Рішення № 88741562, 13.04.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.04.2020
Номер справи
240/4277/20
Номер документу
88741562
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2020 року м. Житомир справа № 240/4277/20

категорія 105000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Попової О. Г., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) в особі відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській обл. про визнання протиправною та скасування постанови,

встановив:

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось до Житомирського окружного адміністратвиного суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною постанову заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Луцюк Анни Валентинівни про скасування процесуального документу від 05.03.2020 ВП №60880616.

- скасувати постанову заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Луцюк Анни Валентинівни про скасування процесуального документу від 05.03.2020 ВП №608806163.

В обґрунтування позову зазначено, що судові рішення у справі № 2-а-11/12 виконанні в повному обсязі - проведені відповідні перерахунки та виплата перерахованих коштів. 05.03.2020 відповідачем було винесено постанову про скасування процесуального документу. Обґрунтовуючи винесення даної постанови Відповідач діаметрально змінив свою позицію щодо оцінки повноти виконання судових рішень у справі № 2-а-11/12. Позивач вважає, що у відповідача були відсутні підстави для винесення постанови про скасування процесуального документу. Постанова заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Луцюк А. В. про скасування процесуального документу від 05.03.2020 ВП №60880616 є необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню у зв`язку з виконанням Управлінням рішення суду в повному обсязі у суровій відповідності до наведеного законодавства.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 25 березня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

10.04.2020 року на електронну адресу суду надійшов відзив на позов від Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) в особі відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області. В обґрунтування відзиву вказано, що 05.03.2020 керівником відділу примусового виконання рішення на підставі звернення ОСОБА_1 , яке надійшло з Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України та відповідно до вимог етапі 74 Закону України «Про виконавче провадження» і Розділу XII Інструкції з організації примусового виконання рішень, здійснено перевірку матеріалів виконавчого провадження № 60880616 та скасовано постанову про закінчення виконавчого провадження від 13.01.2020 як таку, що винесена передчасно та зобов`язано головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Голубович Н.П. вжити всіх заходів примусового характеру до боржника з метою фактичного виконання рішення суду. Згідно повідомлення боржника від 26.12.2019 №47028/03.1 на виконання рішення суду ОСОБА_1 нарахована доплата пенсії з 02.06.2011 по 23.07.2011, яка становить 6403,64 грн. та яку виплачену. Оскільки рішенням суду кінцевої дати виплати призначеної пенсії не визначено, боржником безпідставно з 23.07.2011 не виконується судове рішення в розмірах визначених судом. Відповідач вважає, що постанова про скасування процесуального документу від 05.03.2020 є законною та винесеною у відповідності до вимог ст, 74 Закону України «Про виконавче провадження» у зв`язку з тим, що дії державного виконавця щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження суперичить вимогам закону, оскільки боржником рішення суду в повному обсязі не виконано в зв`язку з чим виконавче провадження не може бути закінчено. Просить відмовити у задоволенні позову.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на викладене, з урахуванням клопотання позивача про розгляд справи у порядку письмового провадження, справа розглядається в порядку письмового провадження та на підставі наявних у ній доказів.

На підставі частини 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, розглянувши матеріали справи і з`ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши інші наявні у справи докази у їх сукупності дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 06.03.2012 по справі № 2-а-11/12 визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області неправомірними та зобов`язано призначити ОСОБА_1 пенсію, як непрацездатному члену сім`ї померлого годувальника чоловіка - ОСОБА_2 , інваліда 1 групи, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із застосуванням мінімальної пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 02.06.2011.

Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16.10.2012 вказана постанова залишена без змін та набрала законної сили.

Ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира від 13.05.2019 роз`яснено, що постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 06.03.2012 зобов`язано Управління призначити ОСОБА_1 пенсію, як непрацездатному члену сім`ї померлого годувальника чоловіка - ОСОБА_2 , інваліда 1 групи, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 02.06.2011 та відповідно до норм права, встановлених ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (№ 796-ХІІ) та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Додатковим рішенням Корольовського районного суду м. Житомира від 01.07.2019 по справі № 2-а-11/12, було зобов`язано Управління призначити ОСОБА_1 пенсію, як непрацездатному члену сім`ї померлого годувальника чоловіка - ОСОБА_2 , інваліда 1 групи, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50% від 10 мінімальних пенсій за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 02.06.2011.

13.12.2019 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №60880616 з примусового виконання виконавчого листа №2-а-11/12, 2-адр/296/1/19, виданого 13.12.2019 Корольовським районним судом м. Житомира, про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію, як непрацездатному члену сім`ї померлого годувальника чоловіка - ОСОБА_2 , інваліда 1 групи, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50% від 10 мінімальних пенсій за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 02 червня 2011 року.

03.01.2020 надійшло повідомлення ГУ ПФУ в Житомирській області про виконання рішення, згідно якого рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 01.07.2019 № 2-а-11/12 виконано в межах покладених судом зобов`язань в повному обсязі з урахуванням мотивувальної частини рішення суду.

На виконання рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 06.03.2012 № 2-а-11/12 управлінням Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області ОСОБА_1 нарахована доплата пенсії з 02.06.2011, яка становить 6403,64 грн. За інформацією головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області від 03.02.2019 № 13-08/171-1213 кошти в сумі 6403,64 гри. виплачені ОСОБА_1 в повному обсязі.

На підставі викладеного, виконавче провадження 13.01.2020 закінчено відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" у зв`язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

05.03.2020 заступником начальника відділу примусового виконання рішень скасовано постанову виконавче провадження №60880616 від 13.01.2020 як таку, що винесена передчасно та зобов`язано головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Голубович Н.П. вжити всіх заходів примусового характеру до боржника з метою фактичного виконання рішення суду.

ГУ ПФУ в Житомирській області, не погоджуючись з вказаною постановою, звернулося до суду з даним позовом.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України від 02.06.2016 р № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно частини 1 статті 74 Закону № 1404-VIII рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.

Примусовому виконанню підлягають рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, як виконавчий лист та наказ, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1404-VIII).

Відповідно до ч. 3 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» начальник відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, при здійсненні контролю за рішеннями, діями державного виконавця під час виконання рішень має право у разі, якщо вони суперечать вимогам закону, своєю постановою скасувати постанову або інший процесуальний документ (або їх частину), винесені у виконавчому провадженні державним виконавцем, зобов`язати державного виконавця провести виконавчі дії в порядку, встановленому цим Законом.

Порядок проведення перевірок законності виконавчого провадження передбачений розділом ХІІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Мінюст від 02.04.2012 р. № 512/5.

Порядок проведення перевірок законності виконавчого провадження визначений розділом XII Інструкції.

За змістом пункту 1 цього розділу Інструкції начальник управління державної виконавчої служби може проводити перевірку законності виконавчого провадження, що перебуває (перебувало) на виконанні у відділі примусового виконання рішень цього управління та відділах державної виконавчої служби, що йому підпорядковані, - у трьох випадках: за дорученням керівника вищого органу державної виконавчої служби; з власної ініціативи, а також за скаргою на дії та бездіяльність начальника органу державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець.

Щодо посилань позивача про виконання постанови Корольовського районного суду м. Житомира від 06.03.2012 у справі № 2-а-11/12 в повному обсязі, як на підставу скасування постанови заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) про скасування процесуального документу від 05.03.2020 ВП №608806163, суду зазначає наступне.

Як слідує із мотивувальної частини спірної постанови від 05.03.2020 року за результати перевірки виконавчого провадження від 13.01.2020 ВП № 60880616 заступником начальника відділу встановлено, що згідно повідомлення боржника від 26.12.2019 №47028/03.1 на виконання рішення суду ОСОБА_1 нарахована доплата пенсії з 02.06.2011 по 23.07.2011, яка становить 6403,64 грн. та яку виплачену. Однак, рішенням Корольовського районного суду м. Житомира від 06.03.2012 у справі №2-а-11/12 кінцевої дати виплати призначеної пенсії не визначено, боржником безпідставно з 23.07.2011 не виконується судове рішення в розмірах визначених судом.

Так, як вже зазначалось судом, постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 06.03.2012 у справі №2-а-11/12 визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області неправомірними та зобов`язано призначити ОСОБА_1 пенсію, як непрацездатному члену сім`ї померлого годувальника чоловіка - ОСОБА_2 , інваліда 1 групи, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із застосуванням мінімальної пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 02.06.2011.

Позивач вказує, що на виконання рішення суду у вищезазначеній справі у справі №2-а-11/12, ОСОБА_1 призначено пенсію, як непрацездатному члену сім`ї померлого годувальника чоловіка - ОСОБА_2 , інваліда 1 групи, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50% від 10 мінімальних пенсій за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 02.06.2011 з урахуванням проведених виплат по 22.07.2011, у зв`язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.

Відповідно до листа Головного управління державної казначейської служби України у Житомирській області від 21.02.2019 № 13-08/171-1215, кошти по виконавчому листу Корольовського районного суду м. Житомира по справі № 2-а- 11/12 про стягнення коштів з управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 , відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» суду за період з 02.06.2011 по 22.07.2011 виплачені в повному обсязі в розмірі 6403 грн. 64 коп.

Суд зазначає, що постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 06.03.2012 та Додатковим рішенням Корольовського районного суду м. Житомира від 01.07.2019 у справі №2-а-11/12 кінцевої дати виплати призначеної пенсії ОСОБА_2 не визначено, а отже Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області безпідставно з 23.07.2011 не виконується судове рішення в розмірах визначених судом.

Позивачем, у свою чергу, не надано доказів виконання виконавчого листа від 13.12.2019 №2-а-11/12 2-адр/296/1/19, виданого Корольовськнм районним судом м. Житомира в повному обсязі. Позивачем не надано суду доказів того, чи призначено ОСОБА_1 пенсія як непрацездатному члену сім`ї померлого годувальника чоловіка - ОСОБА_2 , інваліда 1 групи, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та чи виплачується вказана пенсія на даний час. ГУ ПФУ в Житомирській області не вказано та не надано доказів того, що слугувало підставою невиплати вказаної пенсії ОСОБА_1 після 22.07.2011.

Враховуючи вищевикладене, постанову заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Луцюк Анни Валентинівни про скасування процесуального документу від 05.03.2020, прийнята за наслідками прийняття постанови про результати перевірки виконавчого провадження ВП №60880616, винесена відповідачем правомірно, на підставі та в межах повноважень, визначених чинним законодавством.

Як зазначено у ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на вищевикладене, виходячи із меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів позивача, а тому в задоволенні позовних вимог відмовляє.

Керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 242-246, 272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

У задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, Житомир, 10003 код ЄДРПОУ13559341) до Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) в особі відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області (вул. Володимирська, 91, Хмельницький, Хмельницька область, 29000. код ЄДРПОУ 43316784) про визнання протиправною та скасування постанови, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 272 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 287, 296-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду складено у повному обсязі: 13 квітня 2020 року.

Суддя О.Г. Попова