Рішення № 88719563, 13.04.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.04.2020
Номер справи
520/3128/2020
Номер документу
88719563
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 квітня 2020 р. № 520/3128/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позову вказав на наявність підстав для нарахування та виплати його відповідачем компенсації втрати частини доходів.

По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Відповідач надав відзив на позов, в якому, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки виплата перерахованої пенсії вичинялась відповідно до строків, встановлених ПКМУ № 103 від 21.02.2018 року, що свідчить про відсутність підстав для нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів.

Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Правовідносинам, з приводу яких подано даний позов передували ті, відносно яких є таке, що набрало законної сили рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 р. по справі № 820/135/18, отже, певні обставини не підлягають доказуванню у справі № 520/3128/2020.

Так, у справі № 820/135/18 судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, майором міліції, якому призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.

На підставі отриманих списків пенсіонерів МВС Ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Харківській області підготувала та відправила до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 30.05.2017 № 100/32419-2003008340 станом на 01 січня 2016 року, а також пізніше Ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Харківській області підготувала та відправила до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 24.03.2018 № 100/32419-2003008340 станом на 01 січня 2016 року.

Згідно з новою довідкою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області від 24.03.2018 № 100/32419-2003008340, виданою ОСОБА_1 , відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 та від 11.11.2015 № 988, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за посадою ЗАСТ.НАЧАЛЬНИКА РВ З КАДРОВОГО ЗАБЕЗП.НОВОВОДОЛАЗЬКОГО РВ ГУМВСУ В Х/О - ЗАСТ.НАЧАЛЬНИКА ВІДДІЛУ ПОЛІЦІЇ, становить: посадовий оклад - 3250,00; оклад за спец. звання підполковник поліції - 2200,00; надбавки за вислугу років - 2180,00; премія - 437,96 (5,74%), всього - 8067,96 гривні.

Відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до нової довідки від 24.03.2018 № 100/32419-2003008340.

Спір виник з приводу того, що відповідач, на думку позивача, має виплатити суму перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 з моменту перерахунку, а не з 01.01.2019, як це передбачено Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 р. по справі № 820/135/18 було зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 виплату пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 відповідно до перерахунку, проведеного на підставі довідки № 100/32419-2003008340 від 24.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, з урахуванням вже сплачених сум.

Вказане рішення набрало законної сили 26.06.2018 року згідно відомостей автоматизованої системи "Діловодство спеціалізованого суду".

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду по справі № 820/135/18 від 22.11.2018 року, яка набрала законної сили, було задоволено заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду згідно зі ст. 382 КАС України по справі № 820/135/18 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом двох місяців з дати прийняття цієї ухвали звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.05.2018 по справі № 820/135/18.

Судом, в процесі розгляду вказаної заяви було встановлено факт невиконання вказаного рішення за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в частині виплати сум перерахованої пенсії.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду по справі № 820/135/18 від 28.02.2019 року, яка набрала законної сили, за наслідками розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про виконання рішення суду - встановлено новий строк подання звіту про виконання рішення суду від 14.05.2018 по справі №820/135/18 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати до суду у двомісячний строк після набрання чинності ухвали, звіт про виконання рішення суду від 14.05.2018 по справі №820/135/18.

Судом, в процесі розгляду звіту про виконання встановлено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у квітні 2018 року проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016, з урахуванням довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області від 24.03.2018 № 100/32419-2003008340 у розмірі 5647 грн 57. коп. За період з 01.01.2016 по 31.12.2017 нараховано річницю в пенсії, яка складає 80583 грн 28 коп. В січні 2019 року ОСОБА_1 , виплачено пенсію за січень 2019 року у розмірі 5647.57 грн та окрему суму доплата у розмірі 1678.57 грн.

Тобто, судом було встановлено факт невиконання вказаного рішення за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в частині виплати сум перерахованої пенсії у повному обсязі.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду по справі № 820/135/18 від 26.07.2019 року, яка набрала законної сили, за наслідками розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про виконання рішення суду - встановлено новий строк подання звіту про виконання рішення суду від 14.05.2018 по справі №820/135/18 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати до суду у двомісячний строк після набрання чинності ухвали, звіт про виконання рішення суду від 14.05.2018 по справі №820/135/18.

Судом, в процесі розгляду звіту про виконання встановлено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у квітні 2018 року проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016, з урахуванням довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області від 24.03.2018 № 100/32419-2003008340 у розмірі 5647 грн 57 коп. За період з 01.01.2016 по 31.12.2017 нараховано річницю в пенсії, яка складає 80583 грн 28 коп. З них 5036,46 грн. вже виплачено відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, а саме: з січня 2019 року розпочато виплату суми перерахованих пенсій за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії за відповідний період. Отже, в січні, лютому та березні 2019 року ОСОБА_1 виплачено пенсію у розмірі 5647,57 грн. та окрему суму доплати у розмірі 1678,82 грн. Станом на 01.04.2019 р. різниця в пенсії, яка підлягає виплаті з урахуванням виплачених сум, складає 75546,82 грн.

Позивач у вересні 2019 року звернувся до відповідача з питання нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів у зв`язку з затримкою більш ніж на місяць виплати перерахованих сум пенсії за період 2016-2017 р. за рішенням по справі №820/135/18 та отримав лист № 4631/д-14 про відсутність підстав для вчинення означених дій з огляду на те, що вказаним рішенням на ГУ ПФУ в Харківській області не було покладено відповідного обов`язку.

Розглядаючи вказану справу суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393" (далі - Порядок № 45).

Відповідно до п.4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Так, 21.02.2018 р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 (далі Постанова №103), пунктом 3 якої, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України, постановив:

- перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

- виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Посилаючись на процитовані норми, представник відповідача вказував, що обов`язок з виплати перерахованих сум пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 року у пенсійного органу виник з 01.01.2019 року, відтак, приписи Закону України Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" в контексті того, що виплата перерахованих сум пенсії за період з 2016-2017 р. не була здійснена у місячний термін з дня набрання рішенням по справі № 820/135/18, не підлягають застосуванню.

Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів ( ч.2 ст.55 Закону № 2262-ХІІ).

Відповідно до статті 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" ( надалі - Закон) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Статтею 2 вищевказаного Закону передбачено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться) ( ст. 3 Закону).

Відповідно до пункту 2 "Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159, компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01.01.2001 року.

Також відповідно до п.3 даного порядку Компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

Пунктом 4 порядку визначено, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100. Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом.

Отже, основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 55 Закону № 2262-ХІІ та Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів. (у тому числі пенсії). Компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Суд вказує, що право на перерахунок пенсії позивача виникло в останнього з 01.01.2016 року виходячи з наступного.

Згідно ст. 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23 грудня 2015 року (далі - Закон № 900-VIII), яким внесені доповнення в ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, а саме: статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Відповідно до абзацу 2 п.15 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( ст. 102 ЗУ "Про Національну поліцію").

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Таким чином, враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, мав право на перерахунок пенсії у зв`язку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.

Суд вказує, що приписи постанови КМУ № 103 не підлягають застосуванню в частині виплати перерахованої пенсії за спірний період 2016-2017 року, оскільки остання прийнята через два роки після виникнення у позивача права на перерахунок пенсії та погіршує становище позивача в частині строків виплати належної йому пенсії, а відтак, не підлягає застосуванню за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 р.

За вказаних підстав в рамках справи № 820/135/18 було прийнято рішення на користь позивача та, оскільки таке рішення набрало законної сили 26.06.2018 року, відповідач повинен був виплатити суми перерахованої пенсії за період 2016-2017 р. не пізніше 26.07.2018 року, водночас розглядом справи встановлено протилежне, зокрема, у процедурі судового контролю в рамках № 820/135/18, що зумовлює наявність підстав для нарахування та виплати компенсації втрати частини доходу.

Посилання відповідача на відсутність складу правопорушення, з огляду на строки виплати, передбачені Постановою КМ України № 103 та, як наслідок, відповідальності в порядку Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" суд відхиляє з огляду на наступне.

Відповідно до правової позиції, висловленої у Постанові Верховного суду України від 18.11.2014 року по справі №21-518а14 - основною умовою для виплати громадянину компенсації за ст.46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст.2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, є порушенням встановлених строків виплати нарахованих доходів. При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією в даному випадку (УПФУ) добровільно чи на виконання рішення суду.

Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У свою чергу, право на виплату перерахованої пенсії у позивача виникло з 01.01.2016 року, з підстав та в порядку, викладеному вище проте, фактично такі дії відповідачем за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 року за факту набрання 26.06.2018 року рішенням по справі

№ 820/135/18 було вчинено пізніше, понад місячний строк.

Отже, підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку про безпідставність відмови відповідача нарахувати та виплатити компенсацію втрати доходів.

Крім того, суд вказує, що за змістом конституційних норм (ст.ст.113,116,117 Конституції України), Кабінет Міністрів України не наділений правом вирішувати питання, які належать до виключної компетенції Верховної Ради України, так само як і приймати правові акти, які підміняють або суперечать законам України.

Конституційне поняття "Закон України", на відміну від поняття "законодавство України", не підлягає розширеному тлумаченню, це - нормативно-правовий акт, прийнятий Верховною Радою України в межах повноважень. Зміни до закону вносяться за відповідно встановленою процедурою Верховною Радою України шляхом прийняття закону про внесення змін. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України є підзаконними, а тому не можуть обмежувати права громадян, які встановлено законами.

Судом встановлено, що жодних змін у вказаний Закон № 2262-XII з приводу особливостей виплати пенсії з прив`язкою до певних строків, Верховною Радою не приймались.

Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Відтак, строки виконання рішення по справі № 820/135/18, яким чітко встановлено право позивача на отримання перерахованих сум пенсії за 2016-2017 р. в порядку Закону № 2262-XII було піддано формальним обмеженням, з чого випливає висновок про розповсюдження на правовідносини, з приводу яких подано позов у даній справі № 520/3128/2020, приписів Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати».

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не було доведено правомірності відмови провести нарахування і виплату позивачу компенсації втрати частини грошових доходів за порушення виплати перерахованої пенсії за період з 01.01.2016-31.12.2017 р.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення позову у спосіб зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести нарахування та виплату позивачеві компенсації втрати частини грошових доходів у зв`язку з несвоєчасною виплатою перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. № 159.

В частині оскарження бездіяльності позов не підлягає задоволенню, як такий що у заявлених частинах не є належним способом захисту порушеного права.

Прохання позивача щодо встановлення судового контролю не є позовною вимогою та обов`язком суду, враховуючи приписи ст. 382 КАС України.

Розподіл судових витрат здійснюється в порядку ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3-й під`їзд, 2-й поверх) провести нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) компенсації втрати частини грошових доходів у зв`язку з несвоєчасною виплатою перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. № 159.

У задоволенні решти позову - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3-й під`їзд, 2-й поверх) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 840,80 грн. ( вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 13 квітня 2020 року.

Суддя Заічко О.В.