Рішення № 88719865, 13.04.2020, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.04.2020
Номер справи
824/236/20-а
Номер документу
88719865
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2020 р. м. Чернівці Справа № 824/236/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід-транс" до Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області, про визнання протиправною та скасування постанови,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Захід-транс" (далі - позивач), звернувся в суд з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід-транс" штрафу, від 07 лютого 2020 року № 174342 СЕ.

І. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

1. Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що 14 лютого 2020 року отримав оскаржувану постанову № 174342 СЕ від 07.02.2020 року, про застосування адміністративно-господарського штрафу на сумі 8500 грн, яку вважає протиправною і такою, що підлягає скасуванню з наступних підстав.

Звертав увагу суду на те, що під час здійснення митних та прикордонних процедур на МАПП «Порубне» посадовими особами відповідача здійснено габаритно - ваговий контроль автомобіля. При зважуванні автомобіля ваги зафіксувалися на показниках 38150кг (38,15 тон). При цьому здійснено контроль навантажень на вісь та встановлено наступні показники: вісь навантаження 7340кг (7,34тон) при нормі 11220кг. (11,22 тон), вісь навантаження 11760 кг (11,76тон) при нормі 11220кг. (11,22тон), вісь навантаження 19050 кг (19,05тон) при нормі 22440кг. (22,44тон). За наслідками вагового контролю виявлено перевищення навантаження на вісь 11760кг - 11220 кг. = 540 кг., при тому, що загальна маса транспортного засобу знаходиться в межах допустимої ваги.

Зауважив, що адміністративно - господарський штраф застосовується за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно, посилався при цьому на законодавство, що регулює спірні правовідносини . В даному випадку відсоток перевищення становить 4,812 %, що менше мінімального відсотка в розмірі 5%, відтак на думку позивача це свідчить про неправильне нарахування відсотку перевищення вагових норм і відповідно штрафу.

Окрім того зазначив, що ні в акті перевірки, ні в постанові не зазначено яким приладом проводилось вимірювання ваги, чи зареєстрований цей прилад в реєстрі органу з оцінки відповідності та чи відповідає вимогам Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки та Сертифікату перевірки, коли здійснювалась остання метрологічна атестація (повірка), що на думку останнього також свідчить про протиправність оскаржуваної постанови .

2. Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого заперечив щодо задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Зазначив, що нормативно допустима маса транспортного засобу дорівнює 40 тон, а фактична 38,15 тон, що не суперечить п. 22.5 Правил дорожнього руху України (далі - ПДР України), однак згідно п. 22.5 ПДР України слідує, що нормативно допустима вага на одиночну вісь - 11 т., а не 11.22, як наголошує позивач. Відтак, перевантаження було масою не 540 кг - 4,82 %, а 760 кг - 6,91%, яке було виявлено на момент здійснення габаритно-вагового контролю та зазначено в розрахунку № 2371 від 09.12.2019.

Також зазначив, що відхилення від встановлених нормативів навантаження транспортних засобів допускається лише у межах похибки 2 %. Зазначена величина враховується, якщо перевищення здійснено у її межах, а під час габаритно-вагового контролю транспортного засобу позивача навантаження на одиничну вісь становить більше 2%, тому розрахунок здійснювався не з 11,22 тон відхилення 540 кг, а з 11 тон відхилення 760 кг.

Окрім того зазначив, що згідно наданих документів Державної митної служби Буковинської митниці Держмитслужби від 20.03.2020 № 7.2-08/1/7.2-2-21-03/14/1801, а саме копій сертифікату відповідності метрологічним стандартам UA.TR.001 35 159-19 - термін дії з 03.07.2019 до 03.07.2020 та декларації відповідності № 33874, видно що вагове/зважувальне обладнання, за допомогою якого проводилось зважування вищевказаного транспортного засобу, знаходилось в робочому та справному стані.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ В СПРАВІ.

1. 10.03.2020 року ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

ІІІ. ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.

1. За результатами проведеної перевірки посадовими особами Управління Укртраснбезпеки у Чернівецькій області складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № НОМЕР_3, довідку № 0012475 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0002371 від 09.12.2019 року. Згідно вказаних документів встановлено перевезення водієм транспортного засобу «VOLVO», модель FH 440, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом марки «KOGEL», модель «SNCO 24Р» державний реєстраційний номер НОМЕР_2 ОСОБА_1 вантажу фактичною масою 38,15 тонни, з фактичними навантаженнями: на першу вісь - 7,34 т. при нормативно допустимій - 11; на другу вісь - 11,76 т. при нормативно допустимій - 11 т.; на строєну вісь - 19,05 т. при нормативно допустимій - 22 т. (а.с.35, 36, 42)

2. На підставі вищевказаних документів проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 2371 та нарахована плата за проїзд у сумі 15,82 евро. Згідно квитанції від 09.12.2019 перевізником сплачено кошти в сумі 416,39 грн. Відповідно до якого встановлено перевищення параметрів від нормативу - 6,91 %. (а.с.37)

3. 07.02.2020 року відповідачем прийнято постанову №174342 СЕ про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення вимог статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме штрафу в сумі 8500,00 грн. (абз. 14 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". (а.с.6)

4. Зі змісту листа Буковинської митниці Державної митної служби України від 20.03.2020 № 7.2-08/1/7.2-2-21-03/14/1801 встановлено, що станом на 08.12.2019 року зважувальне обладнання, за допомогою якого проводилось зважування транспортного засобу марки "Volvo" д.н.з. НОМЕР_1 , з причепом марки "Кogel" д.н.м. НОМЕР_1 , знаходилось в робочому та справному стані. (а.с.45)

5. Судом також дослідженні сертифікат відповідності метрологічним стандартам UA.TR.001 35 159-19 - термін дії з 03.07.2019 до 03.07.2020 та декларацію про відповідність № 33874.(а.с. 46, 47)

ІV. ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.

1. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

2. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

3. Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015 року (далі - Положення №103), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно з п.8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

Підпунктом 15 пункту 5 Положення №103 передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

4. Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень вантажів автомобільним транспортом, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб`єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, визначено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року, відповідно до пунктів 3,4 якого органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи, які здійснюють контроль шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Пунктом 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року встановлено вичерпний перелік підстав під час проведення рейдової перевірки, серед яких зазначено перевірка наявності визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Згідно з п.16 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті під час рейдової перевірки може проводитись габаритно-ваговий контроль.

5. Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

6. Згідно з п. 2 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (з наступними змінами та доповненнями) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один - з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р. № 1306.

7. Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

8. Частиною 1 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Згідно частини 3 статті 48 "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Положенням статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

9. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198 затверджені Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, відповідно до пункту 16 яких перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначається окремими актами законодавства.

Згідно з пунктом 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (далі по тексту - Правила №30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Пунктом 4 Правил №30 передбачено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

10. Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 затверджений Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі по тексту - Порядок №879).

Підпунктом 4 пункту 2 Порядку №879 встановлено, що габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Положеннями пункту 3 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Пунктами 16-18 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль. У разі коли за допомогою автоматичних зважувальних пунктів виявлено факт перевищення встановлених габаритно-вагових параметрів, габаритно-ваговий контроль транспортного засобу здійснюється на найближчому стаціонарному та/або пересувному пункті габаритно-вагового контролю. За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.

Згідно з пунктом 4 Правил №30 допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Пунктом 21 Порядку №879 визначено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

За змістом пункту 30 Порядку №879 плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.

Пунктом 31-1 Порядку №879 встановлено, що якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

11. Постановою КМУ № 1040 від 04.12.2019 затверджено «Порядок здійснення посадовими особами митних органів контролю за дотриманням автомобільними перевізниками законодавства України щодо міжнародних автомобільних перевезень та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 р. № 451». Відповідно до пункт 37 Порядку 1040 у разі встановлення посадовою особою під час здійснення митного контролю транспортного засобу (крім транспортних засобів, що використовуються для перевезення пасажирів) під час виїзду з України перевищення його вагових та (або) габаритних параметрів порівняно з визначеними законодавством більш як на 2 відсотки митний орган інформує про таке перевищення за допомогою електронних засобів зв`язку відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки та здійснює пропуск транспортного засобу через митний кордон України.

12. Як встановлено в ході розгляду справи, посадовими особами ДФС у Чернівецькій області проведено габаритно-ваговий контроль, вантажного автомобіля марки «VOLVO», модель FH 440, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом марки «KOGEL», модель «SNCO 24Р» державний реєстраційний номер НОМЕР_2 (чек зважування № 420 від 08.12.2019 о 03 год. 04 хв.), який здійснював перевезення вантажу по маршруту с. Лопушна - МАПП «Порубне», протяжністю 79,1 км.

В ході проходження габаритно-вагового контролю посадові особи відповідача встановили, перевезення водієм транспортного засобу «VOLVO», модель FH 440, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом марки «KOGEL», модель «SNCO 24» державний реєстраційний номер НОМЕР_2 ОСОБА_1 вантажу фактичною масою 38,15 тонни, з фактичними навантаженнями: на першу вісь - 7,34 т. при нормативно допустимій - 11; на другу вісь - 11,76 т. при нормативно допустимій - 11 т.; на строєну вісь - 19,05 т. при нормативно допустимій - 22 т.

Таким чином, навантаження на вісь транспортного засобу позивача перевищило нормативно встановлені допустимі вагові параметри на 6,91%, що підтверджується, зокрема: розрахунком № 2371 від 09.12.2019 року, довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0012475, актом перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 09.12.2019 року №0002371.

Законодавством передбачена критична похибка в розмірі 2%, що еквівалентно 440 кг на вісь. У даному випадку перевищення навантаження на вісь становить більше 2%.

Актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 09.12.2019 №НОМЕР_3 зафіксоване порушення позивачем статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", пункту 22.5 Правил дорожнього руху, а саме перевищення встановлених законодавством габаритно - вагових норм від 5% до 10% включно при перевезені вантажу без відповідного дозволу.

З аналізу наведеного вище слідує, що участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, зокрема, навантаження на вісі транспортного засобу, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів, а при перевезенні вантажу без відповідного дозволу настає адміністративно-господарська відповідальність, яка залежить від відсоткового перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм.

Відтак, у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення - дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів; у разі ж якщо рух здійснюється без відповідно дозволу або внесення плати за проїзд, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати.

Аналогічні висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 19.04.2018 у справі №814/1461/16, що відповідно до частини 5 статті 242 КАС України, суд враховує при виборі та застосуванні до спірних правовідносин.

Проаналізувавши наведене вище в контексті встановлених обставин справи, суд вважає, що позивачем не спростовано факт перевищення нормативно допустимого вагового навантаження транспортного засобу.

13. Суд також критично оцінює доводи позивача про те, що ні в акті перевірки ні в постанові не зазначено яким приладом проводилось вимірювання ваги чи зареєстрований цей прилад в реєстрі органу з оцінки відповідності та чи відповідає вимогам Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки та Сертифікату перевірки, коли здійснювалась остання метрологічна атестація (перевірка) - оскільки відповідно до сертифікату відповідності метрологічним стандартам UA.TR.001 35 159-19 - термін дії з 03.07.2019 до 03.07.2020 та декларації відповідності № 33874, які наявні в матеріалах справи вбачається, що зважувальне обладнання, за допомогою якого проводилось зважування вищевказаного транспортного засобу знаходилось в робочому та справному стані.

14. Таким чином, враховуючи підтвердження факту перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, що є порушенням законодавства про автомобільний транспорт, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно винесено постанову про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу від 07.02.2020 року № 17434 СЕ.

15. Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно із частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів учасників справи, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази надані позивачем - суд дійшов висновку, що обґрунтування на які посилається позивач, не дають суду підстав для висновків, які б спростовували доводи відповідача, а тому відсутні підстави для задоволення позову.

VI. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

1. Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

2. Враховуючи те, що в задоволенні адміністративного позову відмовлено, суд не вирішує питання про розподіл судових витрат в частині стягнення з суб`єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід-транс" - відмовити повністю.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ТзОВ "Захід-транс" (вул.Ентузіастів 7/168, м.Чернівці, 58032, код ЄДРПОУ: 32027594).

Відповідач - Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області (вул. Руська, 248-У, м. Чернівці, 58023, код ЄДРПОУ: 39816845).

Суддя О.В. Боднарюк