Постанова № 88799303, 15.04.2020, Оріхівський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
15.04.2020
Номер справи
323/565/20
Номер документу
88799303
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 323/565/20

Провадження № 3/323/215/20

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.04.2020 р.м. Оріхів

Суддя Оріхівського районного суду Запорізької області Смокович М.В., при секретарі судового засідання Дзюбенко О.І., за участю прокурора Товкача О.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративні правопорушення, пов`язану з корупцією, відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Новопрокопівки Токмацького району Запорізької області, громадянки України, освіта вища, не працюючої, виконуючої обов`язки присяжного Токмацького районного суду Запорізької області, проживаючої та зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,

-за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, –

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи присяжним Токмацького районного суду Запорізької області з 22 грудня 2016 року, зобов`язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий, 2018 рік, до 01.04.2019 року. Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік 04.06.2019 року о 10 год. 45 хв.

Таким чином, в порушення вимог п.п. «ґ» п.1 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 172-6 КУпАП, будучи суб`єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а також, згідно абз. 14 ч. 1 ст. 1 цього ж закону, ОСОБА_1 , як присяжний Токмацького районного суду Запорізької області, без поважних причин невчасно подала щорічну декларацію особи, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною першою статті 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

В судове засідання ОСОБА_1 не з`явилася, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, від неї на адресу суду надійшла заява, в якій вона просить, у зв`язку з оголошенням карантину в Україні, розглядати справу без її участі, вину визнає та прохає призначити їй мінімальне стягнення.

Прокурор обставини викладені у протоколах про вчинення адміністративного правопорушення підтримав, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діянь, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Окрім визнання ОСОБА_1 провини у вчиненні адміністративного правопорушення, її провина також повністю доведена в ході судового розгляду відповідними доказами.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно дотримуватися Конституції та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов`язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Одним із основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних та пов`язаних з корупцією правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, отже таке правопорушення не може бути визнане як малозначне.

Відповідно до п. 1 примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб`єктами правопорушень цієї статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Так, згідно ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього закону, зобов`язані щорічно до першого квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до підпункту «ґ» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» до суб`єктів, на яких поширюється дія цього закону, належать присяжні. 22.12.2016 року ОСОБА_1 , на підставі рішення Токмацької міської ради Запорізької області № 37 від 22.12.2016 року зараховано до складу присяжних Токмацького районного суду Запорізької області. Таким чином, ОСОБА_1 , будучі присяжним, відповідно до п.п. «ґ» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти. Відповідно до п. 2 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції. Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року №2, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.07.2016 р., «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» визначено, що система подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає роботу у два етапи: перший етап - з 00 годин 00 хвилин 15 серпня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб`єктів декларування: щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 15 серпня 2016 року займають згідно зі статтею 50 закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці; декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 15 серпня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 закону відповідальне та особливо відповідальне становище; повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб`єкта декларування, передбачені частиною другою статті 52 закону, службових осіб, які станом на 15 серпня 2016 року чи пізніше цієї дати займають згідно зі статтею 50 закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року, - для всіх інших суб`єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених законом.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року №3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затверджено порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Відповідно до підпункту 1 пункту 1 розділу II вказаного порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016 р., щорічна декларація суб`єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік ОСОБА_1 подала 04.06.2019 р. шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції за формою, затвердженою рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016 року, що, відповідно, є порушенням строків, визначених статтею 4 Закону України «Про запобігання корупції». Тобто, ОСОБА_1 , як того вимагають положення ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вчасно не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. При цьому, перешкод у доступі ОСОБА_1 до реєстру декларацій не встановлено.

Крім цього, обов`язок належної підготовки суб`єкта декларування для подачі декларації покладається на самого суб`єкта декларування і для цього законом відведено належний період з 01 січня до 31 березня включно. Як поважну причину, яка перешкодила вчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий, 2018 рік ОСОБА_1 вказано відсутність інтернету, так як останній рік вона багато часу проводить у своєї матері у с. Новопрокопівка Токмацького району, де інтернет відсутній. На переконання суду це не може бути єдиною поважною причиною пропуску строку для подання щорічної декларації, так як діючим законодавством надано значний проміжок часу для реалізації особою, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування даного обов`язку, а саме три місяці. Отже, в період із 00 год. 00 хв. 01.01.2019 р. до 00 год. 00 хв. 01.04.2019 р. ОСОБА_1 не виконала належні дії з метою вчасного подання щорічної декларації за минулий, 2018 рік.

Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є приміщення Токмацького районного суду Запорізької області, розташоване за адресою: Запорізька область, м. Токмак, вул. Володимирська, буд. 28, оскільки обов`язок подати декларацію виник у ОСОБА_1 у зв`язку з виконанням нею повноважень присяжного.

Датою вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, є дата несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, тобто 04.06.2019 року.

Фактичним днем виявлення вказаного адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, відповідно до ст. 251, 252 КУпАП є 03.02.2020 року, оскільки саме в цей день посадовою особою органу національної поліції надана оцінка зібраним доказам у їх сукупності.

Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Вказане правопорушення, пов`язане з корупцією, має формальний склад, тобто є таким, що не передбачають наслідків, як обов`язкової ознаки об`єктивної сторони. У той же час, обов`язковою ознакою об`єктивної сторони цього правопорушення з формальним складом завжди є діяння.

Таким чином, згідно прямої вказівки у ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» корупційним правопорушенням є тільки умисна дія.

Відповідно до вимог ст.ст. 9, 33, 245, 252 КУпАП, особа може бути притягнена до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення.

Частина 1 статті 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 3 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП – несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно зі ст. 33 КУпАП, при накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан.

При призначенні адміністративного стягнення ОСОБА_1 суд бере до уваги характер вчиненого ним правопорушення, особу правопорушника і вважає доцільним призначити йому адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 33, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст. 280, 283, 284 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень (код за ЄДРПОУ): 38004897; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA118999980313090106000026007, Код класифікації доходів бюджету: 21081100).

Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня отримання постанови про накладення штрафу. У разі несплати штрафу, у вказаний строк, з метою примусового виконання цієї постанови, органами державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу в сумі 1700 грн. та витрати на облік зазначених правопорушень.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 420,40 грн. (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/ 22030106, код ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП),рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду через Оріхівський районний суд Запорізької області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Оріхівського районного суду

Запорізької області М.В.Смокович