
Справа № 420/386/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
17 січня 2020 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо порушення та змін строків, порядку та періоду перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії, встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262, постановами Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року, № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- зобов`язати ГУ ПФУ в Одеській області перерахувати призначену ОСОБА_2 із 01 січня 2018 року відповідно до вимог ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням встановлених при призначенні цієї пенсії 17.09.2013 року додаткових видів грошового забезпечення - надбавок, премій, та нових розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років.
Ухвалою суду від 21.01.2020 року позов залишено без руху та надано позивачу строк на усунення недоліків позову.
31.01.2020 року (вх. №4438/20) від позивача до суду надійшов уточнений адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 , що полягає у не включенні до розміру пенсії додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за умови режимних обмежень, допуск форми 2-15%; надбавку за особливо важливі завдання - 100%; надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення - 50%; надбавки за роботу з агентурою на конфіденційній основі -20%; надбавку за спеціальне завдання чи державну охорону -70%, та премії - 30%, що були встановлені на час призначення з урахуванням нових розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років 40%, починаючі з 01 січня 2018.
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року з урахуванням надбавки за умови режимних обмежень, допуск форми 2-15%; надбавки за особливо важливі завдання - 100%; надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення - 50%; надбавки за роботу з агентурою на конфіденційній основі - 20%; надбавки за спеціальне завдання чи державну охорону -70%, та премії - 30%, що були встановлені на час призначення з урахуванням нових розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років 40%.
Разом із уточненим адміністративним позовом позивачем надано до суду клопотання про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження та про витребування у відповідача доказів.
Таким чином, позивачем усунуто недоліки позовної заяви.
Підстава звернення до суду – позивач вважає, що суб`єкт владних повноважень порушив його права зменшенням розміру пенсії ОСОБА_1 , що полягає у не включенні до розміру пенсії додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за умови режимних обмежень, допуск форми 2-15%; надбавку за особливо важливі завдання - 100%; надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення - 50%; надбавки за роботу з агентурою на конфіденційній основі -20%; надбавки за спеціальне завдання чи державну охорону -70%, та премії - 30%, що були встановлені на час призначення з урахуванням нових розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років 40%, починаючі з 01 січня 2018.
В обґрунтування позовних вимог у позові вказано, що згідно довідки про перерахунок пенсії від 12 вересня 2017 року, починаючи з 20.08.2013 року, позивач отримує пенсію у розмірі 80% грошового забезпечення. При обчисленні пенсії позивача було враховано грошове забезпечення, яке складалось з наступних складових, у тому числі надбавок, премій, тощо: посадовий оклад - 1552 грн.; оклад за військове звання - 135 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40 % - 674,80 грн.; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, - 5288,96 грн., у т.ч.: надбавка за умови режимних обмежень, допуск форми 2-15%; надбавка за особливо важливі завдання -100%; надбавка за роботу з агентурою на конфіденційній основі – 20%; надбавка за спеціальне завдання чи державну охорону -70%; премія - 30%.
Як зазначено у позові, 12 грудня 2019 року позивач звернувся до відповідача (вх. № 3514/14-11 від 12.12.2019р.) та отримав завірену копію перерахунку пенсії з 01.01.2018 року (без номеру від 23.12.2019р.) за такими складовими: посадовий оклад 7640,00 грн.; оклад за військовим званням - 1480,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років (50%) - 4560,00 грн. Однак, в перерахунку пенсії відсутні додаткові види грошового забезпечення, які раніше враховувалися при розрахунку пенсії. Поштовим зв`язком ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою (вх.№3515/4-11 від 12.12.2019) року, про перерахунок його пенсії та обґрунтував її тим, що під час попереднього перерахунку, який мав місце у січні 2018 року, йому не було враховано зазначену вище середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці.
26.12.2019 року позивач отримав відповідь за підписом заступника начальника Головного управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області Ю. Пархоменка від 26.12.2019 року № 3514/ч-11, 3515/ч-11 на заяву про перерахунок пенсії, якою позивачу у перерахунку пенсії ОСОБА_1 було відмовлено.
Враховуючи вищевикладене, у зв`язку із тим, що протиправними діями відповідача було звужено, як зазначено у позові, обсяг прав позивача, ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з даним адміністративним позовом (уточненим) для їх захисту та відновлення.
Ухвалою суду від 05.02.2019 року судом прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії (в редакції уточнень вх. №4438/20 від 31.01.2020 року) і відкрито провадження в адміністративній справі.
Судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст.262 КАС України.
17.02.2020 року (вх. №7112/20) від представника відповідача надійшов відзив на позов разом із додатками, згідно переліку, який у ньому наведено (а.с.55-60).
У відзиві відповідач зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Як вказує відповідач, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 103 Головним управлінням в 2018 році проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу в сумі 7640 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в сумі 1480 грн. та надбавки за вислугу років в сумі 4560 грн.
У відзиві вказано, що уповноважені органи Пенсійного фонду України з 1 січня 2007 року здійснюють функції щодо призначення (перерахування) та виплати пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на підставі статті 99 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 “Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян”. На органи Пенсійного фонду покладено функції з призначення та перерахунку пенсій.
Як стверджує відповідач, згідно положень Порядку № 45 Головне управління здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноваженого структурного підрозділу, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку № 45.
Враховуючи, що на момент надання довідки Постановою № 103 було визначено, що перерахунок пенсії проводиться з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704, а також абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням, Службою безпеки України довідку надано лише з врахуванням зазначених цими нормативними актами видами грошового забезпечення.
Також, у відзиві вказано, що відповідно до пункту 9 порядку № 45 Головне управління має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак права самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, немає. Враховуючи, що Головним управлінням при перерахунку пенсії на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону № 2262, Постанови №704 та Постанови №103 враховано всі складові, зазначені в довідці, підстави для визнання дій Головного управління протиправними відсутні.
Враховуючи вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволення позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.
17.02.2020 року (вх. №7113/20) від представника відповідача до суду надійшли матеріали пенсійної справи позивача (а.с.61-80).
17.02.2020 (вх. №7114/20) від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження по справі №420/386/20 до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у справі №240/6263/18.
Ухвалою суду від 18.02.2020 року задоволено клопотання представника відповідача про зупинення провадження по справі №420/386/20 та зупинено провадження у справі № 420/386/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії до набрання чинності рішеннями Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18.
13.03.2019 року рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у зразковій справі №240/6263/18 (провадження №Пз/9901/1/19) відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат, про визнання дій неправомірними, зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії.
13.03.2020 року в Єдиному державному реєстрі судових рішень оприлюднено постанову Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 року у справі №240/6263/18 (Пз/9901/1/19), якою рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 13 березня 2019 року залишено без змін.
Оскільки станом на 23.03.2020 року відпали обставини, які слугували підставою для зупинення провадження по справі, ухвалою суду від 23.03.2020 року судом поновлено провадження по справі №420/386/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
Станом на дату вирішення даної адміністративної справи інших заяв по суті справи до суду не надходило, в тому числі,
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.1 ст.120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Згідно з ч.6 ст.120 КАС України якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день. Відповідно до ч.10 ст.120 КАС України зальних строків у цій адміністративній справі. Перебіг процесуальних строків продовжується з дня поновлення провадження.
З урахуванням положень ч.1 ст.120, ч.6 ст.120, ч.10 ст.120 КАС України, ст.258 КАС України, дана адміністративна справа вирішується судом у межах строку, визначеного ст. 258 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.
Відповідно до протоколу за пенсійною справою №1502012084 від 20.08.2013 року ОСОБА_1 з 20.08.2013 року призначено пенсію за вислугу років у розмірі 80% грошового забезпечення (а.с.62).
Згідно довідки №1315 за квітнень 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій згідно із постановою КМУ від 21.02.2018 №103 (а.с.16, 73), яка видана Управлінням Служби безпеки України в Одеській області ОСОБА_3 Францовичу, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою за нормами, чинними на 01.03.2018 року, за посадою заступник начальника відділу УСБУ становить усього 13680,00 грн.:
- посадовий оклад – 7640,00 грн.;
- оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник) – 1480,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (50%) – 4560,00 грн.
Судом встановлено, що 17 квітня 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі вищевказаної довідки було проведено перерахунок пенсії позивача (а.с.15,64) із сум грошового забезпечення: посадовий оклад – 7640,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник) – 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) – 4560,00 грн.; премія 0% - 0,00 грн., всього 13680,00 грн.
Основний розмір пенсії позивачу визначено у розмірі 70% грошового забезпечення (вислуга років 36) у розмірі 9576,00 грн.
Підсумок пенсії позивача (з надбавками) визначено у розмірі 9576,00 грн. та з урахуванням попередньої суми пенсії 6120,61 та підвищення 1727,7 (50% від 3455,39) сума пенсії позивача склала 7848,31 грн.
Також, з вказаного перерахунку пенсії позивача вбачається, що згідно постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року підвищення складає 3455,39 грн. та з нього виплачується: з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50% від підвищення – 1727,7 грн.; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року – щомісячно 75% від підвищення – 2591,54 грн.; з 01.01.2020 року 100% щомісячно від підвищення – 3455,39 грн.
12 грудня 2019 року позивач звернувся до відповідача (вх. № 3514/14-11 від 12.12.2019р.) із інформаційним запитом (а.с.13) у відповідь на який, як стверджує позивач, він отримав засвідчену копію перерахунку його пенсії з 01.01.2018 року (без номеру від 23.12.2019р.) за такими складовими: посадовий оклад 7640,00 грн.; оклад за військовим званням - 1480,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років (50%) - 4560,00 грн.
Також, судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою (вх.№3515/4-11 від 12.12.2019) року, про перерахунок його пенсії та обґрунтував її тим, що під час попереднього перерахунку, який мав місце у січні 2018 року, йому не було враховано середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (а.с.9-10).
У вказаній заяві позивач просив відповідача здійснити відповідний перерахунок його пенсії з 01.01.2018 року для чого включити під час перерахунку до розміру грошового забезпечення, з якого призначена пенсія також таку складову як середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення, встановлених йому при звільненні з військової служби в 2013 році.
26.12.2019 року у відповідь на вказану заяву Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на адресу позивача направлено лист №3514/Ч-11, 3515/Ч-11, в якому, зокрема, повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с.11-12)
Судом встановлено, що правомірність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії, який здійснено на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р. щодо зменшення з 01.01.2018 р. основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_3 з 80 відсотків на 70 відсотків грошового забезпечення була предметом розгляду по справі №420/2927/19.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.11.2019 року, яке набрало законної сили 27.12.2019 року визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії щодо зменшення з 01.01.2018 року основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_3 з 80 % на 70 % грошового забезпечення та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням основного розміру пенсії за вислугу років 80% від відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 року із врахуванням раніше виплачених сум.
В той же час, позивач, не погоджуючись з діями Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 , що полягає у не включенні до розміру пенсії додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за умови режимних обмежень, допуск форми 2-15%; надбавки за особливо важливі завдання - 100%; надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення - 50%; надбавки за роботу з агентурою на конфіденційній основі -20%; надбавки за спеціальне завдання чи державну охорону -70%, та премію - 30%, що були встановлені на час призначення з урахуванням нових розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років 40%, починаючі з 01 січня 2018, звернувся до суду із даним позовом (з урахуванням уточнень).
Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, судом встановлено наступні факти та обставини.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частинами другою та третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (в редакції від 24.02.2018) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктом 1 якої зобов`язав перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:
з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі по тексту - Порядок №45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з положеннями пунктів 1 - 5 Порядку № 45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою № 103 (тут і далі - у редакції, чинній на час перерахунку пенсії позивача), пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
ПФУ після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Судом встановлено, що Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 позов ОСОБА_4 до Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , про визнання постанови протиправною та нечинною в частині задовольнив: визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45; зобов`язав Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним і нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Відповідно до частини другої статті 255 КАС України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.
При цьому суд враховую, що зі скасуванням в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103, алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, передбачений у Постанові № 45, не змінився у зв`язку з прийняттям Постанови № 103.
Порядок № 45 в редакції до внесення змін Постановою № 103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням ПФУ.
Головні управління ПФУ здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форму довідки, в тому числі складові грошового забезпечення, наведено в додатку 2 до Порядку № 45. Відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.
При вирішенні даної адміністративної справи суд враховує, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом, підставами та механізмом проведення, порядком обчислення грошового забезпечення (складові, періоди які враховуються) та відповідно врегульовані різними нормами законодавства.
Як вже вказано вище, згідно з частиною другою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права, а не на момент призначення пенсії, та регламентовано нормами закону, чинного на час такого перерахунку.
Суд зазначає, що статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв`язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Врахування ж інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.
Відповідно до Порядку № 45 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від Одеського обласного військового комісаріату, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку № 45.
Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивача відповідач не має.
Як вже встановлено судом, згідно довідки №1315 за квітнень 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій згідно із постановою КМУ від 21.02.2018 №103 (а.с.16, 73), яка видана Управлінням Служби безпеки України в Одеській області ОСОБА_3 , відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою за нормами, чинними на 01.03.2018 року, за посадою заступник начальника відділу УСБУ становить усього 13680,00 грн.:
- посадовий оклад – 7640,00 грн.;
- оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник) – 1480,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (50%) – 4560,00 грн.
Вказана сума була врахована відповідачем для обчислення пенсії з 01 січня 2018 року, що відповідало вимогам чинного законодавства.
Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у рішенні від 13.03.2019 у зразковій справі №240/6263/18, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 року.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про правомірність дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії позивача без врахування додаткових видів грошового забезпечення, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у ОСОБА_1 права на перерахунок пенсії, а саме: Закону України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018).
Зважаючи на що, суд дійшов висновку про відсутність підставі для задоволення позовних вимог позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 , що полягає у не включенні до розміру пенсії додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за умови режимних обмежень, допуск форми 2-15%; надбавки за особливо важливі завдання - 100%; надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення - 50%; надбавки за роботу з агентурою на конфіденційній основі -20%; надбавки за спеціальне завдання чи державну охорону -70%, та премії - 30%, що були встановлені на час призначення з урахуванням нових розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років 40%, починаючі з 01 січня 2018 та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_3 з 01 січня 2018 року з урахуванням надбавки за умови режимних обмежень, допуск форми 2-15%; надбавки за особливо важливі завдання - 100%; надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення - 50%; надбавки за роботу з агентурою на конфіденційній основі - 20%; надбавки за спеціальне завдання чи державну охорону -70%, та премії - 30%, що були встановлені на час призначення з урахуванням нових розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років 40%.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, позовна заява ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 , що полягає у не включенні до розміру пенсії додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за умови режимних обмежень, допуск форми 2-15%; надбавки за особливо важливі завдання - 100%; надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення - 50%; надбавки за роботу з агентурою на конфіденційній основі -20%; надбавки за спеціальне завдання чи державну охорону -70%, та премії - 30%, що були встановлені на час призначення з урахуванням нових розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років 40%, починаючі з 01 січня 2018 та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_3 з 01 січня 2018 року з урахуванням надбавки за умови режимних обмежень, допуск форми 2-15%; надбавки за особливо важливі завдання - 100%; надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення - 50%; надбавки за роботу з агентурою на конфіденційній основі - 20%; надбавки за спеціальне завдання чи державну охорону -70%, та премії - 30%, що були встановлені на час призначення з урахуванням нових розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років 40% - відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 ; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 );
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул.Канатна, 83, м.Одеса, 65044; код ЄДРПОУ 20987385).
Суддя С.М. Корой
.