
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2020 р. Справа № 120/635/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши у м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом першого заступника керівника Могилів-Подільської місцевої прокуратури Вінницької області Цвігуна Богдана Олександровича в інтересах держави до Бабчинецької сільської ради Чернівецького району Вінницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
18.02.2020 до суду надійшла позовна заява першого заступника керівника Могилів-Подільської місцевої прокуратури Вінницької області Цвігуна Б.О. (далі - прокурор) в інтересах держави про визнання протиправною бездіяльність Бабчинецької сільської ради Чернівецького району Вінницької області (далі - Бабчинецька сільська рада) щодо не затвердження планів та не проведення інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населення, їх частин, а саме дитячих ігрових майданчиків в с. Бабчинці, що розташовані на території сільського парку по вул. Соборній та на території сільського парку по вул. Незалежності, та зобов`язання відповідача вчинити дії щодо розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населення, а саме дитячого ігрового майданчика, що розташований на території сільського парку по вул. Соборній в с. Бабчинці, та дитячого ігрового майданчика на території сільського парку по вул. Незалежності в с. Бабчинці, а також вирішити питання про проведення інвентаризації та паспортизації вказаних об`єктів благоустрою.
На підтримку заявлених позовних вимог прокурор зазначає, що під час проведення вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів на території Чернівецького району Вінницької області, Могилів-Подільською місцевою прокуратурою Вінницької області встановлено, що на території Бабчинецької сільської ради знаходяться два дитячі майданчики, балансоутримувачем яких є відповідний орган місцевого самоврядування. Проте всупереч вимогам чинного законодавства відповідач допускає бездіяльність, яка полягає у не прийнятті рішення про проведення технічної інвентаризації зазначених майданчиків. Крім того, відповідно до затвердженого плану сільською радою не проведено інвентаризацію та паспортизацію цих об`єктів благоустрою, в тому числі не затверджено технічні паспорти на них. Водночас така бездіяльність відповідача, який є відповідальним за забезпечення благоустрою на території відповідних населених пунктів, може негативно позначитися на технічному стані дитячих майданчиків та ставить під загрозу життя і здоров`я неповнолітніх громадян, які користуються ними. Відтак інтерес держави у цьому випадку полягає в захисті прав та інтересів невизначеної кількості дітей та підлітків, які проживають на території села Бабчинці Чернівецького району Вінницької області, що полягають у можливості користуватися безпечними ігровими об`єктами та обладнанням на дитячих майданчиках, а також запобігання можливим нещасним випадкам з травмування дітей. Крім того, прокурор зазначає, що в правовідносинах у сфері дотримання законодавства щодо благоустрою населених пунктів відсутній відповідний орган, який уповноважений державою представляти вказані інтереси в суді. Тому прокурор вважає, що з цих підстав він набуває статус позивача, який звертається до суду за захистом інтересів держави.
Ухвалою суду від 24.02.2020 позовну заяву прокурора прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін. Відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 2100106139557 копію ухвали суду від 24.02.2020 вручено відповідачу 28.02.2020.
Наказом Міністерства інфраструктури України № 958 від 28.11.2013 "Про затвердження Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень" встановлено нормативні строки пересилання поштових відправлень та поштових переказів, в тому числі рекомендованої письмової кореспонденції.
Так, відповідно до пункту 1 розділу ІІ вказаних Нормативів нормативний строк пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв`язку (без урахування вихідних днів об`єктів поштового зв`язку) становить: пп. 2) у межах області та між обласними центрами України (у тому числі для міст Києва, Сімферополя, Севастополя) - Д+3, де Д - день подання поштового відправлення до пересилання в об`єкті поштового зв`язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання; 3 - кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення.
При пересиланні рекомендованої письмової кореспонденції зазначений нормативний строк пересилання збільшуються на один день (пункт 2 Розділу ІІ Нормативів).
Отже, граничним днем отримання судом відзиву на позовну заяву слід вважати 23.03.2020 (у випадку якщо б відповідач направив його до суду поштовими засобами зв`язку за адресою свого місцезнаходження: вул. Незалежності, 13, с. Бабчинці, Чернівецький район, Вінницька область, 24132).
Втім, як у зазначений строк, так і станом на дату постановлення рішення, до суду не надходив відзив на позовну заяву.
Водночас суд враховує, що строк для подання відзиву у цій справі закінчився у відповідача до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року № 540-IX, що виключає можливість застосування положень пункту 9 цього Закону, згідно з якими у випадку неможливості виконання сторонами процесуального обов`язку щодо подання заяв по суті у строк, встановлений судом, такий строк продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.
З огляду на викладене суд, керуючись ч. 6 ст. 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
При цьому частиною четвертою статті 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Вивчивши матеріали справи, оцінивши надані прокурором докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що заявлені позовні вимоги належить задовольнити в повному обсязі з огляду на таке.
Встановлено, що на території Бабчинецької сільської ради розташовано два дитячі майданчики, а саме дитячий ігровий майданчик в с. Бабчинці на території сільського парку по вул. Соборна та дитячий ігровий майданчик в с. Бабчинці на території сільського парку по вул. Незалежності. Балансоутримувачем цих майданчиків є Бабчинецька сільська рада.
Відповідно до інформації, наданої Бабчинецькою сільською радою у листі за № 29 від 16.01.2020, вказані майданчики знаходяться на обліку основних засобів сільської ради, водночас їх паспортизація та інвентаризація не проведені.
Прокурор вважає неправомірною бездіяльність відповідача у не прийнятті рішення по розробленню та затвердженню планів технічної паспортизації та інвентаризації дитячих майданчиків, а також щодо вирішення питання про їх інвентаризацію та паспортизацію, в тому числі затвердження технічних паспортів на ці об`єкти благоустрою. Відтак, з метою захисту інтересів держави, що полягають у захисті прав та інтересів невизначеної кількості дітей та підлітків, які проживають на території сільської ради та користуються відповідними дитячими майданчиками, прокурор звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд керується такими мотивами.
Питання, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради, передбачені у статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Так, відповідно до п. 44 ч. 1 ст. 26 цього Закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Благоустроєм населених пунктів відповідно до визначення, закріпленого у статті 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об`єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об`єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об`єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об`єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов`язків суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
Відповідно до частин першої, другої статті 20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов`язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
Водночас в силу положень ч. 1 ст. 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб`єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об`єктів благоустрою.
За змістом пунктів 1, 2 частини першої статті 13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" об`єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування, майданчики та прибудинкові території.
Елементами (частинами) об`єктів благоустрою відповідно до пункту 8 частини першої статті 21 вказаного Закону є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Пунктом 5 частини другої статті 18 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об`єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
На виконання наведених вище положень статті 18 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція № 550).
Згідно з пунктом 1.3 Інструкції № 550 під паспортизацією об`єктів благоустрою необхідно розуміти складання технічних паспортів об`єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об`єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об`єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об`єкті благоустрою.
Відповідно до пункту 1.4 Інструкції № 550 технічна інвентаризація та паспортизація об`єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.
Пунктом 1.5 Інструкції № 550 передбачено, що технічна інвентаризація об`єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
З огляду на викладене суд зазначає, що організацію благоустрою територій Бабчинецької сільської ради повинен забезпечувати відповідач, до компетенції якого віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.
Для підтримання об`єктів благоустрою у належному стані Закон України "Про благоустрій населених пунктів" зобов`язує, зокрема, підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів проводити їх планову інвентаризацію та паспортизацію. Однією з необхідних умов для належного виконання цього обов`язку є наявність затвердженого плану проведення таких заходів з благоустрою населеного пункту.
За змістом наведених вище положень Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та прийнятої на його виконання Інструкції № 550, затвердження планів інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населених пунктів Бабчинецької сільської ради є компетенцією відповідача.
Крім того, саме на відповідача покладено обов`язок з вирішення питання про проведення технічної інвентаризації та паспортизації тих об`єктів благоустрою, що перебувають на балансі Бабчинецької сільської ради, в тому числі дитячих майданчиків в селі Бабчинці Чернівецького району Вінницької області.
За наведених обставин відсутність затверджених планових заходів щодо інвентаризації та паспортизації об`єкта благоустрою свідчить про протиправну бездіяльність відповідача та невиконання органом місцевого самоврядування контрольних функцій за технічним станом дитячих майданчиків. Крім того, зважаючи на цільове призначення зазначених об`єктів благоустрою, невиконання відповідачем своїх обов`язків у цій сфері призводить до порушення права користувачів цих об`єктів на безпечні умови для їх використання, життя, розвитку та здоров`я неповнолітніх дітей.
Згідно з ч. 2 ст. 31 Конвенції про права дитини, затвердженою Резолюцією 44/25 Генеральної Асамблеї ООН від 20.11.1989, яка набула чинності 02.09.1990 та ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789 XII (78912) від 27.09.1991, держави-учасниці поважають і заохочують право дитини на всебічну участь у культурному і творчому житті та сприяють наданню їй відповідних і рівних можливостей для культурної і творчої діяльності, дозвілля і відпочинку.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про охорону дитинства" держава гарантує дитині право на охорону здоров`я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров`я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.
Враховуючи з`ясовані обставини справи та факт неподання відзиву на позовну заяву, суд вважає доведеним, що на дату прийняття рішення у цій справі відповідач не усунув тих порушень вимог чинного законодавства у сфері благоустрою, які зумовили необхідність звернення прокурора до суду задля захисту інтересів держави.
Відтак позов прокурора належить задовольнити.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак сплачений позивачем судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись ст.ст. 46, 53, 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Бабчинецької сільської ради Чернівецького району Вінницької області щодо не затвердження планів та не проведення інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населення, їх частин, а саме дитячих ігрових майданчиків в с. Бабчинці, що розташовані на території сільського парку по вул. Соборній та на території сільського парку по вул. Незалежності.
Зобов`язати Бабчинецьку сільську раду Чернівецького району Вінницької області вчинити дії щодо розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населення, а саме дитячих ігрових майданчиків в с. Бабчинці, що розташовані на території сільського парку по вул. Соборній та на території сільського парку по вул. Незалежності, а також вирішити питання щодо проведення інвентаризації та паспортизації вказаних об`єктів благоустрою.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до п. 9 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року № 540-IX строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.
Інформація про учасників справи:
1) позивач: перший заступник керівника Могилів-Подільської місцевої прокуратури Вінницької області Цвігун Богдан Олександрович (службова адреса: вул. Покровської, 5, м. Могилів-Подільський, Вінницька область, 24000);
2) відповідач: Бабчинецька сільська рада Чернівецького району Вінницької області (код ЄДРПОУ 04326520, місцезнаходження: вул. Незалежності, 13, с. Бабчинці, Чернівецький район, Вінницька область, 24132).
Повне судове рішення складено та підписано суддею 15.04.2020.
Суддя Сало Павло Ігорович