Рішення № 88768629, 15.04.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2020
Номер справи
420/3154/19
Номер документу
88768629
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/3154/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Бойко О.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність щодо непроведення та неперерахунку пенсії та зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019 р., -

І. Суть спору:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в якому просив:

1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо непроведення перерахунку розміру грошового забезпечення для перерахунку та виплати позивачеві пенсії з 05.03.2019р. з врахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років відповідно до Довідки військової частини А 4619 від 17.04.2019р. №295;

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 для цілей перерахунку його пенсії та виплачувати пенсію з 05.03.2019р. з врахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років відповідно до Довідки військової частини А 4619 від 17.04.2019р. №295 та прийняти відповідне рішення (розпорядження).

ІІ. Аргументи сторін

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.

Позивач отримує пенсію як особа з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІ.

Встановивши, що при перерахунку пенсії позивачеві з 05.03.2019р. не було враховано: надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавку за вислугу років, 23.04.2019р. позивач через свого представника звернувся до відповідача із заявою.

В зазначеній заяві позивач просив провести з 05.03.2019р. перерахунок та виплачувати з 05.03.2019р. пенсію з урахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавку за вислугу років відповідно до Довідки військової частини А 4619 від 17.04.2019р. №295.

15.05.2019 року відповідач своїм листом №982/Л-11 у задоволенні заяви відмовив через те, що, незважаючи на набрання рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва законної сили, роз`яснень Мінсоцполітики щодо даного питання до відповідача не надходило. Тому підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Позивач вважає таку бездіяльність з боку відповідача протиправною, оскільки рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018р., яке набрало законної сили 05.03.2019р., визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови Кабміну України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45.

Таким чином, вважає позивач, діє попередня редакція пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, відповідно до якої для перерахунку пенсій враховуються посадовий оклад за військовим спеціальним званням та відсоткова надбавка за вислугу років та інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення, додаткові види грошового забезпечення.

В свою чергу відповідно до абз. четвертого пп. 1 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, встановлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового та начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Згідно з п.1 розділу VI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року №260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов`язків.

Абз. четвертим п.1 телеграми Міністра оброни України від 28.12.2018р. №248/9240 з 01.01.2019р. встановлено надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі 65% посадового окладу, окладу за військове звання, надбавку за вислугу років. Як свідчить Довідка військової частини А 4619 від 17.04.2019р. №295 розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби за посадою (водія) гаражу відділу матеріально-технічного забезпечення військової частини А 4619 (на якій проходив службу позивач) з 01.01.2019р. складає 65% посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років.

Отже, на думку позивача, щомісячна надбавка за особливості проходження служби у розмірі 65% посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється перерахунок пенсії позивачеві з 05.03.2019р – дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва про визнання протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови Кабміну України від 21.02.2018р. №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45.

03.06.2019 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву, відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановив відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

18.06.2019 р. через канцелярію суду представник відповідача надав відзив на адміністративний позов, в якому у задоволенні позову просив відмовити з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов.

Відповідач зазначив, що після введення в дію постанови КМУ №103 від 21.02.2018 р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» головним управлінням було проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 15.06.2018р. за відповідною посадою «Водій гаражного відділу МТЗ з медичного складу» з урахуванням посадового окладу в сумі 2640 грн.., окладу за військовим (спеціальним) званням в сумі 600 грн. та набавки за вислугою років в сумі 972 грн.

Таким чином, на думку відповідача, у нього не було підстав для врахування довідки військової частини А4619 від 17.04.2019р. та здійснення на підставі неї перерахунку пенсії, оскільки на виконання Постанови КМУ №103 Одеським обласним військовим комісаріатом вже була надана довідка від 15.06.2018р. про розмір грошового забезпечення з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених Постановою КМУ №103. Інших постанов КМУ не приймав, а тому у відповідача відсутні підстави для перерахунку.

Щодо проведення перерахунку пенсії з врахуванням надбавки за особливості проходження служби відповідач зазначає, що він призначає пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції пенсійного фонду не належить.

Враховуючи, що відповідачем при перерахунку пенсії на виконання вимог ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови КМУ №704 від 30.07.207р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» та Постанови КМУ №103 враховані всі складові зазначені в довідці від 15.06.2018р., підстави для визнання протиправною бездіяльність відповідача відсутні. Оскільки рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3858/18 набрало законної сили 05.03.2019р., дії відповідача до цієї дати були законними.

Також відповідач зазначав, що відповідно до ч.4 ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ. Враховуючи, що після скасування ч.1 та 2 Постанови КМУ №103, КМУ новий порядок здійснення перерахунку пенсії з метою виконання положень Закону №2262-ХІІ та Постанови №704 прийнято не було, пенсію позивачу відповідач виплачує в розмірах передбачених Постановою №103.

Щодо зобов`язання прийняти Головним управлінням рішення щодо призначення, перерахунку пенсії відповідач зазначав, що оскільки позивач отримує пенсію на підставі Закону України №2262-ХІІ, то необхідно користуватися Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до зазначеного Закону, який затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1. Даним порядком не передбачено прийняття рішення головним управлінням про перерахунок чи відмову у перерахунку пенсії. Порядок №22-1, затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р., на який посилається позивач, не може бути застосований до даних правовідносин, оскільки стосується ЗУ «Про загальнообов`язкове державне страхування».

07.07.2019р. від позивача через канцелярію суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач не погоджувався з наведеними відповідачем у відзиві запереченнями, вважає їх необгрунтованими з аналогічних підстав, які позивач зазначив у своєму позові.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Справу суд розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

З`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення, свій висновок суд вмотивовує наступним чином.

ІІІ. Обставини, встановлені судом.

Старший солдат у відставці ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію як особа з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Відповідно до протоколу за пенсійною справою №1501021630 (Міноборони) від 07.05.2018р. позивачу нарахована пенсія з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад – 26401 грн., оклад за військове звання – 600 грн, процентна надбавка за вислугу років 30%) – 972 грн., премія – 0%, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 4212 грн. Основний розмір пенсії 60% грошового забезпечення – 2527 грн.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.11.2018р. у справі №1540/4509/18 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено:

« … визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо непроведення перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення ОСОБА_1 пенсії з 07.05.2018р. з врахуванням: щомісячної грошової винагороди відповідно до Довідки військової частини А4619 від 21.05.2018р. №15 про виплату грошового забезпечення за період з лютого 2016 року по січень 2018р. та Довідки військової частини А4619 від 20.07.2018р. №26 про сплату єдиного соціального внеску за період з лютого 2016р. по січень 2018р. ; грошової допомоги для оздоровлення відповідно до Довідки військової частини А4619 від 21.05.2018р. №15 про виплату грошового забезпечення за період з лютого 2016 року по січень 2018р. та Довідки військової частини А4619 від 20.07.2018р. №27 про сплату єдиного соціального внеску за період з лютого 2016р. по січень 2018р.; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до Довідки військової частини А4619 від 21.05.2018р. №15 про виплату грошового забезпечення за період з лютого 2016 року по січень 2018р. та Довідки військової частини А4619 від 20.07.2018р. №29 про сплату єдиного соціального внеску за період з лютого 2016р. по січень 2018р.; святкової премії до 25-річчя Збройних Сил України відповідно до Довідки військової частини А4619 від 21.05.2018р. №15 про виплату грошового забезпечення за період з лютого 2016 року по січень 2018р. та Довідки військової частини А4619 від 20.07.2018р. №28 про сплату єдиного соціального внеску за період з лютого 2016р. по січень 2018р., з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

- Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 07.05.2018р. з урахуванням щомісячної грошової винагороди відповідно до Довідки військової частини А4619 від 21.05.2018р. №15 про виплату грошового забезпечення за період з лютого 2016 року по січень 2018р. та Довідки військової частини А4619 від 20.07.2018р. №26 про сплату єдиного соціального внеску за період з лютого 2016р. по січень 2018р. ; грошової допомоги для оздоровлення відповідно до Довідки військової частини А4619 від 21.05.2018р. №15 про виплату грошового забезпечення за період з лютого 2016 року по січень 2018р. та Довідки військової частини А4619 від 20.07.2018р. №27 про сплату єдиного соціального внеску за період з лютого 2016р. по січень 2018р.; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до Довідки військової частини А4619 від 21.05.2018р. №15 про виплату грошового забезпечення за період з лютого 2016 року по січень 2018р. та Довідки військової частини А4619 від 20.07.2018р. №29 про сплату єдиного соціального внеску за період з лютого 2016р. по січень 2018р.; святкової премії до 25-річчя Збройних Сил України відповідно до Довідки військової частини А4619 від 21.05.2018р. №15 про виплату грошового забезпечення за період з лютого 2016 року по січень 2018р. та Довідки військової частини А4619 від 20.07.2018р. №28 про сплату єдиного соціального внеску за період з лютого 2016р. по січень 2018р., з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

Рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №1540/4509/18 набрало законної сили 21.01.2019р.

Відповідно до довідки військової частини А4619 від 17.04.2019р. №295, виданої позивачу згідно з п.1 телеграми Міністра оброни України №248/9240 від 28.11.2018р. розмір надбавки за особливості проходження служби водію гаражу відділу матеріально-технічного забезпечення військової частини А4619 (1644 медичного складу) І-го розряду Військово-медичного клінічного центру Південного регіону (на 275 ліжок) з 1 січня 2019р. складає 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років.

Встановивши, що при перерахунку пенсії позивачеві з 05.03.2019р. не було враховано: надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавку за вислугу років, 23.04.2019р. позивач через свого представника звернувся до відповідача із заявою.

В зазначеній заяві позивач просив провести з 05.03.2019р. перерахунок та виплачувати з 05.03.2019р. пенсію з урахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавку за вислугу років відповідно до Довідки військової частини А 4619 від 17.04.2019р. №295.

15.05.2019 року відповідач своїм листом №982/Л-11 у задоволенні заяви відмовив через те, що, незважаючи на набрання рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва законної сили, роз`яснень Мінсоцполітики щодо даного питання до відповідача не надходило. Тому підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

IV Джерела права та висновки суду.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі – Закон №2262-ХІІ) .

Відповідно до абз. третього ст.43 Закону №2262-ХІІ: «Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України».

Процитована вище норма права міститься у розділі V «Обчислення пенсії», в розділі, який визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складового забезпечення.

Аналогічний висновок зробив ВС у своїй постанові від 12.11.2019р. у справі №826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Відповідно до абз. першого та другого даної статті: «Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону».

Частиною четвертою статті 63 цього Закону України: « Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій».

За змістом наведеної норми Кабінет Міністрів України наділений повноваженнями на встановлення умов, порядку перерахунку пенсій, а також встановлення розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Відповідно до пункту 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (зі змінами) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (пункт 2); грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності (абзац перший пункту 4).

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено "Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103), відповідно до якого: пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1); Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (абзац перший пункту 5). У додатку №2 до вказаного Порядку визначалось, що довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій може включати посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавку за вислугу років у відсотковому відношенні.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (набрала чинності з 01.03.2018) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Також постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 встановлені такі додаткові види грошового забезпечення : надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6); надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпунктом 2 пункту 5).

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (набрала чинності 24.02.2018) постановлялось перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Постановою шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.02.2018 залишено без змін.

Таким чином, з 05.03.2019р. – дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва у справі №826/3858/18 діє редакція пункту 5 та додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Зокрема, відповідно до п.5 Порядку №45 (в редакції, яка діяла до змін, встановлених постановою КМУ №103) : «Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються».

У додатку №2 до вказаного Порядку (в редакції, яка діяла до змін, встановлених постановою КМУ №103) серед інших надбавок і доплат була передбачена надбавка за особливості проходження служби.

У зв`язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою з 01.03.2018 змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, в позивача виникло право на перерахунок пенсії.

Таким чином, враховуючи те, що рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18 набрало законної сили та є обов`язковим для виконання всіма на території України, а також враховуючи, що пенсійне забезпечення є соціальною гарантією держави, суд вважає, що з 05.03.2019р. тобто з дня набрання законної сили рішенням, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом №2262-ХІ з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. Адже відповідно до ст.370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності,- за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідність, встановлену законом.

Крім того, суд звертає увагу, що на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії (23.04.2019р.), вже набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м.Києва у справі №826/3858/18 (05.03.2019 р.). Також в наявності у відповідача була Довідка військової частини А 4619 від 17.04.2019р. №295, яка передбачала надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавку за вислугу років. Таким чином, у відповідача були підстави для здійснення перерахунку, а тому бездіяльність відповідача після 23.04.2019 р. (дата звернення позивача із заявою), суд вважає протиправною.

Також суд звертає увагу на те, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок 3-1, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р.

Відповідно до пункту 23 даного Порядку: «Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону (№2262-ХІ).

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії».

Отже, підставою для вчинення дій спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові ВС від 22.04.2014р. у справі №21-484а13 та у постанові ВС від 10.10.2019р. у справі №553/3619/16а.

Відповідно до ч.5 ст.13 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016р. №1402-VIII висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Частина 5 статті 242 КАС України встановлює, що при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Щодо посилань відповідача про неможливість прийняття рішення (розпорядження), суд вважає, що даний аргумент не грунтується на законних підставах.

Так, ст.66 Закону№2262-ХІІ визначає, що рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахування до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або суду.

В мотивувальній частині постанови Верховного Суду України від 22.04.2014р. по справі №21-484а13: « […] за результатами розгляду за яви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії.

Рішення про відмову із зазначенням причин орган ПФУ видає (надсилає) заявникові протягом 5 днів з дня його прийняття».

Враховуючи вищезазначені обставини, суд робить висновок про правомірність вимог позивача щодо зобов`язання відповідача провести перерахунок розміру грошового забезпечення для цілей перерахунку його пенсії та виплачувати пенсію з 05.03.2019р. з врахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років відповідно до Довідки військової частини А 4619 від 17.04.2019р. №295 та прийняти відповідне рішення (розпорядження).

Разом із позовною заявою позивач подав клопотання про негайне виконання рішення суду.

Відповідно до ч.1 статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про : присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць; Присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць, поновлення на посаді у відносинах публічної служби, припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності; уточнення списку виборців; усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань; накладення арешту на активи, що пов`язані із фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюції Ради безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них.

Згідно з п.1 ч.2 ст.371 КАС України, суд , який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це у рішенні, звернути до негайного виконання рішення у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.

Враховуючи те, що суд лише зобов`язав відповідача вчинити певні дії, у суду відсутні підстави, визначені у статті 371 КАС України.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Згідно з ч.1 статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт по виконання судового рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 139, 255, 293, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо непроведення перерахунку розміру грошового забезпечення для перерахунку та виплати позивачеві пенсії з 05.03.2019р. з врахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років відповідно до Довідки військової частини А 4619 від 17.04.2019р. №295;

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 для цілей перерахунку його пенсії та виплачувати пенсію з 05.03.2019р. з врахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років відповідно до Довідки військової частини А 4619 від 17.04.2019р. №295 та прийняти відповідне рішення (розпорядження).

4.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до суду звіт щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/3154/19 у строк протягом одного місяця з наступного дня за днем набрання цим рішенням законної сили.

5. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо справу розглянуто у порядку письмового провадження зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Суд зазначає, що під час карантину, встановленого постановою Кабінетом Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19”, строки на апеляційне оскарження, визначені КАС України продовжуються на строк дії карантину.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

6. Позивач- ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 .

Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса: вул. Канатна,83 , м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385.

Суддя О.Я. Бойко

.