
Справа № 163/141/20
Провадження № 2-а/163/53/20
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2020 року Любомльський районний суд Волинської області
в складі головуючого судді Чишія С.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в місті Любомль Волинської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Волинської митниці Держмитслужби про скасування постанови у справі про порушення митних правил,
в с т а н о в и в :
У позовній заяві ОСОБА_1 просить скасувати постанову в справі про порушення митних правил № 2786/20500/19 від 26.12.2019 року, якою на нього за ч.4 ст.470 МК України накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 гривень, провадження в справі закрити.
Свої вимоги обґрунтував тим, що він, як представник перевізника ФОП ОСОБА_2 , виконав всі інструкції отримані від власника товару по телефону, передав отримувачу вантаж поліпропілену та отримав від ТОВ "Віп-Тойс" відмітку про доставку товару шляхом проставлення печатки на СМR № 484707. В подальшому виявилося, що вантажем заволоділи шахрайським способом невідомі особи. ТОВ "Віп-Тойс" відмовилося від того, що воно отримало товар, а відтиск печатки на СМR № 484707 йому не належить. Про вказану обставину перевізник ФОП ОСОБА_2 повідомив правоохоронні органи та проінформував Волинську митницю ДФС відповідною заявою в передбачені ст.95 МК України терміни, встановлені для доставки товару між митницями. ФОП ОСОБА_2 виконав свій обов`язок повідомити органам доходів і зборів про настання обставин непереборної сили, як такого вимагає ст.192 МК України, та надав митниці всі належні і допустимі докази щодо вчинення кримінального правопорушення, внаслідок якого було не доставлено вантаж. Вказані докази неправомірно митницею проігноровані і матеріали справи не передані прокурору чи слідчим органам. Відповідальність за перевезення несе не конкретний водій, а компанія - юридична особа, або фізична особа підприємець, в трудових відносинах з якою перебуває водій. Підчас розгляду справи слід було встановити посадові обов`язки водія, дослідити трудовий договір, ліцензію на міжнародні перевезення тощо.
На позовну заяву представник відповідача подав відзив, зміст якого фактично відповідає постанові про порушення митних правил, яка оскаржується. Також зазначив, що відповідно до ч.2 ст.193 МК України у разі втрати або видачі без дозволу митного органу товарів, що перебувають під митним контролем і переміщуються транзитом, перевізник зобов`язаний сплатити митні платежі, встановлені на імпорт зазначених товарів. Порушення перевізником встановлених МК України строків доставки, якщо виконано всі інші вимоги, не створює для нього зобов`язання щодо сплати митних платежів, що і спонукало перевізника до вжиття заходів, зокрема, подання заяви у правоохоронні органи. Дана норма чітко визначає умови звільнення особи від відповідальності за дане порушення митних правил. Такими умовами відповідно є аварія, дія обставин непереборної сили або протиправні дії третіх осіб, що підтверджується відповідним документом. Обов`язковою ознакою обставин непереборної сили є надзвичайність та невідворотність. У задоволенні позову просив відмовити.
Позивач в судове засідання не з`явився, доручивши представляти свої права та інтереси адвокату Кривошею А.М.
Представник Кривошей А.М. в судове засідання не з`явився, в канцелярію суду подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, долучення до справи відповідей ДФС України на адвокатський запит.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце судового розгляду, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення, про причини неявки суд не повідомив та будь-яких заяв чи клопотань з приводу процедури розгляду справи не подав.
З огляду на викладене суд розглянув справу в порядку письмового провадження відповідно до ч.9 ст.205, ч.3 ст.268 КАС України, оскільки не вбачає перешкод для такого розгляду.
Аналізом доказів по справі суд встановив наступні фактичні обставини.
Згідно із роздруківкою з електронної бази АСМО "Інспектор" митної декларації типу ІМ40ЕЕ № UA204000/2019/908278 через митний пост "Ягодин" Волинської митниці ДФС в адресу ТОВ "ВІП-ТОЙС" (вулиця Млинівська 18, місто Рівне) в режимі "транзит" переміщувався товар "поліпропілен ПП (вторинна сировина) натуральний" загальною вагою 22 500 кілограмів, відправником якого була польська компанія "MULTI POLYMERS". Перевізником товару, що слідував в транспортному засобі з реєстраційними номерними знаками НОМЕР_1 / НОМЕР_2 під керуванням позивача, виступав ФОП ОСОБА_2. На Волинській митниці ДФС товар було взято під митний контроль, він мав бути доставлений на митний пост "Рівне" Рівненської митниці ДФС до 19.08.2019 року.
Такі ж відомості вказані в копії міжнародної товарно-транспортної накладної CMR № 484707.
Відповідно до листа Рівненської митниці ДФС № 7782/40/17-70-18 від 06.09.2019 року станом на 06.09.2019 року товар згідно митної декларації типу ІМ40ЕЕ № UA204000/2019/908278 до Рівненської митниці ДФС не надходив.
16.08.2019 року ФОП ОСОБА_2 заявою повідомив Волинську митницю ДФС про те, що вантаж, який доставлявся до Рівненської митниці ДФС за митною декларацією типу ІМ40ЕЕ № UA204000/2019/908278 автомобілем "Вольво", номерний знак НОМЕР_3 , 10.08.2019 року було доставлено на склад по вулиці Білій 81 в місті Рівне за вказівкою представника ТОВ "Віп-Тойс", який повідомив, що вантаж було розмитнено онлайн. Представнику одержувача товару було передано всі товарно-транспортні документи для оформлення митної декларації. Розвантаживши автомобіль, водію повернули СМR № 484707 з печаткою ТОВ "Віп-Тойс". Після чого йому почали надходити дзвінки, що вантаж не доставлено. Про дану подію 14.08.2019 року повідомлено правоохоронні органи.
На підтвердження даних обставин подав витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань № 1201903011001544 та копію міжнародної товарно-транспортної накладної CMR № 484707.
Згідно із копію витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань невідома особа в період часу з 10.08.2019 року по даний час шляхом обману заволоділа належним ФОП ОСОБА_2 вантажем, який слідував з Республіки Польща у місто Рівне. 15.08.2019 року за цим фактом зареєстровано кримінальне провадження за № 1201903011001544 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190 КК України (шахрайство).
З копії міжнародної товарно-транспортної накладної CMR № 484707 вбачається, що в 24 графі міститься відбиток печатки ТОВ "Віп-Тойс", що підтверджує одержання вантажу.
07.11.2019 року інспектор Волинської митниці ДФС склав щодо ОСОБА_1 протокол про порушення митних правил № 2786/20500/19 за ознаками ч.4 ст.470 МК України. В протоколі зазначено, що ОСОБА_1 , водієм ФОП ОСОБА_2 , перевищено встановлений ст.95 МК України строк доставки товару "Поліпропілен ПП (вторинна сировина) натуральний" загальною вагою 22 500 кілограм та документів на цей товар до органу доходів і зборів - Рівненської митниці ДФС, більше ніж на 20 діб.
26.12.2019 року в.о. начальника Волинської митниці Держмитслужби Туман Н.В. винесла оскаржувану постанову, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.4 ст.470 МК України, відповідно до змісту протоколу № 2786/20500/19 і накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 гривень.
До позовної заяви позивач додав копію постанови від 21.08.2019 року, відповідно до якої ОСОБА_2 залучено до кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №1201903011001544 як потерпілого.
Відповідно до ст.90 МК України транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Пунктом 3 ч.1 ст.93 МК України встановлено, що товари, транспортні засоби комерційного призначення, що переміщуються у митному режимі транзиту, повинні бути доставленими у орган доходів і зборів призначення до закінчення строку, визначеного статтею 95 цього Кодексу.
Для автомобільного транспорту пунктом 1 ч.1 ст.95 МК України визначено строк транзиту у 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).
Згідно із п.1 ч.2 ст.95 МК України до строку транзитного перевезення не включається час зберігання товарів під митним контролем (за умови інформування митного органу, який контролює їх переміщення).
Частиною 8 ст.102 МК України визначено, що митний режим транзиту також припиняється у разі конфіскації товарів, їх повної втрати внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили, за умови підтвердження факту аварії або дії обставин непереборної сили у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Пунктом 2 ч.1 ст.192 МК України встановлено, що якщо під час перевезення товарів транспортний засіб внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили не зміг прибути до митного органу призначення, допускається вивантаження товарів в іншому місці. При цьому перевізник зобов`язаний терміново повідомити найближчий митний орган про обставини події, місцезнаходження товарів і транспортного засобу.
Відповідно до ч.4 ст.470 Митного кодексу України перевищення встановленого статтею 95 цього Кодексу строку доставки товарів, крім транспортних засобів особистого користування, більше ніж на двадцять діб, а так само втрата цих товарів чи видача їх без дозволу митного органу тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 1 ст.460 МК України передбачено, що вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.
Пунктом 2 розділу VIII Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 травня 2012 року № 657 (далі - Порядок № 657), дано визначення таким поняттям:
аварія - небезпечна подія техногенного характеру, у зв`язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи;
документальне підтвердження - надання митному органу відповідних документів, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили;
обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов`язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події;
факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.
Пунктом 5 розділу VIII Порядку № 657 встановлено, що якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.
Пунктом 6 розділу VIII Порядку № 657 визначено, що у випадку, якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, яким здійснюється контроль за цими товарами, транспортними засобами, з письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.
Заява розглядається митним органом, під контролем якого перебувають товари, транспортні засоби, що потрапили в аварію або під дію обставин непереборної сили, протягом п`яти робочих днів з дати її подання.
Якщо товари, транспортні засоби, що потрапили в аварію або під дію обставин непереборної сили, перебувають у зоні діяльності цього самого митного органу, керівником такого органу або особою, що виконує його обов`язки, невідкладно після отримання заяви здійснюються заходи, передбачені пунктом 5 цього розділу.
Розгляд заяви проводиться з урахуванням характеру аварії чи обставин непереборної сили та їх наслідків, документів, наданих заявником та отриманих від іншого митного органу (якщо аварія чи обставини непереборної сили мали місце на митній території України у зоні діяльності іншого митного органу), та результатів проведення огляду території чи іншого місця, де знаходяться, знаходились або можуть знаходитися товари і транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, безпосередньо митним органом, під контролем якого перебувають ці товари, транспортні засоби. Під час розгляду заяви митним органом враховується інформація (за наявності), надана іншими державними органами, митними або правоохоронними органами іноземних держав.
За результатами розгляду заяви щодо факту аварії чи дії обставин непереборної сили керівник митного органу, під контролем якого перебувають товари, транспортні засоби, що потрапили в аварію або під дію обставин непереборної сили, або особа, що виконує його обов`язки, виносить відповідне рішення згідно з Кодексом.
Судом встановлено, що перевізником товару ФОП ОСОБА_2 було повідомлено Волинську митницю ДФС у строк визначений п.1 ч.1 ст.95 МК України та у відповідності до вимог ст.192 МК України, розділу VIII Порядку № 657 з поданням відповідних документів на підтвердження обставин зазначених у поданій заяві про неможливість доставлення вантажу.
Заява подана перевізником товару ФОП ОСОБА_2 до Волинської митниці ДФС 16.08.2019 року, однак жодних дій, визначених ч.6 розділу VIII Порядку № 657, посадовими особами Волинської митниці вчинено не було.
Крім цього, долучені до справи відповіді ДФС України на адвокатські запити містять інформацію про те, що рівень митної вартості переміщуваного товару "Поліпропілен", товарна підкатегорія 3902100000 згідно з УКТЗЕД, переміщуваного ОСОБА_1 в режимі імпорту, не відрізняється від середнього рівня митної вартості оформлених товарів, які класифікуються у товарній підкатегорії 3902100000 згідно з УКТЗЕД, більше ніж на 50%, що певною мірою підтверджує відсутність обов`язкових застережень, передбачених ч.1 ст.460 МК України, за відсутності яких, зокрема, порушення ст.470 МК України не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.468 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням. Провадження у справі про порушення митних правил включає в себе виконання процесуальних дій, зазначених у статті 508 цього Кодексу, розгляд справи, винесення постанови та її перегляд у зв`язку з оскарженням.
Відповідно до ч.1 ст.508 МК України у справі про порушення митних правил процесуальні дії проводяться з метою отримання доказів, необхідних для правильного вирішення цієї справи.
Пунктами 2, 3 ч.2 ст.508 МК України визначено, що до процесуальних дій належать: опитування осіб, які притягаються до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, свідків, інших осіб; витребування документів, необхідних для провадження у справі про порушення митних правил, або належним чином завірених їх копій чи витягів з них.
Представник відповідача у відзиві зазначає про те, що порушення перевізником встановлених МК України строків доставки, якщо виконано всі інші вимоги, не створює для нього зобов`язання щодо сплати митних платежів, що і спонукало перевізника до вжиття заходів, зокрема, подання заяви у правоохоронні органи ґрунтуються виключно на припущеннях, що в силу ст.62 Конституції України є неприпустимим, так як жодними належними і допустимими доказом не підтверджені.
Враховуючи наведене, посадовим особам митні під час провадження у справі необхідно було вжити заходів передбачених ст.508 МК України з метою з`ясування, між іншим, чи є підстави для звільнення особи, щодо якої складено протокол про порушення митних правил, від адміністративної відповідальності; на якій стадії перебуває кримінальне провадження №1201903011001544 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190 КК України (шахрайство); вжити заходів передбачених пунктом 6 розділу VIII Порядку № 657 після отримання заяви від перевізника товару, а не обмежитись формальним підходом до зібрання доказів по даній справі.
Статтею 62 Конституції України встановлено, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Через такі обставини суд вважає встановленим факт неповноти і необ`єктивності провадження в справі про порушення митних правил і дає підстави для скасування оскаржуваної постанови відповідно до п.2 ч.1 ст.531 МК України.
У зв`язку з цим та відповідно до п.3 ч.3 ст.286 КАС України позов підлягає повному задоволенню.
Керуючись ст.ст.242-247, 286 КАС України, суд
у х в а л и в :
Позов задовольнити повністю.
Постанову в.о. начальника Волинської митниці Держмитслужби Туман Наталії Валеріївни від 26.12.2019 року в справі про порушення митних правил № 2786/20500/19 про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч.4 ст.470 МК України з накладенням стягнення у вигляді штрафу скасувати.
Провадження в справі за протоколом про порушення митних правил № 2786/20500/19 закрити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його складення через Любомльський районний суд.
Відповідно до п.3 Прикінцевих положень КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки … апеляційного оскарження … продовжуються на строк дії такого карантину.
Ім`я позивача - ОСОБА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_4 .
Найменування відповідача - Волинська митниця Держмитслужби; місце знаходження: вулиця Призалізнична 13, село Римачі Любомльського району Волинської області; код ЄДРПОУ - 43350888.
Головуючий: суддя С.С.Чишій