Рішення № 88809986, 16.04.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2020
Номер справи
520/2084/2020
Номер документу
88809986
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 квітня 2020 р. № 520/2084/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЖЕНЕРАЛ ЛОДЖИСТИК 1" до Головного управління ДПС у Запорізькій області про скасування наказу,-

В С Т А Н О В И В :

Товариство з обмеженою відповідальністю "ДЖЕНЕРАЛ ЛОДЖИСТИК 1" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Запорізькій області від 27.01.2020 р. №238 "Про проведення фактичної перевірки".

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що наказ Головного управління ДПС у Запорізькій області від 27.01.2020 р. № 238 «Про проведення фактичної перевірки» є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки в основу проведення фактичної перевірки платника податків відповідачем покладено п.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України, проте, спірний наказ не містить посилання на жодну інформацію про порушення позивачем вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв чи тютюнових виробів та цільового використання спирту позивачем, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильнпками та/або рівномірами-лічильниками, а також щодо того, в рамках яких заходів ГУ ДПС у Запорізькій обл. встановлено невідповідність діяльності підприємства вимогам чинного законодавства. Тобто правових підстав для проведення спірної перевірки не було, відтак, оскаржуваний наказ не відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 20.02.2020 року відкрито спрощене провадження в порядку передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п`яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується матеріалами справи. Згідно наданого до суду 13.03.2020 відзиву на позов представник відповідача вказав, що наказ Головного управління ДПС у Запорізькій області від 27.01.2020 р. №238 "Про проведення фактичної перевірки" є законним та обґрунтованим, оскільки згідно податкової інформації, що надійшла від реєстратора розрахункових операцій ТОВ «Дженерал Лоджистик 1» та міститься в базі даних ІС «Податковий блок» підсистеми «Чеки РРО», встановлено випадки продажу на АЗС ТОВ «Дженерал Лоджистик 1» пального без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним в період з 01.07.2019 р. до 27.08.2019 (включно), чим порушено норми ч.20 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», що вказує на порушення у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, яке статтею 19-1 Податкового кодексу України віднесено до функцій органів ДПС, як контролюючих органів. Крім того, зазначено, що позивач допустив перевіряючих до проведення фактичної перевірки об`єкту перевірки без будь-яких заперечень чи зауважень зі свого боку, а отже, погодився з підставами для перевірки та наказом на перевірку, як з правомірними.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи та вказані заяви, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ДЖЕНЕРАЛ ЛОДЖИСТИК 1" здійснює господарську діяльність за адресою – вул. Центральна, 35 А, с. Кам`янське, м. Василівка, Василівський район, Запорізька область.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем було отримано ліцензію №08030314201900318 на право роздрібної торгівлі пальним, яка дійсна з 28.08.2019 року по 28.08.2024 року.

Судом встановлено, що начальником управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДПС у Запорізькій області доповідною запискою №455вн від 27.01.2020 р. повідомлено в.о. заступнику начальника ГУ ДПС у Запорізькій області, що відповідно даних Єдиного ліцензійного реєстру ТОВ "ДЖЕНЕРАЛ ЛОДЖИСТИК 1" (код 39717700) за адресою: Запорізька область, Василівський район, м. Василівка, с. Кам`янське, вуя. Центральна, 35 А, автозаправочна станція (АЗС) було отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним № 08030314201900318 терміном дії з 28.08.2019р. по 28.08.2024р. Згідно з даними інформаційної системи ІС «Податковий блок» підсистеми «Чеки РРО» встановлено, що ТОВ "ДЖЕНЕРАЛ ЛОДЖИСТИК 1" за вищезазначеною адресою здійснювало реалізацію пального в період відсутності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним. Таким чином, з метою недопущення порушення законодавства та на підставі пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового Кодексу України зазначив про необхідність організувати проведення фактичної перевірки ТОВ "ДЖЕНЕРАЛ ЛОДЖИСТИК 1" за вищезазначеною адресою.

Головним управлінням ДПС у Запорізькій області 27.01.2020 року винесено наказ від 27.01.2020 р. №238 "Про проведення фактичної перевірки", яким призначено провести фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЖЕНЕРАЛ ЛОДЖИСТИК 1" за адресою: вул. Центральна, 35 А, с. Кам`янське, м. Василівка, Василівський район, Запорізька область на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.3 п.75.1 ст.75, п.п.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України за період з 01.07.2019 р. по день закінчення фактичної перевірки з питання здійснення контролю за додержанням суб`єктом господарювання вимог законодавства, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі підакцизними товарами; вимог законодавства, яке регулює виробництво, придбання, зберігання та реалізацію пального; порядку приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів; наявності супровідних документів (прибуткових, видаткових та акцизних накладних), виявлення порушень установлених правил торгівлі підакцизними товарами, а також інших питань, що регулюють виробництво, зберігання та обіг підакцизних товарів в Україні.

Матеріалами справі підтверджено, що Головним управлінням ДПС у Запорізькій області 27.01.2020 року були складені направлення на перевірку № 125 та №126 на проведення фактичної перевірки позивача.

28.01.2020 фахівцями ГУ ДПС у Запорізькій області на підставі наказу від 27.01.2020 р. №238 "Про проведення фактичної перевірки" та направлень на перевірку від 27.01.2020 № 125 та №126 проведено фактичну перевірку автозаправної станції Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЖЕНЕРАЛ ЛОДЖИСТИК 1", розташованої за адресою здійснення господарської діяльності: вул. Центральна, 35 А, с. Кам`янське, м. Василівка, Василівський район, Запорізька область. При цьому, наказ та направлення на перевірку вручені оператору ТОВ "ДЖЕНЕРАЛ ЛОДЖИСТИК 1" ОСОБА_1 О., про що свідчить його власноручний підпис на направленнях.

За наслідками перевірки контролюючим органом складено акт про результати фактичної перевірки №0050/08/01/32/39717700 від 07.02.2020 та встановлено порушення:

- ч.16 ст. 15, алкогольних Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового напоїв, тютюнових виробів та пального», а саме: зберігання пального в період з 01.07.2019 р. до 27.08.2019 р. (включно) без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, (відповідно до ст. 18 Закону України №481/95-ВР «До суб`єктів господарювання не застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу, передбачена статтею 17 цього Закону, у разі зберігання пального до 31 березня 2020 року без наявності відповідної ліцензії»);

- ч.20 ст.15 Закону України № 481/95-ВР, а саме: реалізація пального в період 01.07.2019р. до 27.08.2019р. (включно) без ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним;

- п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI.

На підставі зазначених висновків контролюючим органом прийнято податкове повідомлення - рішення №0000943201 від 05.03.2020 р., яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) в розмірі 250000,00 грн.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу спірного наказу Головного управління ДПС у Запорізькій області від 27.01.2020 р. №238 "Про проведення фактичної перевірки" на відповідність вимогам діючого законодавства України, суд зазначає наступне.

Однією із функцій органів доходів і зборів є здійснення заходів щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального. (п.п.19-1.1.16 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України).

Відповідно до пп.75.1.3 п. 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України, фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Порядок та підстави проведення фактичної перевірки передбачені ст. 80 Податкового кодексу України.

Положеннями п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України встановлено, що фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального. (п.п.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПКУ).

Так, відповідно до ст. 19-1 Податкового кодексу України, контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій ст. 19-3 цього Кодексу, зокрема: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; здійснюють контроль за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб`єктами господарювання установлених законодавством обов`язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, наявністю торгових патентів; здійснюють ліцензування діяльності суб`єктів господарювання з виробництва спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами та контроль за таким виробництвом; здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері; здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального; проводять роботу щодо боротьби з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального; здійснюють інші функції, визначені законом.

Відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з п.п. 20.1.10 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право здійснювати контроль за додержанням законодавства з питань регулювання обігу готівки (крім банків), порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб`єктами господарювання установлених законодавством обов`язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів.

Відповідно до ст. 16 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та пального” від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР із змінами та доповненнями (далі - Закон № 481 /95-ВР) контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

З огляду на те, що Головне управління ДПС у Запорізькій області є органом ліцензування роздрібної торгівлі паливом на території Запорізької області, то вказаний контролюючий орган уповноважений здійснювати контроль за дотриманням законодавства у сфері виробництва та обігу пального, як і виносити накази для проведення фактичних перевірок дотримання вимог у вказаній сфері законодавства.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Головне управління ДПС у Запорізькій області при винесені оскаржуваного наказу від 27.01.2020 р. №238 "Про проведення фактичної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЖЕНЕРАЛ ЛОДЖИСТИК 1"", діяв правомірно та згідно приписів чинного законодавства, за наявності визначених законом підстав.

Доказів наявності в період з 01.07.2019 р. до 27.08.2019 р. (включно) ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, так і відсутності реалізації пального в період з 01.07.2019 р. по 27.08.2019 р., які були фактичною підставою для призначення фактичної перевірки, позивачем до матеріалів справи не надано.

Крім того, оскаржуваний у даній справі наказ є актом одноразового застосування та вичерпує свою дію фактом його виконання.

Позивачем було допущено фахівців контролюючого органу до проведення перевірки та фактичну перевірку позивача було проведено фахівцями ГУ ДПС у Запорізькій області, що не заперечується позивачем.

Отже, контролюючим органом реалізована надана наказом №238 від 27.01.2020 р. компетенція на проведення перевірки.

Згідно правової позиції Верховного Суду України, висловленої в постанові від 24.12.2010 у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Foods and Goods L.T.D.” до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька, тертя особа - Державна податкова адміністрація в Донецькій області, про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, зазначено, що: платник податків, який вважає порушеним порядок та підстави призначення податкової перевірки щодо нього, має захищати свої права шляхом не допуску посадових осіб контролюючого органу до такої перевірки; якщо ж допуск до проведення перевірки відбувся, в подальшому предметом розгляду в суді має бути лише суть виявлених порушень податкового та іншого законодавства, дотримання якого контролюється контролюючими органами.

Тобто, згідно з правовою позицією Верховного Суду України саме на етапі допуску до перевірки платник може поставити питання про необґрунтованість її призначення та проведення, реалізувавши своє право на захист від безпідставного та необґрунтованого здійснення податкового контролю щодо себе.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, а відповідач, як суб`єкт владних повноважень, довів правомірність своїх дій, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЖЕНЕРАЛ ЛОДЖИСТИК 1" (пр. Московський, буд. 144, к. 206-1, м. Харків, 61082, код 39717700) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд. 166,м. Запоріжжя, Запорізька область, 69107, код 43143945) про скасування наказу – залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.А. Волошин