Рішення № 88809641, 16.04.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2020
Номер справи
815/774/18
Номер документу
88809641
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/774/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Бойко О.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії,-

І. Суть спору:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області, в якому просив:

1.Визнати протиправними дії (бездіяльність) Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області щодо неправильного виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з повною реальною інформацією, з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 2470,00 грн.; оклад за військове звання 1000,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 1561,50 грн.; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч. доплата за особливі умови служби (за охорону зі службою собакою) 15%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 187,51%, з урахуванням основного розміру пенсії: 59% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року.

2.Зобов`язати Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в Одеській області скласти на направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з повною реальною інформацією з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 2470,00 грн.; оклад за військове звання 1000,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 1561,50 грн.; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч. доплата за особливі умови служби (за охорону зі службою собакою) 15%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 187,51%, з урахуванням основного розміру пенсії: 59% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року.

3. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року.

4. Зобов`язати Головне управління ПІУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за новою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку, з повною інформацією та з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 2470,00 грн.; оклад за військове звання 1000,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 1561,50 грн.; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч. доплата за особливі умови служби (за охорону зі службою собакою) 15%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 187,51%, з урахуванням основного розміру пенсії: 59% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року.

ІІ. Аргументи сторін

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.

31.05.2011 р. позивач звільнений в запас за ст.63 Б Постанови «Про затвердження Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ» від 29.07.1991 р. №114 з посади молодшого інспектора-кінолога групи організації кінологічної діяльності кінологічного центру ГУМВС України в Одеській області, військове (спеціальне) звання: старший прапорщик.

01.07.2012 р. позивач отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується протоколом за пенсійною справою -1503010888.

З моменту нарахування пенсії позивачу, розмір грошового забезпечення для працівників органів внутрішніх справ неодноразово змінювався, що є безумовною підставою для перерахунку пенсії. Такою підставою є прийняття КМУ нормативно-правових актів, що визначають новий розмір грошового забезпечення для працівників міліції, а з 01.01.2016 року – поліції.

Позивач зазначив, що відповідачами не здійснено жодних належних дій щодо забезпечення права на перерахунок пенсії позивачу.

Позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії у відповідності до чинного законодавства, а вказані дії (бездіяльність) відповідачів є протиправною.

Також позивач зазначив, що Ліквідаційна комісія ГУ МВС в Одеській області надіслало ГУ ПФУ в Одеській області, довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача. Однак ГУ ПФУ не здійснило перерахунок пенсії.

Крім того, позивач зазначив, що у довідці невірно визначені деякі види грошового забезпечення.

Тобто, позивач вважає, що саме факт не виконання відповідачами своїх обов`язків, тягне за собою право позивача на перерахунок та виплату пенсії з моменту виникнення такого права -01.01.2016 р.

12.03.2018 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву, відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), та встановив відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 30.03.2018 року зупинено провадження по адміністративній справі №420/774/18 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а.

03.03.2020 р. Верховний Суд розглянув заяву про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 12.03.2018 року у справі №802/2196/17-а.

16.04.2020 р. ухвалою суду поновлено провадження по справі та продовжено розгляд справи у порядку письмового провадження.

02.04.2018 р. від представника відповідача ГУ ПФУ в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, у якому просив у задоволенні позову відмовити з підстав викладених у відзиві.

В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначив наступне.

На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області головному управлінню передана довідка № 2519 про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно із ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” за нормами, чинними на 01.01.2016 року.

Проте, при складанні довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій відповідно до п. 9 листа Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 року №4019/02/22-2017 інші надбавки, доплати, підвищення та премії враховані в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції України, а необхідно враховувати за січень 2016 року.

В подальшому, листом Міністерства внутрішніх справ України від 20.04.2017 № 5551/05/22-2017, який адресований головам ліквідаційної комісії ГУМВС, УМВС України в Автономній Республиці Крим, областях, містах Києва та Севастополі, в якому вказано, що інші надбавки , доплати , підвищення та премії для проведення перерахунків пенсій враховувати відповідно до постанови КМУ №988 в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 р. за відповідною посадою в Національній поліції.

Внаслідок цього головним управлінням було повернуто довідку №2519 до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області на доопрацювання.

В подальшому вищезазначена довідка №2519 про розмір грошового забезпечення не могла використовуватись головним управлінням Фонду для здійснення перерахунку пенсії позивачу , оскільки вона була надана органам ПФУ до набрання чинності КМУ від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. Пунктами 1, 2 Порядку зазначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІ1 (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

При цьому, постановою № 988 не передбачено встановлення та виплати надбавки за виконання особливо важливих завдань. Представник відповідача зазначає, що перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року буде здійснено головним управлінням після надходження від уповноваженого органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення у відповідності до вимог постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам”.

Від представника відповідача Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області, відзив на позовну заяву не надходив.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Справу суд розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

З`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються, суд робить висновок, що адміністративний позов не належить до задоволення, свій висновок суд вмотивовує наступним чином.

ІІІ. Обставини, встановлені судом.

Так, суд встановив, що позивач пенсіонер органів внутрішніх справ України. Працював молодшим інспектором-кінологом Кінологічного центру при ГУМВС України в Одеській області в званні старший прапорщик міліції. Наказом ГУМВС за №210 о/с від 16.05.2011 р. звільнений з ОВС за ст.63 п. «б» (за хворобою).

Позивачу призначена пенсія на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 затверджено нові показники грошового забезпечення поліцейських Національної поліції, які в основній мірі мають більший розмір, порівняно з попереднім – на підставі якого здійснювалось нарахування пенсії позивачу при звільненні на пенсію.

10.05.2017 р. відповідно до Реєстру №1 Ліквідаційною комісією надіслано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу №2519 до ГУ ПФУ в Одеській області.

Проте, при складанні довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій відповідно до п. 9 листа Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 року №4019/02/22-2017 інші надбавки, доплати, підвищення та премії враховані в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції України, а необхідно враховувати за січень 2016 року.

В подальшому, листом Міністерства внутрішніх справ України від 20.04.2017 № 5551/05/22-2017, який адресований головам ліквідаційної комісії ГУМВС, УМВС України в Автономній Республиці Крим, областях, містах Києва та Севастополі, в якому вказано, що інші надбавки , доплати , підвищення та премії для проведення перерахунків пенсій враховувати відповідно до постанови КМУ №988 в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 р. за відповідною посадою в Національній поліції.

Внаслідок цього головним управлінням було повернуто довідку №2519 до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області на доопрацювання.

В подальшому вищезазначена довідка №2519 про розмір грошового забезпечення не могла використовуватись головним управлінням Фонду для здійснення перерахунку пенсії позивачу , оскільки вона була надана органам ПФУ до набрання чинності КМУ від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

IV Джерела права та висновки суду.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з п. 4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України “Про Національну поліцію”, крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” цього Закону.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” (далі - Закон № 900-VIII).

Законом № 900-VIII статтю 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Також, Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” доповнено також пункт 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про Національну поліцію” абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України “Про Національну поліцію” передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Кабінет Міністрів України постановою № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

Постанова Кабінету Міністрів України № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Таким чином, у зв`язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до п. 2 постанови № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

На виконання вимог статті 94 Закону України “Про Національну поліцію” та постанови № 988 МВС видано наказ № 260, яким затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).

Згідно з п. 2 наказу № 260, вказаний наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Закону України “Про Національну поліцію”, тобто з 07 листопада 2015 року.

Так, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Відповідно до п. 1-3 Порядку № 45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п`ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; - надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання “заслужений” чи “народний”, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; - щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; - щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах “С”, у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром “Байконур”, якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Згідно з абз. 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Так, до змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” та наказом № 260 “Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам”, чинним законодавством України, а саме постановою № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та наказом № 499 “Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ”, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов`язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.

Суд зазначає, що пенсія позивачу у 2012 році призначена з урахуванням даних про грошове забезпечення, які зазначені у грошовому атестаті № 10, відповідно до якого крім посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років (стаж служби), враховані також надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі та премія 187,51 %.

Проте, з огляду на довідку 2519, що видана Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 року, до складу грошового забезпечення не включена доплата за особливі умови служби, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі, а премія включена у розмірі 1,71 %.

Суд зазначає, що надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі, яку отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.

Також, згідно з листом МВС від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 “Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій” головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії поліцейського за посадою інспектор патрульної поліції становить.

При цьому, відповідно до положень пункту 4 постанови № 988, надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем`єр-міністра України або Першого віце-прем`єр-міністра України, Віце-прем`єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Таким чином, Кабінет Міністрів України постановою № 988 делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Згідно з п. 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

Відповідно до пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

При цьому, будь-яких даних щодо виплати надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, що регламентується постановою № 988 поліцейським Головного управління Національної поліції в Одеській області позивачем суду не надано.

Крім того, з огляду на довідку № 2519 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виданої на ім`я позивача, середній розмір премії становить 1,71 %.

Таким чином, вказаний відповідачем розмір премії 1,71 % є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно з ч. 5, 6 ст. 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Суд зазначає, що враховує під час вирішення справи висновки Великої Палати Верховного Суду, що наведені в постанові від 12 грудня 2018 року по справі № 802/2196/17-а з приводу того, що з огляду на закріплене у частині третій статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців п`ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась; у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

03.03.2020 р. Верховний Суд у складі колегії Касаційного адміністративного суду відмовив у задоволенні заяви про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 12.03.2018 р. у справі №802/2196/17-а.

Таким чином, з урахуванням позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеній в постанові від 12 грудня 2018 року по справі № 802/2196/17-а, суд робить висновок про відсутність підстав для задоволення вимог позивача в частині визнання протиправною бездіяльності Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області та зобов`язання Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в Одеській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу з повною реальною інформацією, з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад – 2470,00 грн., оклад за військове звання – 1000,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 1561,50 грн., доплата за особливі умови служби (за охорону зі службовою собакою) 15%, надбавка за особливо важливі завдання 50 %, премія 187,51%, з урахуванням основного розміру пенсії: 59% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року.

З огляду на висновки суду про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині позову, суд робить висновок й щодо відмови у задоволенні вимоги позивача про зобов`язання Головне управління ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу за новою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку, з повною реальною інформацією та з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад – 2470,00 грн., оклад за військове звання – 1000,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 1561,50 грн., доплата за особливі умови служби (за охорону зі службовою собакою) 15%, надбавка за особливо важливі завдання 50 %, премія 187,51%, з урахуванням основного розміру пенсії: 59% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року.

Таким чином, вимога позивача про визнання протиправною бездіяльності Головного управління ПФУ в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року не належить до задоволення.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З урахуванням вищевикладеного, суд робить висновок, що адміністративний позов не належить до задоволення.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 139, 255, 293, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову відмовити.

2. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо справу розглянуто у порядку письмового провадження зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Суд зазначає, що під час карантину, встановленого постановою Кабінетом Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19”, строки на апеляційне оскарження, визначені КАС України продовжуються на строк дії карантину.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

3. Позивач- ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 .

Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса: вул. Канатна,83 , м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385.

Відповідач – Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в Одеській області, адреса: 65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 14, код ЄДРПОУ 08592268.

Суддя О.Я. Бойко

.