Рішення № 88809768, 16.04.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2020
Номер справи
420/91/20
Номер документу
88809768
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/91/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАТУРИСТ» до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про скасування наказу,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 03 січня 2020 року надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАТУРИСТ» до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 08 січня 2020 року судом даний позов залишено без руху та надано позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.

В ухвалі суду від 08 січня 2020 року судом зазначено, що виявлені недоліки повинні бути усунені, шляхом надання до суду належним чином оформленого адміністративного позову (з копією відповідачу).

15 січня 2020 року за вх.№1709/20 позивач надав до суду заяву про усунення недоліків з позовною заявою (у трьох примірниках), у якій формулює позовні вимоги наступним чином: скасувати акт перевірки №447 від 02.09.2019 року, винесений Головним управлінням з надзвичайних ситуацій в України за результатами перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «КЕМПІНГ КАРОЛІНО» товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАТУРИСТ».

Ухвалою суду від 17 січня 2020 року продовжено товариству з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАТУРИСТ» строк для усунення недоліків позовної заяви та встановлено 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.

27 січня 2020 року позивачем до суду за вх.№3494/20 подано заяву про усунення недоліків та належним чином оформлену позовну заяву, в якій позовні вимоги викладені в наступній редакції: скасувати наказ №301 від 19 серпня 2019 року «Про проведення позапланової перевірки».

03 лютого 2020 року ухвалою суду прийнято до розгляду позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАТУРИСТ» (вх.№3494/20), відкрито провадження у справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з ухвали Одеського окружного адміністративного суду по спряв №420/7099/19 позивачу стало відомо, що відповідач звернувся з позовом про застосування заходів реагуванні у сфері державною нагляду (контролю) до ТОВ «ОДЕСАТУРИСТ» у вигляді повного зупинення експлуатації будівель бази відпочинку «Кемпінг «Кароліно» ТОВ «ОДЕСАТУРИСТ», що розташована за адресою: 67770, Одеська область, місто Білгород-Дністровський, смт.Затока, Лиманський район, вул. Вокзальна, 52 шляхом відключення вищевказаних будівель бази відпочинку «Кемпінг Кароліно» товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАТУРИСТ» від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприлад», пристроїв, обладнання, установок), обмеження до них доступу, за винятком проведеш« робіт з усунення недоліків наданих в акті перевірки №447 від 02.09.2019 р. до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, ті впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, зазначених в акті перевірки № 447 від 02.09.2019 р. за номерами: 1-14,16,18-34. Акт був складений за підсумками позапланової перевірки, яка відбулася на підставі наказу № 301 від 19 серпня 2019 року. Позивач зазначає, що вважає цей наказ протиправним. Наказ, який є предметом оскаржена не відповідає вимогам закону. Оспорюваний наказ направлений на перешкоджання підприємницькій діяльності позивача оскільки в ньому не передбачено що саме повинно бути перевірено, не зазначено питань, які повинні бути дослідженні під час перевірки, що дає суб`єкту владних повноважень можливості діяти на свій розсуд. Відсутність кола питань, які повинні бути дослідженні при перевірці, приводить до правової невизначеності суб`єкті господарювання. В оспорюваному наказі не зазначено, що здійснюється перевірка саме ТОВ «ОДЕСАТУРИСТ».

19 лютого 2020 року до суду від відповідача за вх.№7374/20 надійшов відзив на позов, в якому відповідач зазначає, що 17 серпня 2019 року Прем`єр-міністр України Володимир Гройсман доручив провести негайні перевірки місць відпочинку людей - передусім готелів і санаторіїв. Відповідно до доручення Прем`єр-міністра України від 17.08.2019 р. № 27938/0/1-19 з метою здійснення контролю за виконання вимог Кодексу цивільного захисту України, інших законодавчих та нормативних, нормативно-правових актів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки і керуючись абзацом сьомим частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Начальником Головного управління був підписаний Наказ № 301 від 19 серпня 2019 року «Про проведення позапланової перевірки». На підставі якого було здійснено позапланову перевірку бази відпочинку «Кемпінг Кароліно» ТОВ «ОДЕСАТУРИСТ», яка розташована за адресою: 6777, Одеська область, місто Білгород-Дністровський, смт. Затока, Лиманський район, вулиця Вокзальна, будинок 52, під час якої перевірено: будівлі, споруди, приміщення, територію з метою перевірки додержання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено акт № 447 від 02 вересня 2019 року. Встановлені порушення приписів Кодексу цивільного захисту України № 5403-VI Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697 та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, норм і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки.

Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, ознайомившись з відзивом відповідача на адміністративний позов, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та відзив, та перевіривши їх наданими з боку учасників справи доказами, суд встановив наступне.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1052 (далі – Положення), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Відповідно пп.39 п.4 Положення, ДСНС відповідно до покладених на неї завдань організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб`єктами господарювання.

Згідно з п.7. Положення, ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до пп.27 п.4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (далі - ГУ ДСНС України в Одеській області) затвердженого наказом ДСНС №3 від 04.02.2013 року ГУ ДСНС України в Одеській області відповідно до покладених на нього завдань, на відповідній території організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб`єктами господарювання.

Згідно з преамбулою Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі – Закон), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом (ч.1 ст.4 Закону).

Відповідно до абз.8 ч.1, ч.2 ст.6 Закону підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, доручення Прем`єр-міністра України про перевірку суб`єктів господарювання у відповідній сфері у зв`язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави. Строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб`єктів малого підприємництва - двох робочих днів.

Згідно з ч.1 ст.7 Закону, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

Тобто, обов`язковими елементами наказу про проведення перевірки є найменування суб`єкта, щодо якого проводиться перевірка а також предмет перевірки.

Наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області «Про проведення позапланової перевірки» №301 від 19.08.2019 року, на виконання доручення Прем`єр-міністра України від 17.08.2019 року № 27938/0/1-19, з метою здійснення контролю за виконанням вимог Кодексу цивільного захисту України, інших законодавчих та нормативних, нормативно-правових актів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, керуючись ч.1 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» наказано здійснити позапланову перевірку місць відпочинку людей (готелі та заклади відпочинку і оздоровлення) у визначені терміни згідно додатку.

Згідно додатку 1 до наказу ГУ ДСНС України в Одеській області №301 від 19.08.2019 року вбачається, що під номером 120 зазначено кемпінг «Кароліно» ТОВ «ОДЕСАТУРИСТ», 67772, Одеська обл., м.Б.-Дністровський, смт.Затока, Лиманський район та зазначено термін проведення перевірки – з 30.08.2019 року по 02.09.2019 року.

Позивач у позовній заяві посилається як на підставу для скасування спірного наказу на відсутність у ньому кола питань, які повинні бути дослідженими під час перевірки та на відсутність у наказі інформації, що він стосується позивача.

Суд вважає вказані твердження позивача необґрунтованими, оскільки Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не передбачає обов`язковість зазначення у наказі про проведення перевірки кола питань, які повинні бути досліджені під час перевірки.

При цьому наказ Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області «Про проведення позапланової перевірки» №301 від 19.08.2019 року містить її предмет - контроль за виконанням вимог Кодексу цивільного захисту України, інших законодавчих та нормативних, нормативно-правових актів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, а додаток 1 до наказу, який є його невід`ємною частиною, містить інформацію щодо суб`єктів господарювання, щодо яких здійснюється перевірка, зокрема щодо позивача товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАТУРИСТ» та належного йому об`єкту кемпінгу «Кароліно» та його місцезнаходження.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, з огляду на викладене суд вважає, що у задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАТУРИСТ» до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про скасування наказу №301 від 19 серпня 2019 року «Про проведення позапланової перевірки» слід відмовити.

Відповідно до ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Частиною 1 статті 120 КАС України визначено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.

Відповідно до ч.4 та ч.5 ст.120 КАС України останнім днем строку, який закінчується вказівкою на певний день, вважається цей день. Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

У зв`язку із перебуванням головуючого судді Вовченко О.А. у період з 01 квітня 2020 року по 15 квітня 2020 року у відпустці, в силу положень ст.120 КАС України, рішення суду прийнято 16 квітня 2020 року (перший робочий день).

Керуючись ст.ст.7, 9, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАТУРИСТ» до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про скасування наказу №301 від 19 серпня 2019 року «Про проведення позапланової перевірки» - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач – товариство з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАТУРИСТ» (вул.Генуезька, 24-А, м.Одеса, 65079, код ЄДРПОУ 19206253)

Відповідач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (вул.Прохорівська, буд.6, м.Одеса, 6509, код ЄДРПОУ 38643633).

Суддя О.А. Вовченко

.