Рішення № 88764551, 14.04.2020, Срібнянський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
14.04.2020
Номер справи
746/4/20
Номер документу
88764551
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 746/4/20

2/746/27/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" квітня 2020 р.

Срібнянський районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого судді Ходіч В.М.,

при секретарі Близнюк О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Срібне цивільну справу за позовом заступника керівника Прилуцької місцевої прокуратури Чернігівської області в інтересах держави до ОСОБА_1 , Срібнянської селищної ради Чернігівської області про визнання недійсним рішення Срібнянської селищної ради та скасування запису про державну реєстрацію права власності -

В С Т А Н О В И В :

Заступник керівника Прилуцької місцевої прокуратури Чернігівської області звернувся до суду з позовом в інтересах держави до ОСОБА_1 , Срібнянської селищної ради Чернігівської області в якому просить визнати недійсним рішення вісімнадцятої сесії сьомого скликання Срібнянської селищної ради від 22.03.2019 року «Про передачу безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства», яким затверджено проект землеустрою щодо відведення та передачі у власність ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га, з кадастровим номером 7425181000:04:001:0915, яка знаходиться на території Срібнянської селищної ради Олексинського старостинського округу Срібнянського району Чернігівської області та скасувати запис про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7425181000:04:001:0915 за ОСОБА_1 , що внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно під номером 30907751.

Свої вимоги обгрунтовує тим, що ОСОБА_1 на час отримання земельної ділянки (наказ від 21.12.2018 №25-10012/14-18-сг) використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок для даного виду використання (наказ від 11.12.2018 №25-9666/14-18-сг), тобто незаконно набув право власності на дві земельні ділянки одного виду використання. Вказане є підставою для визнання рішення недійсним та скасування реєстрації.

У судове засідання прокурор не з`явився, але надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився з невідомої суду причини, хоча повідомлявся про час та місце розгляду справи своєчасно і належним чином, що підтверджується поштовою кореспонденцією.

Представник відповідача Срібнянської селищної ради Чернігівської області у судове засідання не з`явився, у наданій суду заяві просять справу розглянути за відсутності їх представника, позовні вимоги визнають у повному обсязі.

Представник 3-ї особи СТОВ «Батьківщина» в судове засідання не з`явився, причина неявки суду невідома, хоча належним чином повідомлялися про місце та час розгляду справи, що підтверджується поштовою кореспонденцією.

Представник 3-ї особи Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області у судове засідання не з`явився, надали заяву про розгляд справи за відсутності їх представника та у наданих письмових поясненнях зазначили, що право власності виникає на підставі державної реєстрації даного права. Під час реєстрації права власності на нерухоме майно перевіряється особа заявника та документи які подаються особою. Реєстратор не перевірив особу, тому саме реєстратор повинен бути відповідачем по справі. Також, на їх думку, позовна вимога про скасування запису про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку не може бути задоволена, бо відповідно до ч.3 ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції Закону № 340-ІХ від 05.12.2019) відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Судом встановлені наступні фактичні обставини справи.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно 25.03.2019 року реєстратором Срібнянської селищної ради Срібнянського району Чернігівської області було проведено реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 2 га, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Срібнянської селищної ради Олексинського старостинського округу Срібнянського району Чернігівської області, кадастровий номер 7425181000:04:001:0915, власник земельної ділянки ОСОБА_1 (а.с.15-17).

Згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно ОСОБА_1 на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 11.12.2018 №25-9666/14-18-сг отримав у приватну власність (16.01.2019) земельну ділянку площею 2 га, кадастровий номер 7424180300:06:000:1386, для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Білорічицької сільської ради Прилуцького району Чернігівської області та на підставі договору купівлі-продажу 01.02.2019 року право власності на земельну ділянку площею 2 га, кадастровий номер 7424180300:06:000:1386, для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Білорічицької сільської ради Прилуцького району Чернігівської області, ОСОБА_1 припинено (а.с.18-19, 80-81).

22.03.2019 року рішенням вісімнадцятої сесії сьомого скликання Срібнянської селищної ради «Про передачу безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 та передано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 2 га, з кадастровим номером 7425181000:04:001:0915, яка знаходиться на території Срібнянської селищної ради Олексинського старостинського округу Срібнянського району Чернігівської області (а.с.26).

На підставі даного рішення проведена реєстрація права власності. Отже, ОСОБА_1 на час отримання земельної ділянки використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок для даного виду використання, що є підставою для визнання рішення недійсним.

Згідно з ст.116 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Відповідно до п.б ч.1 ст.121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ч.ч.6, 7 ст.118 Земельного Кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Частиною 3 статті 123 ЗК України, передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до ч.3 ст.228 ЦК України, у разі недодержання вимоги щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний недійсним.

Як вбачається з матеріалів справи вісімнадцята сесія сьомого скликання Срібнянської селищної ради при розгляді заяви ОСОБА_1 від 22.03.2019 не дотрималася вимог ч.4 ст.116 Земельного Кодексу України, а саме не перевірила чи є у ОСОБА_1 на той час право на безкоштовну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у розмірі 2 га та винесла рішення з порушенням земельного законодавства.

Враховуючи, що передача земельної ділянки по одному виду використання в межах норм визначених Земельним Кодексом України, повторно безоплатно у власність громадян законодавчо не передбачено, суд вважає, що вісімнадцята сесія сьомого скликання Срібнянської селищної ради при вирішенні питання про передачу земельної ділянки ОСОБА_1 та видачі рішення від 22.03.2019 не дотрималася вимог ч.4 ст.116 Земельного Кодексу України, що призвело до порушення прав держави на законне володіння земельною ділянкою, а тому позовні вимоги про визнання недійсним вищезазначеного рішення підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.4, ст.5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державній реєстрації прав підлягають - право власності.

У Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки.

Згідно з ч.ч.1, 3 ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», за результатом розгляду документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор на підставі прийнятого ним рішення про державну реєстрацію прав вносить відомості про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру прав.

У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.

За таких обставин, рішення про державну реєстрацію права власності під номером 30907751 підлягає скасуванню.

Статтею 131-1 Конституції України передбачено, що на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Дана норма ст.23 Закону України «Про прокуратуру» кореспондує ст.56 ЦПК України.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 №3-рп/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо).

Відповідно до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влавди з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання додержання законності передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності, яке проведене з грубим порушенням вимог чинного законодавства.

Питання судових витрат вирішити відповідно до ст.141 ЦПК України.

Керуючись ст. ст.263-265 , 268 ЦПК України , суд

У Х В А Л И В :

Позовну заяву заступника керівника Прилуцької місцевої прокуратури Чернігівської області в інтересах держави до ОСОБА_1 , Срібнянської селищної ради Чернігівської області про визнання недійсним рішення Срібнянської селищної ради та скасування запису про державну реєстрацію права власності задовольнити.

Визнати недійсним рішення вісімнадцятої сесії сьомого скликання Срібнянської селищної ради Чернігівської області від 22.03.2019 «Про передачу безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства», яким затверджено проект землеустрою щодо відведення та передачі у власність ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га, з кадастровим номером 7425181000:04:001:0915, яка знаходиться на території Срібнянської селищної ради Олексинського старостинського округу Срібнянського району Чернігівської області.

Скасувати запис про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7425181000:04:001:0915 за ОСОБА_1 , що внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно під номером 30907751.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) на користь прокуратури Чернігівської області (р/р НОМЕР_2 , МФО 820172, код ЄДРПОУ 02910114, банк Державна казначейська служба України м.Київ, отримувач прокуратура Чернігівської області) 2102,00 грн. в рахунок повернення коштів за судовий збір сплачений при подачі позовної заяви.

Стягнути з Срібнянської селищної ради Чернігівської області (код ЄДРПОУ 04412573, місце знаходження смт Срібне, Чернігівська область, вул.Миру,43а) на користь прокуратури Чернігівської області (р/р НОМЕР_2 , МФО 820172, код ЄДРПОУ 02910114, банк Державна казначейська служба України м.Київ, отримувач прокуратура Чернігівської області) 2102,00 грн. в рахунок повернення коштів за судовий збір сплачений при подачі позовної заяви.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Срібнянський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19), строки щодо апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.

Суддя В.М. Ходіч