Рішення № 88809672, 16.04.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2020
Номер справи
420/1208/20
Номер документу
88809672
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/1208/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2020 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в реєстрації позивачки за місцем її постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1 , зобов`язання відповідача зареєструвати позивачку за місцем її постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, а позивачу - відповіді на відзив.

Позивачка в судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що з метою реєстрації за місцем постійного проживання вона звернулася до Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району Одеської області із заявою, але отримала протиправну відмову в реєстрації місця проживання в садовому будинку з підстав, що садовий будинок не призначений для постійного проживання в ньому.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, просив розглядати справи без участі представника. З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки садовий будинок не призначений для постійного проживання та не має житлової площі, а отже не є жилим (житловим) будинком чи жилим приміщенням, тому не може мати статус «житла» в розумінні Закону 1382-IV для цілей реєстрації місця проживання особи та не може бути «місцем проживання». Крім того, відповідач зазначає, що позивачка не зверталась до Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району Одеської області із заявою за відповідною формою про переведення належного їй на праві власності садового будинку у жилий та до сільської ради не надходили документи, а саме звіт про проведення технічного огляду дачного чи садового будинку з висновком про його відповідність державним будівельним нормам за формою, затвердженою постановою КМУ від 29 квітня 2015 року №321, які б підтвердили той факт, що технічний стан садового будинку за адресою: АДРЕСА_1 визнано таким, що відповідає вимогам державних будівельних норм, які пред`являються для житлових будинків.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Між ОСОБА_2 Іриною Володимирівною та ОСОБА_3 01.10.2019 року укладений договір купівлі-продажу, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Юхневич М.М. та зареєстрований в реєстрі за № 1194, за яким позивачка придбала садовий будинок з господарчими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 (аркуші справи 20-21).

Між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 01.10.2019 року укладений договір купівлі-продажу земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Юхневич М.М. та зареєстрований в реєстрі за № 1193, за яким позивачка придбала земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 об`єднання громадян, АДРЕСА_1 (аркуші справи 22-23).

Вказаний садовий будинок має загальну площу 76,4 кв. м., з яких 29,8 кв. м. - житлова площа, що підтверджується технічним паспортом, виданим Комунальним підприємством «Бюро технічної інвентаризації» м. Іллічівська від 12.08.2015 року (аркуші справи 9-13).

Згідно звіту ПП «ОДЕСЬКЕИ БТІ» про проведення технічного огляду дачного (садового) будинку від 28 січня 2020 року, об`єкт садовий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 відповідає державним будівельним нормам (аркуші справи 6-7).

З метою реєстрації за місцем постійного проживання ОСОБА_1 звернулася до Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району Одеської області щодо реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Листом №901 від 04.11.2019 року Молодіжненська сільська рада Овідіопольського району повідомила позивачку про неможливість реєстрації її місця проживання у садовому будинку, оскільки такі будинки не призначені для постійного проживання. Крім того, позивачці рекомендовано для реєстрації місця проживання або перевести садовий будинок у жилий (відповідно до вимог Постанови КМУ від 29.04.20156 року №321) або для вирішення питання звернутися до суду (аркуш справи 19), що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку; місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.

Згідно ч. 1, 3 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.

Для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається: свідоцтво про народження; квитанція про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших, ніж передбачених цією статтею, документів.

В розумінні ст. 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.

Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.

У відповідності до ст. 10 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3, 8, 9 «Правил реєстрації місця проживання», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) на території відповідної адміністративно - територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України «Про адміністративні послуги».

Відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.

Суд звертає увагу, що Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» не містить посилань на поняття житлового фонду та не встановлює обмежень у реєстрації за адресою приміщення, яке не відноситься до житлового фонду.

Відповідно до ст. 379 Цивільного кодексу України житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, призначені та придатні для постійного або тимчасового проживання в них.

З аналізу норм ст. 379 Цивільного кодексу України вбачається, що житлом фізичної особи є не тільки житловий будинок, а й інше жиле приміщення, придатне для постійного чи тимчасового проживання в ньому.

Згідно відомостей, які містяться в технічному паспорті, садовий будинок №19 загальною площею 76, 4 кв. м. складається з коридору – 12,2 кв. м., кухні – 25,3 кв. м., житлової кімнати – 12, 4 кв. м., житлової кімнати – 17, 4 кв. м., санвузла – 9,1 кв. м., тобто садовий будинок позивачки є придатним для експлуатації та проживання в ньому людей.

Відповідно до ст. 4 Житлового кодексу УРСР, жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях, що знаходяться на території Української PCP, утворюють житловий фонд. Житловий фонд включає:

- жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать державі (державний житловий фонд);

- жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать колгоспам та іншим кооперативним організаціям, їх об`єднанням, профспілковим та іншим громадським організаціям (громадський житловий фонд);

- жилі будинки, що належать житлово-будівельним кооперативам (фонд житлово- будівельних кооперативів);

- жилі будинки (частини будинків), квартири, що належать громадянам на праві приватної власності (приватний житловий фонд);

- квартири в багатоквартирних жилих будинках, садибні (одноквартирні) жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях усіх форм власності, що надаються громадянам, які відповідно до закону потребують соціального захисту (житловий фонд соціального призначення).

До житлового фонду включаються також жилі будинки, що належать державно- колгоспним та іншим державно-кооперативним об`єднанням, підприємствам і організаціям.

До житлового фонду не входять нежилі приміщення в жилих будинках, призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру.

З наведених норм Житлового кодексу слідує висновок, що садовий будинок не зазначений в переліку об`єктів, які не входять до житлового Фонду.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 10.10.2019 року у справі № 2340/4673/18, яка відповідно до ч.5 ст.242 КАС України має враховуватись при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Так, у реєстрації місця проживання фізичної особи може бути відмовлено з підстав, виключний перелік яких наведено в ст. 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Підставою для відмови у проведенні реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , відповідачем визначено те, що будинок, у якому позивачка просить зареєструвати своє місце проживання, є садовим будинком, а тому не призначений для постійного проживання.

При цьому, судом встановлено, що садовий будинок загальною площею 76, 4 кв. м. складається з коридору – 12,2 кв. м., кухні – 25,3 кв. м., житлової кімнати – 12, 4 кв. м., житлової кімнати – 17, 4 кв. м., санвузла – 9,1 кв. м.

Отже, вказаний житловий будинок містить житлову площу та придатний для експлуатації та проживання в ньому людей.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що реєстрація за адресою житла фізичної особи, зокрема, садового будинку, є можливою та повністю узгоджується зі ст. 6, 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», а тому дії Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району Одеської області щодо відмови в реєстрації ОСОБА_1 за місцем її постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1 є протиправними.

При цьому, суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Отже, суд повинен відновлювати порушене право шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.

Аналогічна позиція викладена у постановах Верхового Суду України від 16.09.2015 року у справі №21-1465а15 та від 02.02.2016 року у справі №804/14800/14, постанові Верховного Суду від 10.10.2019р. у справі № 2340/4673/18.

Враховуючи те, що дії відповідача щодо відмови в реєстрації місця проживання є протиправними, то інших варіантів поведінки, окрім як прийняти відповідне рішення щодо реєстрації місця проживання, відповідач не має.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району Одеської області (67840, Одеська область, Овідіопольський район, с. Молодіжне, вул. Жовтнева, 2-а, код ЄДРПОУ 04527253) про визнання протиправними дій Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району Одеської області щодо відмови в реєстрації ОСОБА_1 за місцем її постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1 , зобов`язання Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району Одеської області зареєструвати ОСОБА_1 за місцем її постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1 - задовольнити.

Визнати протиправними дії Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району Одеської області щодо відмови в реєстрації ОСОБА_1 за місцем її постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Зобов`язати Молодіжненську сільську раду Овідіопольського району Одеської області здійснити реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 за місцем її постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Стягнути з Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району Одеської області (67840, Одеська область, Овідіопольський район, с. Молодіжне, вул. Жовтнева, 2-а, код ЄДРПОУ 04527253) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 840,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л. І. Свида

.