
УХВАЛА
м. Вінниця
14 квітня 2020 р. Справа № 120/1039/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара Павла Анатолійовича, розглянувши у письмовому провадженні клопотання Міністерства оборони України про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 16.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Також відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
08.04.2020 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній заперечує проти заявлених позовних вимог та вважає їх безпідставними і необґрунтованими, а тому просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Також у відзиві відповідачем заявлено клопотання про залучення Вінницького обласного військового комісаріату до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Обґрунтовуючи клопотання відповідач зазначив, що відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві Затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі - Порядок № 975) уповноваженим органом на виплату одноразової грошової допомоги в даному випадку є Вінницький обласний військовий комісаріат, оскільки керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов`язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.
Тому, рішення суду у цій справі може вплинути на права та обов`язки Вінницького обласного військового комісаріату.
Визначаючись щодо заявленого клопотання, суд виходить із наступних мотивів.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки.
Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (ч. 5 ст. 49 КАС України).
Судом встановлено, що предметом оскарження у цій адміністративній справі є рішення Міністерства оборони України про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст) визначено Порядком № 975.
Згідно п. 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов`язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання (п. 13 Порядку № 975).
Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати (п. 14 Порядку № 975).
Системний аналіз норм Порядку № 975, дає підстави для висновку, що одним із суб`єктів правовідносин, які виникають у процедурі виплати спірної одноразової грошової допомоги є уповноважений орган (Вінницький обласний військовий комісаріат), який подає розпоряднику бюджетних коштів (Міністерству оборони України) документи, щодо виплати одноразової грошової допомоги та у випадку прийняття рішення про призначення допомоги, виплачує допомогу шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати.
Відтак, беручи до уваги зазначені обставини, суд вважає, що рішення у цій справі може виплинути на права та обов`язки Вінницького обласного військового комісаріату, як уповноваженого органу, що здійснює перерахування коштів одержувачу допомоги у разі прийняття відповідного рішення Міністерством оборони України.
Тому, Вінницький обласний військовий комісаріат необхідно залучити до участі в справі у статусі третьої особи без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Відповідно ч. 2 ст. 51 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, мають права та обов`язки, визначені у ст. 44 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 159 КАС України, Вінницький обласний військовий комісаріат вправі подати пояснення щодо позову або відзиву у порядку передбаченому ст. 165 КАС України у строки встановлені судом.
Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
В силу ч. 3 ст. ст. 77 КАС України, докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Про витребування доказів за власною ініціативою суд постановляє ухвалу (ч. 3 ст. 80 КАС України).
Тому, з метою з`ясування всіх обставин у справі, суд доходить висновку про наявність підстав для витребування за ініціативою суду у Вінницького обласного військового комісаріату належним чином засвідченої копії заяви ОСОБА_1 щодо виплати одноразової грошової допомоги із додатками до неї.
Керуючись ст.ст. 49, 72, 80, 248, 256 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання Міністерства оборони України про залучення Вінницького обласного військового комісаріату до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача задовольнити.
Залучити до участі у справі № 120/1039/20-а в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Вінницький обласний військовий комісаріат (вул. Данила Галицького, 31, м. Вінниця, 21016).
Зобов`язати позивача (представника позивача) протягом 2-х днів, з моменту отримання даної ухвали, надіслати на адресу Вінницького обласного військового комісаріату (вул. Данила Галицького, 31, м. Вінниця, 21016) примірник позовної заяви з додатками.
Встановити Вінницькому обласному військовому комісаріату 10-денний строк, з дня отримання даної ухвали, для подання пояснень на позовну заяву або відзиву в порядку ст. 165 КАС України. У зазначений строк третя особа має право надіслати суду пояснення, які повинні відповідати вимогам ст. 162 КАС України, а також докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються пояснення.
Одночасно з надісланням (наданням) пояснень до суду, копія пояснень та доданих до них документів повинні бути надіслана іншим учасникам справи.
Витребувати за ініціативою суду у Вінницького обласного військового комісаріату належним чином засвідчену копію заяви ОСОБА_1 щодо виплати одноразової грошової допомоги із додатками до неї.
Зобов`язати Вінницький обласний військовий комісаріат подати до суду витребувані документи у 10-ти денний строк, з моменту отримання копії ухвали.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Комар Павло Анатолійович