повинні бути письмово зафіксовані і підготовлені для надання уповноваженим органам на їх вимогу. Вони повинні зберігатись протягом часу, визначеного відповідними документами.
У той же час, п. 2.3 Вимог до спеціалізованих та експертних організацій, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року № 687 (НПАОП 0.00-7.10-07) якщо суб`єкт господарювання має намір проводити технічний огляд та/або експертне обстеження устаткування, а його діяльність пов`язана з проектуванням, виготовленням, постачанням, придбанням, володінням, користуванням (експлуатацією, введенням в експлуатацію), монтажем, налагоджуванням, технічним обслуговуванням, ремонтом, модернізацією, реконструкцією чи заміною устаткування, він повинен створити необхідні умови для проведення таких робіт фахівцями, які безпосередньо не беруть участі у проектуванні, виготовленні, постачанні, придбанні, володінні, користуванні, монтажі, налагоджуванні, технічному обслуговуванні, ремонті, модернізації, реконструкції чи заміні цього або аналогічного устаткування".
Судом встановлено, що ТОВ «ТриМоб», згідно Статуту, затвердженого протоколом загальних зборів учасників від 21.01.2013 року № 7, є юридичною особою, що створена згідно з чинним законодавством України: Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законами України "Про господарські товариства", "Про телекомунікації" та іншими актами законодавства України.
Предметом діяльності Товариства є здійснення різноманітних видів господарської діяльності, включаючи, але, не обмежуючись наступними: надання телекомунікаційних послуг, в тому числі послуг фіксованого місцевого, міжміського, міжнародного та рухомого (мобільного) зв`язку, в тому числі UMTS стандарту, комп`ютерного зв`язку, радіозв`язку (з використанням радіочастот), послуг цифрового телебачення, інших послу мультисервісних мереж та інших телекомунікаційних додаткових (супутніх) послуг тощо з правом технічного обслуговування та експлуатації мереж і надання в користування каналів електрозв`язку.
Згідно з Порядком надання висновків щодо електромагнітної сумісності та дозволів на експлуатацію радіоелектронних засобів і випромінювальних пристроїв, затвердженим Рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформатизації від 01.11.2012 № 559, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.01.2013 за № 57/22589, базова станція - один або декілька стаціонарних радіоелектронних засобів (РЕЗ) одного типу з допоміжним обладнанням, розташованих у визначеному місці і призначених для забезпечення роботи інших РЕЗ у мережі радіозв`язку.
Визначення терміну «Технічне обстеження» дає Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 р. № 750) - «Технічне обстеження» - комплекс заходів, спрямованих на встановлення технічного стану будівельних конструкцій та інженерних мереж об`єкта з метою визначення можливості або неможливості його надійної та безпечної експлуатації.
Питання обстеження, оцінки технічного стану, паспортизації та поточної експлуатації будівель та споруд в галузі зв`язку, затверджено наказом Державного комітету зв`язку та інформатизації України 28.04.2004 № 88 (далі Положення).
Відповідно до п. 1.1.1 Положення, воно поширюється на обстеження, оцінку технічного стану та паспортизацію (далі - обстеження та паспортизація) виробничих споруд та будівель підприємств електрозв`язку (далі - будівель (споруд) в галузі зв`язку).
Обстеження та паспортизація будівель (споруд) в галузі зв`язку виконуються для визначення та документування у встановлений термін їх стану та придатності (або непридатності) до подальшої експлуатації (п. 1.1.4 Положення).
Згідно п. 1.1.5, 1.1.6 Положення роботи з обстеження для паспортизації будівель (споруд) в галузі зв`язку повинні виконуватися спеціалізованими організаціями з проведення обстежень та паспортизації існуючих будівель та споруд, забезпечення їх надійності й безпечної експлуатації (далі - спеціалізована організація). Право спеціалізованої організації на проведення обстежень та паспортизації має бути підтверджене Державною ліцензією на виконання спеціальних видів робіт при проектуванні та будівництві із зазначенням у додатку до ліцензії саме тих типів будівель (споруд), які в кожному конкретному випадку потрібно обстежити та паспортизувати. Ці організації також повинні відповідати вимогам, що викладені в Правилах про спеціалізовані організації з проведення обстежень та паспортизації існуючих будівель (споруд) в галузі зв`язку для забезпечення їх надійності і безпечної експлуатації, затверджених наказом Держбуду та Держнаглядохоронпраці України від 27.11.97 № 32/288 ( z0423-98 ). Цей порядок розповсюджується також на ті організації, які залучаються до виконання робіт на субпідрядних засадах, у тому числі - до виконання спеціальних обстежень (вишукування, дослідження, випробування та ін.).
Обстеження будівель (споруд) в галузі зв`язку як самостійний вид робіт може виконуватись як спеціалізованими організаціями, так і іншими організаціями, які мають Державну ліцензію на виконання спеціальних видів робіт з проектування та будівництва.
Усі будівлі (споруди) в галузі зв`язку, незалежно від їх призначення, форми власності, віку, капітальності, технічних особливостей підлягають періодичним обстеженням з метою визначення оцінки їх технічного стану та паспортизації, а також вжиття обґрунтованих заходів для забезпечення надійності та безпеки при подальшій експлуатації (консервації).
Додатком 2.1 зазначеного Положення наведена приблизна періодичність технічних оглядів, контролю стану, геодезичної перевірки і спостереження в галузі зв`язку та встановлено, що обстеження має проводитись раз на 5 років, а геодезична перевірка вертикальності будівельних конструкцій, геодезичне просідання фундаментів устаткування та споруд - раз на 10 років.
Матеріали справи містять копії Договору №103/02/08-13/14732/2-4/389 від 16.08.2013 року з ТОВ «Е С У» про надання послуг з технічного обслуговування і ремонту антенно-вежових споруд та антенно-фідерних пристроїв базових станцій РЦМЗ №1-6 та Договору №2-4/274 від 15.09.2014 року з ТОВ ВКК «АРІЯ» про надання послуг з технічного обслуговування і ремонту антенно-вежових споруд та антенно-фідерних пристроїв базових станцій РЦМЗ №2,5.
Згідно вказаних договорів позивачем впродовж 2013-2014 років було здійснено обстеження, оцінка технічного стану, а також поточну експлуатацію будівель та споруд в галузі зв`язку, а саме:
- Базові станції: НК CRK KIR Харківська обл., Харківський район, село Циркуни, вул. Соборна, 24/2 (стара назва: вул. Кірова, 24/2), НК КНА А10 Харківська обл., місто Харків, вул. Амосова, 13-В (стара назва: вул. Корчагінців, 13-В), НК КНА А27 Харківська обл., місто Харків, вул. Державінська, 4, НК КНА АЗ6 Харківська обл., місто Харків, пр-т Людвига Свободи, 31-А, НК КНА А62 Харківська обл., місто Харків, пр-т Ювілейний, 66 (стара назва: пр-т П`ятдесятиріччя ВЛКСМ, 66), НК КНА А64 Харківська обл., місто Харків, вул. Героїв Праці, 60-В, НК КНА AGK Харківська обл., місто Харків, вул. Широнінців, 32, НК КНА BLR Харківська обл., місто Харків, вул. Валентинівська, 2-А (стара назва: вул. Блюхера, 2-А), НК КНА GRS Харківська обл., місто Харків, бул. Грицевця, 2-А, НК КНА NTC Харківська обл., місто Харків, пр-т Гагаріна, 20, НК КНА TGN Харківська обл., місто Харків, вул. Таганська, 28/2, НК КНА А14 Харківська обл., місто Харків, вул. Шарікова, 34, НК КНА ZHO Харківська обл., місто Харків, вул. Кутаїська, 20 (стара назва: вул. Жовтнева, 20) обстежено згідно Договору № 2-4/274 від 15.09.2014 року, що підтверджується зазначеним договором.
- Базові станції: НК IZM TEL Харківська обл., місто Ізюм, вул. Соборна, 37, НК IZM ТРМ Харківська обл., місто Ізюм, вул. Пролетарська, 74-А, НК КНА AIR Харківська обл., місто Харків, вул. Ромашкіна, З, НК КНА BLH Харківська обл., місто Харків, вул. Гв. Широнінців, 32, НК КНА KVZ Харківська обл., місто Харків, вул. Харківських Дивізій, 21, НК КНА MZK Харківська обл., місто Харків, вул. Кричевського, 48, НК КНА РТН Харківська обл., місто Харків, вул. Пятихатська, 5, НК КНА RGN Харківська обл., місто Харків, вул. Роганська, 1326, НК КНА STL Харківська обл., місто Харків, пр-т Тракторобудівників, 1606, НК LOZ RED Харківська обл., місто Лозова, вул. Червона, 46, НК РКТ INT Харківська обл., Харківський район, смт. Покотилівка, вул. Поштова, 18 / вул. Незалежності, 58 (стара назва: вул. Фрунзе, 18 / вул. Інтернаціональна, 58), НК PSH AVT Харківська обл., Харківський район, смт. Пісочин, Полтавське шосе, 112/1, НК КНА АЗЗ Харківська обл., місто Харків, вул. Сумгаїтська, 9-А, НК КНА LUI Харківська обл., місто Харків, вул. Луї Пастера, 262, НК КНА LSV Харківська обл., місто Харків, пр-т Людвига Свободи, 61-А обстежено за Договором № 103/02/08-13/14732/2-4/389 від 16 серпня 2013 року, що підтверджується зазначеним договором та довідкою про проведення оплат за вищевказаними договорами.
Також згідно наявних в матеріалах справи копії Інструкції з охорони праці при проведенні робіт на обладнанні базової станції мобільного зв`язку; Відповідної посадової інструкції провідного інженера радіозв`язку відділу експлуатації радіомережі Регіонального центру мобільного зв`язку № 5 (Харків), Положення про відділ експлуатації радіомережі РЦМЗ № 5; Наказу № 5 від 11.01.2012 «Про затвердження Порядку проведення планово-профілактичних робіт на обладнанні базових станцій мережі мобільного зв`язку ТОВ «ТриМоб», судом встановлено, що технічне обстеження обладнання базових станцій може проводитися також персоналом Товариства, який пройшов належне навчання з експлуатації обладнання базових станцій у виробника та має відповідні сертифікати на підставі та з дотриманням вимог.
Матеріали справи містять відповідні сертифікати осіб, що пройшли належне навчання з експлуатації обладнання базових станцій, видані на ОСОБА_1, ОСОБА_2 .
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем технічне обстеження базових станцій здійснювалося у відповідно до вимог чинного законодавства.
Поряд з цим, суд звертає увагу, що постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 р. № 687 затверджено Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 1 Порядку його дія поширюється на всіх суб`єктів господарювання, які проводять огляд, випробування та/або експертне обстеження (технічне діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - устаткування), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України, а також на підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, виду діяльності і господарювання та фізичних осіб, що використовують найману працю, які мають намір розпочати або здійснюють експлуатацію такого устатковання.
У той же час, перелік машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що експлуатуються (застосовуються) на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, затверджено додатком 7 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 3 березня 2020 р. № 207).
Згідно вказаного додатку, обладнання базових станцій мобільного зв`язку не віднесено до устатковання підвищеної небезпеки, що унеможливлює застосування до позивача порушення, передбаченого п. 2.3 НПАОП 0.00-7.10-07, відповідно до якого якщо суб`єкт господарювання має намір проводити технічний огляд та/або експертне обстеження устаткування, а його діяльність пов`язана з проектуванням, виготовленням, постачанням, придбанням, володінням, користуванням (експлуатацією, введенням в експлуатацію), монтажем, налагоджуванням, технічним обслуговуванням, ремонтом, модернізацією, реконструкцією чи заміною устаткування, йому необхідно створити окремий підрозділ (далі - Підрозділ), який буде проводити виключно технічний огляд та/або експертне обстеження устаткування. Фахівці, які проводять технічний огляд та/або експертне обстеження устаткування, повинні бути підпорядковані тільки керівнику Підрозділу.
Поряд з цим, суд також звертає увагу, що обладнання базових станцій мобільного зв`язку не відноситься до засобів праці, що унеможливлює застосування до нього Загальних вимог стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників, затвердженого наказом МНС України 25.01.2012 № 67 (НПАОП 0.00-7.11-12), оскільки згідно вказаних вимог засоби праці - будь-які машини, механізми, пристрої, устатковання, транспортні засоби, які застосовуються під час роботи; застосування засобів праці - будь-яка діяльність, що проводиться за допомогою засобів праці: вмикання або вимикання, використання, транспортування, ремонт, перебудова, контроль і підтримання в робочому стані, включаючи, зокрема, очищення.
У той час, як суд зазначає, що базова станція є структурним елементом цілісної телекомунікаційної мережі та не є устаткуванням для роботи, яке може довільно переміщуватися працівниками для виконання виробничого завдання.
Таким чином, висновки Головного управлінням Держпраці у Харківській області встановлені під час проведення планової перевірки, про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Тримоб» проводиться технічне обстеження обладнання базових станцій мережі стільникового зв`язку самостійно, в порушення вимог п.п. 1.3, 1.4 розділу VI НПАОП 0.00-7.11-12 «Про затвердження Загальних вимог стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників» та п. 2.3 НПАОП 0.00-7.10-07 «Вимоги до спеціалізованих та експертних організацій», передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 687 не знайшли свого підтвердження під час розгляду даної справи.
Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, відповідач у спірних правовідносинах діяв поза межами повноважень та у спосіб, що визначених Конституцією та законами України, необґрунтовано, упереджено, недобросовісно, не розсудливо, без дотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, у зв`язку з чим є всі правові підстави для визнання протиправним та скасувати пункту 3 припису Головного управлінням Держпраці у Харківській області від 14.11.2018 року №19-03.02-5212/1262-1998/5212.
Згідно із частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінюючи подані сторонами докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд прийшов до переконання про задоволення позовних вимог.
Згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРИМОБ» задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати пункт 3 припису Головного управлінням Держпраці у Харківській області від 14.11.2018 року №19-03.02-5212/1262-1998/5212.
3. Присудити з бюджетних асигнувань Головного управлінням Держпраці у Харківській області (код ЄДРПОУ 39779919, 61002, м. Харків, вул. Алчевських, 40) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРИМОБ» (код ЄДРПОУ 37815221, 03150, м. Київ, вул. Предславинська, 34-А) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 921, 00 грн. (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну гривню, 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя І.М. Погрібніченко