Рішення № 88742084, 13.04.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.04.2020
Номер справи
1540/4585/18
Номер документу
88742084
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 1540/4585/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності щодо неврахування при перерахунку з 01.01.2018р. пенсії ОСОБА_1 надбавки за кваліфікацію 1 клас в розмірі 4% від посадового окладу; надбавки за знання 1 європейської мови в розмірі 10% від посадового окладу; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% від посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії у розмірі 55% від посадового окладу; зменшення основного розміру пенсії з 74% на 70% грошового забезпечення; виплати пенсії з урахуванням 50% суми підвищення пенсії, зобов`язання провести перерахунок пенсії з 01.01.2018р., виходячи з основного розміру пенсії 74% грошового забезпечення, з урахуванням: посадового окладу у розмірі 5640,00 грн.; окладу за військове звання у розмірі 1410,00 грн.; процентної надбавки за вислугу років (50%) у розмірі 3525,00 грн.; надбавки за кваліфікацію 1 клас в розмірі 4% від посадового окладу; надбавки за знання 1 європейської мови в розмірі 10% від посадового окладу; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% від посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії у розмірі 55% від посадового окладу, та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.

Ухвалою суду від 14.09.2018р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи(у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 16.10.2018р. вирішено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 15.11.2018р. зупинено провадження у справі до набрання законної сии рішенням по справі №826/3783/18.

12.11.2018р. до суду від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його участі.

До суду від позивача надійшло клопотання представника відповідача про поновлення проваження по справі та розгляд заяви без участі управління, посилаючись на те, що відпали обставини, які стали підставою для зупинення провадження по справі.

У відповідності до ч.9 ст.205 КАС України, розгляд справи продовжено у порядку письмового провадження.

Ухвалою суду від 13.04.2020р. поновлено провадження у справі.

Ухвалою суду 13.04.2020р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті. Розгляд справи продовжено у письмовому провадженні.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що йому призначено пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з основним розміром 74% грошового забезпечення та із сум грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, а також надбавки за кваліфікацію 1 клас в розмірі 4% від посадового окладу; надбавки за знання 1 європейської мови в розмірі 10% від посадового окладу; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% від посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу ща військовим званням та надбавки за вислугу років; премії у розмірі 55% від посадового окладу. Позивач, посилаючись на положення Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», вважає протиправними дії відповідача при здійсненні перерахунку з 01.01.2018р., щодо виключення додаткових видів грошового забезпечення та премії, зменшення основного розміру з 74% на 70% грошового забезпечення та неправомірною виплату пенсії з урахуванням 50 % розміру підвищеної пенсії та просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

05.10.2018р. до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач зазначив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р. головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням зазначеного в ній: посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Відповідач вказав, що не погоджується із вимогами щодо здійснення виплати пенсії з урахуванням 100% підвищення, оскільки здійснена Пенсійним фондом виплата відповідає п.2 Постанови КМУ №103 та Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпеченняя прав в свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту. Водночас, як вказав відповідач, при проведенні перерахунку головне управління визначило максимальний розмір пенсії відповідно до ст.13 Закону України №2262 (у редакції зі змінами згідно Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи в Україні» від 27.03.2014р. №1166-VII) у розмірі 70% грошового забезпечення.

03.10.2018р. до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, згідно якого позивач вказав, що не погоджується із відзивом на позовну заяву та посилаючись на обставини, які викладені у позовній заяві та практику Європейського Суду з прав людини, просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

12.11.2018р. до суду від позивача надійшли додаткові пояснення у яких позивач вказав, що для повного перерахунку пенсії позивача, з урахуванням як основних так і додаткових видів грошового забезпечення, відповідачу не потрібні інші додаткові відомості від уповноваженого органу Міністерства оборони України. Водночас, як зазначив позивач, докази складних соціально -економічних можливостей до суду не надано, а розміри доплати не охоплюються поняттям «порядок проведення перерахунку пенсії».

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Як вбачається з копії пенсійної справи ОСОБА_1 з грудня 2010 року (а.с.30-39) позивач отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із розрахунку 74% грошового забезпечення.

Судом встановлено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області здійснено перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та визначено основний розмір пенсії з 01.01.2018р. - 70% грошового забезпечення, із врахуванням таких складових, як: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років (а.с.32).

Відповідно до положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. N 2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; { Пункт "а" частини першої статті 13 із змінами, внесеними згідно із Законом N 3946-12 від 04.02.94 }б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); { Пункт "б" частини першої статті 13 в редакції Закону N 3946-12 від 04.02.94; із змінами, внесеними згідно із Законом N 1889-IV ( 1889-15 ) від 24.06.2004; в редакції Закону N 3591-IV ( 3591-15 ) від 04.04.2006; із змінами, внесеними згідно із Законом N 879-VI ( 879-17 ) від 15.01.2009 }в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" ( 1763-15 ) (пункт "в" статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43). { Пункт "в" частини першоїстатті 13 із змінами, внесеними згідно із Законами N 3946-12 від 04.02.94, N 51-IV ( 51-15 ) від 04.07.2002; в редакції Закону N 3591-IV ( 3591-15 ) від 04.04.2006 }

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Частиною 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно із п. 5 Порядку №45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

При цьому, як вбачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Враховуючи вищевикладене та те, що порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 та від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

За таких обставин, суд приходить висновку про обґрунтованість вимоги позивача з урахуванням невірного її формулювання (відповідачем було допущено не бездіяльність, а дії шляхом зменшення основного розміру пенсії), та вважає за доцільне її задовольнити з урахуванням ст.9 КАС України шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 74 процентів на 70 процентів грошового забезпечення.

Враховуючи викладене та те, що суд прийшов до висновку про безпідставність зменшення з 01.01.2018р. основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 74% на 70 процентів грошового забезпечення, суд вважає, що наявні підстави для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018р., з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 74% грошового забезпечення.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо неврахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 р. надбавки за кваліфікацію 1 клас в розмірі 4% від посадового окладу; надбавки за знання 1 європейської мови в розмірі 10% від посадового окладу; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% від посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу ща військовим званням та надбавки за вислугу років; премії у розмірі 55% від посадового окладу, судом встановлено наступне.

21.02.2018р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, пунктом 1 якої зобов`язав перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

Відповідно до пункту 7 Постанови № 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку № 45.

Постановою № 103 було внесено ряд змін до Порядку № 45, зокрема:

- пункт 5 викладено в новій редакції;

- додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Як вже зазначалось судом, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затверджено постановою Кабінету Міністрів України

від 13 лютого 2008 р. № 45, згідно з положеннями пунктів 1 - 5 Порядку № 45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою № 103 (у редакції, чинній на час перерахунку пенсії позивача), пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. ПФУ після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 позов ОСОБА_4 до Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , про визнання постанови протиправною та нечинною в частині задовольнив: визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45; зобов`язав Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним і нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт. Зазначене рішення набрало законної сили 05.03.2019р.

Частиною 9 Порядку №45 передбачено, що Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.

Водночас права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, ПФУ та його головні управління не мають.

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , перерахунок позивачу пенсії з 01 січня 2018 року був проведений ГУ ПФУ в Одеській області на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріата №ЮО111513 від 27.03.2018р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій згідно із постановою КМУ від 21.02.2018р. №103, із зазначенням таких складових, як посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років(а.с.39).

Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, був обов`язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі, а проведений Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області на підставі вказаної довідки перерахунок пенсії ОСОБА_1 привів до збільшення розміру пенсії позивача.

Щодо набрання законної сили з 05 березня 2019 року рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45, суд зазначає, що скасування в судовому порядку вказаних вище пунктів Постанови № 103 не є підставою для задоволення позовних вимог, оскільки оскаржувані дії Головного управління Пенсійого фонду в Одеській області відповідали вимогам чинним на час їх вчинення законодавства.

Таким чином, позовні вимоги про про визнання протиправною бездіяльності щодо неврахування при перерахунку з 01.01.2018р. пенсії ОСОБА_1 надбавки за кваліфікацію 1 клас в розмірі 4% від посадового окладу; надбавки за знання 1 європейської мови в розмірі 10% від посадового окладу; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% від посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу ща військовим званням та надбавки за вислугу років; премії у розмірі 55% від посадового окладу та зобов`язання провести перерахунок з урахуванням вказаних складових, задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо виплати пенсії з урахуванням 50% процентів суми підвищення пенсії у 2018 році та здійснити з 01.01.2018р. виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах:

-з 01 січня 2018 року - 50 відсотків;

-з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

-з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

При цьому, п.п. 1 і 2 постанови КМУ №103 стосується усіх осіб, яким була призначена пенсія у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", окрім працівників міліції та працівників поліції.

Заявник не є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України, отже, на правовідносини за участю заявника поширюється дія саме п. п. 1 і 2 постанови КМУ №103, якими запроваджено спеціальні строки виплати сум підвищення до пенсії.

Як вже зазначалось судом, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. по справі №826/3858/18 (залишеним у силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р.) визнані нечинними п.п.1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103.

У зв`язку зі скасуванням пункту 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії - скасовано.

При цьому, суд зазначає, що оскільки предмет позову стосується, зокрема, перерахунку і виплати пенсії з 01.01.2018 р., то до 05.03.2019р. п. 2 постанови КМУ №103 правомірно застосовувався Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області.

Разом з тим, суд зазначає, що норми постанови Кабінету Міністрів України №103 не змінювали порядку здійснення перерахунку пенсій, а лише регулювали порядок виплати підвищення до перерахованих пенсій, тобто регламентували ті відносини, котрі не були урегульовані законом.

Після втрати чинності постановою Кабінету Міністрів України №103, тобто з 05.03.2019р., суб`єкт владних повноважень не мав правових підстав для продовження виплати підвищення до пенсії у розмірі 75% суми підвищення пенсії.

Таким чином, з 05 березня 2019 року пенсія колишньому військовослужбовцю підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, у зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103.

Частиною 2 ст.9 КАС України передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Таким чином, з метою ефективного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо невиплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії у розмірі 100% суми підвищеної пенсії з 05.03.2019 р. згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та відповідно зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 р. з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

При прийнятті рішення, судом враховано висновки Великої Палати Верховного Суду у зразкових справах №240/5401/18, №240/6263/18 та № 160/3586/19.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_2 підлягає частковому задоволенню.

Частинами1, 3 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією №1348-3342-1660-6956 від 11.09.2018р.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , суд вважає за можливе стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір пропорційно до розміру задоволених позовних вимог у сумі 352,40грн.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 -задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 74 процентів на 70 процентів грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна,83 ) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 01.01.2018р., з урахуванням основного розміру пенсії 74% грошового забезпечення.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо невиплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії у розмірі 100% суми підвищеної пенсії з 05.03.2019 р. згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна,83 ) провести виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 ((ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 05.03.2019 р., з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог-відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна,83 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 354,20 грн. (триста п`ятдесят чотири гривні двадцять копійок).

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.