Рішення № 88807993, 15.04.2020, Індустріальний районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
15.04.2020
Номер справи
644/10256/19
Номер документу
88807993
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Суддя Ізмайлов І. К.

Справа № 644/10256/19

Провадження № 2/644/753/20

15.04.2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2020 року м. Харків

Орджонікідзевський районний суд м. Харкова у складі: головуючого – судді- Ізмайлова І.К., за участю секретаря – Лазарєвої М.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 644/10256/19 за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів, -

в с т а н о в и в :

Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради звернулось до суду з позовом, в якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 неправомірно отримані бюджетні кошти в розмірі 16769,88 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що 13.04.2017 року ОСОБА_1 вперше звернулася до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. На підставі заяви та декларації відповідача 13.04.2017 року останній та членам її сім`ї призначено допомогу на періоди: з 01.04.2017 року по 30.04.2017 року у розмірі 3138,61 грн., з 01.05.2017 року по 30.09.2017 року у розмірі 3276,57 грн. щомісячно. Для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім`ї подає заяву і декларацію. 02.10.2017 року відповідачем подано вищезазначені документи для призначення допомоги на наступний період. Згідно з рішенням позивача від 07.11.2017 року відповідачу призначено допомогу з 01.10.2017 року по 31.03.2018 року у розмірі 3216,32 грн.

Чоловік відповідача ОСОБА_2 був зареєстрований як безробітний в Харківському міському центрі зайнятості з 31.03.2017 року по 12.10.2017 року, що підтверджується довідкою Харківського міського центру зайнятості від 11.04.2018 року № 1655. Відповідно до довідки ОСОБА_2 було допущено порушення законодавства про зайнятість та соціальне страхування на випадок безробіття щодо сприяння його працевлаштуванню протягом останніх трьох місяців у період, за який видається довідка (з 01.10.2017 року по 11.10.2017 року).

Відповідача було попереджено про необхідність повідомлення позивачу про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги, що підтверджується його особистим підписом у заяві та декларації. Однак, ОСОБА_1 у період отримання допомоги (з 01.10.2017 року по 31.03.2018 року) не повідомила позивачу інформацію про зняття ОСОБА_2 з реєстрації в Харківському міському центрі зайнятості, що призвело до переплати бюджетних коштів.

Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, який здійснює нарахування виплат, розраховано переплату бюджетних коштів ОСОБА_1 , яка склала 16769,88 грн. 19.02.2019 року та 06.05.2019 року ОСОБА_1 були направлені повідомлення з попередженням про необхідність повернення бюджетних коштів, які вона залишила без відповіді та задоволення. В зв`язку із зазначеним УПСЗНА Немишлянського району ХМР просить суд стягнути на свою користь неправомірно отримані бюджетні кошти у розмірі 16769,88 грн.

Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 18.02.2020 року відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного провадження.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з`явилася, надала суду заяву, в якій позов визнала в повному обсязі, просила слухати справу за її відсутності.

У відповідності з частиною 4 статті 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

У зв`язку з тим, що розгляд справи відбувався за відсутності сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи, та докази, надані в їх обґрунтування, вважає, що позовні вимоги законні, обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

13.04.2017 року ОСОБА_1 вперше звернулася до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

На підставі заяви та декларації відповідача 13.04.2017 року останній та членам її сім`ї призначено допомогу на періоди: з 01.04.2017 року по 30.04.2017 року у розмірі 3138,61 грн., з 01.05.2017 року по 30.09.2017 року у розмірі 3276,57 грн. щомісячно.

Рішенням УПСЗНА Немишлянського району ХМР від 07.11.2017 року відповідачу призначено допомогу з 01.10.2017 року по 31.03.2018 року у розмірі 3216,32 грн.

Відповідача було попереджено про необхідність повідомлення позивачу про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги, що підтверджується його особистим підписом у заяві та декларації. Однак, ОСОБА_1 у період отримання допомоги (з 01.10.2017 року по 31.03.2018 року) не повідомила УПСЗНА Немишлянського району ХМР інформацію про зняття її чоловіка ОСОБА_2 з реєстрації в Харківському міському центрі зайнятості, що призвело до переплати бюджетних коштів.

Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, який здійснює нарахування виплат, розраховано переплату бюджетних коштів ОСОБА_1 , яка склала 16769,88 грн.

Допомога призначається з урахуванням наявних в матеріалах справи документів, та тих відомостях, що зазначаються заявниками.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.

Відповідно до п. 14 постанови Кабінету Міністрів України постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.

Із копії повідомлення Управління праці та соціального захисту населення вбачається, що відповідачці державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям переплачена у розмірі 16769,88 грн.

Пунктом 9 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" передбачено, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Згідно з п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до п. 28 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Виходячи з вищезазначеного, суд вважає встановленим, що через несвоєчасне повідомлення обставин, які вплинули на виплату допомоги малозабезпеченій сім`ї, ОСОБА_1 незаконно отримала державну допомогу у розмірі 16769,88 грн. Вказана сума допомоги підлягає поверненню шляхом сплати її відповідачем на користь позивача.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, а саме з відповідача на користь позивача стягуються витрати по оплаті судового збору у розмірі 1921,00 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 12, 81, 141, 247, 263-265, 279, 280-281, 354 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в :

Позов Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради неправомірно отримані бюджетні кошти в розмірі 16769,88 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921,00 грн.

Повне судове рішення складено 15 квітня 2020 року.

Учасники справи:

Позивач – Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 03196653, адреса: 61060, м. Харків, просп. Льва Ландау, 48.

Відповідач – ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: І.К. Ізмайлов