
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
13 квітня 2020 року о/об 09 год. 25 хв.Справа № 280/6430/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом Головного управління Держпраці у Запорізькій області (69032, м.Запоріжжя, вул.Північне шосе, буд.25; код ЄДРПОУ 39833546)
до 1.Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Мрія" (69098, м.Запоріжжя, вул.Полякова, буд.13-В; код ЄДРПОУ 40413159), 2.співвідповідача Запорізької міської ради (69105, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.206; код ЄДРПОУ 04053915).
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держпраці у Запорізькій області (надалі – позивач, ГУ Держпраці у Запорізькій області) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Мрія" (надалі – відповідач, ТОВ «КК «Мрія»), співвідповідача Запорізької міської ради (надалі – співвідповідач), в якому позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Мрія», а саме заборонити: експлуатацію пасажирських ліфтів у кількості 22 одиниці (реєстраційні №73961, №73962, №74244, №74239, №74189, №74128, №65683, №65682, №66180, №66181, №66182, №66774, №66773, №66772, №65809, №65596, №67218, №67219, №67220, №73694, №73695, №1-00984); експлуатацію системи газопостачання житлових будинків, без проведення технічного обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання.
У позові зазначено наступне. З 15.10.2019 по 21.10.2019 року відповідно до наказу ГУ Держпраці у Запорізькій області від 10.10.2019 за №1824 посадовими особами ГУ Держпраці у Запорізькій області було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки суб`єкта господарювання ТОВ «КК «Мрія» (код ЄДРПОУ 40413159), що знаходиться за адресою: вул.Полякова, 13В, м.Запоріжжя, 69098. Під час проведення перевірки було виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров`ю працюючих, а саме: 1) в роботі перебувають пасажирські ліфти у кількості 22 одиниці (реєстраційні №№ 73961, 73962, 74244, 74239, 74189, 74128, 65683, 65682, 66180, 66181, 66182, 66774, 66773, 66772, 65809, 65596, 67218, 67219, 67220, 73694, 73695, 1-00984), яким не проведено експертне обстеження після закінчення граничного строку експлуатації ліфтів, що є порушенням п.9.7.15 глави 9.7 розділу IX «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів», затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 за №190, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за №937/15628, НПАОП 0.00-1.02-08; 2) При експлуатації системи газопостачання житлових будинків, не проводиться технічне обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання, чим порушено вимоги п.5.4 р. V НПАОП 0.00-1.76-15. Враховуючи зазначене, у зв`язку з виникненням загрози життю та/або здоров`ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю працівників ТОВ «КК «Мрія», є підстави для зупинення робіт (виробництва): експлуатацію пасажирських ліфтів у кількості 22 одиниці (реєстраційні №№73961, 73962, 74244, 74239, 74189, 74128, 65683, 65682, 66180, 66181, 66182, 66774, 66773, 66772, 65809, 65596, 67218, 67219, 67220, 73694, 73695, 1-00984; експлуатацію системи газопостачання житлових будинків, без проведення технічного обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання.
Представник позивача підтримав позовні вимоги.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.138-141), в якому зазначено наступне. Згідно з Актами перевірок ГУ Держпраці у Запорізькій області проведеними 13.01.2020 та 05.02.2020, Акти за №11/2 та №45/2, в частині перевірки усунення суб`єктом господарювання порушень, зазначених в Приписі від 28.10.2019 №278 вказано, що проведено експертне обстеження ліфтів, які зазначені у Приписі. Також, управитель – ТОВ «КК «Мрія» не має жодного відношення до експлуатації систем газопостачання житлових будинків, не має права проводити технічне обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання та не має для цього відповідного технічного обладнання та кваліфікованого персоналу.
Представник відповідача проти позову заперечував.
Співвідповідачем подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.91-99), в якому зазначено наступне. Територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради не є власником спільного майна багатоквартирних будинків. Натомість, спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю його співвласників.
Представник співвідповідача проти позову заперечував.
Ухвалою судді від 26.12.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 13.01.2020.
13.01.2020 ухвалою суду відкладено підготовче судове засідання на 10.02.2020.
10.02.2020 ухвалою суду продовжено підготовче провадження та відкладено розгляд справи на 16.03.2020.
16.03.2020 ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 13.04.2020.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
У ст.13 Закону України «Про охорону праці» зазначено, що роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов`язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров`я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно з ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
У період з 15.10.2019 по 21.10.2019 позивачем проведено планову перевірку відповідача щодо дотримання вимог нормативно-правових актів України з охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої складено Акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 21.10.2019 за №278 (надалі – Акт перевірки від 21.10.2019 за №278) (а.с.24-31).
У розділі «V. Порушення вимог законодавства, які було виявлено під час перевірки» Акту перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 21.10.2019 за №278 наведено порушення виявлені під час перевірки, у тому числі: перебування в роботі пасажирських ліфтів у кількості 22 одиниць (реєстраційні №№ 73961, 73962, 74244, 74239, 74189, 74128, 65683, 65682, 66180, 66181, 66182, 66774, 66773, 66772, 65809, 65596, 67218, 67219, 67220, 73694, 73695, 1-00984), яким не проведено експертне обстеження після закінчення граничного строку експлуатації ліфтів, що є порушенням п.9.7.15 глави 9.7 розділу IX «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів», затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 за №190, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за №937/15628, НПАОП 0.00-1.02-08; експлуатація системи газопостачання житлових будинків без проведення технічного обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання, чим порушено вимоги п.5.4 р. V НПАОП 0.00-1.76-15.
Однак, у період з 13.01.2019 по 13.01.2020 позивачем проведено позапланову перевірку за бажанням відповідача в частині фактичного усунення порушень, зазначених в Акті перевірки від 21.10.2019 за №278, за результатами якої складено Акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 05.02.2020 за №45/2 (надалі – Акт перевірки від 05.02.2020 за №45/2) (а.с.117-125).
В Акті перевірки від 05.02.2020 за №45/2 зазначено: «… Під час перевірки було перевірено виконання пункту за №25 зазначеного в приписі №278 від 28.10.2019р. та встановлено, що ліфтам за реєстр.№№73961, 73962, 74244, 74239, 74189, 74128, 65683, 65682, 66180, 66181, 66182, 65596, 67218, 67219, 67220, 73694, 73695, 1-00984 проведено експертне обстеження після закінчення граничного строку експлуатації. …».
Також, у період з 29.12.2019 по 29.12.2019 позивачем проведено позапланову перевірку за бажанням відповідача в частині фактичного усунення порушень, зазначених в Акті перевірки від 21.10.2019 за №278, за результатами якої складено Акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 05.02.2020 за №11/2 (надалі – Акт перевірки від 13.01.2020 за №11/2) (а.с.143-151).
В Акті перевірки від 13.01.2020 за №11/2 зазначено: «… Під час перевірки було перевірено виконання пункту за №25 зазначеного в приписі №278 від 28.10.2019р. та встановлено, що ліфтам за реєстр.№73983, 73982, 73981, 74208, 74207, 66493 проведено експертне обстеження після закінчення граничного строку експлуатації. Ліфти за реєстр.№66774, 66773, 66772, 65809 передані у власність іншому суб`єкту господарювання (ОСББ « АДРЕСА_1 »). …».
Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем у повному обсязі усунуто порушення викладене в Акті перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 21.10.2019 за №278 щодо перебування в роботі пасажирських ліфтів у кількості 22 одиниць (реєстраційні №№ 73961, 73962, 74244, 74239, 74189, 74128, 65683, 65682, 66180, 66181, 66182, 66774, 66773, 66772, 65809, 65596, 67218, 67219, 67220, 73694, 73695, 1-00984), яким не проведено експертне обстеження після закінчення граничного строку експлуатації ліфтів.
На день вирішення спору по суті (13.04.2020) позивач протилежного суду не довів, переконливих доказів не усунення відповідачем зазначеного порушення – не надав.
Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем у повному обсязі усунуто вказане порушення викладене в Акті перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 21.10.2019 за №278.
Також, у ч.1 ст.2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» зазначено, що предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
Згідно з ч.3 ст.2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» норми цього Закону застосовуються з урахуванням особливостей, встановлених законами, що регулюють відносини у сферах постачання та розподілу електричної енергії і природного газу, постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» управитель багатоквартирного будинку зобов`язаний: забезпечувати належне утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території відповідно до нормативних вимог і договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, від власного імені укладати з підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг.
Як зазначено у п.5.4 розділу V «Правил безпеки систем газопостачання», затверджених 15.05.2015 наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості
України №285, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08.06.2015 за №674/27119, технічне обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання житлових і громадських будівель, комунально-побутових об`єктів невиробничого характеру здійснюється відповідно до вимог документації з експлуатації заводів-виробників газового обладнання на договірних засадах. Умови для технічного обслуговування забезпечуються власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) відповідно до вимог чинного законодавства України.
Згідно з п.4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, затвердженого 30.09.2015 постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1379/27824, газові мережі внутрішнього газопостачання – газові мережі від місця/точки приєднання об`єкта або земельної ділянки замовника до його газових приладів (пристроїв) включно або до системи газоспоживання третіх осіб (замовників, споживачів); газові мережі зовнішнього газопостачання – газові мережі від місця забезпечення потужності до місця/точки приєднання об`єкта або земельної ділянки замовника;
У ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» зазначено: «1. Одиниця виміру обсягу спожитого споживачем природного газу визначається правилами постачання природного газу, що затверджуються уповноваженим законом органом. 2. Постачання та розподіл природного газу мають забезпечуватися безперервно, з гарантованим рівнем безпеки та якості. Параметри якості природного газу та величини його тиску повинні відповідати нормативним документам у сфері стандартизації. Величина тиску газу не може бути меншою за мінімально допустиме значення, визначене нормативними та технічними документами на газові прилади і пристрої. 3. Для забезпечення безперервності та безпеки газопостачання оператор газорозподільної системи здійснює технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках. Види робіт, які входять до технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в нафтогазовому комплексі. Представник оператора газорозподільної системи має право доступу до житла, іншого об`єкта нерухомого майна для здійснення технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в такому будинку в порядку обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання, встановленому законодавством. Ремонт внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках (крім робіт, які входять до технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках) здійснюється за рахунок власників (співвласників) такого житлового, у тому числі багатоквартирного, будинку відповідно до кошторису, поданого оператором газорозподільної системи або іншим суб`єктом господарювання, який має дозвіл на проведення таких робіт, та затвердженого власником (співвласниками) будинку. 4. Постачання та розподіл природного газу споживачу здійснюються відповідно до типового договору, затвердженого Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. 5. Договір про постачання природного газу укладається лише в разі наявності у споживача або його постачальника договору про розподіл природного газу з відповідним оператором газорозподільної системи. …».
Позивачем не конкретизовано які саме роботи має проводити ТОВ «КК «Мрія» по технічному обслуговуванню внутрішніх газопроводів і газового обладнання та які саме роботи ТОВ «КК «Мрія» не провело.
Враховуючи матеріали справи та наведені норми права, суд вважає, що позивачем не доведено, що технічне обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання повинно здійснювати саме ТОВ «КК «Мрія», а не оператор газорозподільної системи.
За вказаних обставин суд не вбачає за можливе задовольнити позов та застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача судових витрат з відповідача, співвідповідача - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк, визначений ст.295 КАС України, а також інші процесуальні строки щодо апеляційного оскарження, продовжуються на строк дії такого карантину.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складено 13.04.2020.
Суддя О.О. Прасов