Рішення № 88768539, 14.04.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2020
Номер справи
440/4940/19
Номер документу
88768539
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

14 квітня 2020 року м. ПолтаваСправа №440/4940/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами загального позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області до Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - виконавчий комітет Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

В С Т А Н О В И В:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Короткий зміст позовних вимог.

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (надалі - позивач, ГУДСНС у Полтавській області) звернулось до суду з позовом до Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області (надалі також відповідач), третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - виконавчий комітет Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області, у якому позивач просив застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення експлуатації будівлі сільської ради за адресою: 38023, Полтавська область, Шишацький район, с. Пришиб, вул. Полтавська, 7, до повного усунення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах 86, 87, 90, 92, 93, 94, 95, 96 опису виявлених порушень вимог законодавства Акта від 25.09.2019 №61, складеного за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що в ході проведеної планової перевірки щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки у діяльності Шишацької селищної ради виявлені порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, наявність яких є підставою для застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення експлуатації будівель.

2. Позиція відповідача.

Відповідач позов не визнав, надав до суду пояснення, у яких зазначив, що спірна будівля підлягає списанню за рішенням п`ятдесят першої сесії першого скликання Шишацької селищної ради від 19.02.2020 "Про надання дозволу на списання нерухомого майна комунальної власності селищної ради з балансу виконавчого комітету селищної ради", з урахуванням чого просив у задоволенні позовних вимог відмовити /а.с. 74/.

3. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.01.2020 продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять календарних днів з 17.02.2020.

У підготовчому засіданні 16.03.2020 суд протокольною ухвалою, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті.

У судове засідання 7.04.2020 учасники справи не з`явились.

Представник позивача надала суду клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження /а.с. 88/.

Відповідач та третя особа, будучи належним чином повідомленими про розгляд справи, що підтверджено рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень /а.с. 92, 93/, явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечили, причин неявки суду не повідомили, заяв чи клопотань не надали.

Згідно з частиною першою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

А відповідно до частини дев`ятої зазначеної статті, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, з огляду на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Відповідно до наказу ГУДСНС у Полтавській області від 20.06.2019 №204 та посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 16.09.2019 №61, провідним інспектором Шишацького районного сектору ГУДСНС у Полтавській області у період з 16 по 25 вересня 2019 року проведено планову перевірку щодо додержання Шишацькою селищною радою вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки /а.с. 19-22/.

Результати перевірки оформлені актом від 25.09.2019 №61 /а.с. 23-34/, у якому зафіксовано порушення відповідачем, окрім іншого, вимог Правил пожежної безпеки в України, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417 при експлуатації будівлі сільської ради у с. Пришиб Шишацького району Полтавської області по вул. Полтавській, 7, а саме:

- приміщення адміністративної будівлі не обладнані системою протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації);

- дерев`яні елементи покриття будівлі не оброблені засобами вогнезахисту;

- на фасаді будівлі не встановлено адресний вказівник (назва вулиці, номер будинку);

- в приміщеннях будівлі з`єднання проводів і кабелів виконане за допомогою скруток;

- в приміщеннях будівлі здійснюється експлуатація проводів з пошкодженою ізоляцією;

- в приміщеннях залу засідань будівлі допущено підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи та експлуатацію їх зі знятими ковпаками (розсіювачами);

- приміщення будівлі не забезпечені первинними засобами пожежегасіння;

- в будівлі не проведено замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання.

Акт підписано Головою Шишацької селищної ради ОСОБА_1 без зауважень, вчинено напис "Зі змістом акта згоден" /а.с. 33 - зворот/. Примірник акта вручено уповноваженій особі - Голові Шишацької селищної ради ОСОБА_1 . /а.с. 34/.

25.09.2019 відповідачу вручено обов`язковий до виконання припис від 25.09.2019 №57, яким зобов`язано Шишацьку селищну раду усунути виявлені порушення у строк до 25.04.2020 /а.с. 35-40/.

Крім того, вважаючи виявлені порушення такими, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, позивач звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення експлуатації будівлі сільської ради за адресою: 38023, Полтавська область, Шишацький район, с. Пришиб, вул. Полтавська, 7, до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Як визначено пунктом 21 частини першої статті 20 Кодексу цивільного захисту України, до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки.

Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

У відповідності до приписів пункту 1 частини першої статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Як визначено частиною другою статті 70 Кодексу цивільного захисту України, повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до пункту 4 розділу І Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 5.03.2015 №252/26697 (надалі - ППБУ), пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.

Згідно з пунктом 1 розділу VIII "Облік вибуття основних засобів" Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів суб`єктів державного сектору, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 №11, визнання об`єкта основних засобів активом суб`єкта державного сектору припиняється у разі його ліквідації, вибуття внаслідок продажу, передачі без оплати, нестачі або невідповідності критеріям визнання активом.

Відповідно до абзацу першого пункту 3 цього розділу, списанню підлягають основні засоби, що не можуть бути в установленому порядку відчужені, безоплатно передані та щодо яких не можуть бути застосовані інші способи управління (або їх застосування може бути економічно недоцільне), у разі, коли такі основні засоби морально чи фізично зношені, непридатні для подальшого використання суб`єктом державного сектору, зокрема у зв`язку з будівництвом, розширенням, реконструкцією і технічним переоснащенням, або пошкоджені внаслідок аварії чи стихійного лиха та відновленню не підлягають, або виявлені в результаті інвентаризації як нестача.

Пунктами 4 - 6, 9 розділу VIII "Облік вибуття основних засобів" Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів суб`єктів державного сектору передбачено, що для визначення непридатності основних засобів комісія, призначена керівником суб`єкта державного сектору: здійснює безпосередній огляд об`єкта, що підлягає списанню; встановлює причини невідповідності критеріям активу; визначає осіб, з вини яких відбулося передчасне вибуття основних засобів із експлуатації, вносить пропозиції щодо їх відповідальності; визначає можливість продажу (передачі) об`єкта іншим підприємствам, організаціям та установам або використання окремих вузлів, деталей, матеріалів, що можуть бути одержані при демонтажі, розбиранні (ліквідації) основних засобів, встановлює їх кількість і вартість; складає і підписує акти про списання основних засобів.

В актах про списання наводяться дані, що характеризують об`єкти основних засобів: найменування об`єкта, інвентарний (номенклатурний) номер, початок експлуатації об`єкта, первісна (переоцінена) вартість, сума нарахованого зносу, коротка характеристика об`єкта, причини вибуття тощо.

Складені комісією акти про списання основних засобів затверджуються керівником суб`єкта державного сектору.

Усі вузли, деталі, матеріали та агрегати розібраного та демонтованого обладнання, придатні для ремонту іншого обладнання чи для подальшого використання, а також матеріали, отримані в результаті списання основних засобів, оприбутковуються з відображенням на рахунках бухгалтерського обліку запасів. Отримані в результаті списання майна основні засоби оприбутковуються з відображенням на рахунках бухгалтерського обліку основних засобів. Непридатні для використання вузли, деталі, матеріали та агрегати оприбутковуються як вторинна сировина (металобрухт тощо). Оцінка придатних вузлів, деталей, матеріалів та агрегатів, отриманих в результаті списання основних засобів, проводиться у порядку, викладеному у пункті 15 розділу II Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів суб`єктів державного сектору, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 23 січня 2015 року № 11. Сума оприбуткованих матеріалів, отриманих від ліквідації та розбирання необоротних активів, які залишені для ремонту та інших потреб установи, визнається доходом спеціального фонду суб`єкта державного сектору. Вилучені після демонтажу та розбирання майна вузли, деталі, матеріали та агрегати, що містять дорогоцінні метали і дорогоцінне каміння, підлягають здачі суб`єктам господарювання, які провадять діяльність із збирання та первинної обробки брухту і відходів дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння на підставі ліцензій, одержаних відповідно до вимог Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності".

ОЦІНКА СУДОМ ОБСТАВИН СПРАВИ

Враховуючи вищенаведені положення Кодексу цивільного захисту України, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходів (перевірок), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

У свою чергу, визначальною умовою для звернення органу державного нагляду (контролю) до суду з позовом про застосування заходів реагування є наявність порушення суб`єктом господарювання вимог чинного законодавства.

Матеріалами справи підтверджено та не заперечувалось відповідачем, що за результатами проведення планової перевірки Шишацької селищної ради виявлено факти порушення останнім вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки щодо експлуатації будівлі сільської ради по вул. Полтавській, 7 у с. Пришиб Шишацького району Полтавської області.

Суд враховує, що виявлені порушення у своїй сукупності можуть призвести до виникнення пожежі, не дозволять вчасно її ліквідувати, призведуть до її стрімкого розвитку та потенційно загрожують життю і здоров`ю людей.

Відповідач у акті перевірки зазначив про згоду з виявленими порушеннями, у ході розгляду справи їх наявності не заперечував.

Разом з цим, відповідач надав суду копію рішення п`ятдесят першої сесії першого скликання Шишацької селищної ради від 19.02.2020 "Про надання дозволу на списання нерухомого майна комунальної власності селищної ради з балансу виконавчого комітету селищної ради", яким надано дозвіл виконкому селищної ради на списання нерухомого майна комунальної власності селищної ради - будинку старої сільської ради, що знаходиться по вул. Полтавській, 7 у с. Пришиб Шишацького району Полтавської області /а.с. 73/.

Крім того, на вимогу суду відповідач надав копію акта списання основних засобів (часткової ліквідації) від 5.03.2020 про списання будинку сільської ради з огляду на неможливість та недоцільність використання даної будівлі /а.с. 81-82/.

Оцінюючи надані відповідачем письмові докази, суд погоджується з доводами представника позивача про те, що матеріали справи не містять доказів об`єктивного фактичного припинення існування будівлі сільської ради та її використання для забезпечення потреб територіальної громади.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

А відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідачем не доведено, що ним вжито належних заходів щодо демонтажу будівлі (її знесення чи розбирання), відключення від електропостачання, виконання робіт з консервації чи вжиття інших дій задля унеможливлення використання приміщень сільської ради у будь-який спосіб без усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Так само, у матеріалах справи відсутні відомості про припинення права власності на будівлю сільської ради.

З огляду на викладені обставини, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, беручи до уваги створення потенційної небезпеки заподіяння шкоди життю і здоров`ю людей, та з метою недопущення спричинення такої шкоди, а також зважаючи на відсутність у суду доказів повного усунення порушень, виявлених в ході проведення планової перевірки, суд дійшов висновку про необхідність застосування до Шишацької селищної ради заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення експлуатації будівлі сільської ради за адресою: 38023, Полтавська область, Шишацький район, с. Пришиб, вул. Полтавська, 7, до повного усунення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах 86, 87, 90, 92, 93, 94, 95, 96 опису виявлених порушень вимог законодавства Акта від 25.09.2019 №61, складеного за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

При цьому суд виходить з того, що такий захід державного нагляду (контролю) спрямований на недопущення експлуатації будівлі із порушеннями, які у своїй сукупності створюють загрозу життю та здоров`ю людей, та водночас не зобов`язує відповідача усувати виявлені порушення у разі реалізації власником прийнятого рішення щодо припинення існування будівлі, а також не перешкоджає власнику вживати заходів щодо демонтажу такої будівлі.

Зважаючи на встановлені у ході розгляду фактичні обставини справи та беручи до уваги вищенаведені норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Згідно з частиною першою статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Суд вважає за доцільне встановити у судовому рішенні спосіб і порядок його виконання шляхом заборони Шишацькій селищній раді використання будинку сільської ради за адресою: 28023, Полтавська область, Шишацький район, с. Пришиб, вул. Полтавська, 7; не допускати у будинок людей, окрім тих, які вживають заходи щодо усунення порушень вимог пожежної безпеки, та відключити будинок від електропостачання.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Згідно з частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відповідні витрати у справі відсутні.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 139, 241-246, 372, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області до Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - виконавчий комітет Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити.

Застосувати до Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення експлуатації будівлі сільської ради за адресою: 38023, Полтавська область, Шишацький район, с. Пришиб, вул. Полтавська, 7, до повного усунення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах 86, 87, 90, 92, 93, 94, 95, 96 опису виявлених порушень вимог законодавства Акта від 25.09.2019 №61, складеного за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Встановити спосіб і порядок виконання рішення суду шляхом заборони Шишацькій селищній раді Шишацького району Полтавської області використання будинку сільської ради за адресою: 28023, Полтавська область, Шишацький район, с. Пришиб, вул. Полтавська, 7; не допускати у будинок людей, окрім тих, які вживають заходи щодо усунення порушень вимог пожежної безпеки, та відключити будинок від електропостачання.

Стягувач: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (код ЄДРПОУ 38610079; вул. Маршала Бірюзова, 26/1, м. Полтава, Полтавська область, 36007).

Боржник: Шишацька селищна рада Шишацького району Полтавської області (код ЄДРПОУ 21048749; вул. Корніліча, 5, смт Шишаки, Шишацький район, Полтавська область, 38000).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

За змістом пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України, у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30.03.2020 №540-ІХ, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк, визначений статтею 295 цього Кодексу, продовжується на строк дії такого карантину.

Суддя О.О. Кукоба