Рішення № 88799971, 24.02.2020, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
24.02.2020
Номер справи
334/38/20
Номер документу
88799971
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Дата документу 24.02.2020

Справа № 334/38/20

Провадження № 2/334/1937/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2020 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя

у складі : головуючого – судді Ісакова Д.О.,

при секретарі Бараш Ю.Ю.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої грошової допомоги, -

в с т а н о в и в :

Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району звернулось до Ленінського районного суду м.Запоріжжя з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої грошової допомоги в розмірі 2167,67 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що в Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району на обліку знаходиться справа по призначенню щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання та допомоги при народженні дитини ОСОБА_1 , місце перебування якої зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач є внутрішньо переміщеною особою, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України, та у встановленому Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509 «Про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб» від 10 жовтня 2014 року № 1706-VII, отримала довідку ВПО № 2303005165 від 20.05.2015 року та стала на облік в управлінні.

На підставі заяви ОСОБА_1 від 21.05.2015 року та поданих документів, відповідачу була призначена і виплачувалася допомога при народженні першої дитини згідно рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 16.06.2015 року на дитину ОСОБА_2 щомісячно починаючи з 01.07.2015 року по 31.10.2017 року в розмірі 860,00 грн.

Крім того, на підставі заяви ОСОБА_1 від 24.05.2017 року та наданих документів відповідачу була призначена і виплачувалася грошова допомога для покриття витрат на проживання. Згідно рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 22.06.2017 року відповідачу була призначена тимчасова щомісячна допомога з 24.05.2017 року по 23.11.2017 року в розмірі 1326,00 грн.

У вказаних заявах на призначення допомоги відповідач взяла на себе зобов`язання повідомити про всі обставини, що впливають на призначення державної допомоги в триденний термін, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням допомоги, уповноваженими особами Управління. Законодавство України покладає на заявників відповідальність за надані відомості, або не надання інформації про зміну обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

29.08.2017 року головним державним соціальним інспектором управління здійснено вихід за адресою місця проживання відповідачки: АДРЕСА_1 , за наслідками виходу складений акт, в якому зазначено, що ОСОБА_1 за адресою проживання відсутня.

Враховуючи конкретні обставини та акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї Управлінням прийнято рішення про припинення державної соціальної виплати з 01.09.2017 року.

Таким чином відповідач за період з 01.09.2017 року по 30.09.2017 року незаконно отримала державну соціальну допомогу при народженні першої дитини в сумі 841,67 грн. та покриття витрат на проживання в розмірі 1326,00 грн.

У зв`язку з тим, що відповідач не надала інформацію про фактичне місце проживання, тобто не повідомила Управління про зміну обставин, які впливають на призначення грошових допомог виникла переплата в загальному розмірі 2167,67 грн.

Управлінням 09.10.2017 року направлено відповідачу два повідомлення про припинення надання та повернення соціальних допомог та надало строк для добровільного повернення надміру виплачені коштів до 20.10.2017 року. Але, з невідомих позивачу причин надміру виплачені кошти грошових допомог відповідачем на рахунок позивача не повернуто.

Станом на 16.12.2019 року відповідач не сплатила у добровільному порядку грошову допомогу у розмірі 2167,67 грн.

Сума надміру виплаченої допомоги повертається отримувачем за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку. В зв`язку з чим, стягнення зазначеної суми повинно бути здійснено у примусовому порядку.

Просить стягнути з відповідача на користь Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району надміру перераховану допомогу в розмірі 2167,67 грн. та понесені ними витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921,00 грн.

Представник позивача Пустова А.Л. в судове засідання не з`явилась, надала суду заяву про розгляд справи без її участі, просила задовольнити позов, проти заочного розгляду справи не заперечувала.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, відзиву на позов не надала.

На підставі ст. 280 ЦПК України суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи та надані суду докази, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Судом встановлено, що в Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району на обліку знаходиться справа по призначенню щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання та допомоги при народженні дитини ОСОБА_1 , місце перебування якої зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач є внутрішньо переміщеною особою, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України, та у встановленому Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509 «Про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб» від 10 жовтня 2014 року № 1706-VII, отримала довідку ВПО № 2303005165 від 20.05.2015 року та стала на облік в управлінні.

На підставі заяви ОСОБА_1 від 21.05.2015 року та поданих документів, відповідачу була призначена і виплачувалася допомога при народженні першої дитини згідно рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 16.06.2015 року на дитину ОСОБА_2 щомісячно починаючи з 01.07.2015 року по 31.10.2017 року в розмірі 860,00 грн.

Крім того, на підставі заяви ОСОБА_1 від 24.05.2017 року та наданих документів відповідачу була призначена і виплачувалася грошова допомога для покриття витрат на проживання. Згідно рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 22.06.2017 року відповідачу була призначена тимчасова щомісячна допомога з 24.05.2017 року по 23.11.2017 року в розмірі 1326,00 грн.

У вказаних заявах на призначення допомоги відповідач взяла на себе зобов`язання повідомити про всі обставини, що впливають на призначення державної допомоги в триденний термін, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням допомоги, уповноваженими особами Управління. Законодавство України покладає на заявників відповідальність за надані відомості, або не надання інформації про зміну обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми регламентує Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» № 2811-XII, «Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751.

Згідно до ст.1 Закону громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають Неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до ст. З Закону призначається такий вид державної допомоги сім`ям з дітьми, як допомога при народженні дитини.

Статтею 10 Закону № 2811-XII встановлено, що допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини.

Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини, (ст. 11 Закону №2811-XII).

Пунктом 13 Порядку № 1751 визначено, що допомога при народженні дитини, яка народилася після ІНФОРМАЦІЯ_1 , надається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами.

Відповідно до акту перевірки обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 21.11.2016р. встановлено, що на час складання акту відповідач разом з дитиною мешкає за адресою: АДРЕСА_1 .

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 затверджений Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Пунктом 4 Порядку № 365 встановлено, що соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення), територіальними органами Пенсійного фонду України, робочими органами Фонду соціального страхування, центрами зайнятості (далі - органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.

Відповідно до постанови № 365 від 08.06.2016 року затвердженої Кабінетом Міністрів України «Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж один раз на шість місяців тактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.

29.08.2017 року головним державним соціальним інспектором управління здійснено вихід за адресою місця проживання відповідачки: АДРЕСА_1 , за наслідками виходу складений акт, в якому зазначено, що ОСОБА_1 за адресою проживання відсутня.

Згідно абзацу другого пункту 3 частини другої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-УІІ, повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання законодавчо покладено на заявника. У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання ВПО зобов`язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від`їзду.

Враховуючи конкретні обставини та акт обстеження матеріально - побутових умов сім`ї управлінням прийнято рішення про припинення державної соціальної виплати з )1.09.2017 року.

З моменту припинення виплати (з вересня 2017р.) допомоги при народженні дитини відповідач до Управління за поновленням виплати не зверталась, Акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, як і рішення про припинення виплати державної соціальної допомоги не оскаржувала.

Таким чином відповідач за період з 01 вересня 2017 року по 30 вересня 2017 року незаконно отримала державну соціальну допомогу при народженні першої дитини в сумі 841,67 грн.

Пунктом 49 Порядку № 1751 встановлено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).

Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» у разі встановлення контролюючими органами факту незаконного одержання бюджетних коштів, який не оскаржений у судовому порядку, кошти у сумі, що незаконно отримана, повертаються до державного бюджету.

На підставі заяви відповідача від 24.05.2017 року та наданого необхідного пакету документів відповідачу була призначена і виплачувалася грошова допомога для покриття витрат на проживання. Згідно рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 22.06.2017р. відповідачу була призначена тимчасова щомісячна допомога з 24.05.2017 року по 23.11.2017 року в розмірі 1326,00 грн.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога) регламентує «Порядок надання щомісячної адресної допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплат;, житлово-комунальних послуг», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від № 505. Відповідно до Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Відповідно до пункту 3 Порядку грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім`ї.

Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подані усі необхідні документи. Для призначення допомоги на наступний шестимісячний строк одержувач подає лише заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред`являє довідки всіх членів сім`ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період.

Відповідач була попереджена про підстави припинення виплати грошової допомоги відповідно до вимог чинного законодавства.

У заяві на призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідач дала згоду на отримання та перевірку інформації відносно неї, поданій у заяві від 24.05.2017 року, а також документів доданих до неї органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів та згоду на обробку персональних даних. Законодавство України покладає на заявників відповідальність за надані відомості, або не надання інформації про зміну обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державних допомог, виплачені внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Згідно пункту 11 Порядку уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу.

У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Відповідно до п. 12 Порядку виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

29.8.2017року головним державним соціальним інспектором управління здійснено вихід за адресою проживання відповідачки: АДРЕСА_1 , за наслідками виходу складено акт, в якому зазначено, що відповідач за адресою проживання відсутня.

Враховуючи конкретні обставини та акт обстеження матеріально - побутових умов сім`ї управлінням прийнято рішення про припинення державної соціальної виплати на проживання з 01.09.2017 року.

З моменту припинення виплати (з вересня 2017р.) грошової допомоги для покриття витрат на проживання відповідач до Управління за поновленням виплати не зверталась, Акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, як і рішення про припинення виплати державної соціальної допомоги не оскаржувала.

Таким чином відповідач за період з 01 вересня 2017 року по 30 вересня 2017 року незаконно отримала державну соціальну грошову допомогу для покриття витрат на проживання в сумі 1326,00 грн.

У частині першій статті 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно і5о зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Отже в зв`язку з тим, що відповідач не надала інформацію про фактичне місце проживання, тобто не повідомила Управління про зміну обставин, які впливають на призначення грошових допомог виникла переплата в розмірі 2 167,67 грн. (841,67 грн. державна соціальна допомоги при народженні дитини + 1326,00 грн. щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання за вересень 2017 року.)

Відповідно до Порядку суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Управлінням 09.10.2017 року направлено відповідачу два повідомлення про припинення надання та повернення соціальних допомог та надало строк для добровільного повернення надміру виплачених коштів до 20 листопада 2017року. Але з невідомих позивачу причин надміру виплачені кошти грошових допомог відповідачем на рахунок позивача не повернуто.

Станом на 16.12.2019 року відповідач не сплатила у добровільному порядку грошову допомогу у розмірі 2167,67 грн. Сума допомоги, перерахованої (виплаченої) повертається отримувачем за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку. В зв`язку з чим, стягнення зазначеної суми повинно бути здійснено у примусовому порядку.

Наведені вище обставини свідчать про те, що є перешкода проведенню державної політики в частині розподілення бюджетних коштів для виплати державних допомоги і не сприяє ефективному проведенню державної соціальної політики в напрямку захисту населення, тобто завдає шкоди державі.

Порушені інтереси держави, що уповноважує управління подавати позовну заяву до суду про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни).

З огляду на те, що з боку відповідача наявна недобросовісність набуття грошової допомоги, суд приходить до висновку, що з відповідачки на користь позивача необхідно стягнути безпідставно отриману суму грошової допомоги.

Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати понесені по сплаті судового збору в розмірі 1921,00 грн.

Керуючись ст.ст. 9, 10, 12, 18, 76-79, 89, 258, 259, 263-265, 268, 280-284, 354 ЦПК України, ст.ст. 16, 1212, 1213 ЦК України, -

в и р і ш и в :

позовну заяву Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої грошової допомоги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району, ЄДРПОУ 37573796 надміру виплачену грошову допомогу в сумі 2167 (дві тисячі сто шістдесят сім) гривень 67 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району, ЄДРПОУ 37573796судовий збір в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня 00 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Ісаков Д.О.