Рішення № 88763496, 06.04.2020, Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
06.04.2020
Номер справи
576/2721/19
Номер документу
88763496
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 576/2721/19

Провадження № 2/576/111/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2020 року м. Глухів

Глухівський міськрайонний суд Сумської області у складі:

головуючого судді Мазура С.А.,

за участі:

секретаря Пугач В.Л.,

представника позивача Губенко В.Г.

відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Глухівський тепловий район» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиту теплову енергію та справу №576/109/20, №2/576/145/20 за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Комунального Підприємства «Глухівський тепловий район» про встановлення факту неможливості та ненадання послуги з теплопостачання КП «Тепловий район» позивачу, відсутності права стягнення плати за ненадані послуги та як наслідок відсутність боргу з боку позивача,-

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Глухівський тепловий район» (далі - Позивач) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - Відповідач) про стягнення заборгованості за спожиту теплову енергію.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що Комунальне підприємство «Глухівський тепловий район» надає населенню послуги з централізованого теплопостачання в т.ч. і в квартиру Відповідача, згідно довідки Виконавчого комітету Глухівської міської ради №02-35/01/2732 від 17.12.2019 де зареєстрований: ОСОБА_1 . Зазначає, що Відповідач уникає зустрічей з працівниками підприємства та відмовляється від підписання договору, хоча фактично продовжує отримувати послуги з централізованого опалення та обслуговування внутрішньо-будинкових систем ЦО. КП «Глухівський тепловий район» визнаний монополістом в сфері надання послуг з централізованого опалення та обслуговування внутрішньо-будинкових систем ЦО м. Глухів, отже іншої організації, яка б надавала послуги в дану квартиру наймачем, якої є відповідач ОСОБА_1 , немає в м. Глухів. Укладення договору є обов`язком споживача, а відмова від укладення договору не є підставою від звільнення від сплати за спожиті послуги. Крім того, позивач зазначає, що за період з січня 2017 року станом на 1 грудня 2019 року відповідач не сплачує за отриману теплову енергію, несплатою за спожиті послуги відповідач завдає йому збитків на суму 33426,12 грн., а тому просить стягнути з відповідача на його користь заборгованість за спожиту теплову енергію в сумі 33426, 12 грн. та судовий збір.

21.02.2020 року від Відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому зазначає, що на виконання протоколу постійно діючої комісії при виконкомі Глухівської міської ради від 04 листопада 2003 року, він самостійно 11.10.2011 року відключив радіатори опалення в квартирі від транзитних стоякових мереж, договору з Позивачем не укладав, послуги в його квартиру не надавались, оскільки нормативна температура в опалювальний період не відповідала нормативами визначеним відповідно до діючої в спірний період Постанови № 151 від 17.02.2010 «Про затвердження Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення…». Розрахунок наданий Відповідачем не відповідає методології розрахунків, оскільки в квартиру не було надано відповідна кількість тепла, а підведення до квартири інженерних мереж не свідчить про можливість надання відповідної кількості тепла. Вважає, що відсутні докази надання послуг Позивачем, а тому просить суд відмовити у задоволенні позову.

Позивач 18.02.2020 надіслав відповідь на відзив в якому зазначив, що КП «Глухівський тепловий район» не погоджується з доводами наведеними у відзиві на позовну заяву, вважає їх без підставними, а позов таким який підлягає задоволенню у повному обсязі, щодо стягнення заборгованості з ОСОБА_1 в сумі 33 426,12 грн. Так, Позивач зазначив, що питання відключення мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в багатоповерхових житлових будинках регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовід ведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.05 № 630, та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі-Порядок), який затверджено наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22.11.05 №4 (із змінами, внесеними наказом Мінжитлокомунгоспу від 06.11.07 № 169). На цей час набрав чинності та діє Наказ №169 від 26.07.2019 року Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства «Про затвердження Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води». Порядок від 2005 року визначає процедуру надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання (далі - ЦО і ГВП) окремого житлового будинку при відмові споживачів від ЦО і ГВП. Внесені зміни унеможливлюють відключення від ЦО і ГВП окремих квартир у багатоквартирному будинку і передбачають можливість відключення від централізованого опалення та гарячого водопостачання будинку в цілому за рішенням загальних зборів, за згодою всіх власників (уповноважених осіб власників) приміщень у житловому будинку.

Згідно до п. 24-26 Правил, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється. Відповідач ніколи не мав дозволу на відключення квартири від мережі централізованого опалення при встановленні індивідуальних приладів опалення виданий органами місцевого самоврядування, згідно до п. 26. «Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена, затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання", схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення» Постанови 630 від 21.07.2005.

Згідно з Правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій, затвердженими наказом Держжитлокомунгоспу від 17.05.05 № 76, переобладнання - улаштування індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних та газових приладів; влаштування і переустаткування туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів. Зняті прилади опалення у квартирі Відповідача - це самовільне переобладнання централізованої системи опалення будинку.

Відповідно до пункту 1.4.4. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005 № 76. переобладнання та перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що погіршує умови експлуатації і проживання всіх або окремих громадян у будинку або квартирі, не допускається. Згідно з п. 1.4.6. зазначених Правил Власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання та перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов`язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану. Відповідно до п. 12 Правил про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.05 № 630 «У разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з їх показаннями пропорційно опалюваній площі (об`єму) квартири (будинку садибного типу) за умови здійснення власником, балансоутримувачем будинку та/або виконавцем заходів з утеплення місць загального користування будинку». 23.08.2016 будинок АДРЕСА_1 було обладнано загально-будинковим приладом обліку, лічильником тепла, відповідно до показників даного приладу обліку всі мешканці будинку справляють плату за отримані послуги. Що стосується перевірки, якісних показників в опаленні квартири належної ОСОБА_1 , то заяв до підприємства, про не надання та надання послуг не належної якості з відповідного за період з 2017 по 2020 рік, що розглядається в справі заяв до підприємства Відповідач не звертався, а тому перерахунок чи зменшення розміру нарахувань є недоведеними. Про не надання послуг або ненадання їх відповідної якості, даний обов`язок Законом покладено на Споживача згідно до статті 27 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги»- порядок оформлення претензій. Крім того Позивач зазначає, що відповідно до чинного законодавства, Закону України «про житлово-комунальні послуги» ст.11 ч.5 «Відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача) від укладання договору з виконавцем комунальної послуги не звільняє його від обов`язку оплати фактично спожитої комунальної послуги, наданої таким виконавцем».

Згідно до статей 39 - 40 «Правил надання послуги з постачання теплової енергії» затверджених Постановою Кабінету міністрів №830 від 21.08.2019 року:

39. Споживач не звільняється від оплати послуги, отриманої ним до укладення відповідного договору.

Споживач не звільняється від оплати послуги за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (на іншому об`єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб.

40. Споживач не звільняється від оплати послуги у разі самовільного (без дотримання встановленої законодавством процедури) відключення (відокремлення) квартири або нежитлового приміщення від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання).

Що стосується порядку нарахування за послуги з теплопостачання та затвердження тарифів на послуги; всі тарифи відповідно до яких було нараховано заборгованість за спожиті послуги були наведені в розрахунку заборгованості, також вони публічно оприлюднені на сайті НКРЕКП, яке затверджувало тарифи, а також на сайті міської ради, яка здійснювала коригування тарифу на підставі змін статей витрат складової тарифу.

Вважає, що Відповідач вчинив незаконні дії щодо відключення квартири від мережі централізованого опалення, не маючи на то дозволу органу місцевого самоврядування, чим самостійно погіршив собі умови проживання. Крім того, до повноважень комісії з реструктуризації заборгованості не належить право надавати дозвіл на встановлення приладів індивідуального опалення, оскільки це компетенція постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП.

25.02.2020 від ОСОБА_1 надійшли письмові заперечення на відповідь на відзив в яких останній зазначив, що Позивачем на надано доказів надання якісних послуг теплопостачання в його квартиру та суть яких зводиться до наданого відзиву на позов.

Крім того, 20.01.2020 до суду надійшла зустрічна позовна заява ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Глухівський тепловий район» про встановлення факту неможливості та ненадання послуги з теплопостачання КП «Тепловий район» позивачу, відсутності права стягнення плати за ненадані послуги, так як наслідок відсутності боргу з боку позивача. Свою заяву обґрунтовує тим, що відповідно до протоколу постійно діючої комісії при виконкомі Глухівської міської ради від 04 листопада 2003 року було прийнято рішення: «виробничому ремонтному житлово-експлуатаційному підприємству здійснити заходи по відключенню мереж теплопостачання, згідно особистої наданої ним заяви керівнику підприємства. Також зазначає, що згідно з чинним на час складання протоколу законодавством, а саме п.9 Постанови КМУ № 1497 від 30.12.1997 «Про затвердження Правил надання населенню послуг з водо-, теплопостачання та водовідведення», органами місцевого самоврядування було дозволено приймати рішення щодо відключення індивідуальних споживачів від централізованого опалення внаслідок заборгованості. Протокол було надано виконавцю послуги, на той час виробничому ремонтному житлово-експлуатаційному підприємству, яке припис не виконало. Зазначений протокол він отримав у 2010 році, та виконав припис Протоколу та чинного на час видання протоколу законодавства, та за власні кошти здійснив відключення від системи центрального опалення. Зазначений протокол та його дії не були оскаржені в судовому порядку та його дії не були заборонені законодавством. Також посилається на те, що керівництво відповідача було належним чином проінформовано про здійснення ним відключення квартири АДРЕСА_2 , від мереж центрального опалення. Відповідач належним чином отримав його заяву 13.10.2011 та жодним чином не відреагував, та посадову особу ним не було направлено для складання акту про відключення від мережі центрального опалення. Факт відключення ні в судовому, ні в досудовому порядку не оскаржено, будь-яких заперечень/скарг щодо відключення зазначеної вище квартири від центрального опалення від відповідача чи інших осіб - не надходило. З 11.10.2011 радіатори опалення відключено від транзитних стоянкових мереж. В подальшому було складено акт обстеження системи теплопостачання квартири АДРЕСА_2 , від 03.04.2013. Батареї опалення у зазначеній вище квартирі залишаються від`ємними від мережі центрального опалення з 11.10.2011. Просить суд встановити факт ненадання та неможливості надання послуги відповідачем до його квартири від 11.10.2011, а також відмовити КП «Глухівський тепловий район» у стягненні з нього суми коштів у розмірі 33426,12 грн.

18.02.2020 від Позивача за первісним позовом надійшов відзив до зустрічного позову Відповідача суть яких зводиться до наданої відповіді на позов.

Крім того, ОСОБА_1 надав відповідь на відзив до поданого ним зустрічного позову, в якому просить суд врахувати проведені ним розрахунки обсягу наданого тепла в його квартиру за формулою Стефана Больцмана відповідно до якого вартість спожитого тепла у спірний період становить 20.5 грн. за 2017 рік, 23 грн. за 2018 рік та 27 грн. за 2019 рік.

Представник позивача за первісним позовом та представник відповідача за зустрічним позовом Губенко В.Г. у судовому засіданні повністю підтримав позовні вимоги, пояснивши, що в квартиру АДРЕСА_2 подається тепло до самого багатоквартирного будинку і нарахування плати за спожиту теплову енергію відбується згідно приладу комерційного обліку тепла встановленого у вказаному будинку відповідно до спожитого тепла будинком в цілому. ОСОБА_1 не погоджується укладати договір з КП «Глухівський тепловий район», про що міститься відповідна заява, а самовільне відключення від централізованого опалення не звільняє останнього від сплати боргу за наданні послуги.

Відповідач за первісним позовом та позивач за зустрічним позовом ОСОБА_1 в судовому засіданні позов не визнав, проти позову заперечував, вважає, що в позові слід відмовити, оскільки доводи позивача безпідставні, послуги йому не надавались, температура в квартирі не відповідає встановленим нормам, а тому в позові просив суд відмовити задовольнивши його зустрічний позов.

Дослідивши подані сторонами докази, заслухавши пояснення сторін, суд приходить до наступного.

Відповідно до частини 1 статті 4 Цивільного процесуального кодексу України (далі- ЦПК України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Як встановлено судом КП «Глухівський тепловий район» надає у місті Глухові Сумської області послуги з тепло- та гарячого водопостачання, в тому числі й у квартиру АДРЕСА_2 , наймачем якої є ОСОБА_1

Договір про надання послуг з тепло- та гарячого водопостачання між сторонами не укладався.

Заборгованість ОСОБА_1 за опалення та гаряче водопостачання за період з січня 2017 року до 01 грудня 2019 року становить 33 426 грн 12 коп., що підтверджується наданим позивачем розрахунком заборгованості (а.с. 4).

Сторонами на заперечувалось, що на початку жовтня 2011 року ОСОБА_1 самовільно відключив квартиру АДРЕСА_2 від мережі централізованого опалення.

Відповідно до частин першої-третьої статті 13 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах.

Згідно з пунктами 24, 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі - Правила № 630), споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Частиною шостою статті 19 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Пунктом 26 Правил № 630 передбачено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Згідно з пунктами 2.6, 2.7 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 діючого на момент виникнення спірних відносин (далі - Порядок), по закінченню робіт складається акт про відключення будинку від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання і в десятиденний термін подається заявником до постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

Пунктом 13 діючого Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2019 № 169 (далі - Порядок 169), передбачено, що після завершення робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП складається акт про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води - по одному примірнику для власника, представника виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представника виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також для іншого суб`єкта господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу.

Тобто єдиною законною підставою для відключення окремих житлових будинків і квартир від мереж централізованого опалення є відповідний акт щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води. Інших підстав чинне законодавство не передбачає.

Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року № 169, який діяв на момент виникнення спірних відносин, було внесено зміни, які унеможливлюють відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку і дозволяють таке відключення лише щодо будинку в цілому.

Крім того, діючим Порядком № 169 пунктом 1 передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Матеріали справи не містять відповідної проектної документації, яка б засвідчувала факт відключення квартири відповідача від мережі централізованого теплопостачання та доказів ненадання йому послуг з постачання тепла, чи відключення половини квартир в даному будинку.

Разом з тим судом встановлено, що у 2003 році на засіданні постійно діючої комісії при виконкомі міської ради з розгляду питань реструктуризації заборгованості з квартирної плати та плати за комунальні послуги в присутності ОСОБА_1 розглядалося питання щодо наявності в нього заборгованості за теплопостачання в розмірі 3 040 грн. Під час розгляду зазначеного питання ОСОБА_1 відмовився від споживання цих послуг, їх оплати та укладення договору про реструктуризацію заборгованості, у зв`язку з чим комісією було прийнято рішення щодо здійснення заходів з відключення мережі теплопостачання на підставі заяви ОСОБА_1 (а.с. 25)

Однак в матеріалах справи відсутні докази відключення квартири ОСОБА_1 від мережі теплопостачання у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про теплопостачання» місцева (розподільча) теплова мережа - сукупність енергетичних установок, обладнання і трубопроводів, яка забезпечує транспортування теплоносія від джерела теплової енергії, центрального теплового пункту або магістральної теплової мережі до теплового вводу споживача.

Згідно з пунктом 22 Правил № 630 точками розподілу у багатоквартирному будинку, в яких здійснюється передача послуги централізованого опалення від виконавця споживачеві, є відгалуження від стояків у межах квартири.

Підведення централізованого опалення до стояка в межах квартири ОСОБА_1 свідчить про виконання послуг КП «Глухівський тепловий район». Таким чином КП «Глухівський тепловий район» виконало свої зобов`язання щодо надання послуг з централізованого опалення, а відповідач, незалежно від споживання цієї послуги або відмови від її споживання, зобов`язаний оплатити надані послуги. У разі наміру споживача не отримувати відповідні послуги він не позбавлений можливості у передбачений законом спосіб провести відключення квартири від мережі теплопостачання. Отже, самовільне відключення від вказаної мережі не є підставою для звільнення від оплати за послуги з теплопостачання.

Викладене узгоджується з правовими висновками Верховного Суду України, наведеними у постановах від 11 листопада 2015 року у справах № 6-1192цс15 та № 6-1706цс15 та Постанові Верховного суду від 31.01.2020 у справі № 490/12476/16-ц.

Доводи ОСОБА_1 про те, що КП «Глухівський тепловий район» не надає йому послуг з централізованого теплопостачання, оскільки у спірній квартирі батареї опалення відключені від центральної опалювальної системи, не заслуговують на увагу з огляду на таке.

Як зазначалося вище, відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води відбувається на підставі рішення постійно комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.

Відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку можливе лише щодо будинку в цілому, а на даний час при наявності відключення не менше половини квартир багатоквартирного будинку.

ОСОБА_1 не надано доказів, які б засвідчували факт правомірного відключення його квартири від мережі централізованого теплопостачання з дотриманням чинного законодавства, як і доказів ненадання або неналежного надання КП «Глухівський тепловий район» послуг з постачання тепла.

Посилання ОСОБА_1 на те, що відсутність між сторонами договірних відносин звільняє його від оплати послуг з теплопостачання, є помилковими.

Пунктом 1 частини першої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом. Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Викладене узгоджується з правовим висновком Верховного Суду України, наведеним у постанові від 30 жовтня 2013 року у справі № 6-59цс13.

Обов`язок щодо оплати власниками квартир та споживачами житлово-комунальних послуг, крім вищенаведених положень законодавства, закріплений також у статті 162 Житлового кодексу Української РСР.

За таких обставин позов КП «Глухівський тепловий район» підлягає задоволенню повністю, а в задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 слід відмовити.

Відповідно до статті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови позову на позивача, а тому судові витрати покладаються на позивача за зустрічним позовом.

На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 13, 81, 259, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов Комунального підприємства «Глухівський тепловий район» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиту теплову енергію - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 АДРЕСА_1 , РНКПП відсутній) на користь Комунального підприємства «Глухівський тепловий район» (код ЄРДПОУ 31264398, п.і. 41400, Сумська область, м. Глухів, вул. Києво-Московська 14) заборгованість за спожиту теплову енергію в розмірі 33 426 (тридцять три тисячі чотириста двадцять шість) гривень 12 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 АДРЕСА_1 , РНКПП відсутній) на користь Комунального підприємства «Глухівський тепловий район» (код ЄРДПОУ 31264398, п.і. 41400, Сумська область, м. Глухів, вул. Києво-Московська 14) судові витрати у розмірі 1921 гривень 00 копійок.

В задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Глухівський тепловий район» про встановлення факту неможливості та ненадання послуги з теплопостачання КП «Тепловий район» - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Глухівський міськрайонний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 14 квітня 2020 року.

Суддя С.А. Мазур