
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
13 квітня 2020 року м. РівнеСправа №460/1131/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом:
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності неправомірною, зобов`язання вчинення певних дій,В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 24.02.2020 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - ГУ ПФУ в Рівненській області, відповідач) про визнання бездіяльності неправомірною, зобов`язання вчинення певних дій.
Ухвалою суду від 28.02.2020 позовна заява залишалася без руху. Позивачу встановлювався строк для усунення недоліків позовної заяви. У вказаний строк позивач усунув допущені недоліки, у тому числі, подавши уточнену позовну заяву від 10.03.2020, в якій просить:
визнати порушення конституційних прав позивача неправомірною бездіяльністю відповідача по перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення;
зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії згідно із судовим рішенням від 19.11.2019 у справі №460/3230/18.
Обґрунтовуючи позов, ОСОБА_1 вказав, що чинним законодавством України йому гарантоване право на проведення перерахунку пенсії у зв`язку із зміною розміру грошового забезпечення. Зазначив, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі №460/3230/18 визнано протиправною бездіяльність Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо ненадання до ГУ ПФУ в Рівненській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , та зобов`язано надати до ГУ ПФУ в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . На виконання судового рішення Рівненським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки надіслано до ГУ ПФУ в Рівненській області довідку від 10.12.2019 №12/1/1237. У січні 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку його пенсії відповідно до вказаної довідки. Відповідач листом від 07.02.2020 №К-71/10.03-05 повідомив позивача про проведення перерахунку його пенсії на виконання постанови суду у справі № 460/3230/18 від 19.11.2019 та з врахуванням довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії. Однак, враховуючи, що резолютивна частина постанови суду не містить зобов`язань ГУ ПФУ в Рівненській області щодо проведення перерахунку та не визначено дати, з якої вказаний перерахунок має бути проведений, розмір пенсії позивача перерахований з 01.01.2020, як визначено в ч.2 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб".
Позивач, заперечуючи правомірність проведеного в такий спосіб перерахунку пенсії, вказав, що відповідно до ч.3 ст.51 означеного Закону, перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Крім того, зауважив, що в довідці від 10.12.2019 №12/1/1237 зазначено дати, з яких вказаний перерахунок має бути здійснений.
За наведеного, позивач вважає дії ГУ ПФУ в Рівненській області щодо перерахунку його пенсії з 01.01.2020 на підставі довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10.12.2019 №12/1/1237, виданої на виконання судового рішення, протиправною бездіяльністю, внаслідок чого порушено гарантоване державою право на пенсію, та просив зобов`язати відповідача зробити відповідний перерахунок та виплатити пенсію згідно з судовим рішенням у справі № 460/3230/18 від 19.11.2019.
Ухвалою суду від 13.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву.
Відповідач подав відзив, у якому заперечив проти заявлених позовних вимог. Зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області з 01.01.2007 та отримує пенсію за вислугу років на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 19.11.2019 Восьмим апеляційним адміністративним судом прийнято постанову у справі №460/3230/18, якою визнано протиправною бездіяльність Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо ненадання до ГУ ПФУ в Рівненській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , та зобов`язано надати до ГУ ПФУ в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з врахуванням: постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 №414; постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 №34; постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013, постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 №292, постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15, постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355, постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294.
10.12.2019, на виконання вказаної постанови суду, Рівненським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видано довідку №12/1/1237 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до ч.2 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб», перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Оскільки Рівненським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки вищевказану довідку надано відповідачу 10.12.2019, то перерахунок пенсії позивача здійснено з 01.01.2020. Розмір пенсії після проведеного перерахунку становить 10358,25 грн.
Відповідач вказав, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі №460/3230/18 не визначено дати, з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , а тому відсутні зобов`язання щодо ГУ ПФУ в Рівненській області до вчинення ним будь яких дій.
Відповідач звернув увагу на те, що позивачем пропущено строк звернення до суду.
За наведеного, вважає, що відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Ухвалою суду від 09.04.2020 відмовлено позивачу у прийнятті до розгляду заяви від 30.03.2020 та доповнення до заяви від 30.03.2020. Заяву від 30.03.2020, доповнення до заяви від 30.03.2020 та додані до них документи повернуто заявнику.
Ухвалою суду від 13.04.2020 відмовлено позивачу у прийнятті до розгляду заяви про уточнення позовних вимог від 13.04.2020, заяви від 13.04.2020 та доповнення до заяви від 30.03.2020. Заяву про уточнення позовних вимог від 13.04.2020, заяву від 13.04.2020, доповнення від 13.04.2020 до заяви від 30.03.2020 та додані до них документи повернуто заявнику.
З`ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, оцінивши їх у сукупності на підставі чинного законодавства, суд встановив та врахував таке.
ОСОБА_1 , 1952 року народження, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області з 01.01.2007 та отримує пенсію за вислугу років на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.53-57).
Постановою восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі №460/3230/18 за позовом ОСОБА_1 до Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності неправомірною, зобов`язання вчинення певних дій, позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язано Рівненський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з врахуванням: постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 №414; постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 № 34; постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 № 292, постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15, постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355, постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294.
10.12.2019, на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі №460/3230/18, Рівненським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видано довідку №12/1/1237 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, згідно з якою грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 №414, постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 №34, постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013, постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 №292, постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15, постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355, постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, за посадою уповноважений (головний спеціаліст) Комітету з питань соціального захисту при Кабінеті Міністрів України, складає:
посадовий оклад: з 01.02.2008 - 2947,85 грн; з 01.04.2012 - 2947,85 грн; з 01.12.2015 - 3684,81 грн; з 01.05.2016 - 4308,00 грн; з 01.01.2017 - 5900,00 грн;
оклад за військовим званням: з 01.02.2008 - 135,00 грн; з 01.04.2012 - 135,00 грн; з 01.12.2015 - 135,00 грн; з 01.05.2016 - 135,00 грн; з 01.01.2017 - 135,00 грн;
надбавка за вислугу років 40%: з 01.02.2008 - 1233,14 грн; з 01.04.2012 - 1233,14 грн; з 01.12.2015 - 1527,92 грн; з 01.05.2016 - 1777,20 грн; з 01.01.2017 - 2414,00 грн;
надбавка за виконання особливо важливих завдань (постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294) 50%: з 01.02.2008 - 2158,00 грн; з 01.04.2012 - 2158,00 грн; з 01.12.2015 - 2673,87 грн; з 01.05.2016 - 3110,10 грн; з 01.01.2017 - 4224,50 грн;
премія 10%: з 01.02.2008 - 294,79 грн; з 01.04.2012 - 294,79 грн; з 01.12.2015 - 368,48 грн; з 01.05.2016 - 430,80 грн; з 01.01.2017 - 590,00 грн;
надбавка (п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 №414) 15%: з 01.02.2008 - 442,18 грн; з 01.04.2012 - 442,18 грн; з 01.12.2015 - 552,72 грн; з 01.05.2016 - 646,20 грн; з 01.01.2017 - 885,00 грн;
надбавка за класну кваліфікацію 11%: з 01.02.2008 - 324,26 грн; з 01.04.2012 - 324,26 грн; з 01.12.2015 - 405,33 грн; з 01.05.2016 - 473,88 грн; з 01.01.2017 - 649,00 грн.
Всього: з 01.02.2008 - 7535,22 грн; з 01.04.2012 - 7535,22 грн; з 01.12.2015 - 9348,13 грн; з 01.05.2016 - 10881,18 грн; з 01.01.2017 - 14797,50 грн (а.с.44).
Вищевказана довідка направлена Рівненським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки до ГУ ПФУ в Рівненській області супровідним листом від 10.12.2019 №12/1/1238 для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с.43).
08.01.2020 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.2 ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та на підставі довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, виданої на виконання судового рішення від 19.11.2019 у справі №460/3230/18 (а.с.5).
ГУ ПФУ в Рівненській області листом від 07.02.2020 №К-71/10.03-05 повідомлено ОСОБА_1 про те, що органом Пенсійного фонду, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої на виконання судового рішення від 19.11.2019 у справі №460/3230/18, проведено перерахунок його пенсії. Враховуючи те, що резолютивна частина постанови суду не містить зобов`язань до ГУ ПФУ в Рівненській області щодо проведення перерахунку та не визначив дати, з якої вказаний перерахунок має бути проведений, тому розмір пенсії позивача перераховано з 01.01.2020, як визначено ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб» (а.с.6).
Вважаючи дії відповідача щодо перерахунку пенсії на підставі довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10.12.2019 №12/1/1237 з 01.01.2020 протиправною бездіяльністю, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей встановлює Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ).
Частиною першою статті 15 Закону №2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Так, частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон №2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема, осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною другою статті 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок №45), яка набрала чинності 20.02.2008.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 5 Порядку № 45 передбачено те, що особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо із займаних посад у зазначених органах, установах, до яких вони були відряджені, грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за аналогічними або відповідними посадами в органі, з якого вони були відряджені. За бажанням особи грошове забезпечення враховується за посадою, яку особа займала до відрядження для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі №460/3230/18 встановлено, що згідно з послужним списком, з 07.10.1992 по 26.11.1992 ОСОБА_1 прикомандирований до Кабінету Міністрів України із залишенням на військовій службі; з 26.11.1992 перебував на посаді уповноваженого комітету з питань соціального захисту військовослужбовців при Кабінеті Міністрів України; з 28.09.1996 року звільнений із займаної посади і направлений в розпорядження Міністра оборони України.
Рівненський міський суд Рівненської області у постанові від 26.11.2014, яка набрала законної сили 29.01.2015 у справі №2а-3361/10 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Рівненського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії за минулий час встановив те, що оскільки позивач вийшов на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з посади головного спеціаліста Комітету з питань соціального захисту військовослужбовців при Кабінеті Міністрів країни, то при розрахунку (перерахунку) пенсії необхідно брати посадовий оклад встановлений за цією посадою.
Згідно з частиною четвертою статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до додатку №3 до постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" (далі - Постанова №268), посадовий оклад головного спеціаліста Комітету з питань соціального захисту військовослужбовців при Кабінеті Міністрів України з 12.05.2007 складає 2033 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України №34 від 06.02.2008 "Про внесення зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України" (далі - Постанова №34) внесено зміни до Постанови №268, згідно з якими з 01.02.2008 у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах на утримання апарату органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури, судів та інших органів, внести зміну щодо підвищення на 45 відсотків посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів". Тобто, посадовий оклад позивача з 01.02.2008 збільшено на 45 відсотків.
Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (далі - Постанова №1013), у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов`язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців (за винятком військовослужбовців військових прокуратур), осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), розміри яких затверджено додатками 1-37, 43-1, 43-2, 48-55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України від 6 лютого 2008 року № 34 "Про внесення зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України" та від 20 травня 2009 року № 482 "Деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету". Тобто, посадовий оклад позивача, з урахуванням Постанови №34, з 01.12.2015 збільшився на 25 відсотків.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України №292 від 06.04.2016 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" (далі - Постанова №292), яка набрала чинності 01.05.2016, посадовий оклад головного спеціаліста в секретаріаті Кабінету Міністрів України становить 4308 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15 "Питання оплати праці працівників державних органів" (далі - Постанова №15), яка застосовується з 01.01.2017 визначено, що посадовий оклад головного спеціаліста державного органу, юрисдикція якого поширюється на всю територію України становить 5900 грн.
Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - постанова № 355) Кабінет Міністрів України установив з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.
При цьому, пунктом 2 цієї постанови зобов`язано, зокрема Міністерство оборони України після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 1294) надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, військовослужбовцям органів (підрозділів) Державної прикордонної служби, Морської охорони, що безпосередньо забезпечують охорону ділянок кордону, здійснюють прикордонний контроль і пропуск через кордон, військовослужбовцям Служби безпеки, які безпосередньо здійснюють заходи, пов`язані з виконанням завдань державної безпеки, військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов`язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, військовослужбовцям Служби безпеки за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції, військовослужбовцям Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, які безпосередньо забезпечують функціонування та безпеку державної системи урядового зв`язку, Національної системи конфіденційного зв`язку, державний контроль за станом криптографічного та технічного захисту державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Постановою Кабінету Міністрів України №414 від 15.06.1994 затверджено положення "Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці" (далі - Постанова №414).
Пунктом 2 цієї постанови визначено, що особам, які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється надбавка до посадових окладів (тарифних ставок) залежно від ступеня секретності інформації:
відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків;
відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків;
відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.
Суд апеляційної інстанції в постанові від 19.11.2019 у справі № 460/3230/18 встановив протиправність неврахування Рівненським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки вищевказаних нормативно-правових актів, які змінювали розмір та складові грошового забезпечення позивача, при підготовці довідки про розмір та складові його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, та зобов`язав надати відповідну довідку до ГУ ПФУ в Рівненській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням вищевказаних постанов Кабінету Міністрів України.
Суд вважає за необхідне вказати, що відповідно до ч.2 ст.51 Закону №2262-ХІІ, обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії ОСОБА_1 , зумовлені прийняттям вищевказаних постанов Кабінетом Міністрів України, а не фактом видачі довідки Рівненським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 10.12.2019 №12/1/1237.
Водночас, довідка Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10.12.2019 №12/1/1237 містить періоди із зазначенням сум, які підлягають застосуванню органом Пенсійного фонду для перерахунку пенсії позивача у такі періоди, що відповідають обставинам, які тягнуть за собою зміну розміру його пенсії.
Проте, в порушення вимог статті 51 Закону №2262-ХІІ відповідачем перераховано пенсію позивача з першого числа місяця, після надходження довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10.12.2019 №12/1/1237, тобто з 01.01.2020, а не з дати настання обставин, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії ОСОБА_1 .
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч.1 ст.2 КАС України).
Разом з тим, частина друга статті 2 КАС України передбачає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу дій щодо проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10.12.2019 №12/1/1237 з 01.01.2020, на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд дійшов висновку про наявність протиправної поведінки з боку ГУ ПФУ в Рівненській області, яка полягає у не проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу з урахуванням періодів, з яких повинен здійснюватися такий перерахунок, на підставі вказаної довідки.
При цьому, суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду, з огляду на наступне.
Відповідно до частин першої та другої статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Водночас, норми КАС України є загальними щодо строків звернення до адміністративного суду за захистом прав, в той час як спеціальними норми, якими врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій, регламентовані Законом №2262-ХІІ.
Згідно з ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Восьмий апеляційний адміністративний суд у постанові від 19.11.2019 у справі №460/3230/18 встановив порушення з боку Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо неврахування при підготовці довідки про розмір та складові грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, правових норм постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 №414, постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 №34, постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013, постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 №292, постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15, постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355, постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, щодо розміру складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Таким чином, в силу вимог ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ, право позивача щодо перерахунку пенсії є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком, оскільки перерахунок розміру пенсії позивачу не був проведений саме з вини державного органу, який видає довідку для перерахунку пенсії.
Статтею 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист, зокрема, шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
При цьому, частиною другою статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії (п.4), або застосувавши інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (п.10).
Згідно з ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи виклад позовних вимог та встановлений в ході судового розгляду факт бездіяльності з боку ГУ ПФУ в Рівненській області, а також положення статей 5, 9 та 245 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати ГУ ПФУ в Рівненській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10.12.2019 №12/1/1237 з 01.02.2008, з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 №414, постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 №34, постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013, постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 №292, постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15, постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355, постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294.
Отже, позов слід задовольнити повністю.
Судові витрати по сплаті судового збору суд присуджує на користь позивача відповідно до ч.1 ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 21084076) про визнання бездіяльності неправомірною, зобов`язання вчинення певних дій задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2008, на підставі довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10.12.2019 №12/1/1237, виданої на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі № 460/3230/18
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2008 на підставі виданої на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі № 460/3230/18 довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10.12.2019 №12/1/1237, з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 №414, постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 №34, постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013, постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 №292, постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15, постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355, постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул.Короленка, 7, м.Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 21084076) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 13 квітня 2020 року.
Суддя Дорошенко Н.О.