
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/285
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 квітня 2020 року м. Київ № 826/8545/18
за позовомДержавного підприємства "Наш дім" до Головного управління ДФС у м. Києві провизнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити діїСуддя О.В.Головань
Обставини справи:
Державне підприємство "Наш дім" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 05.03.2018 року №Ю-878-17.
Ухвалою суду від 08.06.2018 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами без виклику сторін.
14.08.2018 р. до суду подано відзив на позов.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Наш дім" (03150, м. Київ, вул. Предславинська, 34, код 30723920), зареєстроване в якості юридичної особи 17.01.2000 р., Код КВЕД 68.32 Управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту.
26.03.2018 р. підприємством отримано вимогу Головного управління ДФС у м. Києві про сплату боргу (недоїмки) від 05.03.2018 р. №Ю-878-17, згідно з якою визначено недоїмку зі сплати внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 107 138, 94 грн. станом на 28.02.2018 р.
Підприємство звернулося до ДФС України з адміністративною скаргою на вказану вимогу.
Рішенням ДФС України від 26.04.2018 р. №74944/6/99-99-11-02-02-25 вимога Головного управління ДФС у м. Києві про сплату боргу (недоїмки) від 05.03.2018 р. №Ю-878-17 залишена без змін.
Позивач - Державне підприємство "Наш дім" - вважає вказану вимогу протиправною та просить її скасувати з таких підстав.
Позивач посилається на недотримання відповідачем вимог п. 3 р. IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 р. №449, щодо строків скерування вимоги.
Також позивач посилається на те, що попередньо 08.08.2017 р. Головним управлінням ДФС у м. Києві винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від №Ю-878-17, в якій визначено недоїмку зі сплати внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 83 292, 32 грн. станом на 31.07.2017 р.
Вказана вимога оскаржена позивачем в судовому порядку, проте, судове рішення по справі не ухвалене.
Позивач посилається на порушення вимог п. 56.15, 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України, згідно з яким скарга, подана із дотриманням строків, визначених пунктом 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов`язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження; при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Окружним адміністративним судом м. Києва відкрито провадження у справі №826/14000/17 ухвалою від 06.11.2017 р., тому податкові зобов`язання, визначені вимогою від 08.08.2017 р. №Ю-878-17, не є узгодженими і не могли враховуватися при винесенні нової вимоги від 03.05.2018 р.
Відповідач - Головне управління ДФС України у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.
Відповідач посилається на дані інтегрованої картки платника ДП "Наш дім" по технологічному коду 71010000, згідно з якою станом на 20.12.2016 р. наявна заборгованість з єдиного внеску в розмірі 4563, 74 грн. по поточних зобов`язаннях, а за обліковими даними станом на 28.02.2018 р. заборгованість становить 107 138, 94 грн., у зв`язку з чим і було винесено оскаржувану вимогу від 05.03.2018 року № Ю-878-17.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно з ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. №2464-VI (в редакції станом на 05.03.2018 р.) платник єдиного внеску зобов`язаний: 1) своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з ч. 2, 3, 8, 12 ст. 9 Закону №2464-VI обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Згідно з ч. 1 ст. 13 Закону №2464-VI органи доходів і зборів мають право: 1) отримувати безоплатно від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання і від осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичних осіб - підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату єдиного внеску, а також інші відомості, необхідні для виконання органами доходів і зборів функцій, передбачених цим Законом; 2) проводити перевірки на підприємствах, в установах і організаціях, у осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки.
Документальні та камеральні перевірки проводяться у порядку, встановленому Податковим кодексом України; 6) застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом; 7) стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону №2464-VI 6) недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Тобто, згідно з положеннями вказаного Закону №2464-VI обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів здійснюється на підставі актів перевірки, і саме в акті перевірки має бути визначено підстави, з яких контролюючий орган дійшов висновку про наявність заборгованості зі сплати внеску.
Згідно з матеріалами справи інформація щодо проведення перевірки відсутня, тоді як відповідач як на підставу для висновку про наявність заборгованості посилається на дані інтегрованої картки платника ДП "Наш дім" по технологічному коду 71010000.
Також, як встановлено судом згідно з наданими позивачем доказами, ним після отримання попередньої вимоги Головного управління ДФС у м. Києві від 08.08.2017 р. про сплату боргу (недоїмки) від №Ю-878-17, в якій визначено недоїмку зі сплати внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 83 292, 32 грн. станом на 31.07.2017 р., скористався правом на адміністративне оскарження згідно передбачених Податковим кодексом України процедур.
Зокрема, ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.11.2017 р. у справі №826/14000/17 відкрито провадження у справі за позовом Державного підприємства "Наш дім", у якому останній просить суд визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 08.08.2017 № Ю-878-17.
Згідно з п. 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Таким чином, податкове зобов`язання, визначене вказаною вимогою, не є узгодженим.
В той же час, позивач посилається на те, що сума недоїмки за оскаржуваною вимогою від 05.03.2018 р. №Ю-878-17 включає попередньо визначену суму недоїмки, яка не набула статусу остаточного податкового боргу.
Відповідач у наданому відзиві вказану обставину не спростував.
За таких обставин у суду наявні підстави для висновку про винесення оскаржуваної вимоги від 05.03.2018 р. №Ю-878-17 без врахування інформації про неузгодженість принаймні частини, зазначеної у ній суми.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З врахуванням викладеного оскаржувана вимога не відповідає вимогам щодо обґрунтованості, що є підставою для задоволення позовних вимог.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 257-262, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДФС у м. Києві про сплату боргу (недоїмки) від 05.03.2018 року № Ю-878-17.
3. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код 39439980) на користь Державного підприємства "Наш дім" (03150, м. Київ, вул. Предславинська, 34, код 30723920) 1 762 грн. судового збору.
4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
5. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 13.04.2020 р.