Рішення № 88809701, 16.04.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2020
Номер справи
420/1284/20
Номер документу
88809701
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/1284/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бжассо Н.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за результатом розгляду якого позивачка просить суд:

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не поновлення виплати пенсії за віком ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати розмір та поновити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з ІНФОРМАЦІЯ_1 , як не працюючому пенсіонеру, члену сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни, з врахуванням всього стажу та заробітної плати для обчислення пенсії, але в розмірі не меншому ніж прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, з підвищенням та індексацією пенсії відповідно до ст. ст. 27,42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», доплатою до пенсії за понаднормативний стаж відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», надбавкою до пенсії, як дитині війни, здійснити осучаснення пенсії відповідно до пенсійної реформи України, починаючи з 01.10.2017 року.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що до березня 1996 року ОСОБА_1 проживала в м. Одесі та отримувала пенсію за віком, надалі виїхала на постійне місце проживання до Ізраїлю, у зв`язку із чим виплату пенсії припинено. 28.12.2019 року представник позивачки звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про перерахунок та поновлення виплати пенсії за віком з 07.10.2009 року із застосуванням всіх підвищень, індексацій, надбавок та доплат, передбачених чинним пенсійним законодавством. Листом ГУ ПФУ в Одеській області від 11.01.2020 року № 20/02-21 у поновленні виплати пенсії ОСОБА_1 відмовлено. Відмова обґрунтована тим, що законодавством не передбачено прийняття заяви про поновлення виплати пенсії від особи, яка діє по довіреності та представляє інтереси іншої особи-пенсіонера. На думку представника позивача, бездіяльність відповідача є протиправною, оскільки законодавством передбачено можливість подання заяви до ГУ ПФУ в Одеській області пенсіонером особисто або через представника. В обґрунтування вимоги про зобов`язання відповідача перерахувати розмір пенсій та поновити її виплату, представник позивача зазначає, що форма протиправної поведінки відповідача, зокрема неприйняття рішення, неприйняття заяви з додатками та інше, не повинно впливати на необхідність застосування такого способу захисту порушеного права, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень.

Ухвалою суду від 21.02.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 19.03.2020 року.

11.03.2020 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов з огляду на який, представник відповідача зазначає, що позивачем порушено строк звернення до суду з вимогою про поновлення виплати пенсії з 07.10.2009 року. Представник відповідача зазначає, що за результатом розгляду заяви, яка подана ОСОБА_2 в інтересах позивачки, управління надало обґрунтовану та вмотивовану відповідь. Лист-відповідь не несе для позивача жодних правових наслідків та носить інформаційний характер щодо порядку звернення до управління із відповідними заявами. Вимога позивачки про поновлення виплати пенсії з урахуванням всього стажу та заробітної плати, але в розмірі не меншому ніж прожитковий мінімум для непрацездатних осіб не належить до задоволення, оскільки це призведе до втручання у дискреційні повноваження відповідача. Виплата ж компенсації втрати частини доходів здійснюється лише у випадку, якщо такі доходи були нараховані.

Сторони у судове засідання не з`явилися, належним чином та своєчасно повідомлялися про дату, час і місце судового розгляду. В прохальній частині позову представник позивача просить суд розглянути справу за його відсутності, причини неявки представника відповідача суду не відомі.

Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

ОСОБА_1 є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України для виїзду за кордон ВК НОМЕР_1 , виданий органом 2ISR, 26.12.2017 року. Дійсний до 26.12.2027 року.

Відповідно до матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , позивачці у 1988 році призначено пенсію за віком.

Згідно з посвідченням серії НОМЕР_2 від 12.07.1996 року, ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, у зв`язку із чим пенсія позивачки перерахована з 23.03.1994 року як члену сім`ї, померлого ветерана війни.

17.07.1996 року ОСОБА_1 звернулася до завідувача соціального захисту Суворовського району із заявою про виплату пенсії за 6 місяців у зв`язку із від`їздом на постійне проживання до Ізраїлю у серпні 1996 року.

Суд встановив, що позивачка постійно проживає в державі Ізраїль, що підтверджується наявною у паспорті громадянина України для виїзду за кордон ВК PU223194 відміткою.

28.12.2019 року ОСОБА_2 надіслав на адресу до ГУ ПФУ в Одеській області заяву про поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 . На підтвердження повноважень Акерман О.М. до заяви надано нотаріально посвідчену апостильовану копію довіреності № 314/17 від 21.05.2017 року.

11.01.2020 року ГУ ПФУ в Одеській області надано відповідь № 20/02-21 за результатом розгляду звернення представника позивача, з огляду на яку відповідач вказав, згідно розділу 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846 (зі змінами), заява про поновлення виплати пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником у разі, якщо особа, якій поновлюється пенсія не досягла повноліття або є недієздатною. Отже, законодавством не передбачено прийняття заяви про поновлення виплати пенсії від особи, яка діє по довіреності та представляє інтереси іншої особи-пенсіонера. Пунктом 2.23 Порядку зазначено, що документи про стаж, вік та заробітну платну плату надаються тільки в оригіналах.

Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Згідно зі ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Тобто, право на отримання пенсії в Україні є конституційним правом громадянина України.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 8 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Згідно з ч.1 ст.44 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до п.1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (далі – Порядок №22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Згідно п.1.7 Порядку №22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Згідно з п. 2.23 Порядку №22-1, документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

Згідно з п.2.9 Порядку №22-1, особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред`явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).

Відповідно до п.2.2 Порядку №22-1, за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або документ відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. Іноземці та особи без громадянства подають також посвідку на постійне проживання.

Згідно п.4.2 Порядку №22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Відповідно до п.4.7 Порядку №22-1, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

З огляду на наведені положення законодавства, суд робить висновок про помилковість доводів представника відповідача з приводу того, що позивачка повинна особисто звернутися до відповідача із заявою про поновлення пенсії, оскільки пунктом 1.1 Порядку №22-1 передбачено, що заява про призначення пенсії подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, при цьому, відсутні вказівки на те, що останній повинен звертатися до органу ПФУ особисто та позбавлений можливості надіслати заяву та належні документи поштою.

Суд зазначає, що відповідно до ст.5 Закону України “Про громадянство України” документами, що підтверджують громадянство України, є: паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон; тимчасове посвідчення громадянина України; дипломатичний паспорт; службовий паспорт; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну.

Суд встановив, що разом із заявою про поновлення виплати пенсії відповідачу надано паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий органом 2ISR, 26.12.2017 року, згідно з яким позивачка є громадянкою України. У вказаному паспорті наявна відмітка про те, що позивачка постійно проживає в Ізраїлі.

Також суд враховує рішення Конституційного Суду України №25-рп/2009 від 07.10.2009 року, згідно висновків якого виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов`язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов`язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, - в Україні чи за її межами.

У відповідності до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, з 07.10.2009 р. порядок виплати пенсій громадянам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон регулюється нормами Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням рішення Конституційного суду України № 25-рп/2009, тобто виплата пенсії повинна проводитися незалежно від місця проживання пенсіонера.

Відсутність законодавчо встановленого механізму поновлення виплати пенсії, припиненої у зв`язку з виїздом громадянина України на постійне місце проживання за кордон, або переведення з одного виду пенсії на інший, не може бути підставою для позбавлення таких осіб права на соціальний захист, що встановлений ст. 46 Конституції України. Разом з тим, згідно з положеннями Порядку № 22-1, обов`язковою умовою відновлення виплати раніше призначеної пенсії є подача пенсіонером заяви встановленої форми та необхідних документів особисто або через представника, подальша перевірка органом пенсійного фонду поданих заявником документів та розгляд поданих заявником документів по суті та прийняття відповідного рішення. При цьому, п. 1.7 Порядку № 22-1 визначено, що у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Суд зазначає, що відповідач по суті заяву про поновлення та перерахунок пенсії ОСОБА_1 не розглянув та відповідне повідомлення про ненадання оригіналів документів про стаж, вік та заробітну плату на адресу представника позивачки не надсилав, а лише направив на адресу представника позивачки листа з приводу того, що законодавством не передбачено прийняття заяви про поновлення виплати пенсії від особи, яка дії по довіреності та представляє інтереси іншої особи-пенсіонера.

При цьому, суд зробив висновок про помилковість таких тверджень відповідача з наведених вище підстав.

Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не вчинено дій, передбачених Порядком № 22-1 щодо розгляду заяви про поновлення та виплати та перерахунок пенсії ОСОБА_1 , а отже, суд робить висновок про те, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо неприйняття рішення за результатом розгляду заяви від 28.12.2019 року про поновлення виплати та перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

Стосовно вимог позивача зобов`язального характеру, суд зазначає, враховуючи, що по суті заява позивача не розглядалась, наявні підстави для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області розглянути у встановленому порядку по суті заяву ОСОБА_1 від 28.12.2019 року щодо поновлення виплати та перерахунку пенсії з урахуванням висновків суду.

Вимога ж щодо зобов`язання відповідача перерахувати розмір та поновити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 07.10.2009 ІНФОРМАЦІЯ_1 , як не працюючому пенсіонеру, члену сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни, з врахуванням всього стажу та заробітної плати для обчислення пенсії, але в розмірі не меншому ніж прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, з підвищенням та індексацією пенсії відповідно до ст. ст. 27,42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», доплатою до пенсії за понаднормативний стаж відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», надбавкою до пенсії, як дитині війни, здійснити осучаснення пенсії відповідно до пенсійної реформи України, починаючи з 01.10.2017 року до задоволення не належить, оскільки суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки. Призначення пенсії є дискрецією пенсійного органу.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності.

Оскільки відповідач по суті заяву позивачки не розглядав та рішення про відмову у поновленні виплати пенсії по суті порушеного питання не приймав, суд робить висновок про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 205, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області щодо неприйняття рішення за результатом розгляду заяви про поновлення виплати та перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 28.12.2019 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області розглянути у встановленому законодавством порядку по суті заяву про поновлення виплати та перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 28.12.2019 року з урахуванням висновків суду, що наведені у рішенні суду.

В іншій частині позову – відмовити.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Процесуальні строки, визначені рішенням суду застосовуються з урахуванням п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України.

Позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; код ЄДРПОУ: 20987385).

Повний текст постанови виготовлений та підписаний судом 16.04.2020 року.

Суддя Н.В.Бжассо

.