
Справа № 367/3925/17
Провадження №2-а/367/53/2020
РІШЕННЯ
Іменем України
15 квітня 2020 року Ірпінський міський суд Київської області у складі:
Головуючої судді Саранюк Л.П.
при секретарі Бабаковій М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Ірпінського міського суду Київської області при судовому розгляді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про застосування середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією,-
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з даним позовом до Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - Відповідач) про застосування середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією, мотивуючи свої вимоги тим, що він у період з 25.10.1977 по 23.08.1991 рік проходив службу у Збройних Силах Радянського Союзу, а з 24.08.1991 по 14.01.2003 рік - у Збройних Силах України і був звільнений з військової служби наказом Ком. в/ч А-0799№ 9 від 14.01.2003.
З 01.2003 року Позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України № 2262/12). Військову пенсію отримував по 30.09.2014.
Позивачу з 18.09.2014 призначено пенсію за віком в розмірі 3 212,44 грн., згідно ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України № 1058-ІV), із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011, 2012 та 2013 роки.
Однак, Листом Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпінь Київської області № 9359/03 від 14.12.2016, Позивача було повідомлено про зменшення розміру пенсії до рівня 1 510,58 грн., без детального обґрунтування причин такого зменшення. Таким чином, Відповідач провів перерахунок розміру пенсії, застосував показник заробітної плати за 2007 рік, яка складала 1 197,91 грн.
З даним твердженням Позивач не погоджується з наступних підстав.
По-перше, у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.
По-друге, згідно частини першої ст. 9 Законом № 1058-ІV зазначено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
- пенсія за віком;
- пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства);
- пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Тобто пенсія за вислугу років не передбачена Законом № 1058-ІV.
Таким чином Відповідач прийняв хибне рішення та вважає, що Позивач здійснив перехід з одного виду пенсії на інший в рамках Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Із наведеного випливає, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший вид пенсій призначений цим же Законом.
Водночас, Позивачу, 01.2003 року було призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.
Тоді як за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV Позивач звернувся вперше.
Крім того, абз. 2 ч. 3 статті 45 Закону № 1058-IV, перебачено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Проте, Позивач жодним чином, не виявляв бажання щоб йому при призначення пенсії за віком, застосовувався показник середньої заробітної плати за 2007 рік.
По-третє, за правилами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV при призначенні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в тому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Необхідно зазначити, що з моменту виходу на пенсію 10.09.2003 і по 31.03.2008 Позивач працював та з його заробітної плати сплачувалися податки та загально-обов`язкові збори, у тому числі до ПФУ України.
загальна сума: 136 447,67 грн. - наведені дані містяться у картці персоніфікованого обліку Позивача, у якій відображаються відрахування до пенсійного фонду із заробітку пенсіонера.
Отже, для визначення розміру пенсії Позивача, необхідно враховувати середню заробітну плату (дохід), з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саму за 2011-2013 роки, тобто до 2014 року, коли Позивач звернувся за призначенням пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Обчислення розміру пенсії Позивача у відповідності до чинного пенсійного законодавства України тягне за собою нарахування Позивачу пенсії в значно більшому розмірі, ніж той, який було нараховано на даний час.
Позивач належним чином виконав свій обов`язок стосовно сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, працюючи та отримуючи заробітну плату, сплачував з неї страхові внески; натомість, його позбавлено права на рівноправність застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат.
Наведене свідчить про те, що Відповідач, приймаючи рішення стосовно застосування показника середньої заробітної плати за 2007 рік, порушує права Позивача, а відтак, є підстави для скасування даного рішення та зобов`язання Відповідача нарахувати Позивачу пенсію у відповідності до чинного пенсійного законодавства України.
Таким чином, дії Відповідача, щодо трактування даного процесу як переведення ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» вважає протиправними, оскільки 01.2003 року йому була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» він звернувся вперше.
За таких обставин Ірпінське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області не мало законних підстав для застосування частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV. Відповідно у відповідача були відсутні підстави для застосування показника заробітної плати за 2007 рік, оскільки відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», застосуванню підлягає показник середньої заробітної плати у галузях економіки по Україні за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011, 2012, 2013 роки.
У зв`язку з вищевикладеним просив суд зобов`язати Відповідача провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення, тобто 2011-2013 роки починаючи з 01.01.2017.
Відшкодувати ОСОБА_1 640,00 гривень (суму судового збору) з Державного бюджету України.
В процесі розгляду справи позивачем було подано заяву про уточнення позовних вимог за змістом якої вказує, що з 18.09.2014 йому призначено пенсію за віком.
На час звернення Позивача за пенсією за віком діяла редакція Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 07.07.2014.
І відповідно до ч.1 ст. 25 Закону України № 1058-IV від 07.07.2014 Коєфіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою:
Кс= СмхВС
___, де
100%х12
Кс-коефіцієнт страхового стажу;
См-сума місяців страхового стажу;
Вс-визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%.
У зв`язку з вищевикладеним просить суд зобов`язати Відповідача провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення, тобто 2011-2013 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% починаючи з 01.01.2017.
В судове засідання позивач не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. До суду від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі, позов підтримує у повному обсязі та просить його задовольнити.
В судове засідання відповідач свого представника не направив, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. В матеріалах справи міститься відзив на позовну заяву за змістом якого просять суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що підлягає до задоволення у повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з 25.10.1977 по 23.08.1991 рік проходив службу у Збройних Силах Радянського Союзу, а з 24.08.1991 по 14.01.2003 рік - у Збройних Силах України і був звільнений з військової служби наказом Ком. в/ч А-0799№ 9 від 14.01.2003.
З січня 2003 року Позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України № 2262/12). Військову пенсію отримував по 30.09.2014.
Позивачу з 18.09.2014 призначено пенсію за віком в розмірі 3 212,44 грн., згідно ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України № 1058-ІV), із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011, 2012 та 2013 роки.
Однак, Листом Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпінь Київської області № 9359/03 від 14.12.2016, Позивача було повідомлено про зменшення розміру пенсії до рівня 1 510,58 грн., без детального обґрунтування причин такого зменшення. Таким чином, Відповідач провів перерахунок розміру пенсії, застосував показник заробітної плати за 2007 рік, яка складала 1 197,91 грн.
Позивачу з 18.09.2014 йому призначено пенсію за віком.
На час звернення Позивача за пенсією за віком діяла редакція Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 07.07.2014.
І відповідно до ч.1 ст. 25 Закону України № 1058-IV від 07.07.2014 Коєфіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою:
Кс= СмхВС
___, де
100%х12
Кс-коефіцієнт страхового стажу;
См-сума місяців страхового стажу;
Вс-визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%.
Дії Відповідача щодо відмови у розрахунку Позивачеві пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за останні три роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком, суд вважає протиправними з наступних підстав.
Відповідно до ст. 45 ч.3 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз зазначеної норми свідчить про те, що нею регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на інший. Отже показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії за цим же Законом.
Однак судом встановлено, що до призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» Позивач отримував пенсію за другим законом - Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в зв`язку з чим призначення йому пенсії за віком не є переходом на інший вид пенсії у розумінні ст. 45 ч.3 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
З наведених вище підстав суд вважає, що дії Відповідача щодо відмови у розрахунку ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за останні три роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком, є протиправними.
Відповідно до ст. 40 ч.2 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається виходячи із середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Для поновлення порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2011-2013 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% починаючи з 01.01.2017. Стягненню з Відповідача на користь Позивача на підставі ст. 139 КАС України також підлягає судовий збір в сумі 640,00 грн.
Керуючись статтями 2, 5-10, 72-76, 90, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд -
в и р і ш и в:
Позовну заяву задовольнити у повному обсязі.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення, тобто 2011-2013 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% починаючи з 01.01.2017.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, місцезнаходження: м.Київ, Подільський район, ВУЛИЦЯ ЯРОСЛАВСЬКА, будинок 40, код ЄДРПОУ 22933548 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 судовий збір в сумі 640,00 (шістсот сорок гривень).
Копії рішення направити сторонам для відому.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: Л.П. Саранюк